Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 5. 7. 2022 meniny má Cyril, Metod , Sviatok svätého Cyrila a Metoda

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Filmy

Po nás potopa. Slovenský dokument opisuje rozsah klimatickej krízy na Slovensku. Ponúka aj cesty, ako situáciu zlepšiť

Dokument Doroty Vlnovej odpremiérovala RTVS symbolicky v predvečer svetového Dňa zeme. Už dnes ho nájdeš v internetovom archíve.

Eduard Starkbauer
22. apríl 2022, 18:30 Čas čítania: 4:14
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Po nás potopa. Slovenský dokument opisuje rozsah klimatickej krízy na Slovensku. Ponúka aj cesty, ako situáciu zlepšiť
Zdroj: Facebook/Po nás potopa
Filmy a Seriály - Filmy
0
Eduard Starkbauer
22. apríl 2022, 18:30
Čas čítania: 4:14

Po nás potopa. Slovenský dokument opisuje rozsah klimatickej krízy na Slovensku. Ponúka aj cesty, ako situáciu zlepšiť

Dokument Doroty Vlnovej odpremiérovala RTVS symbolicky v predvečer svetového Dňa zeme. Už dnes ho nájdeš v internetovom archíve.

Eduard Starkbauer
22. apríl 2022, 18:30
Čas čítania: 4:14
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Po nás potopa. Slovenský dokument opisuje rozsah klimatickej krízy na Slovensku. Ponúka aj cesty, ako situáciu zlepšiť
Zdroj: Facebook/Po nás potopa
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.
Novinky zo sveta filmov a seriálov ti prináša Voyo.Vyskúšať na 7 dní zadarmoSLEDUJ VOYO

RTVS včera odpremiérovala 26-minútový dokument s veľkými ambíciami. Jeho cieľom je presvedčiť, že ekologická kríza je tu a teraz a nielen vo vedeckých štúdiách, spisoch či v médiách. Film Po nás potopa vysvetľuje základné pojmy spojené s klimatickou krízou a cez výpovede vedcov i laikov objasňuje najväčšie riziká a ich možné riešenia. Až do 6. mája si ho môžeš pozrieť v archíve RTVS.

 
Film podľa Adriany Brossmannovej z ochranárskeho združenia BROZ vznikol preto, lebo mnoho Slovákov vrátane politikov si neuvedomuje dosahy a závažnosť klimatickej krízy. „Chceli sme ukázať, že opak je pravdou. Klimatická kríza je už realitou ako pre nás ľudí, tak aj pre okolitú prírodu. Pri našej práci v teréne to vnímame dennodenne a mali sme potrebu upozorniť na naliehavosť tohto problému.“

 

 

Veľká kríza a veľká výzva

Nakrútiť na Slovensku o klimatickej kríze nekompromisný a kritický film je stále pomerne ojedinelý počin. Je zrejmé, že cieľom filmu od produkčnej spoločnosti Hitchhiker Cinema je sprostredkovať tému čo najširšiemu spektru divákov. Urobiť to na ploche 26 minút je ozaj ambiciózne, keďže predstaviť zložitosť, prepletenosť príčin, dôsledkov klimatickej zmeny a prístupov k nej sa za necelú polhodinu technicky nedá stihnúť.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 3690 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 0,33 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

Podľa slov režisérky Doroty Vlnovej pre Aktuality.sk bolo veľkou výzvou podať zreteľne konkrétne informácie a zároveň ponúknuť aj zrnko riešení. „Nechceli sme, aby bol divák z dokumentu len deprimovaný, ale aby dostal aspoň aký-taký návod na to, čo s tým môže urobiť, a zároveň aby v ňom zostala zvedavosť, aby si o téme hľadal informácie aj sám.“

 

Zdroj: Hitchhiker Cinema

 

Pod celkové vyznenie filmu sa nepodpisuje len záplava znepokojivých faktov, ale aj pôsobivá vizuálna stránka, ktorú dotvára nápaditý strih, ako aj krátke a vkusné abstraktné animácie. Na silnom pocite z filmu sa podieľa aj autorská hudba Samuela Štefanca.

 

V snímke Po nás potopa sa prelína dokumentárna a hraná časť. Objavujeme prehriaty panelákový byt počas ďalšieho neúprosného letného popoludnia, v ktorom bežia ventilátory na plné obrátky. Jeho obyvatelia sa zatiaľ potia pred televízorom a sledujú správy o rekordnom suchu a iných výkyvoch počasia. Ich školopovinná dcéra (vnučka) si zatiaľ kladie prostú otázku: „Prečo je takéto teplo?“ 

Dokument si pomáha rôznymi formami rozprávania

Dievča sa však nepýta svojich rodičov. Otázku adresuje virtuálnemu vzdelávaciemu pomocníkovi s menom Sofia. Tá má vo veci jasno: vlna horúčav nie je epizodická nepríjemnosť, ale jedna z etáp na ceste k celkovému vymretiu ľudskej rasy.

 

Sofia robotickým hlasom konštatuje, že na vine je klimatická kríza, v ktorej dôsledku môže už v roku 2035 väčšia časť Európy zažívať hlad a o ďalších desať rokov prestane byť samozrejmosťou aj pitná voda. Sofia na základe prognóz predpokladá aj zvýšený výskyt exotických chorôb či úpadok demokracie.

 

Zdroj: Facebook/Po nás potopa

 
Dokument nám dáva možnosť nazerať na zmenu klímy aj z iných uhlov. Ponúka stanoviská sociologičky, psychologičky či klimatológa. Ukazuje aj pohľady „bežných ľudí“ z ulice, z ktorých odpovedí sa zdá, že téma zmeny klímy rezonuje v spoločnosti čoraz silnejšie. Ich reakcie sa pohybujú na škále medzi optimizmom a urputnou vierou v budúce generácie až po letargiu hraničiacu s pesimizmom. 

 
Čo všetko je v stávke, si uvedomujú predovšetkým najmladší protagonisti filmu. Generačný rozdiel v prístupoch symbolizuje aj spýtavý vyčítavý pohľad dievčaťa z paneláka adresovaný jeho rodičom.

Z ľadovej jaskyne bez ľadu na vyschnuté polia bez vody

Zábery na miznúce ľadovce či ľadové medvede uväznené na kryhách sú pôsobivé. Dosahy klimatickej krízy sú však voľným okom viditeľné aj na Slovensku. So speleológmi sa štáb filmu vybral do Demänovskej ľadovej jaskyne, ktorá už v dôsledku otepľovania stratila vyše 90 percent všetkého ľadu. 

 

Zdroj: Hitchhiker Cinema


Vďaka archívnych záberom môžeme zašlé majestátne podzemné kráľovstvo, do ktorého sa cez množstvo ľadu dalo kedysi sotva zostúpiť, porovnať s dnešnou smutnou topiacou sa plackou ľadu. Speleológovia navyše konštatujú, že všetkých 68 slovenských trvalo zaľadnených jaskýň bude už čoskoro len historickou štatistikou.

 
O priamej skúsenosti s opakujúcimi sa obdobiami sucha svedčí farmár Jozef Oráč z Vyšného Žipova, podľa ktorého bolo z ostatných desiatich liet až deväť suchých. Na to, že časté slabé úrody spôsobené suchom nie sú vôbec izolovaný problém, upozorňuje klimatológ Jozef Pecho, ktorému sekunduje novinár a spisovateľ Jakub Filo.

Kríza môže plodiť nádej

Táto dvojica je vo filme poslom realistických, ale zlých správ. V prípade pokračovania aktuálnych trendov predpokladá civilizačné hrozby vrátane rozsiahlej utečeneckej krízy a vojen v dôsledku sucha a nedostatku potravy.

 
Silným momentom filmu sú aj scény s ekologickým aktivistom Markom Hubom. V zábere z televízneho archívu z roku 1990 najprv volá po širšej spoločenskej a politickej reakcii na dlhodobú krízu. Neskôr už s pokorou počúva svojho syna Kuba, ako sa v roku 2022 pýta, či má vôbec zmysel do plastového a sterilného sveta, ktorý sa rúti do záhuby, priviesť ďalšie generácie detí.

 

Zdroj: Hitchhiker Cinema


Film sa krátko venuje aj ekonomickým príčinám ekologickej krízy. Opakuje známu mantru, že „nekonečný rast na obmedzenej planéte jednoducho nie je možný“. Vzápätí si však chladnokrvne odpovedá, že „pre ľudí je dnes ľahšie predstaviť si koniec sveta ako koniec svojho životného štýlu“.

 
Ak ste už zopár environmentálnych dokumentov videli, pravdepodobne ste si zvykli na záplavu šokujúcich konštatovaní o úpadku planéty. Strach, úzkosť a beznádej sú však tradične vyvážené tlmenou nádejou. Vraj je ešte čas.

Ignorujúci politici a návrhy riešení

Návrh spoliehajúci sa na zmenu myslenia, uskromnenie sa a preferovanie kvality života ostáva už desaťročia rovnaký. Po nás potopa narába s nádejou na zmiernenie klimatickej krízy opatrne. Predstavuje si, že odpoveďou na dlhoročnú apatiu môže byť kombinácia politických rozhodnutí a úpravy nášho správania.

 

Zdroj: Hitchhiker Cinema

 

Politikov i korporácie by podľa tvorcov mohla k akcii prinútiť dostatočne veľká kritická masa v spoločnosti. Nevyhnutnou súčasťou riešení však musí byť aj nahradenie fosílnych zdrojov energie obnoviteľnými, predovšetkým solárnou a veternou energiou.

 
Dokument kladie aj v našich končinách zásadnú otázku: Prečo nie sú na Slovensku politici zelenými lídrami? Na márnosť našich politických predstaviteľov, ktorí ignorujú ekologické témy, poukazuje aj sociologička Tina Gažovičová.

Film chcú priniesť aj deťom do škôl

Film plánujú podľa slov režisérky Doroty Vlnovej premietať aj v školách. Hovoriť o klimatickej zmene je podľa nej dôležité, keďže dnešní školáci sa budú s jej dôsledkami zápasiť výrazne dlhšie než generácia ich rodičov a starých rodičov. 

 

Zdroj: Hitchhiker Cinema


Za jednu vyučovaciu hodinu stihnú žiaci vďaka relatívne krátkej minutáži aj diskusiu. Pre televíznych divákov stráviteľný formát pre zmenu znamená, že ich nemusí celkom opantať beznádej a možno zvíťazí aj pocit, že sme predsa len všetci na jednej lodi a zmena k lepšiemu je možná. 

 

Film Po nás potopa je krátke, no výživné sústo, ktoré nezanecháva horkosť. Po jeho pozretí v tebe však určite ostane rezonovať množstvo otázok vrátane tej, čo zaznie na konci: Ako chceš pokračovať?

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
NAHOR
Novinky zo sveta filmov a seriálov ti prináša Voyo.
Sleduj Voyo kedykoľvek a kdekoľvek.
SLEDUJ VOYOVyskúšať na 7 dní zadarmo
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť