Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 26. 6. 2022 meniny má Adriána

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory

Milan Reindl používal ešte ako učiteľ LEGO na vyučovanie. Dnes s jeho modelmi Technic pózujú svetové celebrity

Stavebnice od porotcu súťaže LEGO MASTERS vlastní David Beckham, Orlando Bloom či Conan O’Brien.

Eduard Starkbauer
13. jún 2022, 14:30 Čas čítania: 7:18
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Milan Reindl používal ešte ako učiteľ LEGO na vyučovanie. Dnes s jeho modelmi Technic pózujú svetové celebrity
Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer
Refresher - Rozhovory
0
Eduard Starkbauer
13. jún 2022, 14:30
Čas čítania: 7:18

Milan Reindl používal ešte ako učiteľ LEGO na vyučovanie. Dnes s jeho modelmi Technic pózujú svetové celebrity

Stavebnice od porotcu súťaže LEGO MASTERS vlastní David Beckham, Orlando Bloom či Conan O’Brien.

Eduard Starkbauer
13. jún 2022, 14:30
Čas čítania: 7:18
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Milan Reindl používal ešte ako učiteľ LEGO na vyučovanie. Dnes s jeho modelmi Technic pózujú svetové celebrity
Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Milan Reindl pracuje ako jediný človek z Česka a zo Slovenska vo svetovej centrále Lega v dánskom Billunde. Po vyštudovaní pedagogickej fakulty, päťročnej skúsenosti na základnej škole a dvojročnom pôsobení na strednej škole sa stal pred desiatimi rokmi súčasťou 14-členného tímu dizajnérov sekcie LEGO Technic. 

 

Nedávno prijal ponuku stať sa odborným poradcom a zároveň porotcom v česko-slovenskej verzii televíznej súťaže amatérskych staviteľov LEGO MASTERS, ktorú môžeš sledovať na TV Markíza, TV Nova a na Voyo.

 

Refresher ti dlhodobo ponúka rozhovory s jedinečnými a inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí sa dokázali presadiť v medzinárodnej konkurencii. Predplať si službu Refresher+ a podpor vznik stoviek autorských článkov mesačne.

 
Navrhuješ nové stavebnice LEGO, s ktorými sa hrávajú desiatky tisíc ľudí po celom svete. Znie to ako práca snov. Ako si sa k nej dostal?

V roku 2010 som pracoval ako stredoškolský učiteľ a stavbe LEGO som sa venoval ako hobby. Dopočul som sa, že Lego hľadá nových dizajnérov, a tak som do Dánska poslal životopis a portfólio s vlastnými kresbami a fotografiami originálnych modelov.

Ponuka nebola vôbec konkrétna, nespomínala konkrétne oddelenie ani dátum nástupu a pol roka sa mi nikto neozýval a ani nepotvrdil, že kandidatúru dostali.

 

Už som na to pomaly aj zabudol a jedného dňa mi počas dozoru na školskej chodbe zrazu z ničoho nič volalo dánske číslo. Ozval sa mi vtedajší riaditeľ oddelenia LEGO Technic, ktorý povedal, že videl moje portfólio a chce ma pozvať na pracovný pohovor. Ten dopadol skvele.

 

V priebehu učiteľskej kariéry som začal viesť aj modelársky krúžok, kde sme alternovali medzi plastovými a papierovými modelmi a modelmi z Lega.  

 

Takže ťa hneď zobrali?

Nie. Bohužiaľ, o tri dni mi zavolal späť, že pozíciu medzičasom obsadili interne. Portfólio si však nechali a o ďalší rok sa ma spýtali, či mám stále záujem, keďže potrebujú čo najskôr obsadiť nový post.

 

V priebehu pár dní som sa musel rozhodnúť, či sa chcem pred Vianocami sťahovať do Dánska. Veľmi som dúfal, že si so zvyškom tímu sadneme ľudsky. Našťastie to klaplo a v Billunde ako dizajnér LEGO Technic pracujem od apríla 2012.

 

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Milan Reindl (@grohl_lego)

 
Bolo opustenie školského prostredia ťažké rozhodnutie?

Učenie ma skutočne veľmi bavilo. Deti ma totiž držali neustále v strehu a nútili sledovať trendy, a tak som nestratil kontakt so svetom. Práca v škole ma napĺňala, ale stať sa dizajnérom LEGO Technic som chcel už asi päť rokov.

 

Používal si ako učiteľ LEGO aj ako učebnú pomôcku alebo si aspoň žiakov motivoval k stavbe?

Učil som fyziku a pomocou modelu LEGO som ukazoval, ako funguje spaľovací motor alebo diferenciál. Trojrozmerná verzia, ktorú si môžu deti chytiť, funguje vždy lepšie ako nákres na tabuli.

 
Inšpirácia v škole bola navyše obojstranná. Vlastné modely som ukazoval žiakom a spoločne sme rozmýšľali nad tým, ako ich vylepšiť. V priebehu učiteľskej kariéry som začal viesť aj modelársky krúžok, kde sme alternovali medzi plastovými a papierovými modelmi a modelmi z Lega. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 3642 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 0,33 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Bol si fanúšikom Lega celý život?

Pred nástupom do Billundu som bol v rokoch 2005 až 2011 dospelým fanúšikom Lega (tzv. AFOL). Predtým som sa však vo veku od 15 do 25 rokov Lega ani nedotkol. Prekonal som niečo, čo v komunite staviteľov označujeme ako dark ages, temnú dobu medzi detstvom a dospelosťou, keď človek prestane stavať a nájde si iné záujmy.

 

O mojom návrate k Legu rozhodla zhoda náhod. Od vtedajšej priateľky som dostal na Vianoce novú stavebnicu a už po dvoch dňoch som si na internete objednával ďalšie. 

 

Aj keď sa hráme, je to stále seriózna práca, v ktorej musíme plniť zadania. Model musíme neprestajne prestavovať až do momentu, kým nie je doslova perfektný a už sa na ňom nedá nič zlepšiť. 

 

Čo je náplňou tvojej práce?

Ako návrhár nových stavebníc Technic som zodpovedný za prípravu konkrétneho modelu od prvého nápadu cez prvú kocku až po finálnu podobu v obchode. Model nemusí len dobre vyzerať, ale mal by byť aj maximálne odolný pri prenášaní a manipulácii. V centrále máme testovacie roboty, ktoré do nemoty testujú, či na stavebnici fungujú správne všetky funkcie. 

 

Postupnosť stavby a výber dielov prispôsobujeme vekovej kategórii a musíme zaistiť, že stavba modelu bude dostatočne zábavná, ale súčasne prístupná pre širokú verejnosť.

Anketa:Zobraziť výsledky >Skryť výsledky >
Si fanúšik stavebníc Lego?
Jasné!Lego je len pre deti.Hlasovať
Jasné!93%
Lego je len pre deti.7%


Aká je pozícia divízie Technic v rámci štruktúry Lega?

LEGO má tri hlavné platformy. Duplo je určené pre najmenšie deti. Klasické kocky patria pod System, ktorý zahŕňa všetky oddelenia od filmových licencií až po Ninjago. LEGO Technic a Mindstorms stoja tak trocha na okraji, keďže majú technicky odlišný spôsob stavania.

 

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa LEGO (@lego)

 


Aká je cieľová skupina pre LEGO Technic?

Jadro našej cieľovky je od 7 do 12 rokov, ale, samozrejme, ponúkame stavebnice aj pre dospelých a skúsených staviteľov a staršie deti, ktoré chcú skúsiť niečo zložitejšie. Minulý rok sme predstavili prvú malú Technic stavebnicu vo vrecku.

 

Ako prebieha proces dizajnu stavebnice?

Záleží na tom, či si návrh vymyslím sám alebo dostanem zadanie zhora. V štrnásťčlennom tíme si na základe našich dovtedajších skúseností a prirodzenej inklinácie rozdelíme, kto bude na čom robiť.

 

Aj keď sa hráme, je to stále seriózna práca, v ktorej musíme plniť zadania. Model musíme neprestajne prestavovať až do momentu, kým nie je doslova perfektný a už sa na ňom nedá nič zlepšiť. 

 

Na jednej stavebnici teda nerobíš sám?

V tíme pravidelne diskutujeme o modeloch vo fáze vývoja a dávame si pripomienky k ich funkciám. Je dôležité nehanbiť sa a poprosiť ostatných vývojárov o pomoc. Viac hláv viac vie, a keď ti neporadí prvý ani druhý, často ťa nasmeruje tretí či štvrtý. 

 

Vo všeobecnosti platí, že čím viac času do vývoja investuješ, tým bude model jednoduchší na stavbu a jeho funkcie vyladenejšie. 

 

Lego
Milan Reindl v pracovnom procese. Zdroj: Facebook/Milan Reindl

 

Používaš pri návrhu pero a papier?

Nie. Aj keď niektorí kolegovia predkresľujú na papier a iní v programoch, mňa to skôr zdržuje a obmedzuje. Vždy začínam rovno stavbou z kociek.

 
Máš teda kanceláriu plnú LEGO kociek?

Každý z dizajnérov má dva obrovské regály plné šuplíkov, ktoré sú rozdelené na malé plastové nádobky s dielikmi podľa vlastného výberu. Za 10 rokov som si vybudoval vlastný systém, keď mám pri sebe menšie množstvo takmer všetkých kociek a nemusím tak behať do skladu.

 

Ak nejaká kocka neexistuje v danej farbe či veľkosti, tak si musíme vedieť poradiť. Z väčších dielov robíme menšie orezaním či brúsením. Inokedy diely neutrálnej farby nafarbíme farbou v spreji.

Navrhujete aj nové dieliky?Každé oddelenie má ročne stanovený počet dielov, ktorými môže obohatiť svoj stavebný systém. Technic za rok pridá asi 15 dielov, ktoré dovoľujú pridávať nové funkcie a umožňujú stavať väčšie, pevnejšie aj krajšie modely. 

 
Počet celkovo dostupných dielikov LEGO sa počíta v tisícoch. Technic si rádovo vystačí so stovkami, ktoré opakuje a recykluje. Občas si požičiame aj niečo z klasických systémových kociek.

 

LEGO kocky boli pre mňa vždy najmä spôsobom sebavyjadrenia. Nechcem, aby to vyznelo pompézne, ale LEGO vnímam trochu ako umenie. Nie každý dokáže vytvoriť niečo, čo je všeobecne rozoznateľné a dokáže ľudí ohúriť.

 

Aké sú najnovšie trendy v stavebniciach?

Relatívne nedávno sme predstavili stavebnice pripojené cez bluetooth a diaľkové ovládanie. Súčasným trendom pri stavebniciach je neustále zväčšovanie ich objemu, výšky aj dĺžky. V priemere rastie aj počet kociek v stavebniciach.

 

Lego House v dánskom Byllunde.
Lego House v dánskom Byllunde. Zdroj: Legohouse.com

 

Čím si vysvetľuješ, že LEGO zostalo relevantné aj v čase, keď sa veľká časť zábavy presúva na obrazovky a ľudia trávia voľný čas často pasívne?

Sledujeme trendy a spolupracujeme s mnohými značkami. Ak vieme, že o dva roky príde na trh nový automobil alebo nákladné auto, vieme sa dohodnúť, že obe verzie vyjdú naraz. Pre LEGO je to relatívne nová stratégia, ale už sme sa naučili predvídať, čo sa bude diať.

 

Pomohla nám aj pandémia, keď ľudia nemohli chodiť medzi ostatných a hľadali si iný zdroj zábavy, pri ktorom by sa odreagovali. 

 

Preferuješ, keď ľudia stavajú podľa návodu alebo kombinujú podľa vlastnej hlavy?

LEGO kocky boli pre mňa vždy najmä spôsobom sebavyjadrenia. Nechcem, aby to vyznelo pompézne, ale LEGO vnímam trochu ako umenie. Nie každý dokáže vytvoriť niečo, čo je všeobecne rozoznateľné a dokáže ľudí ohúriť. Originálny návrh modelu som vždy staval, len aby som sa naučil nejakú zaujímavú stavebnú techniku. 

 

Stretávaš sa s tým, že si ľudia tlačia vlastné dieliky na 3D tlačiarňach?

Áno. Vytvárajú si napríklad ráfiky na špecifické autá. Je to pochopiteľné. LEGO nemôže mať v sortimente 150 ráfikov na každý model. Tlačia si aj kocky, ktoré v LEGO neexistujú. Vytvárajú si kovové osičky, aby robili väčšie, ťažšie a pevnejšie automobily. Kovové osi však negatívne pôsobia na opotrebenie plastových súčiastok.

