Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
19. apríla 2022, 9:30
Čas čítania 5:18
Jana Chovancová

Pri odchode z Arménska ti vezmú odtlačky prstov, šach je tu povinným predmetom na školách. Aké zaujímavosti ešte ukrýva?

Pri odchode z Arménska ti vezmú odtlačky prstov, šach je tu povinným predmetom na školách. Aké zaujímavosti ešte ukrýva?
Zdroj: Unsplash/Levon Vardanyan/volně k užití
ZAUJÍMAVOSTI CESTOVANIE
Uložiť Uložené

V článku ti prinášame zopár tipov prečo navštíviť Arménsko. Tieto miesta a atrakcie rozhodne nesmieš vynechať!

Arménsko je hornatá krajina a okrem turistiky ti ponúkne nespočetné množstvo historických a kultúrnych zážitkov. Je veľké približne ako polovica Slovenska a žije v ňom niečo viac ako tri milióny obyvateľov. Zaujímavosťou je, že väčšina ľudí pochádzajúcich z Arménska žije v zahraničí, najmä v západnej Európe, v Rusku a USA, čo znamená, že ich je v skutočnosti oveľa viac.

V Refresheri ti prinášame zaujímavé články so širokým okruhom tém. Ak sa ti naše články páčia a chceš podporiť redakčný tím, staň sa súčasťou klubu Refresher+.

Národným symbolom Arménska je hora Ararat, nachádza sa aj v národnom erbe

Vyše 5 000 metrov vysoká hora Ararat je od hlavného mesta Jerevan vzdialená približne 50 kilometrov. Nachádza sa však na tureckom území, kam sa Arméni pre dlhoročný konflikt a uzavreté hranice nemôžu dostať. Vystúpenie na bájnu horu z Biblie, kde vraj po potope sveta pristál Noe so svojou archou, je teda nesplneným snom väčšiny príslušníkov malého kaukazského národa.

Pohľad na horu Ararat z Jerevanu.
Pohľad na horu Ararat z Jerevanu. Zdroj: Unsplash/Gor Davtyan

Turisti na Ararat môžu vystúpiť jedine s povinným povolením, ktoré si treba dopredu vybaviť cez internet. Cena sa pohybuje okolo 200 eur. Samotný výstup na Ararat nie je náročný, problémy však môže spôsobiť nadmorská výška. V tejto oblasti navyše prebiehajú archeologické výskumy a nedávno výskumníci objavili skamenený kus dreva. Domnievajú sa, že by mohlo ísť práve o pozostatky Noemovej archy. 

Na cestovanie do Arménska turisti nepotrebujú víza. Zaujímavé však je, že im pri odchode z krajiny vezmú odtlačky prstov

Pri turistických cestách Slováci a Česi potrebujú platný cestovný pas, a to počas celého pobytu a ďalších šesť mesiacov po príchode z Arménska. V krajine môžeš zostať 180 dní bez víz a pri odchode z krajiny policajti zaznačujú odtlačky prstov cestujúcich. Každá neplnoletá osoba cestujúca s jedným z rodičov musí mať notársky overený dokument v anglickom jazyku o povolení cestovať. 

Arménčina má vlastnú abecedu – ajbuben – a taktiež písmo. Cudzinci si ho často mýlia s gruzínskym písmom mchedruli

Arménsky jazyk patrí medzi indoeurópske jazyky, nepodobá sa však ani jednému z nich, a preto je v samostatnej jazykovej vetve. Ich písmo vytvoril mních a dvorný pisár Mesrop Maštoc na počiatku 5. storočia. Používa sa takmer nezmenené až dodnes. Časť jazykovedcov sa domnieva, že za zrodom gruzínskeho písma stojí takisto Maštoc, pričom Arméni žartujú, že tie škaredšie písmená prenechal Gruzíncom. Arménska abeceda Ajbuben je pomenovaná podľa prvých dvoch písmen abecedy ajb a ben.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Telo Jan (@telojantelo)

Na školách sa deti učia najprv arménsky jazyk a abecedu. Latinku vyučujú len v prípade kombinácie s cudzím jazykom. V Arménsku je populárna cyrilika. Mnohí ľudia ju mylne nazývajú azbukou, čo je ruská cyrilika.

Ak sa rozhodneš vycestovať do Arménska, tu je zopár základných fráz, ktoré môžeš použiť:

Dobrý deň – barev dzez

Ďakujem – šnorhakaludjun alebo mersi

Koľko to stojí? – Inč arže?

Kde je stanica? – Vorteche kajarane?

Arménsko je krásna krajina – Hajastane šat sirun erkire

Netradičný predmet na školách má deti naučiť logické myslenie

V roku 2011 v Arménsku zaviedli ako povinný školský predmet pre deti od 6 do 8 rokov šach. Okrem toho, že podľa nich buduje charakter, zlepšuje u detí kognitívne chápanie, improvizáciu a zmysel pre plánovanie. História šachu siaha v Arménsku do dávnych čias, už v stredoveku bol obľúbenou voľnočasovou aktivitou na tomto území. Arménsko sa môže pýšiť jedným z najvyšších počtov veľmajstrov na svete. V hlavnom meste Jerevan nájdeš šachové stoly na uliciach, v parkoch či na zastávkach taxíkov.

V tejto krajine majú vlastnú menu – dram

Dram sa používa ako platidlo nielen v Arménsku, ale aj v Náhornom Karabachu. Do roku 1991 bolo Arménsko súčasťou Sovietskeho zväzu, preto nemalo vlastné platidlo a používali tu sovietsky rubeľ. Platili ním aj dva roky po rozpade ZSSR, až neskôr zaviedli novú menu. Kurz voči ostatným menám je slabý. Zmenárne nájdeš v ubytovacích zariadeniach alebo v okolí Námestia republiky v Jerevane, kde sú kurzy vždy výhodnejšie.

Arménske papierové bankovky.
Arménske papierové bankovky. Zdroj: Unsplash/Vardan Papikyan

Hlavné mesto Jerevan ukrýva mnoho zaujímavostí. Čo rozhodne stojí za pozretie?

Turistov láka svojou okolitou prírodou, bohatstvom historických pamiatok, veľkolepých kláštorov, ale aj chuťou výnimočného koňaku. Medzinárodné letisko Zvartnots sa od mesta nachádza približne 13 kilometrov, a tak cesta do metropoly netrvá dlho. Z letiska vieš pricestovať taxíkom alebo autobusom. Priletieť do Jerevanu môžeš priamym letom zo susedného rakúskeho Schwechatu, odkiaľ lieta nízkonákladová spoločnosť WizzAir

Odporúčané
Ako ušetriť na cestovaní po Bratislave? Najlepšie tipy Ako ušetriť na cestovaní po Bratislave? Najlepšie tipy 24. apríla 2024, 15:00

Ararat nepredstavuje len biblickú horu, na ktorú je z Jerevanu za pekného počasia dokonalý výhľad, ale aj meno mimoriadne kvalitného koňaku. Za návštevu a ochutnávku tak určite stojí aj malá továreň Ararat na periférii Jerevanu, neďaleko rieky Hrazdan. Nachádza sa tu niekoľko sudov s koňakom. Zaujímavý je takzvaný sud mieru, ktorý otvoria, až keď bude mier v Náhornom Karabachu. Arménske koňaky vždy radi popíjali napríklad aj Churchill či Stalin.

V starobylom čarovnom centre Jerevanu je množstvo pamätihodností a atrakcií. Za zmienku stojí aj socha Matky Arménska, ktorá má niečo cez dvadsať metrov. Nahradila sochu Stalina a pod ňou sa nachádza námestie, ktoré ponúka krásny výhľad na mesto.

Socha Matky Arménska.
Socha Matky Arménska. Zdroj: Unsplash/Tigran Kharatyan

Mnoho otázok a záhad sa ukrýva v bizarnom labyrinte, v dedine na predmestí Jerevanu. Keď tamojšia manželka Tosya požiadala svojho manžela Levona, aby vykopal malú pivnicu na uskladnenie zemiakov, netušila, že v podzemí ich domu zostane desiatky rokov. Bludisko galérií a schodísk vybudoval v dedine Arindž. Labyrint s veľkosťou 280 štvorcových metrov siaha do hĺbky 21 metrov, pričom Levon ho kopal ručne bez použitia akýchkoľvek strojov. Levon už síce nežije, no turistov labyrintom sprevádza jeho žena Tosya a jeho dcéra.

Kaskáda s operou takisto patria medzi obľúbené turistické miesta v centre Jerevanu. Na námestí pred operou je mnoho kaviarní, kde si turisti môžu dobiť energiu pri potulkách mestom. Vedie odtiaľ bulvár až na známe Námestie republiky, ktoré je plné butikov, reštaurácií a obchodov. Cesta od opery sem trvá približne 15 minút.

Hodinová veža v Jerevane.
Hodinová veža v Jerevane. Zdroj: Unsplash/Tigran Kharatyan

Symbolom námestia je Hodinová veža, ktorá je súčasťou monumentálnej vládnej budovy. Zaujímavosťou je, že ju zhotovili v Petrohrade a doviezli až sem, do Jerevanu.

Arménsko okrem historických pamiatok ponúka aj skvelú gastronómiu. Môžeš sa o tom presvedčiť napríklad v reštaurácii Sherep, ktorá ponúka tradičné arménske jedlá, mäso, syry a k tomu domáci koňak.

Jedno zo svetových „naj“ sa nachádza na juhu Arménska

Najdlhšia lanovka na svete sa donedávna nachádzala v Novom Mexiku v meste Albuquerque a bola dlhá 4,5 kilometra. Po novom ju nahradila lanovka v južnom Arménsku, ktorá vedie ponad hlbokú roklinu rieky Vorotan. Spája hlavné mesto Jerevan s Tatevským kláštorom, ktorý patrí k najstarším v Arménsku a uchádza sa o zapísanie na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Známy koláč, predávaný aj v slovenských supermarketoch – Marlenka pochádza z Arménska

Medzi mnohými obľúbený a známy medový koláč, si môžeš dať v kaviarňach či kúpiť zabalený vo viacerých supermarketoch. Nie všetci však vedia, že táto torta má svoj pôvod v ďalekom Arménsku. Gevorg Avetisjan bol interiérový dizajnér v Jerevane, no keď prišla kríza a v Náhornom Karabachu vypukla vojna, rozhodol sa odísť do zahraničia. Usadil sa v Česku, kde za ním neskôr prišla jeho sestra. Mala ťažkosti s hľadaním práce, a tak im spolu s bratom napadlo, že by mohla piecť marlenku. Rozdali ju teda zopár ľuďom a časom sa stala taká populárna, že im z Ostravy prišla objednávka na 100 kusov.

Tradičné jedlo dolma.
Tradičné jedlo dolma. Zdroj: Unsplash/Levi Meir Clancy

A čo ďalšie lokálne dobroty? Arménska kuchyňa akoby bola v tieni azerbajdžanskej a gruzínskej a v mnohých smeroch sa im aj podobá. Má však svoje špeciality, ktoré sa odlišujú. Obľúbeným jedlom sú mäsové šašlíky, ktoré pomaly grilujú na drevenom uhlí. Volajú sa chorovac a sú to kúsky mäsa napichnuté na špajdli. Koreniny a chuť dreveného uhlia im dodajú špecifickú chuť. Ďalšími pochutinami sú napríklad manty — taštičky z cesta plnené mletým mäsom alebo zeleninou, či dolma – plnené vínne listy ryžou, mäsom a bylinkami.

Dolma je jednoduchá na prípravu a suroviny na jej prípravu nájdeš aj na Slovensku. Čo k tomu potrebuješ? 

  • 400 gramov mletého hovädzieho mäsa

  • vínne listy
  • 1-2 cibule 

  • 1/2 čajovej lyžičky soli 

  • čierne korenie podľa chuti 

  • 1 vajce
  • 1 šálka ryže 
  • sušené bylinky (oregano, sušené paradajky)

Suroviny, bez vínnych listov, spolu zmiešaj. Vzniknutú plnku zabaľ do vínnych listov, zatoč ich tak, aby pevne držali pokope a vlož do vriacej vody maximálne na hodinu. Po uvarení ich môžeš naservírovať na tanier do tvaru kruhu. Dobrú chuť!

Domov
Zdieľať
Diskusia