Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
11. marca 2020, 12:07
Čas čítania 2:43
Tina Hamarova

NAKA zadržala 13 sudcov z Kočnerovej Threemy. Obvinení sú z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti

NAKA zadržala 13 sudcov z Kočnerovej Threemy. Obvinení sú z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
NEWS KORUPCIA MARIAN KOČNER NAKA
Uložiť Uložené

Bývalej štátnej tajomníčke Monike Jankovskej hrozí 5 až 10 rokov, predsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová mala ponúkať úplatok 30 000 eur.

NAKA zadržala v stredu doobeda 13 sudcov a 5 ďalších osôb. Väčšinu z nich poznáme najmä vďaka informáciám z aplikácie Threema, ktoré ukázali prepojenie s mafiánom Marianom Kočnerom. Zatýkanie bol výsledok rozsiahlej prísne utajovanej akcie Búrka, ako prvá o tom informovala TV Markíza. Na výsluch do Nitry priviezli v nepriestrelnej veste aj Mariana Kočnera.

 

Najväčšie „hviezdy“

Medzi predvedenými sudcami bola napríklad bývalá štátna tajomníčka za Smer-SD Monika Jankovská. Jej advokát pre denník N potvrdil, že ju obvinili z korupcie a hrozí jej 5 až 10 rokov. Ide o trestný čin prijímania úplatku a nenáležitej výhody v kauze zmenky.

Podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová je zas podozrivá z ponúkania úplatku 30-tisíc eur. Podľa informácii časpoisu Plus 7 dní ju vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry navrhol obviniť z prečinu podplácania. Peniaze mala ponúkať sudcovi Vladimírovi Sklenkovi za rozhodovanie v kauze Technopol Servis. Sklenka podľa všetkého spolupracuje s políciou.

 

Medzi zadržanými a prevezenými do Nitry na výsluch by mali byť podľa novinárov z denníka N a denníka SME títo sudcovia: 
 • Monika Jankovská, bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti, sudkyňa Krajského súdu v Bratislave
 • Andrea Haitová, Jankovskej sestra, sudkyňa Krajského súdu v Bratislave
 • Denisa Cviková, sudkyňa Okresného súdu Bratislava I, bývalá vysoká úradníčka na ministerstve spravodlivosti
 • Zuzana Maruniaková, sudkyňa Okresného súdu Bratislava V, bývalá šéfka kancelárie Jankovskej na ministerstve
 • Miriam Repáková, bývalá sudkyňa
 • Jarmila Urbancová, podpredsedníčka Najvyššieho súdu
 • Ľuboš Sádovský, bývalý predseda Krajského súdu Bratislava, sudca
 • Katarína Bartalská, sudkyňa Okresného súdu Bratislava I
 • David Lindtner, bývalý predseda Okresného súdu Bratislava III, funkciu sudcu má prerušenú
 • Dušan Srogončík, dlhoročný predseda Okresného súdu Bratislava V, k 1. aprílu končí vo funkcii
 • Richard Molnár, sudca Krajského súdu v Bratislave
 • Angela Balázsová, sudkyňa Okresného súdu Bratislava I
 • Gabriela Buľubašová, sudca Okresný súd Bratislava I
 • Eugen Palášthy, sudca Krajský súd Bratislava
 • Katarína Bartalská, konkurzná sudkyňa Okresný súd Bratislava 1
 • Miroslav Mojto, advokát
 • Eva Timár Myjavcová, správkyňa Konkurznej podstaty
 • Ladislav Mojžiš, podnikateľ
Odporúčané
Polícia zadržala sudcov, ktorí pomáhali Kočnerovi. Je medzi nimi aj Monika Jankovská. O ich väzbe rozhodne súd Polícia zadržala sudcov, ktorí pomáhali Kočnerovi. Je medzi nimi aj Monika Jankovská. O ich väzbe rozhodne súd 11. marca 2020, 6:41

Stíhaní vo väzbe či na slobode?

Zadržaných sudcov policajti priviezli na výsluch do Nitry, a potom ich premiestnili do cely predbežného zadržania v Košiciach. Podľa informácii denníka N, prokuratúra na všetkých sudcov spracováva návrh na vzatie do väzby. O tej však musí v prípade sudcov, ktorí boli zadržaní za korupciu, rozhodovať Špecializovaný trestný súd v Pezinku. S väzbou sudcov musí najskôr súhlasiť aj Ústavný súd.

Predseda Ústavného súdu by mal ešte dnes zvolať plénum, kde sa bude rozhodovať. Každý zo zadržaných sudcov bude mať právo sa k návrhu na väzbu vyjadriť, preto ich previezli do Košíc.

Medzi ústavnými sudcami, ktorí budú rozhodovať o väzbe sú napríklad aj bývalí poslanci Smeru Jana Laššáková a Mojmír Mamojka, ktorý sa spomínal aj v Kočnerových motákoch.

Predseda špecializovaného trestného súdu Michal Truban náhle ochorel a od stredy je PN. Aj ten mal určité prepojenie s Marianom Kočnerom. Slovenské médiá dostali ešte v decembri anonym, ktorý popisoval, ako sa Kočner chcel na Trubana obrátiť vo svojich motákoch z väzenia.

„Ponúkol sa nám Maťo Rehák na komunikáciu s Michalom T., ale zatiaľ je z toho veľké hovno. Rehák je u mňa táraj a trtko,“ písal Kočner na papierik, ktorý prostredníctvom svojho obhajcu Andreja Šabíka posielal Petrovi Tóthovi. Ten motáky odovzdal polícii, informoval o tom denník N. O väzbe sudcov z Threemy tak bude rozhodovať sudca Peter Pulman.

Odporúčané
Ako si Marian Kočner myslel, že bude riadiť Slovensko z väzenia: Chcel pomoc od Roberta Fica, Aleny Zsuzsovej, sudcov aj veštice Ako si Marian Kočner myslel, že bude riadiť Slovensko z väzenia: Chcel pomoc od Roberta Fica, Aleny Zsuzsovej, sudcov aj veštice 7. januára 2020, 9:10

Sudcovská sieť

Sudcovia sú podľa Threemy medzi sebou rôzne poprepájaní - Dušan Srogončík napríklad rozhodoval v kauze Kočnerových zmeniek voči televízii Markíza. Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská mala zas ovplyvňovať sudkyňu Maruniakovú, ktorá rozhodovala osemmiliónovú zmenku. Pomáhať jej mala aj sudkyňa Cviková, ktorá bola na súde pri vyhlásení rozsudku. Cviková s Jankovskou boli priateľky, spolužiačky z vysokej školy.

Moniku Jankovskú odvádzajú z výsluchu
Moniku Jankovskú odvádzajú z výsluchu Zdroj: TASR/ Henrich Mišovič

Medzi predvedenými nebol sudca Vladimír Sklenka z Okresného súdu Bratislava I, ktorý si s Kočnerom vymenil cez Threemu vyše 9-tisíc správ cez. Šepká sa, že sudca s vyšetrovateľmi spolupracuje. 

Medzi obvinenými a zadržanými sudcami je aj bývalý predseda Krajského súdu v Bratislave Ľuboš Sadovský, ktorý odstúpil po prevalení sa komunikácie medzi jeho sudcami a Kočnerom. Krajský súd viedol od roku 2012. Ide o jeden z najdôležitejších súdov v krajine, keďže rozhoduje rôzne politicky citlivé kauzy aj významné obchodné spory. Aj preto bol tento súd zaujímavý pre Mariana Kočnera.

Sudcov začali vyšetrovať po tom, čo polícia zaistila komunikáciu Mariana Kočnera cez Threemu. Vlani v lete im zobrali mobily. Koncom januára u väčšiny urobili domové prehliadky. Polícia u sudcov hľadala veci, ktoré by mohli dokazovať, že ich Kočner korumpoval alebo prostredníctvom nich ovplyvňoval vyšetrovateľov či prokurátorov.

Domov
Zdieľať
Diskusia