Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
15. januára 2023, 16:30
Čas čítania 6:41
Jakub Paulík

Vodca sekty znásilňoval a bičoval mužov aj ženy. Vyše 900 ľudí donútil spáchať samovraždu

Vodca sekty znásilňoval a bičoval mužov aj ženy. Vyše 900 ľudí donútil spáchať samovraždu
Zdroj: Picryl/The U.S. National Archives
HISTÓRIA JIM JONES JONESTOWN SEKTY
Uložiť Uložené
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný NSFW obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov (zobraziť obsah)
späť na hlavnú stránkuSpäť

V jeho osade boli na prvý pohľad všetci šťastní. Utópia sa však v skutočnosti nekonala.

Jeho reakcia bola chladná a cynická. Vodca sekty Jim Jones sa čudoval, prečo sú všetci takí hysterickí. Pred stovkami obyvateľov osady Jonestown povedal, že ich čaká hromadná samovražda. Mali zabiť nielen seba, ale aj svoje deti vrátane najmenších batoliat.

„Prestaňte s tou hystériou. Toto nie je spôsob, ako majú zomierať socialistickí komunisti. Takto nie. Musíme zomrieť s určitou dôstojnosťou,“ vyhlásil. V osade Jonestown 18. novembra 1978 na príkaz vodcu sekty Peoples Temple Jima Jonesa zomrelo vyše 900 ľudí.

V prípade samovražedných myšlienok vyhľadaj odbornú psychologickú pomoc. Na Slovensku ju poskytuje:

– Bezplatná 24-hodinová linka dôvery Nezábudka: 0800 800 566
– Online poradňa Ligy za duševné zdravie
– Online poradňa pre mladých IPčko
Ako na Slovensku Štátna bezpečnosť odpočúvala ľudí, akým spôsobom zneužívala psychiatriu a kto bol najsmrtonosnejší snajper v histórii ľudstva? Aj tieto články nájdeš v sekcii História. Podporiť ju môžeš ako člen klubu Refresher+.

Ľudí klamal, že ich čaká mučenie a smrť

Reverend Jim Jones sa pred novinármi a kongresmanom Leom Ryanom bránil. Jeho ľudia vraj mohli slobodne odísť a nikto by im nebol bránil v ceste. Bola to však lož. Keď obyvatelia Jonestownu prejavili záujem o odchod zo sektárskej dediny v Guyane do USA, Jones to nevzal vôbec dobre. Jeden z verných členov jeho sekty vytiahol nôž a zaútočil na kongresmana.

Odporúčané
Navštívil som akciu spoločenstva Milosť: Až keď sa vzdáš svojich snov, budeš žiť naplnený život s Ježišom, hlásal Adrián Bartalos Navštívil som akciu spoločenstva Milosť: Až keď sa vzdáš svojich snov, budeš žiť naplnený život s Ježišom, hlásal Adrián Bartalos 4. mája 2023, 9:30

Zakrvavený zákonodarca sa spoločne s novinármi a niektorými členmi sekty vybral rýchlo k lietadlu, aby unikli z osady, kde všetkým hrozilo nebezpečie. Na mieste ich však dostihol automobil plný ozbrojencov, ktorí začali strieľať. Na mieste zomrelo päť ľudí vrátane kongresmana Ryana.

Ozbrojený útok vidno na konci videa

Jim Jones sa obával, že im zavraždenie kongresmana nikdy neprejde. Klamal, že do Jonestownu príde guyanská armáda a všetkých čaká mučenie a smrť. Východisko videl v hromadnej samovražde, na ktorú členov sekty dlhší čas pripravoval.

„Keď nemôžeme žiť v mieri, zomrieme v mieri,“ vyhlásil. V osade Jonestown tak 18. novembra 1978 zomrelo 909 ľudí, z toho takmer 300 detí. People uvádza, že išlo o najväčšiu nútenú masovú samovraždu v histórii USA. Niektorí preživší členovia, ktorí utiekli alebo neboli na mieste prítomní, však hovoria skôr o masovej vražde.

Jonestown
Zdroj: nara.getarchive.net/The U.S. National Archives

„Liečba“ chorých bola nacvičeným divadlom

Do sekty Peoples Temple vstupovali aj ľudia, ktorí cítili potrebu nového začiatku. Brali drogy, v neúmernej miere pili alkohol a nevedeli, kam ich život smeruje. O členstvo však mali záujem aj dôchodcovia či študenti. Sociálny status nebol podstatný.

Jones nebral ohľad ani na rasy. Okrem biologického syna s manželkou Marceline vychovával aj adoptovaného afroamerického chlapca, syna s kórejsko-americkým pôvodom a chlapca, ktorého predkovia boli pôvodní obyvatelia Ameriky. Obdobne rôznorodá bola aj jeho komunita.

Odporúčané
Lady Zika: Nie som sektárka ani fanatička. Boh miluje aj ľudí z LGBTI+ komunity a chce im pomôcť (Rozhovor) Lady Zika: Nie som sektárka ani fanatička. Boh miluje aj ľudí z LGBTI+ komunity a chce im pomôcť (Rozhovor) 30. apríla 2023, 12:30

„Bol to predátor, ktorý skutočne ovládal umenie lákania ľudí z rôznych spoločenských vrstiev,“ povedala o ňom pre ABC News bývala členka sekty Peoples Temple Yulanda Williams. Tá sa medzičasom pozviechala zo svojej minulosti a stala sa policajtkou.

Členov získaval počas výjazdov, keď spoločne so svojimi vernými cestoval autobusmi do okolia. Ľudí zavádzal o tom, že dokáže liečiť poškodený zrak či rakovinu. Pri jednom vystúpení „vyliečil“ aj ženu na vozíku, ktorá sa v priebehu chvíle dokázala postaviť, kráčať a dokonca behať. V skutočnosti však išlo o dohodnuté divadlo.

Falošnými samovraždami si overoval lojalitu

Jones mal v pláne vytvoriť rovnú spoločnosť bez ohľadu na pohlavie, rasu či majetky, ktoré mali patriť sekte. Ľudia, ktorí do Peoples Templu prichádzali, predávali svoje nehnuteľnosti či autá a zisk odovzdali spoločenstvu.

Začiatok sekty sa spája s rokom 1954. V polovici 60. rokov, keď sa jej členská základňa pomaly rozširovala, sa Jones a jeho ľudia presťahovali do okolia mesta Ukiah. Na začiatku sa ich počty rátali na desiatky, no neskôr na tisíce. 

Okrem iného sa presťahovali preto, lebo Jim Jones sa obával jadrovej vojny a myslel si, že pri Ukiahu budú viac v bezpečí, uvádza Jonestown, web zameraný na Peoples Temple. O svojej apokalyptickej vízii dokázal presvedčiť aj členov sekty.

Odporúčané
Bývalá členka Milosti prehovorila: Odišla som, keď mi otec vybielil účet a zbil ma. Je to sekta, ktorá skrýva biznis za Boha Bývalá členka Milosti prehovorila: Odišla som, keď mi otec vybielil účet a zbil ma. Je to sekta, ktorá skrýva biznis za Boha 28. apríla 2023, 18:45

V 70. rokoch sa následne odsťahovali do San Francisca, kde sa Jim Jones stával čoraz viac paranoidným a tvrdil, že im ide po krku vláda, ktorá ich odpočúva. Jeho domnienky údajne potvrdilo aj vypálenie chrámu, po ktorom dostal ešte väčší strach.

V roku 1975 začala sekta Peoples Temple budovať osadu s názvom Jonestown, ktorej sídlom sa stala Guyana. Na mieste si pestovali vlastné potraviny, chovali ošípané a sliepky, mali zdravotnú kliniku, spoločenskú miestnosť či vlastnú škôlku. Malá komunita sa rozvíjala a na prvý pohľad sa všetko zdalo ideálne.

Odísť z nej však bolo náročné, ba priam nemožné. Už len prejavenie záujmu o odchod považoval Jones za rúhanie. Medzi ľuďmi panovala nedôvera a nikto si nemohol byť istý, že môže povedať svoj názor. Informátorom mohli byť aj deti, partneri či rodičia.

Člen armády strieka dezinfekciu na telá obetí predtým, než ich zabalia do vakov.
Člen armády strieka dezinfekciu na telá obetí predtým, než ich zabalia do vakov. Zdroj: nara.getarchive.net/The U.S. National Archives

Mnohí členovia sekty z osady odísť ani nechceli, pretože sa báli. Jones ľuďom klamal, že sa situácia v USA zhoršuje a možnosť návratu je nebezpečná. Svoje konšpirácie obyvateľom netlačil do hlavy len v priebehu kázní, ale počas celého dňa.

Odporúčané
Odmietali sex a dali sa vykastrovať. Sektári sa poistili proti znásilneniu mimozemšťanmi, potom „odleteli“ na vesmírnej lodi Odmietali sex a dali sa vykastrovať. Sektári sa poistili proti znásilneniu mimozemšťanmi, potom „odleteli“ na vesmírnej lodi 25. marca 2023, 12:30

V Jonestowne boli rozmiestnené reproduktory, cez ktoré k nim hovoril Jonesov hlas. Dozvedieť sa informácie z iných zdrojov, než bol Jim Jones, nebolo vôbec ľahké. V osade nikto nedisponoval rádiom či televízorom, a tak boli prakticky odrezaní od sveta.

Podľa výpovede bývalých členov Jones začal v tomto období medzi ľuďmi robievať takzvané „falošné samovraždy“, uvádza ABC News. Ľuďom napríklad povedal, že im dal do pitia jed, a čakal, ako budú reagovať. Aj týmto spôsobom si chcel testovať ich lojalitu. Inokedy sa konali takzvané biele noci, keď sa členovia pripravovali na možnosť, že raz budú musieť v prípade ohrozenia spáchať masovú samovraždu, informuje Jonestown.

Spoločenstvo fungovalo na báze odovzdaného majetku a peňazí, ktoré ľudia zarobili prácou. Financie odovzdávali sekte a všetci členovia dostávali prídel peňazí. Niektorí členovia však pracovali priamo pre sektu. Preživší bývalí členovia spomínajú, že často robili aj 18 hodín denne, píše ABC News. Robota sa našla aj pre deti, ktoré vraj pracovali osem hodín. Z osady Jonestown robil Jim Jones videá a zasielal ich do San Francisca, čím lákal do sekty ďalších ľudí.

Jimes Jones v roku 1977.
Jimes Jones v roku 1977. Zdroj: Wikimedia/Nancy Wong

„Jediný heterosexuál na svete“

„Ak by si chcel, mohol by som ťa ošu*ať do zadku,“ navrhoval vraj Jim Jones jednému z bývalých členov Timovi Carterovi, ktorý o Jonesovej ponuke hovoril v dokumente The Life and Death of Peoples Temple. Nie vždy sa to však skončilo iba návrhmi. Bývalí členovia sekty vypovedali o tom, ako ich Jim Jones sexuálne zneužíval, zosmiešňoval a trestal. Paradoxom pritom je, že sex, ale aj pitie alkoholu oficiálne zakazoval.

Odporúčané
Joaquin Phoenix: Vyrastal v sekte, takmer zomrel pri autonehode a pre rolu Jokera schudol takmer 24 kíl za pár mesiacov Joaquin Phoenix: Vyrastal v sekte, takmer zomrel pri autonehode a pre rolu Jokera schudol takmer 24 kíl za pár mesiacov 28. októbra 2022, 14:30

Jedna z bývalých členiek Jeannie Mills spomína na to, ako ju za pitie vína dal potrestať tromi ranami bičom, píše New York Times. Našli sa však aj horšie prípady. Ako uvádza Wicked Local, Jones raz na verejnosti sexuálne napadol muža. Urobil to vraj preto, aby dokázal, že člen jeho sekty má homosexuálne sklony. Jones totiž tvrdil, že je jediný heterosexuál na svete, pričom všetky ženy považoval za lesby a mužov za gayov. Ich heterosexuálne vzťahy tak vnímal len ako akúsi kompenzáciu.

V inom prípade vraj donútil jedného z členov, aby mal homosexuálny styk počas toho, ako sa na neho pozerala jeho partnerka. Ďalšej dvojici pozostávajúcej zo starej a mladej osoby prikázal, aby sa vyzliekli a bojovali spolu v boxerskom zápase, uvádza The Huffington Post

Armáda USA odpratáva telá z Jonestownu.
Armáda USA odpratáva telá z Jonestownu. Zdroj: Picryl/The U.S. National Archives

Pokus o oslobodenie zlyhal

Praktiky sekty vedenej Jimom Jonesom nemohli zostať bez odozvy. Kritikou na Peoples Temple nešetrili bývalí členovia, ktorí si získali pozornosť médií. O pomoc štátu požiadala aj bývalá členka Deborah Layton, ktorú Jones v minulosti sexuálne zneužil. Tvrdila, že kazateľ v osade nasilu drží takmer tisíc ľudí.

Jej výpoveď si chcel osobne overiť kongresman Leo Ryan. V roku 1978 tak vodcovi sekty poslal list a požiadal ho o možnosť návštevy Jonestownu. Jones mu vyhovel. Prvý večer sa zdalo, že je všetko v poriadku a nikto z prítomných sa mu nesťažoval. Panovala dobrá zábava, ľudia spievali a tancovali. Sám Leo Ryan sa vyjadril, že medzi ľuďmi cítiť obrovskú spokojnosť. 

Odporúčané
Jehovista Matej: V tej sekte som zažil psychické peklo. Veľa svedkov je na antidepresívach, sú stále pod stresom (Rozhovor) Jehovista Matej: V tej sekte som zažil psychické peklo. Veľa svedkov je na antidepresívach, sú stále pod stresom (Rozhovor) 13. októbra 2022, 16:30

Členovia sekty dobre vedeli, že musia mlčať. Aj keby chcel niekto povedať pravdu, radšej by zaklamal, aby ho okolie neudalo. Ryan a jeho skupina sa však dostali k listom od členov, v ktorých prosili, aby ich z miesta dostali preč. Keď Jima Jonesa s listami konfrontovali, zaklamal, že každý z nich môže slobodne odísť.

Počas 18. novembra 1978 sa celá situácia zvrhla. Ozbrojenci Peoples Templu zastrelili kongresmana a ďalších štyroch ľudí. Vodca sekty následne zvolal svojich ľudí, aby ich pripravil na hromadnú samovraždu. Tvrdil im, že inej cesty niet.

„Ak tomu nikto neporozumie, nevadí. Som pripravený zomrieť. Temnota sa usádza nad Jonestownom v jeho posledný deň na zemi“ – záverečné slová jedného z členov sekty v anonymnom liste napísanom pred spáchaním samovraždy (predpokladaný autor Richard Tropp)

Záznamy vyjadrení Jima Jonesa vrátane príkazu, aby jeho

ľudia namiešali kyanid do veľkej kade

Podľa Jonesa išlo o protest proti „neľudskému svetu“

„Prestaňte s tou hystériou. Toto nie je spôsob, ako majú zomierať socialistickí komunisti. Takto nie. Musíme zomrieť s určitou dôstojnosťou,“ vyhlásil Jim Jones do mikrofónu krátko nato, ako obyvateľom Jonestownu povedal, čo sa stalo, a vyzval ich, aby ukončili svoje životy.

Kongresman bol mŕtvy a členovia Peoples Templu vraj boli v ohrození. Východisko bolo zrejmé – už predtým si ho počas bielych nocí nacvičovali. Keď však prišlo na lámanie chleba, s víziou hromadnej samovraždy neboli všetci stotožnení.

Odporúčané
Prečo by sa niekto dobrovoľne pridal do sekty alebo k teroristom? Pozreli sme sa, ako v skutočnosti funguje vymývanie mozgov Prečo by sa niekto dobrovoľne pridal do sekty alebo k teroristom? Pozreli sme sa, ako v skutočnosti funguje vymývanie mozgov 4. septembra 2019, 19:28

Aj keď sa vo všeobecnosti hovorí o masovej samovražde, niektorí preživší, ako napríklad Tim Carter, tvrdia, že išlo o vraždu. Tí, ktorí odmietli vypiť nápoj s kyanidom, boli na mieste zastrelení alebo im násilím zaviedli injekciu s otravou. Deti mali podľa príkazu Jima Jonesa zomrieť ako prvé. Mnohí rodičia skutočne poslúchli.

Jonestown sa pomaly začal plniť nehybnými telami. Ľuďom z úst po užití kyanidu vytekala pena. Pohľad na stovky obetí bol hrozivý, Jones však naďalej pokračoval vo svojom manipulačnom výstupe. „Spáchali sme čin revolučnej samovraždy na protest stavu neľudského sveta,“ vyhlasoval vodca sekty počas toho, ako mu pred očami umierali ľudia. Onedlho nato sa pridal k mŕtvym aj samotný kazateľ, ktorého pri obhliadke miesta činu našli s prestrelenou hlavou.

Ako jedna z prvých ľudí masovú samovraždu objavila členka kultu Hyacinth Thrash. Postaršia afroamerická žena totiž počas hrozivej tragédie spala vo svojej chatrči. Keď sa prebudila, z Jonestownu sa stala osada mŕtvych. „Nemyslela som si, že by Jim niečo také spravil. Sklamal nás,“ povedala o mužovi, ktorého mnohí považovali za spásu, ale nakoniec sa stal záhubou.

Domov
Zdieľať
Diskusia