Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
7. júla 2021, 9:05
Čas čítania 1:27
Viktor Kniš

Pellegrini údajne zobral úplatok 150-tisíc eur, tvrdia Suchoba a Imrecze

NEWS PETER PELLEGRINI
Uložiť Uložené

Prvýkrát sa v rámci veľkých káuz spomína aj meno bývalej dvojky a potom jednotky strany Smer-SD.

V neprospech ďalšieho bývalého lídra Smeru Petra Pellegriniho vypovedajú dvaja spolupracujúci obvinení – podnikateľ Michal Suchoba a bývalý šéf finančnej správy František Imrecze. Informuje o tom portál Aktuality, ktorý disponuje výpoveďami obvinených z kauzy Mýtnik. Tá sa týka tendrov za desiatky miliónov eur pri digitalizácii finančnej správy. Zákazky dostávala práve Suchobova spoločnosť Allexis. 

Utajené tendre pre Imreczeho úrad sa diali od roku 2013, keď bol ministrom financií Peter Kažimír a jeho štátnym tajomníkom Peter Pellegrini.

Odporúčané
ZÁZNAM: Kováčik sa na súde smial, keď padali otázky na jeho vzťah so šéfom mafiánskej skupiny takáčovcov ZÁZNAM: Kováčik sa na súde smial, keď padali otázky na jeho vzťah so šéfom mafiánskej skupiny takáčovcov 7. júla 2021, 7:45

František Imrecze opísal vyšetrovateľom situáciu, ako si prišiel od súčasného šéfa strany Hlas-SD žiadať politickú podporu pre tieto zákazky. Pellegrini vraj na tomto stretnutí šéfa finančnej správy upozornil, že digitalizácia bude potrebovať rozsiahlu legislatívnu podporu.

„Tak isto sa ma spýtal, či je Michal Suchoba ochotný finančne podporiť, aby sa táto legislatívna zmena zrealizovala, teda konkrétne mal na mysli províziu za to, že bude táto legislatívna zmena zrealizovaná,“ údajne povedal vyšetrovateľom Imrecze. Aktuality disponujú informáciou, že úplatok volebná jednotka Smeru prijala cez oligarchu Miroslava Výboha. 

O údajnom úplatku pre Petra Pellegriniho vypovedá aj podnikateľ Michal Suchoba, ktorý tvrdí, že osobne odniesol Výbohovi 150-tisíc eur v 500-eurových bankovkách v krabici od luxusného šampanského. Výboh vraj na ďalšom stretnutí povedal, že „Pelle ďakuje“. 

Pellegrini: Niečo také, o čom vo svojej údajnej výpovedi rozpráva, sa nikdy nestalo

Expremiér a líder opozičného Hlasu-SD Peter Pellegrini odmieta, že by zobral finančnú odmenu za projekt virtuálnej registračnej pokladnice. Na stredajšej tlačovej konferencii vyhlásil, že za všetkým stojí expremiér Igor Matovič (OĽaNO) a ide o snahu pošpiniť najsilnejšiu opozičnú stranu.

Odporúčané
Slovákov sme sa pýtali, koho budú voliť a koho určite nie. Toto sú odpovede obyvateľov Palárikova Slovákov sme sa pýtali, koho budú voliť a koho určite nie. Toto sú odpovede obyvateľov Palárikova 18. júna 2023, 15:30

Medializovanú výpoveď exšéfa finančnej správy Františka I. vníma ako nástroj politického boja. Pellegrini deklaroval, že je pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.


„Niečo také, o čom vo svojej údajnej výpovedi rozpráva, sa nikdy nestalo. Od Františka I. ani od nikoho iného v tejto krajine som nikdy za nič nepožadoval žiadnu výhodu, žiadnu finančnú odmenu, žiadnu motiváciu ani nič iné,“ podčiarkol. Pýta sa kompetentných orgánov, ako mohlo dôjsť k únikom z výpovedí a k tomu, že ich médiá citujú, nezaoberajúc sa tým, že niečo z toho môže byť klamstvo. Nevie, na základe čoho bývalý šéf finančnej správy takto vypovedá, no verí, že sa raz ukáže, kto ho na to naviedol.


Pellegrini hovorí, že ide o dielo Matoviča a jeho skupinky.

Pellegrini
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Domov
Zdieľať
Diskusia