Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
1. februára 2023, 14:30
Čas čítania 8:25
Lukáš Čelka

Študentka bude za 12 € tvojou virtuálnou kamarátkou a kvetinárka bútľavou vŕbou: Slováci ponúkajú na online portáli bizarné služby

ZAUJÍMAVOSTI ALTERNATÍVNA MEDICÍNA PRÁCA
Uložiť Uložené

Na webe Jaspravim.sk nájdeš množstvo šikovných ľudí so zaujímavými ponukami služieb v rôznych odvetviach. Sú medzi nimi však aj ponuky, ktoré sú prinajmenšom úsmevné.

Chýba ti kamarátka a nemáš sa komu vyrozprávať? Alebo by si chcel len zaflexiť pred spolužiakmi a prasknúť pohár svojím hlasom? So všetkým ti dokážu pomôcť vynaliezaví Slováci, ktorí ponúkajú na online portáli vskutku bizarné služby za malý obnos peňazí.

Hoci sa môže zdať, že ponuka virtuálneho kamarátstva za 12 € od študentky masmédií je zlý fór, ani trochu za ňou nezaostáva slečna, ktorá sa s tebou porozpráva za takmer rovnakú sumu na ľubovoľnú tému. Za zmienku stojí aj alternatívna liečiteľka Ewella, ochotná ti za 12 € poradiť, ako máš riešiť svoje problémy s neplodnosťou, či Martinove online lekcie skladania Rubikovej kocky a čarovania s kartami. S ponukou, „ktorá sa neodmieta“, jednoznačne prišiel aj Matúš, odhodlaný ti za 1 € prejsť level v hre na Facebooku, samozrejme, svoju prácu odvedie úplne diskrétne.

Keďže sa podobných ponúk nachádza na portáli Jaspravím.sk niekoľko, rozhodli sme sa vybrať tie najzaujímavejšie z nich. Oslovili sme aj predajcov, aby sme zistili, kto je ochotný za ich služby platiť a či ich myslia úplne vážne. Svoju prácu si väčšina z nich dokázala obhájiť a poskytli nám rozumné odpovede.

V Refresheri ti pravidelne prinášame zaujímavé články z domova či zo sveta. Dianie okolo nás sa snažíme skúmať kriticky, najmä ak sa týka našich čitateľov. Ak sa ti náš obsah páči, môžeš nás podporiť vstupom do klubu Refresher+.

Virtuálna kamarátka a kvetinárka, ktorej sa môžeš vyrozprávať o svojich problémoch

Prvý z inzerátov, ktorý vzbudil našu pozornosť, ponúka virtuálne kamarátstvo za 12,50 €. Táto suma ti zabezpečí jeden tridsaťminútový online hovor s tvojou novou kamoškou. Ak by si sa chcel náhodou kamošiť celý mesiac, služby virtuálnej kamarátky budú stáť 80 €.

Odporúčané
Adam má 25 rokov a pracuje ako kamionista. Na Slovensku sa dá zarobiť aj 2500 eur, pekné videá z kamiónov skresľujú realitu Adam má 25 rokov a pracuje ako kamionista. Na Slovensku sa dá zarobiť aj 2500 eur, pekné videá z kamiónov skresľujú realitu 27. februára 2024, 9:30

Za túto sumu sa budeš môcť svojej novej kamarátke vyrozprávať, posťažovať, pochváliť či spoznať jej názor na problematiku, ktorá ťa trápi. Samozrejme, všetko diskrétne. Študentka v inzeráte píše, že jej ponuka je určená pre tých ľudí, ktorých skutoční priatelia nemajú toľko času, koľko by od nich potrebovali. Zároveň však tvrdí, že s neznámym sa niektorí ľudia dokážu porozprávať úprimnejšie ako s niekým blízkym. 

Podľa jej slov túto službu zabezpečuje pre niekoľko klientov. „Prekvapená som najmä z toho, že prevažne sú to muži, ktorí sa potrebujú takýmto spôsobom vyrozprávať,“ poznamenala pre Refresher.

