Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
28. júla 2020, 10:39
Čas čítania 5:39
Daniel Mikolášik

Už by to chcelo vyskúšať nejaké mladšie mäsko. Boli sme na slovenskej nudapláži, takto s nami koketovali nahé dôchodkyne

Už by to chcelo vyskúšať nejaké mladšie mäsko. Boli sme na slovenskej nudapláži, takto s nami koketovali nahé dôchodkyne
Zdroj: Refresher
REFRESHER NUDISTI
Uložiť Uložené

Navštívili sme najznámejšiu slovenskú nudapláž. Vekový priemer je nad 60 rokov, komunita sa tu stretáva už od socializmu.

„Nudapláže s manželkou navštevujeme už desiatky rokov. Každú sezónu sa tu stretávame s priateľmi, konverzujeme o mnohých spoločenských témach, umení, alebo sa len opaľujeme, kúpeme a prechádzame. Atmosféra je vždy skvelá a je to tiež zdravé,“ hovorí pre Refresher nudista Jaromír. 

Široká verejnosť o nich veľa nevie, vedenie miest a obcí ich ignoruje a okoloidúci im maximálne venujú nechápavé a uškŕňavé pohľady. Aj napriek tomu však komunita nudistov existuje na Slovensku už niekoľko dekád a okrem stálych členov pribúdajú aj mladšie tváre.

Odporúčané
Na kontroverznej výstave nahých žien v Bratislave sú dovolené aj dotyky. Niektorí návštevníci to naplno využili Na kontroverznej výstave nahých žien v Bratislave sú dovolené aj dotyky. Niektorí návštevníci to naplno využili 26. októbra 2019, 15:24

Nejde však o žiadny formálny zväz, ale skôr o okruh priateľov, známych či rodín, ktorí nahé telá považujú za súčasť každodenného života a najprirodzenejšiu ľudskú podobu. Jediné známe združenie v našich končinách je Asociácia slovenských naturistov (ASN). Je však dôležité rozlišovať medzi nudistami a naturistami.

Zatiaľ čo nudisti sa nahí len opaľujú alebo kúpu, naturisti v nahote doslova žijú. Vyzlečení chodia doma, či pohybujú sa tak aj v prírode a nahí dokonca športujú. Nudizmus sme si vyskúšali na vlastnej koži. Navštívili sme jednu z najznámejších a najdlhšie fungujúcich nudapláží na brehu Rusovského jazera pri Bratislave.

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako s nami flirtovali tri 70-ročné nahé dôchodkyne
  • Akú najmladšiu nudistku sme na pláži stretli
  • Prečo je nudizmus zdravý
  • Ako si jeden z nudistov doberal druhého pre dĺžku jeho prirodzenia

Čistá voda, kúzelná príroda a naháči

Známu nudapláž sme navštívili uprostred slnečného letného týždňa. Vydali sme sa tam dvakrát po sebe, pričom nás prekvapilo, že oba dni bola pláž takmer plná, a to aj napriek tomu, že počas pracovného týždňa je spravidla omnoho menej frekventovaná. Bolo ideálne počasie na kúpanie. Obloha bez oblakov a príjemných 30 stupňov.

Nudapláž v Rusovciach je jedna z najznámejších a najobľúbenejších nielen v Bratislave, ale aj na celom Slovensku. Nachádza sa na Rusovskom jazere, na ktoré sa dá dostať dvomi spôsobmi. Buď cez les alebo cyklotrasou po hrádzi. Aj z toho dôvodu tu mnohí návštevníci majú okrem osušky či opaľovacieho krému tiež odparkovaný bicykel.

Prekvapilo nás, že nudistická pláž nie je nijako zvlášť oddelená od tých tradičných. Nudistov je vidno z viacerých „nenudistických“ brehov a taktiež aj z hrádze, kde počas dňa prejdú stovky cyklistov. „Nijako mi to neprekáža, nech sa pozerajú, keď ich to zaujíma. Asi ešte nikdy nevideli nahé telo,“ povedal nám jeden z miestnych nudistov.

Nudistický ostrovček v Rusovciach
Nudistický ostrovček v Rusovciach Zdroj: Refresher

Nudistov okrem spomínanej pláže vedľa hrádze nájdeš aj na ostrovčeku priamo v jazere. Dá sa naň dostať len cez vodu, ktorá však v tej časti nie je príliš hlboká. Niektorí tam doplávajú, iní sa prebrodia. Podľa všetkého naň chodia predovšetkým tí hanblivejší, ktorým prekážajú zvedavé pohľady textilákov, ako nudisti nazývajú nenudistov. Väčšinou tam sú ženy.

Hoci bolo v tomto jazere kúpanie oficiálne dlhodobo zakázané, nikto to nekontroloval. Počas sezóny sú aj v súčasnosti na každom brehu davy mladých ľudí, rodín s deťmi či dôchodcov, ktorí sa počas horúcich letných dní osviežujú v čistom jazere s priezračnou vodou a štrkopieskovým dnom. Pláže okolo sú väčšinou trávnaté alebo štrkové.

Obnažená geriatria?

Už po príchode do kúzelného prostredia lužných lesov, kde sa Rusovské jazero rozkladá, sa naše očakávania do istej miery potvrdili. Keby sme chceli vypočítať vekový priemer návštevníkov tamojšej nudapláže, pohybovali by sme sa v pomerne vysokých číslach. Väčšina nudistov mala okolo 60 až 70 rokov. Našli sa však aj mladšie generácie.

Prvý deň sme stretli približne 30-ročnú ženu a deň na to dokonca mladý zamilovaný pár približne vo veku 25 rokov. „Oblečenie vymysleli ľudia. Pre nás je úplne prirodzené byť nahí. Cítime sa tak lepšie. A aspoň mám možnosť si v týchto horúčavách opáliť všetky partie,“ povedala nám mladá nudistka Michaela.

Boli sme na slovenskej nudapláži: Ako s nami flirtovali 70-ročné dôchodkyne a prečo sa nudisti cítia lepšie nahí?
Zdroj: Refresher

Fakt, že na rusovskej nudapláži sa stretávajú najmä dôchodcovia, má svoje opodstatnenie. Ako sme od starších nudistov zistili, ide o generáciu, ktorá pravidelne jazero navštevuje už od 60. a 70. rokov minulého storočia, kedy zažíval nudizmus najväčší rozkvet. Začali sa stretávať ešte ako mladí ľudia a drží ich to až dodnes.

Ich filozofia hovorí o prirodzenosti, spontánnosti, slobode, mieri, láske a porozumení, pričom odmieta spoločenské konvencie. Dá sa povedať, že celá prapodstata má korene v hnutí hippies. Práve počas jeho rozmachu začali na Slovensku pribúdať nudistické pláže.

„Fedor, máš ho taký veľký, že ho môžeš nosiť ako chvost“

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 86872 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Prečo sa mestská časť o nudapláž nestará
  • Aká je filozofia miestnych naháčov
  • Prečo sa nudisti cítia lepšie nahí
  • Ako dlho sa už stretáva komunita nudistov na Rusovskom jazere
  • Prečo nudistov môže na pláži pokutovať polícia
Domov
Zdieľať
Diskusia