Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 12. 6. 2021 meniny má Zlatko

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Seriály

Recenzia: Priatelia sú zase spolu a celý svet ich miluje. V novej, špeciálnej epizóde dojali divákov až k slzám

Herci z našich obľúbených Priateľov sa po rokoch stretli znovu.

Timea Krauszová
28. máj 2021, 8:36 Čas čítania: 4:35
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Recenzia: Priatelia sú zase spolu a celý svet ich miluje. V novej, špeciálnej epizóde dojali divákov až k slzám
Zdroj: HBO GO/Priatelia: Zase spolu
Filmy a Seriály - Seriály
6
Timea Krauszová
28. máj 2021, 8:36
Čas čítania: 4:35

Recenzia: Priatelia sú zase spolu a celý svet ich miluje. V novej, špeciálnej epizóde dojali divákov až k slzám

Herci z našich obľúbených Priateľov sa po rokoch stretli znovu.

Timea Krauszová
28. máj 2021, 8:36
Čas čítania: 4:35
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Recenzia: Priatelia sú zase spolu a celý svet ich miluje. V novej, špeciálnej epizóde dojali divákov až k slzám
Zdroj: HBO GO/Priatelia: Zase spolu

Priatelia sú po 17 rokoch späť. Aj keď len na necelé dve hodiny, ale opäť sme sa ocitli v zrejme najslávnejšej obývačke všetkých čias, a hoci sme to mohli už na základe traileru tušiť, stretnutie hlavných postáv v nás vyvolalo pocit nostalgie. Presne tak, ako sa to od reunion epizódy vlastne očakávalo.

 

O možnej špeciálnej epizóde, filme, pokračovaní či spin-off sérii sa debatovalo dlhé roky. Každú možnosť producenti Kevin Bright, Marta Kauffman a David Crane zaryto odmietali, pretože príbehy hlavných postáv zakončili tak, ako chceli, a otvárať ich nanovo bolo riskantné. Napokon však našli elegantný spôsob, ako to urobiť inak. Nezabránila tomu už ani pandémia.

 

Premiéra špeciálnej epizódy Priatelia: Zase spolu (Friends: The Reunion) bola 27. mája 2021. Článok jednoznačne obsahuje spoilery. Ak Priateľov miluješ a ideš si ich pozrieť práve teraz, priprav sa na záplavu emócií.

 

Megaúspešný seriál si získal milióny fanúšikov po celom svete a dnes si získava aj dospievajúcu generáciu, ktorá ho objavuje až teraz. Zdroj: HBO GO/Priatelia: Zase spolu

 

Jennifer Aniston, Courtney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry a David Schwimmer sa vracajú do štúdia Stage 24, jedného zo štúdií spoločnosti Warner Bros. v kalifornskom Burbanku, v ktorom sa ikonický komediálny seriál pôvodne natáčal. Po prvýkrát je hviezdna šestka opäť spolu a my sme sa nemohli dočkať, až si špeciálnu epizódu pozrieme. Seriál Priatelia nielenže odštartoval ich kariéry, ale podľa ich vlastných slov položil základy pevného priateľstva, ktoré im vydržalo dodnes.

 

Špeciálna epizóda trvá jednu hodinu a 40 minút, počas ktorých sa striedajú viaceré veci. V prvom rade je to improvizované stretnutie hercov, ktorí sa zvítavajú, spomínajú na staré dobré časy, a keď sedia na Monicinom gauči, divák má pri pozeraní dojem, že je v známej obývačke spolu s nimi.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2073 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Počas klebetenia zazneli aj doposiaľ neznáme pikošky o schovaných scenároch, vykĺbených ramenách či nezdravej potrebe rozosmiať divákov. Dozvedeli sme sa aj o románikoch, ktoré mohli medzi niektorými hercami vzplanúť, ale nestalo sa tak.

Ďalšou vsuvkou je natáčanie so živým publikom. Podobá sa to skôr na talkshow a moderátorom nie je nik iný než James Corden, jeden z hádam najznámejších fanúšikov seriálu Priatelia. Presne podľa tohto titulu sa aj správa: kladie otázky, smeje sa s hercami a padá mu sánka vtedy, keď pri pozeraní zrejme padne aj tebe.

 

V publiku sa nachádza aj viacero hercov a herečiek zo seriálu, medzi najdojímavejšie momenty však určite patrí záber na Elliotta Goulda a Christinu Pickles, ktorí stvárnili Gellerovcov, rodičov Rossa a Monicy.

 

Priznali sa, že sa na šesticu hercov v čase nakrúcania naozaj pozerali ako na deti, báli sa o nich, mali ich radi a sú šťastní z ich úspechu. Samozrejme, toto vyznanie dojme hercov, divákov v publiku a zrejme aj divákov doma. Postavy z Priateľov sa objavia aj priamo na pľaci; medzi hádam najpamätnejšie chvíle patrí príchod namosúreného suseda pána Hecklesa či hľadanie Joeyho dvojníka. Teda dvojníka jeho dlane (z epizódy v Las Vegas). Vrátil sa aj Richard, cez Zoom sa pripojil Gunther alebo Janice, v prípade ktorej konečne zistíš, prečo má ten znepokojivý smiech.

 

Ústredným dianím je aj kvíz (z epizódy Ten s embryami zo štvrtej série). Samozrejme, sú v ňom nové otázky, ktoré preveria, ako dobre herci poznajú Priateľov, ale prezradia nám aj niečo viac o procese natáčania a ich vzťahoch na pľaci (a mimo neho).

 

Zdroj: HBO GO/Priatelia: Zase spolu

 

Nechýbali ani fanúšikmi obľúbené brbty. Niektoré z nich sme už videli v minulosti (tzv. bloopers reel vypúšťali po každej sérii), no niektoré boli úplne nové. Videli sme nové uhly pohľadu na finálnu scénu či zábery zo zákulisia, ktoré prehĺbili nielen náš pocit, že sa so šiestimi priateľmi poznáme, ale aj pocit nostalgie.

 

Tieto scény herci nanovo komentujú, spomínajú si na malinké detaily a aj počas improvizovaného natáčania si zo seba uťahujú, doberajú sa navzájom, objímajú a vyznávajú si priateľstvo. Najzvláštnejšie je, ako sa im niektoré epizódy úplne vryli do pamäti a na iné prakticky zabudli a nevedeli si spomenúť ani s pomocou svojich kolegov.

 

Miestami sme boli dojatí, miestami sme sa nevedeli prestať smiať. Paradoxne, aj staré známe scény, ktoré sme videli hádam stokrát, nás znovu rozosmiali. Nielen preto, že Priatelia (najmä ak ich pozeráš v pôvodnom znení) mali naozaj brutálnych scenáristov a na vtipoch pracovali aj podľa odozvy živého publika, ale aj preto, že atmosféra, ktorú sa v špeciálnej epizóde podarilo navodiť, ťa úplne vtiahne späť do deja, a hoci vtip poznáš, neočakávaš ho a zasmeješ sa opäť.

 

Zdroj: HBO GO/Priatelia: Zase spolu

 

V relácii sa ukázali aj známe tváre ako Lady Gaga, Justin Bieber či Cara Delevigne. Medzi verných fanúšikov sa zaradili aj Kit Harington, David Beckham, členovia kapely BTS alebo Malala Yousafzai. Na striedačku s neznámymi fanúšikmi z celého sveta nám prezradili, čo pre nich seriál znamenal a prečo ho majú tak radi.

 

Medzi nimi sa objavil aj mladý muž zo Slovenska menom Attila, ktorého sme medzičasom našli a oslovili s niekoľkými otázkami. Prezradí nám, ako prebiehal výber a čo si o špeciálnej epizóde myslí.

 

Priatelia sa dotkli mnohých ľudí a prinášali smiech a pocit bezpečia aj ľuďom v neľahkých situáciách. Dodnes si ich na všetkých platformách ľudia prehrali dohromady už viac ako 100 miliárd ráz a bezpochyby patrí medzi ikonické seriály svojej doby.

 

Zdroj: HBO GO/Priatelia: Zase spolu

 

Nová epizóda je vlastne taký krátky návrat domov. Poznáš tie hlasy, tie tváre, tie situácie a aj obývačky. Zaspievaš si Smelly cat, zhodneš sa s hercami na tom, že Ross a Rachel boli naozaj rozídení, a pošepky budeš dopĺňať repliky, ktoré už poznáš. Matt LeBlanc ťa dostane do kolien, pri pohľade na Lisu Kudrow si budeš hovoriť, že nikto iný by Phoebe nedokázal zahrať tak ako ona.

 

Vo všeobecnosti je to príjemný divácky zážitok. Miestami je však trochu divne zostrihaný. Reakcie hercov sú zrejme zväčša autentické, no občas to strih pokazil, lebo na nejakú otázku alebo poznámku nepríde odpoveď a vyzerá to, že sa surovo odignorovali. Najviac viditeľné je to práve počas kvízu. Trochu nasilu bol aj soundtrack – hoci pesnička od The Rembrandts je kultovým hitom, zaznela príliš často. Tvorcovia však siahli aj po pôvodných zvučkách a do posledného detailu dotiahli nielen oba byty či kaviareň Central Perk, ale aj fontánu z úvodnej zvučky.

Najmä záverečná štvrťhodinka nám nemilosrdne pripomenula, že nie náhodou sme pôvodný seriál pozerali opakovane. Postavy nám prirástli k srdcu a nebolo ľahké nerozplakať sa (pomôže, keď pozeráš film na verejnom mieste ako my počas práce).

 

Nie, nie je to ďalšia epizóda Priateľov. Nedozvieme sa, kam sa postavy posunuli. Ale to vlastne nikto ani nechcel. Ani producenti, ani scenáristi a ani samotní herci.

 

Všetkých šesť hlavných postáv bolo vo finálnej epizóde šťastných a mali svoj happyend. Na to, aby vznikla zaujímavá zápletka, by sme museli tieto šťastné konce zauzliť, skomplikovať, zašpiniť, inak by vzniklo niečo nudné. 

 

Zdroj: HBO GO/Priatelia: Zase spolu

 

Priatelia: Zase spolu je výnimočná šanca, ktorú fanúšikovia iných seriálov či knižných svetov bežne nedostanú. Je však presne tým, po čom túžia, keď majú chuť po 17 rokoch na nové zážitky, ale nechcú porušiť integritu pôvodného príbehu. Veľmi múdro sa tu rozhodli nesledovať osudy ich detí, ako napríklad pri Prekliatom dieťati z čarodejníckeho sveta Harryho Pottera, a namiesto toho len usadiť pôvodných hercov a dovoliť im rozpamätať sa na džob, ktorý im zmenil životy.

 

V niečom sa to na Prekliate dieťa predsa len podobá. Od prvej minúty ťa pri pozeraní zaplaví pocit silnej nostalgie. Akurát Priateľov nikto nepokazil nesprávnym cestovaním v čase.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: HBO GO / Priatelia: Zase spolu
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť