Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 11. 8. 2022 meniny má Zuzana

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News

ZÁZNAM: Kováčik sa na súde smial, keď padali otázky na jeho vzťah so šéfom mafiánskej skupiny takáčovcov

Hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sledujeme naživo.

Viktor Kniš
7. júl 2021, 7:45 Čas čítania: 8:16
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
0
Viktor Kniš
7. júl 2021, 7:45
Čas čítania: 8:16

ZÁZNAM: Kováčik sa na súde smial, keď padali otázky na jeho vzťah so šéfom mafiánskej skupiny takáčovcov

Hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sledujeme naživo.

Viktor Kniš
7. júl 2021, 7:45
Čas čítania: 8:16
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.
– Dušan Kováčik je obvinený zo založenia, zosnovania a z podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku a z pokračovacieho zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

– Včera Najvyšší súd opäť rozhodol o väzbe pre Kováčika.

– Verejnosť dnes prvýkrát uvidí bývalého špeciálneho prokurátora po 8 mesiacoch vo väzbe.

– Kováčik tvrdí, že je nevinný, odmietol odpovedať na otázky.

 

18:45 – Pojednávanie bude pokračovať zajtra, na svedka Ružičku neboli žiadne ďalšie otázky. V pláne je výpoveď bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa a exprokurátorky.

 

18:25 – Podnikateľ Ružička pred súdom najprv hovoril, že boli s bosom takáčovcov známi, potom, že sa občas pozdravili a prehodili pár slov. Keď ho najprv stretával vo VIP na hokeji v Trenčíne, vraj ani nevedel, o koho ide, až z televízie sa dozvedel o jeho aktivitách. 

 

Ružička zároveň tvrdí, že nevie, prečo svedok Matej Zeman vypovedá o tom, že údajne pomáhal cez Kováčika Kudličkovi dostať sa z väzby.  

 

Svedok zároveň tvrdí, že sa dobre pozná s bývalým špeciálnym prokurátorom, ktorý stojí pred súdom ako obžalovaný. Stretávali sa na hokeji.

 

17:45 – Kováčikov kamarát Ružička nechce vypovedať spontánne, bude odpovedať na otázky. Podnikateľ z Trenčína bol prvou voľbou, keď potrebovali Kudličku dostať z väzby, nakoniec sa to cez neho nepodarilo, tvrdí obžaloba. 

17:16 – Výsluch Zemana skončil krátko po tom, čo svedok priznal, že nemá vedomosť o tom, že by Kudlička Kováčikovi v minulosti akýmkoľvek spôsobom pomáhal. Vypovedal len o tom, ako Kováčik pomohol Kudličkovi, vo svojej výpovedi však naznačil, že pomoc bola vzájomná. Nasledovať bude krátka prestáva a po nej výpoveď svedka Viliama Ružičku.

 

Svedok Viliam Ružička.
Svedok Viliam Ružička. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

 

16:40Ešte stále prebieha výpoveď jedného z kľúčových svedkov Mateja Zemana. Podobne kľúčová bude aj výpoveď Ľudovíta Makóa. František Böhm sa síce k páchaniu trestnej činnosti s Kováčikom priznal, medzičasom však spáchal vo svojom dome samovraždu, keď ho prepustili z väzby. Zbraň, ktorou sa zastrelil, mal v legálnej držbe.

 

16:17 – Otázky smerujú aj k hotovosti, ktorá údajne bola vyplatená ako úplatok. Zrejme budú chcieť spochybňovať svedkov na detailoch, keďže opakovane v úvodnej časti hlavného pojednávania naznačovali, že spolupracujúci obvinení mali možnosť synchronizovať svoje výpovede aj vďaka prístupu k spisu. 

 

16:10 – Sudkyni Pamele Záleskej sa dnes viackrát nepáčil spôsob, akým obhajcovia Kováčika kladú otázky svedkovi. „Nie sme na kvíze, že si budeme vyberať a, b, c, d,“ povedala. So zvýšeným hlasom otázku preformulovala.

 

15:45 – Kováčikových obhajcov zaujíma, aká bola motivácia Mateja Zemana, aby začal spolupracovať s políciou. On tvrdí, že jedinou požiadavkou bolo, aby bola jeho rodina v bezpečí. 

 

15:20 – Súd vyhlásil 20-minútovú prestávku. 

 

15:17 – Pamela Záleská ešte stále číta časť výpovede svedka Zemana, v ktorej odpovedal na otázky. Opakuje všetky jeho odpovede, rozpráva však pomaly, aby zapisovateľ stihol všetko elektronicky zapísať. Dušan Kováčik počúva, číta si z poznámok a občas si niečo zapíše. Oranžovú pásku pre väzobne stíhaných mu upevnili slabo, preto mu občas skĺzne z ramena. 

14:52 – Sudkyňa Pamela Záleská opäť číta všetky odpovede svedka Zemana, aby ich mohli zaprotokolovať. Nasledovať bude prestávka. Obhajoba ešte žiada odstraňovanie rozporov vo výpovedi svedka. 

 

Potom bude vypovedať svedok Viliam Ružička, ktorý je kamarátom obžalovaného Dušana Kováčika. V priebehu svojej svedeckej výpovede svedok Matej Zeman viackrát vypovedal, že Viliam Ružička podobne ako on pomáhal po svojej osi s prepustením Kudličku z väzby, nebol však úspešný. Kvôli prepusteniu šéfa takáčovcov Kudličku sa Ružička a Zeman viackrát stretli.

 

14:42 – Sudkyňa Pamela Záleská upozornila advokáta Erika Magála, aby nešikanoval svojimi otázkami svedka. „Nesnažte sa pýtať sa ho 7-krát rovnakú otázku len preto, lebo svedok neodpovedá vami požadovaným spôsobom,“ povedala Záleská. „A nesnažte sa vždy mať posledné slovo,“ dodala na jeho poznámku. 

 

14:40 – Svedok Zeman nevie presne povedať, koľko rokov mu hrozí za 3 až 4 skutky, ktoré sú mu kladené za vinu ako členovi mafiánskej skupiny, má však pocit, že je to až do 25 rokov. 

 

Spolupracovať sa Zeman rozhodol, keď sa orgánom činným v trestnom konaní priznal jeho kolega Boris Kaiser. 

 

14:15 – Svedok Matej Zeman aj naďalej odpovedá na otázky obhajcu Dušana Kováčika. Zaujímajú ho detaily vzťahov členov takáčovcov, časové údaje a miesta stretnutí členov skupiny aj okolnosti momentu prepustenia Kudličku z väzby. Zeman z času na čas upozorňuje obhajcu, že sa pýta na veci, na ktoré už odpovedal.

13:55 - Zeman tvrdí, že úlohou Ľudovíta Makóa bolo v prospech takáčovcov vybavovať, aby im Finančná spravodajská jednotka neblokovala účty, keď im na ne chodili veľké sumy peňazí v čase odpočúvania. 

 

13:41 – Hlavné pojednávanie pokračuje otázkami obhajoby Dušana Kováčika. Zeman zdôrazňuje, že k takáčovcom prišiel v roku 2004 ako maturant. „V tom čase to bola organizovaná mafiánska skupina. V tom čase, keď ste boli zápasník alebo boxer, vstúpili ste do niektorej skupiny, bolo to bežné,“ vysvetlil. Do skupiny ho priviedol Boris Kaiser prezývaný Indián, ktorý mal pod palcom čierne výjazdy. 

 

Takáčovcov podľa Zemana polícia rozložila v roku 2019 a dnes už skupina neexistuje.

 

13:30 – Sudkyňa 30 minút diktovala zapisovateľke výpoveď svedka Zemana, ktorú predniesol. Ten ju z času na čas poupravil. Nasleduje 10-minútová hygienická prestávka.

 

13:00 – Sudkyňa Pamela Záleská požiadala o doplnenie poznámky do zápisu, že keď sa prokurátor pýtal svedka na vzťah medzi obžalovaným Kováčikom a šéfom takáčovcov Kudličkom, Kováčik sa smial. 

 

12:55 – „Laja Makóa evidujem z čias, keď ešte nebol vo funkcii. On dnes možno povie, že si ma nepamätá, ale fungovali sme spolu,“ povedal Zeman. Dodal, že Ľudovít Makó využíval služby takáčovcov, konkrétne „čierny výjazd“, a mal k ním veľmi blízko. 

12:48 – „Toto je môj kontakt na Dušana Kováčika,“ povedal údajne šéf takáčovcov Kudlička Zemanovi, keď mu predstavoval Viliama Ružičku. „Viem, že bol zakomponovaný v hokeji v Trenčíne, neviem, či nemal podnikateľské aktivity medzi Ružičkom a Kudličkom, či mu Kudlička neposielal peniaze na hokej. Viem, že tam prebiehali platby, ale nechcem sa k tomu vyjadrovať, lebo nemám informácie,“ povedal Zeman v reakcii na vzťah medzi Ružičkom a Kudličkom. 

 

12:40 – Prokurátora zaujímal vzťah medzi šéfom takáčovcov Kudličkom a Dušanom Kováčikom. „Kudlička Kováčika opísal ako veľmi dobrého priateľa, že majú dobré vzťahy a dohody. Vždy keď niečo potreboval, tak Dušan to vedel vybaviť,“ povedal Zeman. Kováčik nesúhlasne krútil hlavou. 

 

12:25 – Zeman opísal, ako si podľa neho rozdelili peniaze. 25-tisíc eur údajne dostali zosnulý František Böhm a Ľudovít Makó, 50-tisíc eur vraj dostal Dušan Kováčik.

 

12:20 – Ku Kováčikovi sa Zeman podľa svojich slov dostal náhodou cez Františka Böhma. Ten kontaktoval Ladislava Makóa v čase, keď na Úrade špeciálnej prokuratúry potreboval vybaviť, aby sa prokurátor neodvolal voči rozhodnutiu sudcu Hrubalu. Makóa volali „Lajó“, cez telefón toho vraj vedel veľa vybaviť.

 

„Asi do pol hodiny mi prišla odpoveď, že vie sa s Dušanom Kováčikom rozprávať o tejto téme a aká je odmena za túto službu,“ povedal Zeman. Neskôr sa mali dohodnúť na odmene 100-tisíc eur.

 

Ľudovít Makó.
Ľudovít Makó. Zdroj: TASR/Marko Erd

 

12:16 – Zeman spomína, ako sa stretol s Dušanom Kováčikom v čase, keď bol šéf skupiny takáčovcov Kudlička vo väzbe. Išlo o strenutie, na ktorom bol prítomný aj Viliam Ružička, ktorý dnes bude vypovedať ako svedok. „Prišiel som na strenutie, stálo tam vládne sedmičkové BMW s ŠPZ 947 alebo 974,“ povedal Zeman. S Kováčikom sa podľa jeho slov stretli viackrát, aj keď sa priamo nerozprávali. Niekedy mu kývol hlavou na pozdrav. 

12:10 – Matej Zeman na začiatku opisuje svoju funkciu v mafiánskej skupine takáčovcov a personálnu štruktúru. Bol súčasťou skupiny, ktorá mala na starosti „čierne výjazdy a biletárov“. 

 

12:05 – Hlavné pojednávanie pokračuje výsledkom svedka Mateja Zemana, ktorý bude svedčiť proti Dušanovi Kováčikovi. Najprv bude vypovedať spontánne, potom sa budú pýtať otázky procesné strany. 

 

11:20 Výsluch bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika sa skončil, nasleduje prestávka do 12.00 h, potom budú pokračovať výpovede svedkov. 

 

11:05 Sudkyňa Pamela Záleská ešte raz opakuje celú spontánnu výpoveď Dušana Kováčika do zápisnice. Obžalovaný ju z času na čas nesmelo preruší a poupraví výpoveď. 

 

10:48 Dušan Kováčik spomína správu SIS, v súvislosti s ktorou sa stretli najmocnejší ľudia v štáte. Aj preto chce, aby súd najprv vypočul bývalého a súčasného šéfa tajnej služby. Naznačuje, že prezidentka, premiér, ministerka spravodlivosti, špeciálny aj generálny prokurátor a ďalší sa mohli baviť o ovplyvňovaní vyšetrovaní vrátane kauzy, v ktorej je obžalovaný. Dušan Kováčik odmietol odpovedať na otázky prokurátora. 

 

10:43 Dušan Kováčik tvrdí, že je podozrivé, keď prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry dokázal za 24 hodín preštudovať 1000-stranový spis a napísať 50-stranovú obžalobu. 

10:40 Bývalý špeciálny prokurátor tvrdí, že trestnú vec považuje za predčasne ukončenú. Sťažuje sa, že od roku 2018 cítil tlaky na odstúpenie z funkcie šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry. Cituje Igora Matoviča a ministra vnútra Romana Mikulca. „V deň zadržania došlo k mojej mediálnej poprave,“ dodal Dušan Kováčik, čítajúc z papiera. 

 

10:35 Dušan Kováčik si sadá na miesto pred sudkyňu Pamelu Záleskú. Sedí asi 3 metre čelne k nej, za chrbtom má kukláča. Bývalý špeciálny prokurátor má pripravené poznámky, ktorými si bude pomáhať. Začína sa spontánna časť výpovede Dušana Kováčika, potom prídu na rad aj otázky prokurátora, súdu a obhajoby. 

 

10:31 – „Chcem vo veci vypovedať spontánne,“ hovorí Dušan Kováčik. „Som nevinný,“ dodal. 

 

10:29  „Priznanie je výrazná poľahčujúca okolnosť,“ upozorňuje Dušana Kováčika v rámci poučenia o jeho právach sudkyňa. 

 

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

 

10:25 Počas prestávky sa Dušan Kováčik miestami zabával so svojimi obhajcami, raz sa hlasnejšie zasmial. 

 

10:10 Pamela Záleská vyhlásila krátku, 10-minútovú hygienickú prestávku. 

 

10:00 Obhajobe Dušana Kováčika sa nepáči, že obžaloba je postavená na výpovediach spolupracujúcich obvinených. Mali vraj navzájom prístup k spisom, pretože boli obvinení v rovnakých veciach, a tak mohli zosynchronizovať svoje výpovede. 

 

9:55 Dušan Kováčik žiadal sudkyňu o zmenu poradia svedkov, ktorú už Pamela Záleská zamietla. Obhajoba žiada, aby najprv vypovedali Ján Kaľavský, Vladimír Pčolinský a Michal Aláč. Podľa bývalého špeciálneho prokurátora majú títo traja ľudia vypovedať o ovplyvňovaní aktívnych trestných vecí. Pčolinský je bývalým šéfom SIS, Aláč jeho nástupcom. Ján Kaľavský je šéfom bratislavských operatívcov protizločineckej jednotky NAKA.

9:50 V rámci vyjadrenia k obžalobe spomína obhajoba Dušana Kováčika aj argumenty, ktoré na tlačových konferenciách prezentoval šéf Smeru Robert Fico. Napríklad tie, ktoré sa týkajú okolností prepustenia Ľubomíra Kudličku z väzby, alebo tie, ktoré sa týkajú SMS komunikácie medzi vyšetrovateľom Jánom Čurillom a operatívcom.

 

Šéf Smeru Fico nedávno zverejnil SMS správu, ktorá má Čurillu diskreditovať, neskôr sa však ukázalo, že vzhľadom na dátum odoslania správy nejde o inštrukcie pre vypovedajúceho svedka, ale o zhrnutie jeho výpovede.

 

9:37 Dušana Kováčika zastupujú traja advokáti. Sudkyňa konštatuje, že sa majú dohodnúť, ktorý z nich bude hovoriť za zvyšok tímu. Dodala, že to nemá byť „sympózium“. Od advokátov chce „jasné a úderné“ stanovisko, či s obžalobou súhlasia alebo nie. 

 

Jeden z obhajcov – Erik Magál – požiadal, aby sudkyňa Pamela Záleská vylúčila z pojednávacej miestnosti svedkov. Aj keď na to nevidela konkrétny dôvod, svedkov požiadala, aby na krátky čas odišli za dvere a zdržiavali sa v blízkosti.  

 

9:30 Prokurátor Michal Šúrek aktuálne číta obžalobu. Spomína, z akých skutkov je Kováčik obžalovaný, podrobnejšie ich opisuje a odhaľuje aj dôkaznú situáciu. 

 

9:15  „Nemám záujem prijať dohodu o vine a treste,“ povedal Dušan Kováčik ešte skôr, ako ho sudkyňa Pamela Záleská stihla poučiť.  

 

9:10 – V pojednávacej miestnosti je už ako svedok prítomný Matej Zeman, ktorý mal prepustenie bosa takáčovcov Kudličku vybavovať u niekoľkých Kováčikových podriadených. Podľa obžaloby Zeman oslovil s požiadavkou na vybavenie prepustenia pre Kudličku Böhma, ten Makóa a ten Kováčika.  

Ľudovít Makó a František Böhm sa priznali, že si s Dušanom Kováčikom rozdelili 100-tisícový úplatok. Kováčik podľa obžaloby dostal 50-tisíc eur a Makó s Böhmom po 25-tisíc.

 

Svedok Matej Zeman.
Svedok Matej Zeman. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

 

9:00 Obžalovaného Dušana Kováčika eskortovali na súd. Strážia ho štyria ozbrojení kukláči. 

 

8:55 Hlavné pojednávanie dnes bude trvať dovtedy, kým nevypočujú všetkých svedkov, oznámila Pamela Záleská. 

 

8:45 Predsedníčka Pamela Záleská sa predstavila novinárom a dohodla si s nimi pravidlá. Fotiť a točiť budú môcť v pojednávacej miestnosti len ráno, počas zvyšku dňa už nie. Novinárov navyše požiadala, aby rešpektovali bontón a slušne sa obliekli. 

 

8:35 Obžalovaný Kováčik už je prítomný v Pezinku, hlavné pojednávanie sa začne o 9.00 h. Zatiaľ nie je jasné, či predsedníčka senátu Pamela Záleská plánuje na dnešný deň aj prvé výpovede svedkov. V prípade, že by sa tak rozhodla, pojednávanie by sa mohlo pretiahnuť do večerných hodín. 

 

8:10 – Dušana Kováčika zatiaľ neeskortovali do budovy Justičnej akadémie SR. Niektorí novinári na neho čakali od šiestej ráno, práve v tom čase zvykli privážať napríklad Mariana Kočnera. 

 

7:45 Kto je Dušan Kováčik? Na čele Úradu špeciálnej prokuratúry stál od jeho vzniku. O prokurátorovi, ktorému prischla prezývka pán 62 : 0, sa v Threeme rozprávali aj obvinení Marian Kočner a Norbert Bödör. Podľa obvinení Bödörovej schéme pomáhal prikrývať kauzy. 

Dušan Kováčik si na špeciálnej prokuratúre posledných 16 rokov sám prideľoval najväčšie politické kauzy, ktoré sa na jeho stole zasekávali. Prezývka 62 : 0 vzišla z toho, že zo 62 prípadov, ktoré dozoroval, ani raz nepodal obžalobu. Do stratena išiel aj prípad v súvislosti s údajnou nahrávkou, kde hlas podobný Ficovmu hovorí o tom, ako „vlastnou hlavou“ získal pre stranu Smer 75 miliónov korún.  

 

Kováčik sa preslávil aj ako jeden z aktérov „doby kešu“, keď ešte v septembri 2017 vložil na svoj účet viac ako 200-tisíc eur. Keď ho s tým médiá aj kompetentní konfrontovali, argumentoval, že nevedel, že sa to nemôže.

 

Zdroj: TASR/Andrej Galica

 

7:30 Dušana Kováčika každý deň privedie na súd eskorta z väzby. Najvyšší súd včera opätovne rozhodol o dôvodoch väzby, aj keď Ústavný súd upozornil na možnú zaujatosť, ktorá súvisí s rodinným vzťahom medzi prokurátorom Ondrejom Repom podávajúcim návrh na väzobné stíhanie a sudcom Najvyššieho súdu Jurajom Klimentom, ktorý s väzbou súhlasil.

 

7:00 Hlavné pojednávanie s Dušanom Kováčikom sa začne o 9.00 h, na mieste sú desiatky novinárov. Predsedníčka senátu Pamela Záleská rozhodla o presunutí pojednávania do veľkej miestnosti vzhľadom na veľký záujem. 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR/Jakub Kotian
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť