Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
17. marca 2022, 20:53
Čas čítania 1:08
Ivan Koribanič TASR

Peter Pellegrini vysvetľoval využívanie auta so šoférom. Stranu to mesačne stojí niekoľko tisíc eur

Peter Pellegrini vysvetľoval využívanie auta so šoférom. Stranu to mesačne stojí niekoľko tisíc eur
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
POLITIKA PETER PELLEGRINI POLITIKA SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Pellegrini povedal, že po odchode z funkcie premiéra si Hlas-SD ako nová strana nemohla podobnú službu dovoliť a rozhodli sa pre outsourcing.

Poslanec Národnej rady SR a expremiér Peter Pellegrini vysvetľoval využívanie auta a šoféra cez spoločnosť SAD Zvolen tým, že sa v strane rozhodli službu „outsourcovať“ aj vzhľadom na svoje finančné pomery.

Deklaroval, že za to platia, majú k tomu faktúry aj zmluvy. Hnutie OĽaNO žiada zverejnenie dokumentov k tejto službe. Ak expremiér situáciu nevysvetlí, šéf klubu OĽaNO Michal Šipoš avizoval iniciovanie mimoriadneho výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Na využívanie služby upozornil Denník N.

Pellegrini povedal, že kým bol vo funkcii podpredsedu parlamentu, mal podobnú službu od štátu. Po odchode z postu si však Hlas-SD ako nová strana podľa jeho slov nemohla podobnú službu dovoliť a rozhodli sa pre outsourcing. „Dostávame za to normálne faktúry a riadne si ich platíme. Nemôžeme si dovoliť zamestnávať ľudí s tým, že možno o rok sa nám nepodarí zabezpečiť financovanie. Čo ich budeme prepúšťať?“ pýta sa.

Všetko podľa jeho slov bude vidieť aj v účtovnej závierke strany. Faktúra od firmy údajne chodí Hlasu-SD raz za štvrťrok. Pellegrini priznal, že suma za jeden mesiac služby vychádza stranu na niekoľko tisíc eur.

Podľa poslancov OĽaNO by výbor pre nezlučiteľnosť funkcií mohol preveriť napríklad to, či Pellegrini odovzdal úplné majetkové priznanie a uviedol prípadné využívanie takejto služby. „Závisí od toho, kedy začal čerpať tú výhodu a či to uviedol v majetkovom priznaní,“ poznamenala Anna Andrejuvová (OĽaNO). Poslanec Peter Kremský (OĽaNO) označil za neprípustné, aby pološtátna firma ako SAD Zvolen „dotovala vyvážanie poslaneckého zadku“.

Pripomenul, že expremiér sa v minulosti viackrát firmy zastal, napríklad v spore s Banskobystrickým samosprávnym krajom. Kremský preto vyzval MH Manažment, aby preveril hospodárenie firmy. Zamerať sa podľa neho treba aj na výpisy z účtov, či reálne prebehli platby a v akom období. Pripomenul, že zmluvy a faktúry sa dajú vystaviť aj spätne.

Domov
Zdieľať
Diskusia