Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a ďaľšie letné festivaly
Tento článok je sponzorovaný obsah spoločnosti Košice Svetový kraj.
7. apríla 2022, 15:30
Čas čítania 2:20
Sponzorovaný obsah

Pri Košiciach vznikne nový priestor pre turistov už toto leto. V modernej útulni môžeš aj prespať

ZAUJÍMAVOSTI CESTOVANIE PO SLOVENSKU
Uložiť Uložené

Nový priestor vznikne vo Volovských vrchoch.

Rád tráviš svoj voľný čas na horách? Ak áno, tak dobre vieš, že na turistike ťa môže prekvapiť čokoľvek, či už je to náhle vyčerpanie z náročnejšieho terénu, alebo nečakaná zmena počasia. Poriadna túra je aktivita na celý deň, takže musíš rátať naozaj so všetkým. Pred tým, než sa vydáš na cestu, je dobré pozisťovať si, čo všetko nájdeš v okolí, napríklad aj to, či po ceste nemáš turistickú útulňu. Môžu byť prispôsobené rôzne, ale vo všeobecnosti je to miesto, kde môžeš nájsť útočisko, ak ťa premôže únava, chceš sa niekde najesť, zohriať alebo ťa prekvapí zlé počasie. V niektorých môžeš aj prenocovať. V Košickom kraji pribudne jedna veľká útulňa, ktorú môžeš využiť už počas letnej sezóny na vrchu Kloptaň.

 Košice Región Turizmus
Vizualizácia novej útulne. Zdroj: Košice Región Turizmus

Moderný priestor s minimálnym zásahom do okolia

Neďaleko Košíc, na vrchu Kloptaň, pribudne už toto leto nový, moderný typ útulne, ktorý zanietení turisti už poznajú zo zahraničia. Bude mať kapacitu 8 lôžok a aj menšiu piecku. Pohodlne sa tam naješ, zohreješ a prespíš. Medzi organizátorov projektu (Košický samosprávny kraj, Košice Región Turizmus, obec Vyšný Medzev) patrí aj turistický klub na Slovensku Hikemates. V pláne majú umiestniť na Slovensku tri nové útulne. Košická bude prvá a vznikne priamo v prostredí Volovských vrchov.

„Slovensko má čo ponúknuť domácim aj zahraničným turistom, rozhodli sme sa preto priniesť do slovenských hôr novú generáciu útulní s kvalitnou architektúrou a čo najmenším vplyvom na okolie. Útulňa vo Volovských vrchoch poskytne bezpečné útočisko všetkým milovníkom hôr,“ vysvetľuje spoluautor projektu Patrik Pajta z Hikemates.

 Košice Región Turizmus
Vizualizácia novej útulne. Zdroj: Košice Región Turizmus

„K rozvoju turisticky významných či obľúbených lokalít sa snažíme dlhodobo pristupovať systematicky. V rámci Košice Región Turizmus vítame spoluprácu s hodnotnými partnermi, akí sa stretli aj pri tomto projekte. Teší nás záujem o jeho realizáciu na všetkých stranách a aktivitu víta aj odborná verejnosť. Veríme, že rovnako pozitívna odozva nastane aj na strane turistov, ktorí budú útulňu aktívne využívať,“ dodáva výkonná riaditeľka organizácie Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Na ceste hrdinov

Lokalita Kloptaň je súčasťou našej najznámejšej a najdlhšej turistickej trasy, ktorá ide po stopách účastníkov Slovenského národného povstania. Ak si fanúšikom trailového behania, pravdepodobne dobre poznáš Cestu hrdinov SNP, kde sa desiatky bežcov každoročne vydávajú na 770 kilometrov dlhú trasu, ktorá vedie od Dukly až po Devín. Najlepší vytrvalec to s podporným tímom zdolal za 7 dní, bežne to môže samostatným bežcom trvať 11 – 14 dní. Cesta SNP je významná nielen v slovenskej ultrabežeckej komunite, ale aj pri pešej turistike celkovo. Odvážil by si sa zdolať aspoň časť tejto trasy?

Okrem novej a modernej útulne plánuje krajská organizácia cestovného ruchu v spolupráci s Klubom slovenských turistov ďalšie aktivity zamerané na lepšiu orientáciu turistov v prírode. Konkrétne v oblasti Volovských vrchov opätovne obnovia turistické značky. Možno sa ti to bude zdať ako maličkosť, ale les je miesto, kde naozaj nechceš zablúdiť. 

Kam na výlet po okolí? Kloptaň patrí medzi najkrajšie výhľadové vrchy, je tam zachovaná okolitá príroda bez ľudských zásahov, okrem novej útulne tam nájdeš aj drevenú rozhľadňu, uvidíš scenériu od Slanských vrchov cez Slovenské rudohorie až po Tatry. Vrchol je národnou prírodnou rezerváciou, má takmer pralesný charakter a vyskytujú sa tam vzácne druhy rastlín, napríklad kosatec sibírsky. 

turistika a atrakcie v okolí Košíc

Chystáš sa túto sezónu stráviť nejaký čas na horách? My ti odporúčame prejsť sa po časti Cesty hrdinov SNP. Je to predsa len historicky významná a najdlhšia turistická trasa na Slovensku. Pri náročnejších túrach nezabúdaj na dobrú prípravu, daj si tú námahu a pozri sa, či nájdeš turistickú útulňu a pramene pitnej vody v okolí, pretože nikdy nevieš, do akej situácie sa v lese dostaneš.

Domov
Zdieľať
Diskusia