Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
13. júna 2022, 14:30
Čas čítania 7:18
Eduard Starkbauer

Milan Reindl používal ešte ako učiteľ LEGO na vyučovanie. Dnes s jeho modelmi Technic pózujú svetové celebrity

Milan Reindl používal ešte ako učiteľ LEGO na vyučovanie. Dnes s jeho modelmi Technic pózujú svetové celebrity
Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer
REFRESHER LEGO LEGO MASTERS
Uložiť Uložené

Stavebnice od porotcu súťaže LEGO MASTERS vlastní David Beckham, Orlando Bloom či Conan O’Brien.

Milan Reindl pracuje ako jediný človek z Česka a zo Slovenska vo svetovej centrále Lega v dánskom Billunde. Po vyštudovaní pedagogickej fakulty, päťročnej skúsenosti na základnej škole a dvojročnom pôsobení na strednej škole sa stal pred desiatimi rokmi súčasťou 14-členného tímu dizajnérov sekcie LEGO Technic. 

Nedávno prijal ponuku stať sa odborným poradcom a zároveň porotcom v česko-slovenskej verzii televíznej súťaže amatérskych staviteľov LEGO MASTERS, ktorú môžeš sledovať na TV Markíza, TV Nova a na Voyo.

Refresher ti dlhodobo ponúka rozhovory s jedinečnými a inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí sa dokázali presadiť v medzinárodnej konkurencii. Predplať si službu Refresher+ a podpor vznik stoviek autorských článkov mesačne.

 
Navrhuješ nové stavebnice LEGO, s ktorými sa hrávajú desiatky tisíc ľudí po celom svete. Znie to ako práca snov. Ako si sa k nej dostal?

V roku 2010 som pracoval ako stredoškolský učiteľ a stavbe LEGO som sa venoval ako hobby. Dopočul som sa, že Lego hľadá nových dizajnérov, a tak som do Dánska poslal životopis a portfólio s vlastnými kresbami a fotografiami originálnych modelov.

Odporúčané
Do týchto stavebníc vkladá LEGO veľké nádeje: boli sme na predstavení nového radu DREAMZzz Do týchto stavebníc vkladá LEGO veľké nádeje: boli sme na predstavení nového radu DREAMZzz 2. mája 2023, 14:30

Ponuka nebola vôbec konkrétna, nespomínala konkrétne oddelenie ani dátum nástupu a pol roka sa mi nikto neozýval a ani nepotvrdil, že kandidatúru dostali.

Už som na to pomaly aj zabudol a jedného dňa mi počas dozoru na školskej chodbe zrazu z ničoho nič volalo dánske číslo. Ozval sa mi vtedajší riaditeľ oddelenia LEGO Technic, ktorý povedal, že videl moje portfólio a chce ma pozvať na pracovný pohovor. Ten dopadol skvele.

V priebehu učiteľskej kariéry som začal viesť aj modelársky krúžok, kde sme alternovali medzi plastovými a papierovými modelmi a modelmi z Lega.  

Takže ťa hneď zobrali?

Nie. Bohužiaľ, o tri dni mi zavolal späť, že pozíciu medzičasom obsadili interne. Portfólio si však nechali a o ďalší rok sa ma spýtali, či mám stále záujem, keďže potrebujú čo najskôr obsadiť nový post.

V priebehu pár dní som sa musel rozhodnúť, či sa chcem pred Vianocami sťahovať do Dánska. Veľmi som dúfal, že si so zvyškom tímu sadneme ľudsky. Našťastie to klaplo a v Billunde ako dizajnér LEGO Technic pracujem od apríla 2012.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Milan Reindl (@grohl_lego)

 
Bolo opustenie školského prostredia ťažké rozhodnutie?

Učenie ma skutočne veľmi bavilo. Deti ma totiž držali neustále v strehu a nútili sledovať trendy, a tak som nestratil kontakt so svetom. Práca v škole ma napĺňala, ale stať sa dizajnérom LEGO Technic som chcel už asi päť rokov.

Používal si ako učiteľ LEGO aj ako učebnú pomôcku alebo si aspoň žiakov motivoval k stavbe?

Učil som fyziku a pomocou modelu LEGO som ukazoval, ako funguje spaľovací motor alebo diferenciál. Trojrozmerná verzia, ktorú si môžu deti chytiť, funguje vždy lepšie ako nákres na tabuli.

 
Inšpirácia v škole bola navyše obojstranná. Vlastné modely som ukazoval žiakom a spoločne sme rozmýšľali nad tým, ako ich vylepšiť. V priebehu učiteľskej kariéry som začal viesť aj modelársky krúžok, kde sme alternovali medzi plastovými a papierovými modelmi a modelmi z Lega. 

Domov
Zdieľať
Diskusia