Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
24. októbra 2020, 14:30
Čas čítania 4:50
Dominik Vetrák

Štúdio Disney na ňom prerobilo 200 miliónov dolárov. John Carter mal byť obrovským hitom a naštartovať novú sci-fi sériu

FILMY A SERIÁLY JOHN CARTER
Uložiť Uložené

John Carter dorazil do kín v roku 2012. Z obrovského hitu sa stal obrovský prepadák.

Hollywoodske štúdiá už desiatky rokov vytvárajú filmy, ktoré majú v prvom rade upútať čo najširšie masy divákov. Nájde sa aj niekoľko distribútorov, štúdií a tvorcov, ktoré môžu najprv myslieť na kvalitu a obsah snímky a až potom na to, ako ju propagovať, no väčšinou je to hon za peniazmi a biznis, kde sa okolo jedného filmu točia stovky miliónov dolárov. 

Niekedy plánovaný úspech vyjde, niekedy sa z filmu, od ktorého producenti veľa neočakávali, stane prekvapivý hit zarábajúci desiatky miliónov dolárov v čistom, no a niekedy to, nevyjde a hollywoodske štúdio stráca na svojom projekte prerába. Presne to sa stalo aj štúdiu Disney v roku 2012, keď do kín uviedli fantasy film John Carter: Medzi dvomi svetmi. 

Odporúčané
Škrtenie penisom, masaker veľryby a rozkopanie nacistky na zemi. Toto sú najšialenejšie scény z 2. série The Boys Škrtenie penisom, masaker veľryby a rozkopanie nacistky na zemi. Toto sú najšialenejšie scény z 2. série The Boys 14. októbra 2020, 16:46

Film zobrazoval vymyslený príbeh kapitána z občianskej vojny v USA menom John Carter, ktorého hral Taylor Kitsch. Carter sa zaplietol do vesmírnych problémov, cestoval medzi rôznymi planétami, postavy sa rozprávali s mimozemšťanmi vytvorenými úžasnými počítačovými efektami a bojovali proti príšerám. Taylora Kitscha v hlavnej role doplnili aj Willem Dafoe a Mark Strong. Snímke však chýbala veľká herecká hviezda, ktorá by prilákala ľudí do kín. 

Išlo o veľké fantasy, ktoré malo pre Disney naštartovať novú sériu. Stal sa však presný opak. Snímka v kinách premiérovala 22. februára 2012 a z nových filmov nemala veľa konkurencie. Aj tak sa však dostala len na 2. miesto rebríčka Box Office. Na prvom mieste zostala snímka The Lorax, ktorá bola v tom čase v kinách už druhým týždeň. 

Carter zarobil za otvárací víkend len 30 miliónov. Ďalšia facka prišla počas druhého víkendu, kedy sa tržby prepadli o viac ako 50% a snímka zarobila len necelých 14 miliónov. Tržby klesali aj naďalej a bolo jasné, že pôjde o obrovský prepadák.

John Carter mal byť obrovským hitom a naštartovať novú sériu. Disney na ňom nakoniec prerobilo 200 miliónov dolárov
Zdroj: Disney

Dohromady v kinách zarobil film celosvetovo 284 miliónov dolárov, pričom až 211 miliónov pochádzalo z krajín mimo Spojených štátov. Najdôležitejšie tržby sú tie z domácej pôdy (Domestic Box Office – tržby z kín v USA a Kanady), keďže z tých kín dostávajú štúdiá najväčší podiel z predaja vstupeniek. Tam však snímka zarobila len 73 miliónov dolárov. 

Celkový zisk štúdia Disney sa s najväčšou pravdepodobnosťou zastavil niekde na hranici 120-130 miliónov dolárov. Časť z kinotržieb si totiž nechávajú aj kiná. Disney niečo zarobilo na predaji televíznych práv, fyzických a digitálnych nosičov či merchandisingu, a teda predaji oblečenia či hračiek s motívmi filmu. 

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 89856 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Koľko skutočne stálo natočenie Johna Cartera.
  • Aké obrovské daňové úľavy dostal film od Veľkej Británie.
  • Čo spôsobilo obrovský neúspech a v čom nesie vinu inak oscarový režisér od Pixaru.
  • Prečo štúdiou Disney zmenilo názov filmu. 
Domov
Zdieľať
Diskusia