Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 5. 12. 2021 meniny má Oto

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Toto sú najlepšie páry tenisiek vhodné aj do zimného obdobia Toto sú najlepšie páry tenisiek vhodné aj do zimného obdobia
Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope
RECENZIA: 5. séria Money Heist RECENZIA: 5. séria Money Heist
Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022 inváziu na Ukrajinu. Prezident USA je vraj pripravený konať Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022…
Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú chodiacou reklamou na rap Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú…
Nestlačil som spúšť, tvrdí herec Alec Baldwin Nestlačil som spúšť, tvrdí herec Alec Baldwin
News

Kedy musím zostať zatvorený doma, do akých obchodov môžem ísť a aké výnimky zo zákazu vychádzania platia? (Otázky a odpovede)

Vláda schválila prísny lockdown podobný tomu, aký sme zažili vlani. Platiť má minimálne dva týždne. Schválili aj zavedenie núdzového stavu na 90 dní.

Viktor Kniš
25. november 2021, 10:30 Čas čítania: 6:50
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
1
Viktor Kniš
25. november 2021, 10:30
Čas čítania: 6:50

Kedy musím zostať zatvorený doma, do akých obchodov môžem ísť a aké výnimky zo zákazu vychádzania platia? (Otázky a odpovede)

Vláda schválila prísny lockdown podobný tomu, aký sme zažili vlani. Platiť má minimálne dva týždne. Schválili aj zavedenie núdzového stavu na 90 dní.

Viktor Kniš
25. november 2021, 10:30
Čas čítania: 6:50
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Minimálne dva týždne bude na Slovensku platiť prísna forma lockdownu s núdzovým stavom. Podľa predsedu vlády Eduarda Hegera sme „prerazili strop“ z hľadiska počtu infikovaných v nemocniciach. Nie je vylúčené, že prísne opatrenia budú platiť až do Vianoc, hlavný hygienik Ján Mikas pripustil, že 14 dní je príliš krátky čas na to, aby sa opatrenia prejavili. Vláda sa zaviazala, že situáciu prehodnotí o desať dní.

 

Uvoľňovať budeme postupne a iba pre zaočkovaných, tvrdí premiér Heger. Podľa odborníkov Slovensko smeruje do humanitárnej krízy, ministerstvo zdravotníctva žiada o pomoc už aj zahraničie.

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Čo všetko môžeš a nemôžeš robiť na území Slovenska od 20.00 h.
 • Pre koho platia výnimky zo zákazu vychádzania.
 • Či si môžeš ísť zabehať alebo ísť von so psom mimo svojho okresu.
 • Či môžeme cestovať do zahraničia na účely rekreácie.
 • Ako sa sprísnia kontroly dodržiavania opatrení.
 • Či sa naďalej budeme musieť dávať pravidelne testovať.

 

Celé uznesenie, ktoré prijala vláda v nedeľu večer s platnosťou od 25. novembra, je k dispozícii na stránke vlády. Opatrenia z aktuálnej vyhlášky sú nadradené novej verzii covid automatu.

 

Zdroj: TASR

 


COVID AUTOMAT, OČKOVANIE A CESTOVANIE


Platí naďalej covid automat alebo sa ruší? Ako sa vlastne zmení?

Regionálne rozdelenie Slovenska v tejto fáze tretej vlny koronavírusu neplatí. Núdzový stav platí pre celú krajinu, aj keď vláda ešte skôr avizovala, že chce zaviesť prísny režim len pre niektoré regióny. Momentálne neplatí ani covid automat, ktorý vláda schválila minulý týždeň. Zaočkovaní strácajú všetky výhody z automatu.

Prečo stratili zaočkovaní výhody?

Predseda vlády Eduard Heger tvrdí, že jeho úlohou je chrániť zdravie a životy zaočkovaných a nezaočkovaných bez výnimky a vláda musela pristúpiť k radikálnemu kroku na zníženie mobility, lebo situácia v nemocniciach nie je pod kontrolou. Premiér sľúbil, že pri uvoľňovaní opatrení budú zvýhodňovať iba zaočkovaných. 

Podľa covid automatu žijem v bordovom okrese. Platí pre mňa sprísnenie všetkých opatrení od 25. novembra? 

Áno, nové opatrenia, ktoré vláda vypracovala v spolupráci s epidemiológmi, platia plošne. Covid automat v tomto prípade nehrá žiadnu rolu. 

Mám rodinu alebo priateľku v inom okrese, môžem za nimi cestovať?

Áno, ale vláda dôrazne odporúča „vyhýbať sa blízkemu kontaktu osôb z jednej domácnosti s inými osobami aj v exteriéri“.

V posledných týždňoch som si zvykol chodiť do prírody v inom okrese, môžem v tom pokračovať?

Áno, pobyt v prírode patrí medzi výnimky zo zákazu vychádzania, ale len v okrese, v ktorom žijeme. Obyvatelia Bratislavy sa môžu v rámci pobytu v prírode (turistika, individuálny šport, beh, bicyklovanie) pohybovať v celom kraji, Košičania v okresoch Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV a Košice-okolie. 

Čo znamená zavedenie núdzového stavu?

Na Slovensku bude od štvrtka (25. 11.) platiť 90 dní núdzový stav. Len vďaka núdzovému stavu môže vláda nariadiť zákaz vychádzania, ktorý je esenciálnym opatrením v rámci aktuálneho sprísňovania. Zároveň bude zakázané organizovanie protestov; na udalosti sa môže stretnúť najviac šesť ľudí.

 

Zákaz vychádzania neplatí od 1.00 do 5.00 h ráno. Najprísnejší režim platí na Slovensku od 20.00 do 1.00 h ráno, keď zostáva zachovaný zákaz vychádzania len s výnimkou cesty na nevyhnutný výkon práce a na nevyhnutné lekárske ošetrenie.

 

Môžem cestovať do zahraničia?

Slováci môžu bez problémov cestovať do zahraničia, táto cesta platí medzi výnimky. V druhej vlne vláda zakázala cestu za hranice za rekreáciou, tentoraz podobné obmedzenie neplatí a každý môže ísť, kam chce, ak dodrží opatrenia a pravidlá týkajúce sa očkovania.

 

Na archívnej snímke z 15. decembra 2020 lekárnik drží respirátor FFP2 v nemeckom Bielefelde. Zdroj: TASR/DPA

 


ZÁKAZ VYCHÁDZANIA PO 20.00 H


Čo sa na Slovensku bude diať po 20.00 h? Môžem ísť len tak za kamošmi do ich bytu? 

Nie. Po 20.00 h smú vychádzať z miesta bydliska ľudia, ak na to majú pádny dôvod. Napríklad do zamestnania (ale potrebujú potvrdenie), za zdravotnou starostlivosťou, na prechádzku so psom, na cestu do/zo zahraničia, na cestu v nevyhnutnom rozsahu na účel obstarania nevyhnutných životných potrieb do najbližšej maloobchodnej predajne.

Celý deň pracujem na home officee. Môžem si ísť večer zabehať alebo zahrať s kamošmi futbal do haly?

Zabehať áno, pretože je povolený pobyt v prírode vrátane individuálneho športu v rámci okresu, ale skupinové športy sú zakázané. 

Čo ak mi po 20.00 h zavolá stará mama z iného okresu, že potrebuje moju pomoc? 

V takom prípade jej môžeš ísť pomôcť. Výnimka platí v prípade cesty na účely starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný, a na cestu späť.

Môžem ísť von so psom aj po 20.00 h? Ako ďaleko od domu?

Áno. Povolená je cesta osoby so psom alebo s mačkou do vzdialenosti 500 metrov od bydliska, cesta na účely starostlivosti o hospodárske zvieratá alebo cesta na účely poskytnutia veterinárnej starostlivosti a cesta späť.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2713 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Nevadí mi, ak nás niekto nazýva striptérkami. Nie je to hanlivé, ide o prácu s telom, hovorí performerka burlesky Lotta Love Nevadí mi, ak nás niekto nazýva striptérkami. Nie je to hanlivé, ide o prácu s telom, hovorí performerka burlesky Lotta Love
Čo variť počas lockdownu? Nemusíš iba kváskovať, známi kuchári a foodblogeri majú pre teba užitočné radyČo variť počas lockdownu? Nemusíš iba kváskovať, známi kuchári a foodblogeri majú pre teba užitočné rady
10 najočakávanejších hier na december a január. V singleplayerovkách a v multiplayeri strávime počas Vianoc stovky hodín10 najočakávanejších hier na december a január. V singleplayerovkách a v multiplayeri strávime počas Vianoc stovky hodín
VIAC

Moja práca neumožňuje home office, niekedy mám nočné, čo teraz? 

Nie je to problém, ak má zamestnanec riadne potvrdenie od zamestnávateľa. 

Presúvam sa do Česka autom, ale hranicu prekročím až po ôsmej večer. Je to problém? 

Nie, platí aj výnimka zo zákazu vychádzania po 20.00 h, ktorá sa týka presunu do zahraničia. Hlavný hygienik Ján Mikas však upozorňuje, že pandemická situácia je zlá aj v okolitých krajinách. 

 

Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

 


PREVÁDZKY, OBCHODY A SLUŽBY


V akých obchodoch si môžem nakúpiť? 

Otvorené budú len „esenciálne obchody a služby“. Patria medzi ne: 

 • obchody so základným tovarom (potraviny, lekárne, drogérie),
  cesta do/zo zamestnania s potvrdením od zamestnávateľa (dôrazne odporúčaný home office);
 • nevyhnutné služby (pošty, banky, poisťovne, práčovne a čistiarne odevov, stanice STK a emisnej kontroly, servis elektroniky, taxislužby, advokátske kancelárie, notári, exekútori, kľúčové služby, zberné dvory, prevádzky telekomunikačných operátorov, odťahovky...);
 • ďalšie dôležité predajne (čerpacie stanice, predajne obuvi, optiky a predajne zdravotníckych pomôcok, trafiky, predajne krmív pre zvieratá a veterinárne ambulancie, výdajné miesta e-shopov, zásielkový predaj tovaru zakúpený na diaľku, predajne náhradných dielov na autá).

Platia špeciálne pravidlá pri nosení rúšok? 

Každý Slovák je povinný mať v exteriéri rúško, respirátor alebo šál, či šatku, ak sa nachádza vo vzdialenosti menej ako dva metre od človeka, s ktorým nežije v spoločnej domácnosti. Na celom území Slovenska platí povinnosť nosiť respirátor v interiéri. 

 

Nestihol som sa dať pred lockdownom ostrihať, môžem ísť v najbližších dňoch?

 

Kaderníctva, barbershopy či holičstvá musia mať zatvorené, vyhláška ich medzi výnimkami nespomína.

 

Včera som si kúpil permanentku do posilňovne, môžem dnes ísť?

 

Minimálne počas najbližších dvoch týždňov nie.  

Pomaly sa začína lyžiarska sezóna, môžem si rezervovať hotel a kúpiť si skipas? 

Hotely nemôžu poskytovať krátkodobé ubytovanie a lyžiarske strediská musia mať zatvorené. Výnimku majú len karanténne zariadenia či ubytovanie pre potreby kritickej infraštruktúry a dlhodobé ubytovanie. Výnimka platí aj pre ľudí, ktorí potrebujú cestovať služobne. Zamestnancov na služobnej ceste môžu hotely ubytovať. 

Môžem sa najesť v reštaurácii?

Nie. Platí zákaz konzumovania jedál a nápojov vo vnútorných aj vonkajších častiach prevádzky či v jej blízkosti. Reštaurácie môžu mať otvorené len ako výdajné okienka a ponúkať môžu rozvoz jedál. 

Môžem ísť do kostola? 

Áno, ale len v čase od piatej ráno do ôsmej večer. Omše sa konať nemôžu, povolená je len individuálna návšteva kostola alebo spoveď.

 

Som zaočkovaný, môžem ísť na koncert? 

 

Výnimku zo zákazu usporiadania majú hromadné podujatia v režime očkovaní a prekonaní do desať osôb. Podľa ÚVZ sa môžu konať len v súvislosti s výkonom práce. Organizátor musí zabezpečiť oznam o tom, že sa hromadné podujatie organizuje.

 

Zrušia športové podujatia? Kúpil som si lístok. 

 

Najvyššie profesionálne ligy nezrušia, ale budú bez divákov. Počas zákazu vychádzania môžu pokračovať zápasy v týchto súťažiach:

 • hokej: Tipos Extraliga (hokej – muži), Ice Hockey League (hokej – muži), Slovenská hokejová liga (hokej – muži);
 • futbal: Fortuna Liga (futbal – muži), II. futbalová liga (futbal – muži);
 • hádzaná: Niké Handball Extraliga (hádzaná – muži), MOL Liga (hádzaná – ženy);
 • volejbal: Extraliga muži (volejbal), Extraliga ženy (volejbal);
 • basketbal: Niké Slovenská basketbalová liga (muži – basketbal), Niké Extraliga žien (basketbal – ženy).

 

Na snímke majiteľ otvorenej reštaurácie Domček Ťahanovce Branislav Jura v Košiciach v utorok 8. decembra 2020. Zdroj: TASR /Roman Hanc

PRÁCA A ŠKOLA


Čo znamená, že v práci začína platiť režim OTP? 

Na pracovisko bude od začiatku budúceho týždňa možný vstup iba zaočkovaným a zamestnancom, ktorí ochorenie covid-19 v posledných 180 dňoch prekonali. Ostatní pracovníci sa budú musieť dávať povinne na pracovisku otestovať. Na splnenie podmienky „testovaný“ bude potrebný antigénový samotest nie starší ako sedem dní. 

