Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento článok je PR správa spoločnosti Kaufland. 
6. októbra 2022, 11:45
Čas čítania 2:18
Sponzorovaný obsah

Chceš urobiť niečo pre svoje zdravie? Zjedz aspoň jedno jablko každý deň

GASTRO ZDRAVÉ STRAVOVANIE ZDRAVIE
Uložiť Uložené

Aj keď preferuješ iné druhy ovocia alebo zeleniny, dôležité je mať ich na tanieri čo najčastejšie.

Základom jedálneho lístka, ktorý zodpovedá zásadám zdravej výživy, je podľa odborníkov konzumácia aspoň piatich dávok čerstvého ovocia a zeleniny denne. „V našej výžive sú málo zastúpené potraviny rastlinného pôvodu, pričom pozornosť treba upriamiť predovšetkým na ovocie a zeleninu. Ide o cenný zdroj vitamínov, minerálnych látok, vlákniny a zložiek s ochrannými účinkami pre ľudský organizmus, ako sú polyfenoly, flavonoidy či karotenoidy,“ hovorí odborníčka na výživu doc. MUDr. Katarína Babinská, PhD.

Kaufland Slovensko
Zdroj: Kaufland Slovensko

Jablká sú na jeseň skvelou voľbou

 • Jedno väčšie jablko ti dodá pätinu z potrebného množstva vlákniny a približne desatinu z dennej dávky vitamínu C.
 • Najviac živín sa nachádza v šupke. Pred konzumáciou preto jablko dobre umy, ale podľa možnosti nešúp.
 • Pokiaľ si chceš jablká uchovať čo najdlhšie, ulož ich na tmavé, vlhké a chladné miesto.

Vedel si, že v Kauflande počas celého roka nájdeš viac ako 320 druhov ovocia a zeleniny? Vďaka tomu nemusí byť zdravé stravovanie vôbec zložité. „Ako zodpovedná spoločnosť sa dlhodobo zaujímame a zasadzujeme za vyvážené stravovanie, preto našim zákazníkom ponúkame čoraz viac zdravých a čerstvých potravín. Zároveň podnikáme množstvo krokov vo vzdelávaní detí v tejto oblasti, aby si pozitívny vzťah k strave i pohybu budovali už od najútlejšieho veku,“ hovorí Samuel Machajdík, hovorca Kaufland Slovensko.


Jablká namiesto sladkostí

Inšpiráciou pre košických zákazníkov bolo aj prekvapenie, ktoré ich v posledný septembrový štvrtok čakalo na jednej z predajní reťazca. Namiesto obvyklých sladkostí a žuvačiek sa pri pokladniach nachádzali šťavnaté slovenské jablká. Projekt s názvom Kaufland za zdravú výživu aj touto cestou upozorňuje na jej dôležitosť.

Zdravá strava a pohyb sú dôležité aj u detí

„Ovocie či zelenina by nemali chýbať v desiatových balíčkoch našich školákov. Je dôležité viesť deti k ich každodennej konzumácii,“ potvrdzuje MUDr. Babinská.

 • S týmto cieľom Kaufland už štvrtý rok po sebe realizuje projekt Čerstvé hlavičky, do ktorého sa najnovšie okrem základných škôl zapojili aj škôlky. Deťom tak počas celého školského roka zadarmo venuje 130 000 kilogramov ovocia a zeleniny.
 • Spoločnosť tiež spolupracuje s občianskym združením Skutočne zdravá škola, ktoré podporuje vo viacerých aktivitách zameraných na zmenu stravovacích návykov u detí.
 • K zdravej životospráve okrem vyváženej stravy patrí aj dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, a to v každom veku.
 • Aby sa mladí opäť trochu rozhýbali, Kaufland v roku 2022 vybudoval päť športovo-oddychových areálov K Park po celom Slovensku a ďalšie dva ešte pribudnú v Dolnom Kubíne a Bratislave.
Kaufland Slovensko
Zdroj: Kaufland Slovensko

Miesto pre tvoje zdravšie nákupy

Stravovať sa zdravo neznamená konzumovať iba ovocie a zeleninu. Tvoj tanier by mal obsahovať čo najviac prirodzených potravín v podobe strukovín, orechov, kvalitných mliečnych výrobkov i mäsa, ktoré nájdeš v rámci širokej ponuky v Kauflande.

„Výskumy preukazujú, že by sme mali venovať väčšiu pozornosť výberu potravín, napríklad uprednostňovať celozrnné druhy chleba a cereálií alebo obmedzovať potraviny s vysokým obsahom cukru, soli a živočíšnych tukov. Prospešné je, ak si čo najviac pripravujeme stravu z čerstvých surovín,“ dodáva MUDr. Katarína Babinská, PhD.

 • Aby si si ľahšie vyskladal jedálny lístok tak, aby v ňom nechýbali žiadne dôležité zložky, pomôže ti označenie Nutri-Score.
 • Ako jeden z prvých na Slovensku používa toto označenie Kaufland, ktorý ho umiestňuje na výrobky svojich privátnych značiek.
 • Pokiaľ ťa zaujíma budúcnosť našej planéty, uprednostňuj pri nákupoch širokú ponuku kvalitných potravín s označením BIO. Boli vypestované alebo vyrobené v súlade s podmienkami ekologického poľnohospodárstva, a pritom nemusia byť vôbec drahé.
 • Na výber máš až 455 výrobkov s týmto označením, pričom viac ako tretina sa predáva pod privátnou značkou K-Bio.
 • Kaufland snahu svojich zákazníkov o lepšiu životosprávu podporuje nielen celoročnou širokou ponukou kvalitných potravín, ale tiež jasným zameraním sa na zdravú výživu.
  chcem sa stravovať zdravšie
Domov
Zdieľať
Diskusia