Síce priznáva, že nemá vyštudovanú psychológiu ani nenahrádza sedenia s odborníkmi, medzi benefity svojej služby „kamarátstva“ zaradila aj zvýšenie mentálneho a fyzického zdravia svojich klientov, ako aj celkovej kvality ich života.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash/Brooke Cagle

Ako nám však prezradila, niektorým odporúča vyhľadať odbornú pomoc. „Viacerí z mojich klientov dokonca navštevovali odborníkov a toto bol pre nich len akýsi komunikačný doplnok. Moji zákazníci veľmi dobre vedia, že nie som vyštudovaná psychologička, a preto by som si v živote nedovolila dávať odborné rady ani sa stavať do pozície niekoho, kto vie človeka vyliečiť,“ dodáva študentka s tým, že pre klientov je len ako kamarátka a hovorí im len svoj subjektívny názor.

Na otázku, či je podľa nej morálne nazývať svoju službu „kamarátstvom“, keď si za ňu pýta peniaze, nám vysvetlila, že ide len o názov, ktorý má najlepšie odzrkadľovať, čo ponúka. „Chcela som, aby bolo hneď jasné, že nie som psychológ ani psychiater. Nikdy som sa na to nepozerala ako na niečo, čo by mohlo byť nemorálne, keďže nezatajujem žiadny detail danej služby, a teda človek sa sám dobrovoľne rozhodne, či je to pre neho v poriadku alebo nie. V každom prípade rešpektujem akýkoľvek názor,“ dodala študentka s tým, že na konci „kamarátskeho pokecu“ jej klienti ďakujú a sú radi, že do toho išli.

Odporúčané
Nikola nechala prácu hovorkyne a odišla do Fínska robiť barmanku: Na ulici ma obiehajú ľudia na lyžiach, Fíni vás vôbec neriešia Nikola nechala prácu hovorkyne a odišla do Fínska robiť barmanku: Na ulici ma obiehajú ľudia na lyžiach, Fíni vás vôbec neriešia 12. februára 2024, 12:30

Podobnú službu ponúka na portáli Jaspravim.sk aj kvetinárka na materskej dovolenke Lejla, ktorá sa za 10 € môže stať na deň tvojou bútľavou vŕbou. V tejto cene si vypočuje tvoje trápenia bez toho, aby ťa akokoľvek súdila, prípadne ti dokonca ukáže aj iný uhol pohľadu. Rovnako ako pri službe virtuálnej kamarátky, nikomu nič neprezradí. Lejlu sme však tentokrát v snahe získať podrobnosti o jej službe nekontaktovali, pretože zatiaľ nemá klientov.   

V prípade akútnych duševných ťažkostí kontaktuj fundovaných odborníkov. Na Slovensku bezplatne poskytuje psychologickú pomoc 24-hodinová linka dôvery Nezábudka (0800 800 566) či online poradne Liga za duševné zdravie a IPčko.

Online liečiteľka Ewella ti vyrieši problémy s neplodnosťou radami

Medzi zaujímavé ponuky z portálu jednoznačne patria aj rady liečiteľky Ewelly na vyriešenie problémov s neplodnosťou, či už muža, alebo ženy. Za 12 € ti totiž poradí prírodné a alternatívne produkty či nové spôsoby, ako ľahšie otehotnieť a počať dieťa. Na rady šité na mieru jej pritom budú stačiť krstné mená, dátumy narodenia a informácie o zdravotnom stave oboch rodičov.

Liečiteľka pre Refresher prezradila, že pri svojich službách využíva alternatívne zdroje, ako sú numerológia, feng šuej a prírodná medicína. Na otázku, či svojim klientom odporúča aj odbornú lekársku pomoc, poznamenala, že ju ľudia kontaktujú až vtedy, keď im klasická medicína nepomôže. Na druhej strane tvrdí, že sama spolupracuje s lekármi a niektoré záležitosti spoločne konzultujú. „Držím sa názoru, že spolupráca lekárov a liečiteľov je najlepšia cesta a v budúcnosti to tak aj bude, lebo tento svet je veľmi prechemizovaný a čoraz viac lekárov to chápe. Preto si sami hľadajú cesty, ako ľuďom dávať do tiel menej chemických preparátov,“ dodala Ewella.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Dainis Graveris/na voľné použitie

Liečiteľka tvrdí, že pokiaľ ide konkrétne o problémy s neplodnosťou – žene sa nedarí otehotnieť, nechce umelé oplodnenie a obaja partneri majú lekárske vyšetrenia v poriadku, ide zrejme o energetický blok, ktorý dokáže odstrániť až v 70 % prípadov pomocou byliniek a rôznych terapií. „Je tam však veľa ďalších faktorov, napríklad psychika, vzájomný cit alebo traumy z detstva,“ doplnila.

Odporúčané
KVÍZ: Na akú pracovnú pozíciu sa hodíš? Odpovedz na otázky a zisti, ktorá práca ťa bude baviť KVÍZ: Na akú pracovnú pozíciu sa hodíš? Odpovedz na otázky a zisti, ktorá práca ťa bude baviť 2. februára 2024, 15:00

„Je to krásny pocit, keď vidím, ako rastú deti žien, ktorým som pomohla. No tých vďačných je málo, ale sme v kontakte. Obyčajne ak žena po mojej terapii otehotnie, zabudne moje meno a ešte mi aj odkáže, že ona si kúpila sirup v lekárni a ten jej pomohol. Pravdu, ako to bolo, viem iba ja a hviezdy,“ rozrozprávala sa liečiteľka a na záver poznamenala, že vďačnosť ľudí je malá.

Podľa slov primárky gynekologického oddelenia novozámockej nemocnice Judity Koprdovej môžu rady liečiteľky párom skôr uškodiť oddialením hľadania príčiny a zacykliť ich v neúspešných pokusoch o spontánne otehotnenie. Neplodnosť vraj môže mať niekoľko príčin, pričom u žien ide väčšinou o problémy s ovuláciou – dozrievaním vajíčka. Neplodnosť môže spôsobovať napríklad syndróm polycystických ovárií (PCOS), vyšší vek ženy (viac ako 35 rokov), endometrióza alebo predčasné zlyhanie vaječníkov.

Na neplodnosti sa takisto podieľajú nepriechodné vajíčkovody po častých zápaloch, vrodené vývojové chyby, anatomické zmeny, hormonálne a imunologické poruchy. Rizikovými faktormi sú aj veľmi nízky alebo vysoký vek ženy, fajčenie, požívanie alkoholických nápojov, podvýživa, ale aj obezita.

„Liečba páru musí byť komplexná po objasnení príčiny neplodnosti a pod dohľadom lekárov. Ak sa pár vyskytne v nesprávnych rukách samozvaných odborníkov, môže stratiť čas, ktorý je veľmi dôležitý hlavne pri vyššom veku partnerky. Prípravky s obsahom byliniek môžu navodiť lepší pocit aj z dôvodu placebo efektu,“ dodáva lekárka s tým, že v niektorých prípadoch u neplodných párov dochádza k spontánnemu otehotneniu ženy po adopcii dieťaťa.
  
„Po „odblokovaní“ psychiky sústredenej na splodenie dieťaťa sa môže žene podariť spontánne otehotnieť. Na druhej strane pri nepriechodných vajíčkovodoch, neprítomnosti spermií alebo genetickej anomálii u jedného z partnerov ku gravidite bylinky nepomôžu.“

Za 1 € ti pošle 10 SMS, či už na dobré ráno, alebo dobrú noc

Možno to znie neuveriteľne, ale exituje človek, ktorý predáva personalizované SMS správy. Dokonca si môžeš vybrať, či chceš, aby ti prišla povzbudivá SMS ráno hneď po zobudení a nakopla ťa do ďalšieho dňa alebo aby ti správa pípla večer na dobrú noc. Cena SMS je 0,10 €, no kúpiť si ich musíš minimálne desať.

Odporúčané
KVÍZ: Aká pracovná pozícia sa hodí k tvojej povahe? Odpovedz na otázky a nájdi svoj skrytý potenciál KVÍZ: Aká pracovná pozícia sa hodí k tvojej povahe? Odpovedz na otázky a nájdi svoj skrytý potenciál 10. novembra 2023, 15:00

Ako nám prezradil predajca, skutočne sa našli ľudia, ktorí využili jeho služby. „Nebolo ich veľa, ale som za to aj svojím spôsobom rád, keďže populácia na tom asi nie je až tak zle, aby bola nútená využiť moje služby. A možno o mne ešte len nevedia,“ zažartoval.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Yura Fresh

Na otázku, aké benefity SMS správy zákazníkom prinášajú, nám odpovedať nedokázal, prezradil nám však, že ak je to možné, motivačné texty správ nekopíruje z internetu, ale snaží sa ich vymýšľať a ušiť na mieru klienta.

Na záver, aby sme obohatili tvoj deň a ušetrili ti peniažky, vybavili sme ti od predajcu aj jeden ukážkový text rannej motivačnej SMS správy zadarmo. Užívaj! (Text je v pôvodnom znení aj s chybami, pozn. red.)

Dobré ráno, zabudni na to čo sa stalo včera, je to už história. dnes je tvoj deň. bude len taký ako si ho urobíš, tak vstaň a poď do toho.

Dievča s tebou pokecá za 5 € o všetkom okrem sexu

Veľmi zaujímavú ponuku svojim klientom poskytuje aj Kitty_Lulu, ktorá je ochotná porozprávať sa s klientmi o všetkom za 5 €. Túto sumu si účtuje za hodinu aktívneho písania.

Klientom ponúka príjemný pokec s tým, že bude akceptovať ich názory, aj keď s nimi nebude súhlasiť. Samu seba opisuje ako milú, priateľskú a niekedy až príliš slušnú osobu.   

Ako pre Refresher prezradila, vždy sa nájde niekto, kto túto službu potrebuje. Podľa jej slov ide väčšinou o ľudí, ktorí sa chcú porozprávať s niekým novým, alebo takých, ktorí chcú prebrať témy, ktoré nemajú s kým rozobrať, keďže majú strach, že ich preto vysmejú alebo odsúdia. „Najčastejšie sa so mnou klienti rozprávajú o bežných veciach, čomu sa venujú a tak podobne. Niekedy však vytiahnu aj svoje starosti a problémy, ktoré momentálne riešia,“ tvrdí Kitty_Lulu.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pexels.com

Dievča je ochotné porozprávať sa za 5 € údajne na každú tému s výnimkou tých, ktoré považuje za neslušné. Myslí tým sexuálne témy, keďže tie podľa jej slov patria skôr na inú platformu, než je portál Jaspravim.sk

Odporúčané
KVÍZ: Ako funguje tvoja myseľ? Odpovedz na otázky a zisti, či má v tvojom živote prevahu logika alebo kreativita KVÍZ: Ako funguje tvoja myseľ? Odpovedz na otázky a zisti, či má v tvojom živote prevahu logika alebo kreativita 13. septembra 2023, 10:00

Za benefity svojej služby pokladá to, že sa klienti môžu porozprávať s niekým, u koho nájdu pochopenie, ktoré nemusia nájsť u svojej rodiny či priateľov. „Ak majú nejaký problém alebo nemajú náladu, snažím sa ich motivovať a nájsť riešenia na ich trápenie,“ dodalo dievča.

Martin ťa naučí prasknúť pohár hlasom, kartové kúzlo aj skladanie Rubikovej kocky

Zaujímavé veci ponúka predajca Martin. Dokáže ťa naučiť rôzne triky, vďaka ktorým zaflexíš v partii. Počas krátkeho online hovoru ťa môže za 15 € napríklad naučiť jednoduché kartové kúzlo, skladať Rubikovú kocku či trik, ako prasknúť pohár len pomocou svojho hlasu.

Ako pre Refresher prezradil predajca, profil na portáli Jaspravím.sk má skôr pre zábavu než pre zárobok. „Mal som zatiaľ približne desať zákazníkov, čiže to beriem skôr ako spôsob naučiť ľudí niečo nové, netradičné, čo som sa ja sám naučil,“ dodáva s tým, že nepredpokladá, že ľudia využijú jeho služby, a ak áno, tak len vo veľmi malej miere. V prípade, že sa mu však už niekto ozve, ide podľa jeho slov zvyčajne o veľmi dobrý pokec a podarí sa mu cez Skype naučiť klienta to, čo v inzeráte sľúbil.

Karty
Karty Zdroj: Refresher/Richard Bonde

Na otázku, čo viac zákazníkom ponúka než nejaký tutoriál na Youtube zadarmo, Martin pohotovo zareagoval. „Rady, tipy, triky a nepochybne niekoľkonásobné ušetrenie času. A čas sú peniaze,“ zasmial sa s tým, že má profil skôr pre vlastné potešenie.

Matúš ti za 1 € prejde level v hre na Facebooku

Trápiš sa s levelom v hre CandyCrush? Pomôže ti Matúš za 1 €. Stačí, ak mu dáš svoje prihlasovacie údaje na Facebook, a hru zahrá za teba. V inzeráte sľubuje, že tvoje údaje nezneužije a nebude si čítať tvoje súkromné správy.

Odporúčané
Chceš si v lete ľahko zarobiť a nenarobiť sa? 5 tipov, ako sa nepopáliť na brigáde Chceš si v lete ľahko zarobiť a nenarobiť sa? 5 tipov, ako sa nepopáliť na brigáde 10. júla 2023, 14:00

Predajca nás pozitívne prekvapil odpoveďou na otázku, či ide len o recesiu. Vyčerpávajúco totiž vysvetlil nielen svoju motiváciu, ale pravdepodobne aj motiváciu ostatných predajcov ponúkať šialené služby. Zároveň však poznamenal, že nejde o recesiu.

„V čase, keď portál začínal, mal mnoho reklám a (bolo o ňom veľa, pozn. red.) reportáží. Práve v televízii som videl jednu z nich, v ktorej vystupovalo dievča ponúkajúce seba ako službu. Teda skôr bola na prenájom ako priateľka v zmysle, že keď už niekoho nebavia rodinné otázky, kedy si konečne nájde dievča, bude jeho frajerka na jeden deň. To mi prišlo byť dosť bizarné,“ dodáva Matúš s tým, že vtedy nešlo o jediný podobný inzerát.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Jan Kasl/Red Bull Content Pool

Keďže ho portál zaujal, zaregistroval sa a začal nasilu vymýšľať veci, ktoré by mu mohli ísť. „Práve ako prvý inzerát som vymyslel prejdenie levelov v CandyCrush. Bol som mladý, hra mi išla, a tak som si povedal, že za skúšku nič nedám. Samozrejme, neskôr som sa spoznával, videl, čo mi ide, takže som si logicky založil aj inteligentnejšie služby, ktoré mali omnoho väčší úspech,“ vysvetľuje predajca, ktorý dnes na portáli ponúka aj preklady z českého jazyka do slovenského a naopak či prípravu PR článkov.

Odporúčané
Strauss: Prečo je táto značka taká obľúbená medzi pracovníkmi? Strauss: Prečo je táto značka taká obľúbená medzi pracovníkmi? 3. júla 2023, 17:18

Matúš tvrdí, že hoci sa domnieva, že službu prejdenia levelov v hre nikto nevyužije, v profile si ju necháva, keďže mu pripomína začiatok. „Mnoho iných inzerátov vzniklo a zaniklo, ale tento sa mi zrušiť nechce. Myslím si, že jeho neúspech pramení v tom, že je nutné mi poskytnúť heslo k účtu, kde sa CandyCrush hrá, a, samozrejme, o to nikto nemá záujem, čomu rozumiem,“ dodáva s tým, že hoci si nikto službu nezakúpil, na druhej strane má veľké množstvo zobrazení.

Domov
Zdieľať
Diskusia