Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
7. októbra 2020, 17:39
Čas čítania 1:33
Viktor Kniš

Exministerka Kalavská mala skopírovať 12 strán dizertačky, zistila redaktorka RTVS. Televízia odvysielane reportáže zastavila

NEWS RTVS
Uložiť Uložené

Vedenie verejnoprávnej RTVS zastavilo reportáž o podozrení z plagiátorstva exministerky zdravotníctva Kalavskej.

Vedenie verejnoprávnej televízie RTVS stoplo odvysielanie novej časti relácie Reportéri, ktoré malo byť venované zisteniu redaktorky Lýdie Kokavcovej. Tej sa podarilo odhaliť možné plagiátorstvo pri dizertačných prácach exministerky zdravotníctva Andrei Kalavskej a jej školiteľa Juraja Bencu. Reportáž mali odvysielať v RTVS v pondelok večer, nakoniec ju nahradili reprízou relácie „Ďakujeme, Slovensko,“ upozorňuje portál Omediach.com.

Andrea Kalavská pôsobila ako ministerka zdravotníctva od marca 2018 ako nominantka strany Smer-SD po tom, čo kvôli personálnym rošádam opustil funkciu šéfa rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker. V súčasnosti je Andrea Kalavská  aj členkou konzília odborníkov, ktoré je neoficiálnym poradným orgánom v rámci boja s pandémiou. 

Novinárka s 15-ročnými skúsenosťami zistila, že v doktorandskej práci bývalej ministerky zdravotníctva sa nachádza 12 strán, ktoré boli totožné s textom záverečnej práce jej školiteľa Juraja Bencu. Rozdiel medzi odovzdaním týchto prác bol len 5 mesiacov, podľa Omediach.com objavila Lýdia Kokavcová aj zhodné preklepy a chyby v oboch prácach. Obaja aktéri odmietli podozrenia, neskôr práce z knižnice zmizli, píše portál Omediach.com.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) a bývalá ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská počas tlačovej konferencie po stretnutí s radou epidemiológov pred začiatkom 15. rokovania vlády SR 28. apríla 2020 v Bratislave.
Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) a bývalá ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská počas tlačovej konferencie po stretnutí s radou epidemiológov pred začiatkom 15. rokovania vlády SR 28. apríla 2020 v Bratislave. Zdroj: TASR - Martin Baumann

V reportáži zachytila novinárka z RTVS aj vyjadrenia odborníkov, napriek tomu RTVS v oficiálnom stanovisku argumentuje tým, že reportáž zastavili, pretože si „ctia dodržiavanie vysokých novinárskych štandardov.“ Verejnoprávna televízia naznačuje, že reportáž neprešla internými kontrolnými procesmi, ktoré majú zabezpečiť vyváženosť, nestrannosť a objektivitu príspevkov zaradených v spravodajských a publicistických reláciách.

Domov
Zdieľať
Diskusia