Peniaze na energie nie sú jediná podmienka, vláda musí splniť aj ďalšie dve, aby vysoké školy nezatvorili.
Predseda Študentskej rady vysokých škôl Filip Šuran tvrdí, že ultimátum pre vládu môže vyvrcholiť zatvorením všetkých verejných vysokých škôl. Tie zároveň nebudú vyučovať dištančne, lebo by peniaze takmer vôbec neušetrili. Odmieta, že politických predstaviteľov takto rektorská konferencia vydiera. „Ak by k takýmto vyhláseniam prichádzalo každoročne, alebo keby už niekedy v minulosti prišlo, možno by som bral argument o vydieraní,“ povedal Refresheru Šuran.
Školy majú tri konkrétne podmienky, ktoré sa týkajú návratu k rozpočtu z roku 2020, kompenzácie energií a podpory vedeckých projektov.
Filip Šuran verí, že rektori nebudú pristupovať na kompromisy a neuspokoja sa len s miliónmi, aby mohli kúriť a svietiť. Argumentuje aj tým, že vláda dlhodobo rozpočet vysokých škôl namiesto zvyšovania znižuje.
V rozhovore priblížil aj svoj názor na nomináciu Jána Horeckého na post ministra školstva.
Štát zlyháva a odnáša si to mladá generácia, tvrdíte v nedávnom vyhlásení. Kto presne v tom štáte zlyháva vo vzťahu k vám?
Politici, a to hneď na viacerých úrovniach. Pozrel som si posledné programové vyhlásenia od vlády Ivety Radičovej až po súčasnú. V takmer každom bolo obšírnejšie alebo stručnejšie opísané, aké je školstvo a špeciálne vysoké školstvo priorita. Ale my to, bohužiaľ, dlhodobo nevidíme. A to ani za posledné tri roky, na ktoré momentálne z hľadiska financií poukazujeme.
Nový minister školstva Ján Horecký pôsobil ako šéf Združenia katolíckych škôl Slovenska, čo to pre vás znamená?
Pre vysoké školstvo to neznamená nič, majú absolútnu autonómiu od toho, akým spôsobom je minister hodnotovo ukotvený. Mali sme tu konzervatívnejších aj liberálnejších ministrov školstva, pričom počiatočné očakávania často zostali nenaplnené. Pamätám si, keď sa ministerkou školstva stala Martina Lubyová a všetci boli nadšení, lebo to bola „žena z fachu“, keďže prichádzala z vedeckého prostredia. Nakoniec bola jednou z tých horších ministeriek školstva.
Tak trochu inak. Čo táto nominácia znamená pre budúcich vysokoškolákov, teda tých, ktorí sú momentálne na základných a stredných školách?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aké sú očakávania vysokoškolákov od nového ministra školstva.
- Ako vzťah Matoviča a Gröhlinga ovplyvňoval študentov.
- Aké ultimátum dali rektori Matovičovi a Hegerovi a prečo sa neuspokoja s kompromisom.
- Prečo neprichádza do úvahy dištančné vyučovanie.
- Či zatvoria úplne všetky školy.
- Prečo slovenskí študenti utekajú za štúdiom ho zahraničia.