 

Milan Reindl, Lego
Milan Reindl so svojou figúrkou. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer


Ako to vnímaš?

Je to rovnaké, ako keď si niekto auto upraví tuningom. Ak človek nie je spokojný s ponukou, tak sa ju snaží vylepšiť. Ľudia si tlačia aj vlastné samolepky alebo si kocky farbia lakom, aby malo autíčko farbu ako ich vlastné auto.

 

Čo sú vhodné kompetencie pre dizajnéra Lega? 

Je ideálne, ak máte vyštudovaný priemyselný dizajn so špecializáciou na hračky. Takých ľudí je však veľmi málo. Pre LEGO dizajnérov sú kľúčové vlastnosti predstavivosť a trocha aj urputnosť a tvrdohlavosť, keďže musíš projekty dotiahnuť do posledného detailu. LEGO musí byť pre teba nielen zábava, ale doslova vášeň. 

 

Ako vyzerá kolektív dizajnérov LEGO Technic?

Dnes tvoria tím, bohužiaľ, len muži. Je nás 14 a nebojujú u nás žiadne egá a vychádzame si v ústrety. Technic dizajnéri majú často s dizajnom len málo spoločného a priemyselný dizajn hračiek majú vyštudovaný len traja.

 

Máme v tíme bývalého kuchára, automechanikov, umeleckého kováča, námorníka, mechanického inžiniera aj dizajnéra interiérov automobilov. Celkovo v Legu pracuje asi 350 dizajnérov zo 40 krajín.

 

Vieš o niekom zo Slovenska či z Česka, kto by mohol rozšíriť rad dizajnérov?

Naše komunity majú dosť veľa silných zástupcov. Mnoho však záleží na odvahe skúsiť to. Záujemca si musí určiť priority a rozhodnúť sa, či mu stojí za to presťahovať sa stovky kilometrov na sever do krajiny, kde polovicu času prší a v zime sú neskutočne krátke dni.

 

Ako sa ti žije v Billunde? 

Billund je skutočne hlavné mesto Lega. Okrem centrály je tu aj zábavný park LEGOLAND a interaktívne múzeum LEGO House. Inak toho však v meste veľa nie je a cez víkendy väčšinou odchádzame na výlety. Takmer polovica obyvateľov Billundu pracuje pre LEGO a asi 30 percent pre miestne letisko, ktoré je druhé najväčšie v Dánsku.

   

Prijal si ponuku byť technickým poradcom a zároveň porotcom česko-slovenskej verzie šou LEGO MASTERS, čo ťa zatiaľ najviac prekvapilo?

Nie som jediný, kto je milo prekvapený z úrovne súťažiacich. Zatiaľ som sa ani nestretol so zlými stavbami. Z castingu sme vybrali naozaj lokálnu špičku staviteľov z Česka a zo Slovenska. 

 

Sledoval si aj iné verzie?

Samozrejme. Najradšej mám austrálsku, ktorú si moderátor s porotcom vyložene užívajú. V Austrálii už natočili tri série, a tak musia stále prichádzať s novými disciplínami. Skvelé verzie sú aj v USA a vo Veľkej Británii. Pozeral som ich, keď som sa snažil pripraviť na svoju porotcovskú rolu.

 

Milan Reindl, Lego, Defender
Orlando Bloom, David Beckham, Conan O’Brien a Tomáš Berdych s Lego Land Roverom navrhnutým Milanom Reindlom. Zdroj: Facebook/Milan Reindl

V LEGO MASTERS bude v každom diele účinkovať špeciálny celebritný porotca. Kto patrí k najznámejším nadšencom Lega?

Asi najznámejšia rodina, ktorá LEGO propaguje na sociálnych sieťach, sú Beckhamovci, ktorí vlastnia aj Land Rover Defender, ktorý som sám navrhol. Veľkými fanúšikmi LEGO Technic sú aj Orlando Bloom a Conan O’Brien. U nás sú najznámejší fanúšikovia šéfkuchár Přemek Forejt či bývalý tenista Tomáš Berdych a na Slovensku napríklad Marián Čekovský či herečka Zuzka Šebová.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Facebook/Milan Reindl
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy refresher
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť