Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
25. septembra 2020, 7:41
Čas čítania 0:54
Matej Krajčovič

Čína vraj naďalej buduje pracovné tábory pre Ujgurov. Dokazujú to satelitné snímky z oblasti

NEWS ČÍNA UJGURI
Uložiť Uložené

Etnickú menšinu sa v nich zrejme snažia konvertovať na tradičných Číňanov.

O tom, že Čína buduje tajné internačné tábory pre celé komunity Ujgurov, sa hovorí už dlhšie. 

Podľa Austrálskeho inštitútu strategickej politiky ich má byť v oblasti Sin-ťiang minimálne 380 a mnoho z nich vzniklo práve v posledných troch rokoch. 

Už viackrát ich odhalili satelitné zábery, a existuje predpoklad, že Čína v nich zadržiava Ujgurov, ale aj iné moslimské komunity, kde ich „prevychovávajú“ podľa čínskych zvyklostí. 

Niektoré majú minimálnu ostrahu a môžu v nich byť školy, no iné pripomínajú skôr opevnené väznice a viaceré vznikli práve v rokoch 2019 a 2020, píše Guardian

Čína vraj naďalej buduje pracovné tábory pre Ujgurov. Dokazujú to satelitné snímky z oblasti
Zdroj: xjdp.aspi.org.au
Odporúčané
Čínska televízia odmietla vysielať zápas Arsenalu. Dôvodom je Mesut Özil, ktorý podporil Ujgurov Čínska televízia odmietla vysielať zápas Arsenalu. Dôvodom je Mesut Özil, ktorý podporil Ujgurov 16. decembra 2019, 7:34

Všetky údaje zverejnil think-tank online, vrátane mapy s presnou polohou všetkých budov. Okrem toho však zmapovali aj likvidáciu mešít a iných budov na západe Číny, čo sa dá vnímať ako odstraňovanie akýchkoľvek stôp po iných kultúrach. 

Kľúčom k odhaleniu boli nočné zábery, na tých vidno osvetlené budovy, ktoré na periférii miest vyrástli v poslednom období. Keď už odhalili podozrivú lokalitu, denné zábery ukázali, čo tam skutočne je. 

Viaceré tábory sa nachádzajú v blízkosti industriálnych zón, je teda možné, že zadržiavaných nútia pracovať v týchto fabrikách.  

Peking porušovanie ľudských práv v oblasti opakovane popiera, odmieta aj samotnú existenciu táborov. Ide vraj o re-edukačné tábory zamerané na odstránenie chudoby a hrozieb terorizmu. Ľudia sa vraj po absolvovaní rekvalifikácie zapoja späť do života. Tieto tvrdenia čínskych úradníkov však nie je možné potvrdiť, krajina totiž nepovolila návštevy zahraničných diplomatov, neziskoviek ani novinárom.

Práve naopak, aj zahraniční novinári sú v tejto oblasti často prenasledovaní a ohrozovaní.

Domov
Zdieľať
Diskusia