 

Testovanie bude realizované priamo na pracovisku, kto bude výsledky kontrolovať, zatiaľ nie je jasné. Podľa Sulíka to nemusia byť zdravotníci, ale napríklad osoba určená zamestnávateľom. Minister nevylúčil, že v prípade ďalšieho zhoršenia pandemickej situácie sa môže interval testovania skrátiť. 

 

Kto testovanie zaplatí?

 

Testy budú zabezpečovať zamestnávatelia a ich cena by podľa uznesenia vlády mala byť obmedzená na päť eur. Opatrenie má podľa Sulíka zatiaľ platiť päť týždňov. Náklady na testy uhradí ministerstvo hospodárstva jednorazovo za celých päť týždňov na základe žiadosti podanej zamestnávateľom v januári budúceho roka. Presnejšie informácie budú známe po vydaní manuálu na testovanie zamestnancov rezortom hospodárstva. 

 

Čo ak sa zamestnanec odmietne dať otestovať alebo preukázať potvrdením? 

 

Zamestnávateľ ho nemusí pustiť na pracovisko a bude to považované za prekážku na strane zamestnanca, a tak nedostane náhradu mzdy. 

Môžem síce pracovať z domu, ale z práce sa mi robí lepšie. Je to problém? 

Platí povinný home office pre každého, komu to povaha práce umožňuje. V druhej vlne pandémie kontrolovala toto nariadenie inšpekcia, nie je jasné, ako prísne budú postupovať pri kontrole tentoraz.

Budú otvorené školy?

Áno, otvorené zostanú všetky školy. Aj keď konzílium odborníkov navrhlo zatvorenie škôl, minister školstva Branislav Gröhling argumentoval tým, že momentálne je nakazené len nízke percento žiakov a mladí ľudia by nemali znášať neochotu starších, ktorí sa odmietajú dať zaočkovať. SaS návrh so zatváraním škôl vetovala so slovami, že situáciu v školách „berie na seba“.

 

Čo ak sa v školách nakazia ďalšie deti? 

 

Hlavný hygienik Ján Mikas tvrdí, že zatvorenie škôl je dôležité opatrenie, ktoré bude v súbore ostatných chýbať, ale úrad verejného zdravotníctva bude robiť všetko pre to, aby nezatvorenie škôl kompenzoval. Mikas vyzval regionálnych hygienikov, aby zatvárali celé školy, ak sa v triedach vyskytne koronavírus.

Ktorí žiaci musia nosiť rúško? 

Od štvrtka sa zavádza povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty aspoň rúškom pre žiakov základných škôl, špeciálnych základných škôl a žiakov prvých štyroch ročníkov stredných škôl s osemročným vzdelávacím programom.

 

Budú otvorené škôlky a jasle? 

 

Áno. Na cestu do týchto zariadení platí výnimka zo zákazu vychádzania aj pre sprevádzajúcu osobu. 

 

Zdroj: TASR/František Iván

PREVENCIA


Bude niekto dodržiavanie opatrení kontrolovať? 

Kontrol dodržiavania opatrení bude na Slovensku výrazne viac. Práve vynucovanie dodržiavania opatrení predseda vlády Eduard Heger dlhodobo označuje za problém, polícia bude preto intenzívne kontrolovať dodržiavanie zákazu vychádzania. Pomáhať majú aj vojaci. 

 

Budú kontrolovať aj majiteľov prevádzok? 

 

Nové možnosti má polícia aj vo vzťahu k prevádzkam. Regionálne úrady verejného zdravotníctva budú v spolupráci s políciou overovať, či prevádzky dodržiavajú všetky ustanovené povinnosti, môžu rozdávať pokuty na mieste a prevádzky okamžite zatvoriť. 

 

Zdroj: TASR
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR/Milan Kapusta
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 20:35
„Neberiem pomenovanie striptérka urážlivo, a ak to tak niekto myslí, mal by sa posnažiť viac. Nie je to pre mňa hanlivé, je to práca s telom,“ hovorí burlesque tanečnica Lotta Love. V rozhovore pre Refresher otovrene rozpráva o nahote, sexualite aj boji za práva žien.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Toto sú najlepšie páry tenisiek vhodné aj do zimného obdobia Toto sú najlepšie páry tenisiek vhodné aj do zimného obdobia
Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope
RECENZIA: 5. séria Money Heist RECENZIA: 5. séria Money Heist
Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022 inváziu na Ukrajinu. Prezident USA je vraj pripravený konať Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022…
Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú chodiacou reklamou na rap Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú…
Nestlačil som spúšť, tvrdí herec Alec Baldwin Nestlačil som spúšť, tvrdí herec Alec Baldwin
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť