Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
12. mája 2022, 9:30
Čas čítania 5:22
Jana Chovancová

10 vecí, ktoré si (možno) nevedel o Veľkej Británii

10 vecí, ktoré si (možno) nevedel o Veľkej Británii
Zdroj: Unsplash/Sander Crombach
ZAUJÍMAVOSTI CESTOVANIE KAM NA DOVOLENKU
Uložiť Uložené

Britské kráľovstvo ukrýva množstvo kuriozít a rekordov.

Veľká Británia každoročne láka milióny turistov z celého sveta. Takmer všetkým sú už známe poschodové červené autobusy, ktoré vozia turistov po Londýne, hodinová veža Big Ben či obrovské koleso London Eye, ktoré ponúka výhľad na hlavné mesto Anglicka.

V tomto článku sa dozvieš veci, ktoré nie sú o Veľkej Británii známe, pričom mnohé z nich boli dlhé roky tajné. Britská veľmoc totiž ukrýva množstvo kuriozít a rekordov.

V Refresheri ti každý deň prinášame zaujímavé články zo Slovenska aj zahraničia. Ak sa ti naša tvorba páči a chceš podporiť redakčný tím, staň sa členom klubu Refresher+.

Tradičné anglické jedlo pochádza z Indie

Ak sa rozhodneš googliť, čo je národné jedlo Veľkej Británie, ako prvé sa ti zobrazí chicken tikka masala. Veľký podiel na tom má fakt, že India patrila ako kolónia Veľkej Británii. Vždy 10. novembra Angličania dokonca oslavujú národný deň kari a indické jedlo je tam populárnejšie ako trebárs tradičné fish and chips.

Anglické národné jedlo pôvodom z Indie chicken tikka masala.
Anglické národné jedlo pôvodom z Indie chicken tikka masala. Zdroj: Unsplash/Raman

Indické reštaurácie v Londýne nájdeš doslova na každom rohu a je to dôkaz toho, ako sa Británia dokáže adaptovať a prijímať cudzie kultúry. Napriek tomu, že vyhľadávač ti ako prvé zobrazí toto jedlo, v Británii majú v skutočnosti až štyri národné jedlá.

Odporúčané
Eva ovláda 50 cudzích jazykov: Vidím ich ako farby. Ak ma niečo bolí, hovorím iba po kórejsky (Rozhovor) Eva ovláda 50 cudzích jazykov: Vidím ich ako farby. Ak ma niečo bolí, hovorím iba po kórejsky (Rozhovor) 25. februára 2024, 14:30

Chicken tikka v Anglicku, haggis v Škótsku (ovčie vnútornosti ako pečeň, srdce či pľúca s cibuľou, koreninami a ovsenými vločkami varené v ovčom žalúdku), irish stew v Írsku (írsky guláš z jahňacieho alebo kozieho mäsa so zeleninou) a welsh cawl vo Walese (polievka s hovädzím alebo jahňacím mäsom, pórom a so sezónnou zeleninou).

Kráľovná ti môže zaželať všetko najlepšie k narodeninám. Ak sa ich dožiješ

Kráľovná každoročne rozposiela stovky kartičiek s gratuláciou k narodeninám alebo k oslave výročia uzavretia manželského zväzku. Karty k jubileám rozosielajú z takzvaného Jubilejného úradu v Buckinghanskom paláci a táto tradícia pochádza z roku 1917. Komu tieto karty zasielajú?

  • Každému, kto oslavuje 100. alebo 105. narodeniny. Po veku 105 rokov dostávajú ľudia gratulácie od kráľovnej každoročne. 
  • Každému manželskému páru, ktorý oslavuje diamantovú svadbu, a aj po 65., 70. a každom ďalšom výročí svadby.

Ak nespĺňaš požiadavky, ale máš záujem o gratulačnú kartu od kráľovnej, môžeš o ňu požiadať vyplnením žiadanky na stránke https://apply.royal.uk/Apply/

Llanfairpwllgwyngyll-gogerychwyrndrobwlllllandysiliogogogoch

Nie, redakcia nie je pod vplyvom alkoholu. Práve si sa snažil prečítať najdlhší názov mesta v Európe, ktoré sa nachádza vo Walese. Napriek tomu, že tento názov znie, ako keby jeho autor zaspal na klávesnici, je reálny a má význam. Opisuje lokalitu a mesto ako také. Celkovo toto pomenovanie obsahuje 58 písmen a bežne si ho ľudia skracujú na LLanfairpwll alebo LLanfair PG

Odporúčané
Michal šiel na najvyšší vrch Ameriky: Počas výstupu tam zomreli traja ľudia. Pár dní nato aj známy Slovák (Rozhovor) Michal šiel na najvyšší vrch Ameriky: Počas výstupu tam zomreli traja ľudia. Pár dní nato aj známy Slovák (Rozhovor) 21. februára 2024, 14:30

Názov mesta vytvoril miestny krajčír, ktorého meno dodnes nikomu nie je známe. Pomenovanie vzniklo na reklamné účely, vraj chcel vytvoriť najdlhší názov železničnej stanice v Británii. V meste nie sú takmer žiadne miesta, kde by si mohol tráviť voľný čas, nájdeš tam zopár reštaurácií a hotelov. Najzaujímavejšou atrakciou je však podľa mnohých železničná stanica, na ktorej je napísaný celý názov mesta.

Kotúľanie syra je populárna športová aktivita

Veľká Británia je svetovo známa hraním kriketu, futbalu alebo ragby. Tušil si však, že nadšencom adrenalínu ponúka bizarný extrémny šport? Je ním naháňanie takmer 3,5-kilového kotúča syra, ktorý sa kotúľa dole strmým kopcom. Prvá písomná zmienka o extrémnom športe pochádza z roku 1826, no ľudia predpokladajú, že je starý až 600 rokov. 

Už vtedy o ňom písali ako o dlhoročnej tradícii, a tak nikto nevie s presnosťou povedať, ako dlho ľudia naháňajú syr. Po rozkotúľaní okrúhleho syra môže v plnej rýchlosti dosiahnuť vyše 100 km/h a víťazom naháňačky sa stáva účastník, ktorý ako prvý dorazí do cieľa dole pod kopcom. 

Počas udalosti každoročne dochádza k zraneniam. Write on Sports  píše, že je to približne 33 zranení na 100 súťažiacich. V histórii nebolo zaznamenané žiadne úmrtie počas naháňačky, no pred niekoľkými rokmi jeden súťažiaci zomrel po dobehnutí do cieľa. Športovú udalosť organizujú raz do roka v meste Gloucester.

Najmenšou sochou v Londýne sú dve malé myšky, ktoré sa bijú o syr. Príbeh, ktorý stojí za jej vznikom, je však tragický

Aby si myšky zbadal, musíš presne vedieť, kam sa pozerať. Nachádzajú sa na fasáde domu v Londýne na adrese 23 Eastcheap a vymodelovali ich ako pamiatku na tragickú udalosť, ktorá sa na tomto mieste v minulosti odohrala.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Curious London (@curiouslondon_)

Traduje sa, že neďaleko pracovali na vysokej konštrukcii dvaja robotníci. Cez obed si dali pauzu, aby sa spolu najedli, keď vtom jeden z nich zistil, že niekto zjedol jeho syrový sendvič a nechal z neho iba malý kúsok. Táto skutočnosť ho veľmi nahnevala a z krádeže začal upodozrievať svojho kolegu, s ktorým sa pustil do hádky. Situáciu vyostrili natoľko, že obaja z konštrukcie spadli a pre jedného sa pád skončil tragicky. Neskôr, po preskúmaní situácie, ľudia zistili, že sendvič zjedla myš.

Alkohol si tu do osemnástky nekúpiš, doma ho však môžeš legálne popíjať, aj keď nie si plnoletý

Týmto, samozrejme, nechceme propagovať alkohol, všetci dobre vieme, aké má účinky na ľudský organizmus a aké škody môže človek pod jeho vplyvom napáchať. Zákony o konzumácii alkoholu sa však v Británii od tých slovenských trochu líšia. Pozrime sa teda najprv, čo vo Veľkej Británii nemôžeš:

  • Predať alkohol osobám mladším ako 18 rokov. Ak si v opačnej situácii a nie si plnoletý, ale pokúsiš sa kúpiť alkohol, ideš tým proti zákonu.
  • Kúpiť alkohol osobe mladšej ako 18 rokov. Výnimkami sú 16- a 17-ročné deti, ktoré s tebou jedia v podniku, pričom ty si plnoletý. Môžu si však dopriať iba pivo, víno alebo cider.
  • Servírovať alkohol dieťaťu mladšiemu ako 5 rokov. Nie, naozaj to nerob.

Čo je, naopak, legálne?

  • Pre deti od 5 do 16 rokov je legálna konzumácia alkoholu doma. Odporúča sa však deťom alkohol nepodávať.
  • Plnoletá osoba môže kúpiť alkohol deťom od 16 rokov, ak spolu jedia pri stole, a môže to byť iba vyššie spomínané pivo, víno či cider.

Oficiálnym jazykom bola v Anglicku takmer 300 rokov francúzština

Od roku 1066 do roku 1362 bola v Anglicku oficiálnym jazykom francúzština. Stalo sa tak po obsadení Anglicka Normandiou na čele s normandským vojvodom Williamom Dobyvateľom. Hovorili ňou iba vysokopostavení ľudia a v tých časoch angličtinu používali iba nižšie vrstvy.

Odporúčané
Najstarší hotel v Tatrách oslavuje 130 rokov. Hotel Lomnica oživil bohémsku atmosféru z minulosti a ponúka špičkový fine dining Najstarší hotel v Tatrách oslavuje 130 rokov. Hotel Lomnica oživil bohémsku atmosféru z minulosti a ponúka špičkový fine dining 19. februára 2024, 16:00

Pri písaní oficiálnych dokumentov používali v tom čase latinčinu. Francúzštinu však ľudia začali vnímať negatívne z dôvodu storočnej vojny Francúzska s Anglickom, ktorá sa začala v roku 1337. Aj vďaka tomu o niekoľko desiatok rokov uzákonili angličtinu ako oficiálny jazyk. 

Máš našetrené tisíce, ktoré chceš bezhlavo minúť, alebo by si rád skúsil šesťmesačné väzenie? Ak ublížiš labuti, môžeš mať obe

Kráľovná Alžbeta II. je najdlhšie vládnucou panovníčkou na svete. Vedel si však, že vlastní všetky labute vo Veľkej Británii? Majiteľkou bola ešte bývalá panovníčka Alžbeta I., ktorá labute považovala za vznešené, nádherné zvieratá. Boli však na pokraji vyhynutia, ľudia ich vo veľkom konzumovali a kradli ich vajíčka. Preto sa kráľovná rozhodla zachrániť ich a vzniklo nové nariadenie.

Podľa zákona teda nemôžeš labute zabiť alebo im akokoľvek ublížiť, inak za to zaplatíš mastnú pokutu v rozmedzí od niekoľko stoviek až po tisíce libier. V závislosti od vážnosti činu ti okrem pokuty hrozí aj väzenie na niekoľko mesiacov. Ak sa teda vydáš do Británie, dávaj pozor nielen na cestách, ale aj pri iných aktivitách, v ktorých blízkosti by sa mohli vyskytnúť labute.

Nezávisle od toho, kde vo Veľkej Británii sa práve nachádzaš, nikdy nebudeš od pobrežia ďalej ako 115 kilometrov

Kamkoľvek sa vydáš v tejto krajine na výlet, nebudeš od pobrežia ďalej ako 115 kilometrov. Presne taká je vzdialenosť najďalej ležiacej dediny Coton in the Elms od pobrežných vôd. Nemusíš sa preto obávať, že by ti cesta k pobrežiu trvala dlho, spravidla pocestuješ menej ako hodinu. 

Za samovraždu by si kedysi skončil vo väzení

Ak by si sa v 19. storočí pokúsil spáchať samovraždu a niekto by ťa pri tom prichytil, putoval by si do väzenia alebo zaplatil pokutu. Tento skutok považovali v Anglicku a vo Walese za zločin do roku 1961 a zrušili to pred približne sto rokmi.

Odporúčané
Spôsobil si škodu na majetku alebo zdraví? Toto poistenie ti pomôže Spôsobil si škodu na majetku alebo zdraví? Toto poistenie ti pomôže 19. februára 2024, 10:30

Osoby, ktoré sa o samovraždu v tých časoch pokúsili, alebo svedkovia, ktorí tento akt videli a neoznámili to príslušným orgánom, mohli putovať do väzenia až na 14 rokov. V lepšom prípade ťa nenechali sedieť, iba zaplatiť pokutu a mohol si žiť ďalej.

Domov
Zdieľať
Diskusia