Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 16. 5. 2021 meniny má Svetozár

hľadaj na refresheri

News

Záznam z 2. dňa súdu s Kočnerom: Keby Kočner nemal také vzťahy s políciou a Smerom, tak by sa to nestalo, hovorí kľúčový svedok

V živej reportáži sledujeme megaproces v prípade dvojnásobnej úkladnej vraždy priamo z Justičnej akadémie v Pezinku.

Viktor Kniš
14. január 2020, 7:35 Čas čítania: 27:22
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
News
0
Viktor Kniš
14. január 2020, 7:35
Čas čítania: 27:22

Záznam z 2. dňa súdu s Kočnerom: Keby Kočner nemal také vzťahy s políciou a Smerom, tak by sa to nestalo, hovorí kľúčový svedok

V živej reportáži sledujeme megaproces v prípade dvojnásobnej úkladnej vraždy priamo z Justičnej akadémie v Pezinku.

Viktor Kniš
14. január 2020, 7:35
Čas čítania: 27:22
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
• Zlatica Kušnírová prezradila, že sa včera jej pohľady s Kočnerom viackrát stretli: „Hovorila som ko**t, hýbala som perami tak, aby mi rozumel“

• Už vypovedali rodičia poškodených – Zlatica Kušnírová, Jozef Kuciak a prokurátor prečítal výpoveď Jany Kuciakovej

• Vypovedal kľúčový svedok Zoltán Andruskó, snažil sa usvedčiť Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú. Otázky mu kládli aj oni

 

18:50 –  Sudkyňa Ružena Sabová prerušuje hlavné pojednávanie, pokračovať sa bude zajtra od 9:00 a my budeme opäť sledovať prípad priamo z pojednávacej miestnosti v Pezinku prostredníctvom LIVE reportáže. 

 

18:44 – Alena Zsuzsová požiadala o konanie hlavného pojednávania v jej neprítomnosti na všetky ďalšie dni procesu v januári a februári okrem 22. januára. Taktiež žiada o zrušenie eskorty. Senát jej žiadosť schválil. 

 

18:35 – Na záver druhého dňa hlavného pojednávania Ružena Sabová ako predsedkyňa senátu číta výpoveď sestry Jána Kuciaka Márie. Z jej výpovede vyplýva, že aj jej púšťal zavraždený novinár nahrávku z telefonátu s Marianom Kočnerom a vedela aj o SMS správe, ktorú podnikateľ poslal Kuciakovi na Vianoce 2017.  „Hneď som si pomyslela, že to bol Kočner,“ spomína sestra Jána Kuciaka na momenty tesne po vražde. 

 

18:33 – Výpoveď Andruskóa sa skončila, pracovníci ZVJS mu nasadili kuklu a odvedú ho preč z pojednávacej miestnosti. 

 

18:30 „Svedok Andruskó nemal dôvod klamať, s Kočnerom a Zsuzsovou nemal nikdy žiadny spor, jeho výpoveď potvrdzujú mnohé objektívne dôkazy,“ hovorí advokát Lipšic. Opäť odkazuje na údajnú komunikáciu v Threeme. Zavtipkoval, že Threema dokazuje aj to, ako si Kočner potrpí na gramatiku. Za dôveryhodnú považuje výpoveď Andruskóa aj Roman Kvasnica. 

 

18:28 – Slovo má opäť Marian Kočner. „Pán svedok vypovedal za prísľub nezákonnej dohody s OČTK, čo priznal aj súd, ktorý mu navýšil trest. V priebehu vyšetrovania mal ako obvinený prístup do spisu a podľa vývoja prispôsoboval svoju výpoveď, to si všimol aj vyšetrovateľ,“ číta z papiera Kočner. 

 

18:20 – Slovo si zobrala Alena Zsuzsová. Hovorí, že bude veľmi stručná. Začala konkretizovať niektoré rozpory vo výpovediach. Svoj komentár ku výpovedi Andruskóa číta z papiera, občas sa zasekne alebo sa pomýli v niektorom slove. 

 

„Pán Kočner si potrpí na gramatiku, pretože má vysokú školu ako novinár,“ číta Zsuzsová z papiera. Chce tým poukázať na to, že určite on so svojimi znalosťami slovenskej gramatiky nepísal z jej telefónu Kočnerovi. Vraj by si to Kočner učite všimol. 

 

18:17 – Obhajca Kočnera Marek Para hovorí o rozpore v staršej výpovedi Andruskóa a tej dnešnej. Číta predmetnú časť týkajúcu sa zakladania strany Cieľ a svedok ju vysvetľuje. Ďalší rozpor vo výpovediach súvisí s vyhotovovaním fotografií. 

 

Podľa Paru najprv Andruskó tvrdil, že fotografie Kuciaka z laptopu fotila Zsuzsová, dnes povedal, že to odfotil sám. Malo ísť o snímky, ktoré potom Andruskó ukázal Marčekovi a Szabóovi. 

 

Slovo si zobral Andruskó. Ospravedlňuje sa, že v predošlej výpovedi povedal niečo iné. „Možno som unavený,“ hovorí a dodáva, že to nepovažuje za dôležité. 

 

18:10 – Roman Kvasnica napomína Alenu Zsuzsovú, aby krotila svoje neverbálne prejavy smerom ku Andruskóovi. 

 

18:08 – Mikrofón si do rúk zobral Marian Kočner a pýta sa Andruskóa na sumu 3 milióny eur v súvislosti s kauzou Markíza. Sudkyňa ho napomenula, a tak otázku preformuloval. „So Zsuzsovou sme sa dosť o kauze zmeniek bavili,“ odpovedal Andruskó. Ďalej sa nechce k zmenkám vyjadrovať, lebo sa podľa neho netýka tento prípad vraždy.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1987 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Vieš, čie pivo piješ? Toto sú majitelia známych pív na Slovensku a v ČeskuVieš, čie pivo piješ? Toto sú majitelia známych pív na Slovensku a v Česku
Ako novinár som nemohol začať hystericky jačať a bežať do krytu, komentuje reportér David Borek boje v Izraeli (Rozhovor)Ako novinár som nemohol začať hystericky jačať a bežať do krytu, komentuje reportér David Borek boje v Izraeli (Rozhovor)
PREHĽAD: Program slovenskej hokejovej reprezentácie na MS v hokeji 2021PREHĽAD: Program slovenskej hokejovej reprezentácie na MS v hokeji 2021
VIAC

18:06 – „To sú tie fotky z USB kľúča,“ povedal Andruskó. Teraz diktuje čísla fotiek, ktoré mu Zsuzsová s určitosťou ukázala. Niektoré si presne nepamätá, niektoré komentuje presnejšie. Pri niektorých fotkách hovorí, že si na nich nepamätá. ale pamätá si, že predmety na fotkách boli umiestnené inde – napríklad videl sediac pri Zsuzsovej auto, ktoré bolo podľa neho zaparkované inde. 

 

18:02 – Prokurátor Novocký teraz ukazuje Kočnerovi, Szabóovi, Zsuzsovej a jej obhajcom fotky zo sledovania Jána Kuciaka. Pozreli si ich aj právni zástupcovia poškodených rodín a Zoltán Andruskó – ten má fotky pred sebou. 

 

18:00 – Sudkyňa síce najprv nesúhlasila s vykonaním dôkazov, prokurátor však argumentoval tak, že dôkazy pripustila. 

 

17:57 – Prokurátor Novocký navrhol vykonať dôkaz – fotografické snímky. Senát sa radí a rozhoduje o tom, či bude možné dôkaz vykonať a predložiť fotografie svedkovi Zoltánovi Andruskóovi. Má ísť o snímky zo sledovania Jána Kuciaka.

 

17:46 – „Aké konkrétne informácie z vyšetrovania po vražde ste dostali od pani Zsuzsovej a aké ste posunuli Szabóovi a Marčekovi?,“ pýta sa Kvasnica.

 

Andruskó odpovedá: „Pri začiatkoch som informoval Tomáša (pozn. red. Szabóa), ako smeruje vyšetrovanie. Hovoril som mu o talianských stopách, hovoril som mu o tom, že Kušnírová nedala súhlas na stavbu na východe.“

 

17:45 – Zoltán Andruskó odpovedá na otázky právneho zástupcu poškodenej Zlatice Kušnírovej. Pýta sa, kam chodila Zsuzsová na dovolenky, čo všetko robila pre Mariana Kočnera a zaujíma ho aj záhadné zbieranie muchotrávok pre obžalovaného podnikateľa Kočnera. 

 

17:35 – Na USB kľúči, ktorý Alena Zsuzsová vložila pred Zoltánom Andruskóm do notebooku, mohlo byť podľa neho viac ako 100 zložiek s nešpecifikovanými menami. 

 

17:34 – „V prvom rade som sa bál pána Kočnera a ešte v čase vraždy Bašternáka sa objavilo viacero ľudí oblečených v čiernom. Dnes už viem, že jednym z nich bol pán Mosnár. Aj jeho som sa bál,“ odpovedá Andruskó na otázku Lipšica, koho sa bál. 

 

Suma za vašu vraždu mala byť 200-tisíc eur,“ hovorí Danielovi Lipšicovi Andruskó. Za vraždu prokurátora Žilinku bola suma 70-tisíc eur. 

 

17:27 – Marian Kočner skončil s kladením otázok. Počas jeho vystúpenia sa Zsuzsová viackrát pousmiala.

 

17:25 – Kočner chce od Andruskóa, aby špecifikoval svoje výpovede, pretože niektoré veci dobre nepočul, napríklad ohľadne USB kľúča, kde mali byť umiestnené fotky Kuciaka alebo telefónov, ktoré Szabó a Marček použili na komunikáciu. Právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica súhlasí, že v pojednávacej miestnosti nie je dobre počuť, čo svedok hovorí. 

 

17:18 – Teatrálne kladenie otázok v podaní Kočnera je podobné jeho vystúpeniam na tlačových konferenciách v televízii. 

 

17:16 – „Neviem, o akých biznisoch bola reč, Zsuzsová mi hovorila, že Marian Kočner má všetko pod palcom,“ odpovedá. Kočner ho drzo napáda, že nevie vysvetliť jeho prepojenia s politikmi konkrétnejšie, ale rozpráva o nich. 

 

17:14 – Marian Kočner si zobral mikrofón a pýta sa svedka Zoltána Andruskóa. Je obzvlášť sebavedomý, jednou rukou sa opiera o lavicu. Dá sa povedať, že vystupuje teatrálne. Keď sa Andruskóa opakovane opýtal, odkiaľ poznal jeho hlas v telefóne, pri odpovediach krútil hlavou. „Boli by ste taký láskavý  a opísali by ste moje vzťahy s politikmi obšírnejšie?,“ pýta sa Kočner, opäť, veľmi sebavedomo, prísne, miestami ironickým tónom. 

 

17:04 – „Keby pán Kočner nemal také vzťahy s políciou a Smerom, tak by sa to nestalo,“ konštatuje Andruskó. Počas výpovede viackrát povedal, že sa bál ísť na políciu. Dodáva, že bol rád, keď mu policajti 27. novembra zaklopali na dvere. „Som rád, že som tu,“ uzavrel. 

 

16:58 – Zoltán Andruskó odpovedá na otázku Mareka Paru, ktorého zaujíma, čo vie o relácii Na Pranieri Mariana Kočnera. „Zsuzsová mi hovorila, že mu pomáha reláciu pripravovať,“ hovorí Andruskó, ktorý pokračuje výpoveďou o tom, ako si spomína na Petra Tótha. Ten raz prišiel so Zsuzsovou do reštaurácie. Pred tým ho nepoznal, spoznal ho až z jednej z fotografií. „Meno pán Tóth mi nič nehovorilo, viem len o tom, že mal úlohu v strane Cieľ, tam mal mať dôležitú funkciu.“

 

Peter Tóth by mal ako svedok vypovedať v stredu – 15. januára. 

 

16:55 – Roman Kvasnica nahlas a nahnevane kričí na Mareka Paru. „Nepočujeme vás, dajte si mikrofón k ústam.“ 

 

16:54 – Andruskó odpovedá na otázky právneho zástupcu Mariana Kočera Mareka Paru. Ten otázkami overuje finančnú situáciu svedka. Jeho otázky namietajú Kvasnica aj Lipšic, na chvíľu vznikla v pojednávacej miestnosti diskusia medzi nimi, ako správne položiť otázku. 

 

16:49 – Marian Kočner pozorne počúva, občas sa pousmeje, obracia sa k novinárom a verejnosti, je sebavedomý a netvári sa pokorne. 

 

16:47 – „Zsuzsová pracovala pre pána Kočnera, mali milenecký a pracovný vzťah. Pani Zsuzsová bola jednoznačne zamilovaná do pána Kočnera, nemám vedomosť o hierarchii v ich vzťahu,“ tvrdí Andruskó. 

 

16:44 – Andruskó tvrdí, že aj po zavraždení Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej mali vykonávatelia a objednávatelia vraždy informácie z vyšetrovania. Tie mali podľa Andruskóa uniknúť cez bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara alebo bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka. 

 

16:40 „Pani Zsuzsová mala vedomosť o každom kroku, raz sa s ňou Szabó a Marček stretli v reštaurácii, ona vedela o koho ide, oni nie,“ vysvetľuje Andruskó. 

 

16:38 – Právna zástupkyňa Zsuzsovej sa Andruskóa pýta na fotografie, ktoré mu podľa neho ukázala obžalovaná, pýta sa, ako vedel, kde boli snímky zhotovené: „Bolo to spravené profesionálne, ale bolo to vysvetlené ako pre 5-ročne deti,“ odpovedá svedok s tým, že popisy fotiek boli veľmi veľké. Advokátka Vestenická chce spochybniť zrakové schopnosti Andruskóa.

 

16:32 – „Bál som sa jej, hocikedy ma mohla dať popraviť,“ komentuje ďalej Andruskó Zsuzsovú. 

 

16:31 – Zsuzsová sa podľa Andruskóa chválila aj známosťou s Borisom Kollárom, ktorý jej podľa neho daroval starší Mercedes model ML. Kočnera pred ním nazývala svojím drahým.

 

16:30 – Andruskó opisuje vzťah s Alenou Zsuzsovou v rokoch 2010 až 2017 na podnet právnej zástupkyne obžalovanej. Hovorí, že boli kamaráti, ale mal pred ňou rešpekt, lebo pred jeho očami dala zavraždiť človeka. Hovorí, že boli takí kamaráti, že keď niečo chcela, tak on „skočil ako šašo.“

 

16:28 – „Tomáš Szabó mi povedal, že objednávku vraždy preberie s Miroslavom Marčekom, po týždni mi povedali, že to berú. Stretli sme sa, nadiktoval som všetko, čo som o tom vedel, ukázal som v telefóne fotky, alebo som odovzdal telefón, Tomáš Szabó si to zapisoval a dohodli sme sa,“ špecifikuje moment zadania objednávky vraždy na podnet právnej zástupkyne. 

 

16:24 – Ako prvý dostal slovo Tomáš Szabó: „Konečne sa mi pozeráš do očí, klamár jeden,“ začal obžalovaný. Sudkyňa ho napomenula. Szabó sa svedka pýta na sériu skutočností, ktoré spolu nesúvisia, pýta sa na požičiavanie peňazí, akým autom išli do Veľkej Mače a podobne. Pozerajú sa pri tom navzájom do očí. Otázky Tomáša Szabóa smerujú aj k hotovosti 40-tisíc eur. Szabó sa snaží naznačiť, že Andruskó nevie dokázať, že mu predal túto hotovosť. 

 

16:18 – Pojednávanie pokračuje po krátkej prestávke, do pojednávacej miestnosti prišli za sprievodu ozbrojených kukláčov obžalovaní aj Zoltán Andruskó, ktorý bude ďalej vypovedať. 

 

16:03 – Bude zaujímavé v ďalšej časti hlavného pojednávania sledovať, ako budú postupovať obžalovaní. Alena Zsuzsová si počas doterajšej Andruskóovej odpovede občas búchala rukou o čelo, všetci si robili podrobné poznámky. Všetci budú mať možnosť ešte dnes svedka Andruskóa konfrontovať otázkami. 

 

15:55 – Predsedkyňa Ružena Sabová vyhlásila 20-minútovú prestávku. Obžalovaných vyviedli z pojednávacej miestnosti, Marian Kočner sa pri odchode usmieval na novinárov. 

 

15:54 – Marian Kočner sa sťažuje, že zle počuje svedka a prokurátora, ktorý kladie otázky. 

 

15:53 – „Kočnera som počul viackrát, aj som mu niekoľko slov do telefónu povedal. Presne som vedel, v akom kontakte je s politikmi, vedel som o tom, aký mal vzťah s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, Robertom Ficom, Robertom Kaliňákom, „strapatým“ a Glváčom.“ hovorí Andruskó s tým, že tieto informácie mal od Aleny Zsuzsovej. 

 

Tieto prepojenia vyplývajú aj z iných zdrojov, napríklad z Threemy alebo audiovizuálnych záznamov z Trnkovej kancelárie. V súčasnosti už polícia aj súdy považujú správy z Threemy za natoľko dôveryhodné, že ich čítajú ako dôkazy počas súdneho procesu v kauze údajného falšovania zmeniek TV Markíza v hodnote 69 miliónov eur. Aj keď Marian Kočner označuje prepis komunikácie za „fantazmagorický,“ už z nej právny zástupca niektoré správy čítal a predpokladá sa, že senát pripustí Threemu ako dôkaz aj v prípade vraždy Jána a Martiny. 

 

 

15:49 – Podľa Andruskóa bol Tomáš Szabó dominantnejší. Označil ho za šéfa, ak ide o dvojicu Szabó-Marček. 

 

15:45 – Tvár Zoltána Andruskóa verejnosť nebude môcť vidieť. Kým mali médiá možnosť fotiť a robiť videozáznam z pojednávacej miestnosti, mal na sebe modrú kuklu. Pracovníci ZVJS mu ju dole až vtedy, keď mali všetci zakázané fotiť. Počas výpovede má na sebe nepriestrelnú vestu. 

 

15:41 – Teraz svedok Andruskó špecifikuje, ako zohnal telefóny značky Nokia a Alcatel, ktorými komunikovali Szabó a Marček. Opisuje aj to, ako dostal, skontroloval a odovzdával peniaze. Tie boli v oboch prípadoch zabalené v kuchynskej utierke. 

 

15:39 – Zoltán Andruskó sedí asi 3 metre od sudkyne Ruženy Sabovej, je otočený tvárou k nej. Po jeho pravej ruke sedia Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó. Za jeho chrbtom sedí asi 5 metrov ďaleko Marian Kočner. Po ľavici má vo väčšej vzdialenosti poškodené rodiny. 

 

15:36 – Marček a Szabó podľa Andruskóa povedali, že tam bola aj žena, ktorú museli zabiť. Podrobne mu opísali, že ju strelili do hlavy. 

 

15:35 – Teraz Andruskó podrobne opisuje 21. február 2018 v čase približne okolo pol 10 večer, keď za ním prišli Szabó a Marček s informáciou, že zabili Kuciaka. „Pamätám si, že ruksak som zaniesol na povalu, Miro mi dal čierny kabát, ten som hodil do pece,“ opisuje predmety, ktoré mu Szabó a Marček doniesli, aby ich zničil. „Bolo mi z toho zle,“ dodal. 

 

15:32 – Z doterajšej výpovede Zoltána Andruskóa je zrejmé, že sa snaží usvedčiť Mariana Kočnera. Ten ho pozorne počúva, často niečo zapisuje. Odkazy si s Marekom Parom momentálne neposiela. Poznámky si píšu aj Tomáš Szabó a Alena Zsuzsová, je veľmi pravdepodobné, že po ukončení výpovede sa budú všetci traja pýtať Zoltána Andruskóa otázky. 

 

15:29 – Z Andruskóovej odpovede vyplýva, že na neho Kočnerova volavka Alena Zsuzsová tlačila, aby vraždu vykonali čo najskôr. 

 

15:28 – Prokurátora zaujíma, aká bola predstava realizácie vraždy. „Chlapci mali Jána Kuciaka zobrať a zavraždiť tak, aby jeho telo nenašli,“ odpovedal okamžite Andruskó. Až po vražde mu Marček a Szabó vysvetlili, že táto verzia nepríchadzala do úvahy.

 

15:26 – Andruskó sa má rozpomenúť na moment, kedy zadal Szabóovi a Marčekovi objednávku vraždy Kuciaka. Malo to byť v rovnaký deň, ako mu objednávku zadala Zsuzsová. Údaje o Kuciakovi si zapisoval Tomáš Szabó, bolo to v Kolárove. Presne si nepamätá, či to bolo v jeho obchode alebo pred domom. „Za Szabóom som išiel, aby som sa ich opýtal, či zoberú objednávku, popísal som im detaily ponuky. Hovoril som, že sa jedná o zabitie Jána Kuciaka, nejakého novinára. Vtedy sme nevedeli, kto to vlastne je. Hovoril som im, že je za to 40 alebo 50 tisíc eur.“

 

„S Alenou Zsuzsovou sme mali dohodnuté, že v žiadnom prípade nemôžeme Marčekovi a Szabóovi povedať, že si objednávku vraždy objednal pán Kočner,“ pokračuje Andruskó. „Szabó a Marček sa pýtali, od koho je objednávka vraždy, povedal som, že od nejakého Rusa.“

 

Andruskó pred súdom špecifikuje, prečo mu Zsuzsová zakázala povedať vykonávateľom vraždy, kto je zadávateľom. Tvrdí, že to bolo kvôli tomu, lebo Ján Kuciak už v tom čase písal o Kočnerových kauzách, a to sa nemohli Marček so Szabóom dozvedieť. 

 

15:18 „Zsuzsová mi hovorila, že to treba vyriešiť tak, aby zmizol, aby nenašli telo,“ pokračuje v odpovediach na otázky, ktoré kladie prokurátor. Ďalej opisuje, ako bol s Marčekom a Szabóm vo Veľkej Mači.

 

15:16 – Andruskó rozpráva mierne lámavou slovenčinou, je maďarskej národnosti. Občas sa mu konkrétne slová hľadajú ťažšie, je mu však zreteľne rozumieť. 

 

15:15 – Andruskó ďalej pokračuje v opise toho, čo videl na fotkách: „Pred domom stálo jeho auto, bolo vidieť ŠPZ, bolo vidno jeho dom. Nad domom bola napísaná presná adresa. Bolo mu vidno do tváre, aj keď to bolo z ďaleka.“

 

15:13 – Prokurátor sa ďalej Andruskóa pýta, kedy dostal objednávku vraždy Jána Kuciaka. „Pán doktor Žilinka je chránený, tak mi hovorila, že má ľahší cieľ. Z domu donesila počítač, zapla ho, vsunula USB kľúč a otvorila priečinok. Videl som tam strašne veľa priečinkov s menami,  tie som nevidel, ale videl som, že otvorila Kuciakov prečinok.“

 

„Všimol som si, že dáta boli vypracované profesionálne. Bol tam priebeh, ako ráno išiel von, sadol si do auta, išiel do Serede, tam zaparkoval auto, tam nastúpil na autobus, odtiaľ išiel do Bratislavy, tam vystúpil a išiel do práce, ktorú mal blízko. Z práce išiel na kávu. Všetko bolo zaznamenané. Rovnako aj to, keď išiel späť – rovno domov.“

 

15:09 – Včera Alena Zsuzsová povedala, že si u Andruskóa nikdy neobjednala vraždu, maximálne si u neho objednala pizzu, vyčistenie bazéna alebo rekonštrukciu. Tieto slová teraz Andruskó potvrdil a dodal, že si od neho aj viackrát požičala peniaze. Hovorí, že jej požičal peniaze na plastiku pŕs.

 

Ďalej hovorí Zoltán Andruskó o podvode, ktorý robil pre Kočnera. „Vedel som, že to chce Kočner, lebo ona sa do ekonomických vecí nevyzná, písomne som komunikoval priamo s nim,“ špecifikuje Andruskó. Tvrdí, že mu podnikateľ špecifikoval, že potrebuje zabezpečiť bieleho koňa a sídlo firmy. Zároveň si podľa svedka Andruskóa dávala pozor, aby sa nedostali oni dvaja do kontaktu bez jej prítomnosti. 

 

15:01 – Výpoveď Andruskóa pozorne počúva aj sestra zavraždeného podnikateľa, ktorá včera v súvislosti s prípadom včera vypovedala. 

 

14:59 – Andruskó špecifikuje, ako sa dozvedel, kto zavraždil podnikateľa Molnára. „Dozvedel som sa to od Tomáša Szabóa, neviem špecifikovať miesto. Boli sme tam len my dvaja,“ hovorí. Sudkyňu zaujíma, ako Szabó oznámil Andruskóovi, že zavraždil Petra Molnára. „Povedal mi, že to boli oni s Marčekom, keď som mu ponúkol možnosť zavraždiť prokurátora Žilinku.“ 

 

14:52 – Prokurátor sa Andruskóa pýta na zavraždeného podnikateľa Molnára, ku ktorého vražde sa včera priznal Miroslav Marček a podrobne opísal jej priebeh. Dodáva, že on sám mal s Molnárom len pracovný vzťah. 

 

14:50 – Pokračuje výpoveď Zoltána Andruskóa, ktorý aktuálne opisuje, ako sa stretol po vražde podnikateľa s Tomášom Szabóom. Síce nevedel, že mal byť jedným z vrahov, už vtedy ho však podozrieval, pretože sa správal nezvyčajne. 

 

14:47 – Prokurátora zaujíma, kedy dala Zsuzsová 20-tisíc eur Andruskóvi. „Bolo to niekedy na konci leta 2017, “ špecifikuje svedok. Dodáva, že v zadaní bola vražda prokurátora Žilinku, obžalovaná Zsuzsová mu však povedala, že by bolo dobre, keby ju vykonal niekto zo zahraničia a taktiež by bolo dobré, keby v aute sedel aj Daniel Lipšic. 

 

14:37 –  Zoltán Andruskó hovorí o tom, ako sa mu Alena Zsuzsová prišla osobne pochváliť autom Porsche Cayenne, ktoré jej dal Kočner. Táto informácia zaujala aj sudkyňu. „Bolo to približne v roku 2012, 2013 alebo 2014, povedala mi tiež, že ho má preto, lebo je milenka Mariana Kočnera,“  špecifikoval po otázke Sabovej Andruskó. 

 

14:35 – „Som trošku nervózny, očakávam otázky,“ hovorí Andruskó, čím končí spontánna časť jeho výpovede. Nasledujú otázky prokurátora. 

 

14:34 – „Keď našli Martinu a Jána a bolo to medializované, Tomáš a Miro prišli za mnou, aby som zabezpečil ďalšie peniaze, lebo je to vážnejšie, ako sa zdá. Išiel som za Alenou a tlmočil ich požiadavky. Krátko na to sa mi ozvala doniesla mi peniaze zabalené v kuchynskej utierke. Peniaze som ani nevybalil. Môj odhad je, že to mohlo byť od 10 do 20-tisíc eur, odhadujem, lebo s peniazmi robím dlho,“ pokračuje Andruskó. 

 

14:33 – „S Alenou Zsuzsovou som bol dohodnutý, že keď vraždu vykonajú, mám jej cez Threemu napísať, že som dostal defekt,“ pokračuje Andruskó. Hneď ďalšie ráno išiel za ňou, hovoril som jej, čo sa stalo. Povedal jej, že zabili aj Martinu a ona išla nahnevaná za Kočnerom. Potom mu podľa výpovede doniesla 50-tisíc. Dohodnutých bolo 70-tisíc ale Zsuzsová rátala s tým, že 20-tisíc už Andruskó dostal. 

 

„Bál som sa ísť na políciu, bolo to strašné,“ povzdychol si Andruskó.

 

 

14:26 – „Bolo to najťažšie obdobie môjho života,“  hovorí Andruskó a pokračuje opisom situácie toho, ako sa k nemu dostala informácia, že sú Ján Kuciak a Martina Kušnírová mŕtvi. Vraj zaklopali "polícia, otvorte." Následne odovzdali Szabó a Marček Andruskóovi zbraň a oblečenie. 

 

14:25 – Slová Zoltána Andruskóa počúvajú aj rodičia zavraždených. Zlatica Kušnúrová pozerá do zeme a občas sa zhlboka nadýchne. Kuciakovci sedia veľmi blízko seba, obaja upierajú pohľad dole. 

 

14:23 – „Nakoniec som objednávku vraždy Žilinku zrušil, Zsuzsovej som to nepovedal. Potom som sa rozhodol, že jej tých 20-tisíc vrátim, ale ona to neprijala. Povedala, že im nedlhujem tých 20-tisíc eur, ale státisíce,“ pokračuje Andruskó. „Povedala mi, že si mám peniaze nechať a dá mi ľahšiu úlohu – malo ísť o novinára Jána Kuciaka.“

 

14:19 – Andruskó hovorí o tom, ako chcel od neho Tomáš Szabó pištoľ. „Došlo mi, že tí dvaja chlapci za mnou chodia a sledujú ma, ako sledovali zavraždeného Molnára,“ hovorí svedok. „V tom mi už Alena Zsuzsová dala tie peniaze, za ktoré chcela vraždu pána Žilinku. Povedal som im všetko, čo som o tom vedel, a potom som čakal. Prešli týždne, ale nič sa nedialo.“

 

14:14 – Andruskó ďalej hovorí, ako spoznal Tomáša Szabóa obžalovaného z vraždy. Tvrdí, že ho spoznal cez svoju zamestnankyňu v jednej z reštaurácii. „Požičial si odomňa peniaze, chodieval strážiť lode a doniesol mi z ciest zaujímavé staré mince, tak mi to tým oplatil.“ Spomína si na konkrétny moment, keď jedno ráno preberal tovar v reštaurácii a prišli za ním Szabó a Marček. Szabó sa ho pýtal, či počul, čo sa stalo v Kolárove. Na mysli mal vraždu podnikateľa Molnára, nepovedal mu však, že to bol on. 

 

14:12 – Svedok vo výpovedi ďalej spomína meno prokurátora Žilinku. „Niekedy začiatkom jesene 2017 ma Alena Zsuzsová zavolala, dala mi do rúk 20-tisíc eur a povedala, že je to záloha za odstránenie prokurátora Žilinku,“ hovorí Andruskó. Podľa jeho slov peniaze nepotreboval, podnikal v gastrobiznise, ale peniaze si zobral a bol ochotný nájsť vraha, lebo sa bál, že ak to nespraví, niekto ho zabije. 

 

14:10 – Zoltán Andruskó rozpráva o kamarátskom vzťahu s Alenou Zsuzsovou. Hovorí, že sa jej bál a platil jej nejaké veci vrátane plasitky pŕs. Rozprával sa s ňou aj o tom, že Marian Kočner má v pláne založiť stranu, čo sa v roku 2017 stalo. Požičiaval jej dodávku na kampaň. Ďalej rozpráva Andruskó o tom, ako zneužili Kočner a Zsuzsová osobné údaje sociálne slabších ľudí v obciach. O podpisových papieroch na založenie strany sa píše aj v údajnej komunikácii v aplikácii Threema. 

 

14:08 „Pani Zsuzsová pred mojimi očami objednávala vraždu Bašternáka, pár dní na to sa to stalo, nevedel som, čo robiť,“ začína Andruskó. 

 

14:07 – „Sprostredkoval som vraždu Jána Kuciaka na pokyn Mariana Kočnera,“ hovorí Andruskó. Začína spontánna časť, v ktorej svedok opíše, čo všetko vražde prechádzalo.

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Sprostredkoval som vraždu Jána Kuciaka na pokyn Mariana Kočnera, hovorí kľúčový svedok
LIVE zo súdu s Kočnerom: Sprostredkoval som vraždu Jána Kuciaka na pokyn Mariana Kočnera, hovorí kľúčový svedok Zdroj: TASR

 

14:06 – Zoltán Andruskó pokračuje opisom toho, odkiaľ pozná obžalovaných. „Pani Zsuzsovú som spoznal na Pokeci, pána Kočnera osobne nepoznám, hovorila mi o ňom Zsuzsová, viackrát sa chválila, akého ma známeho,“ hovorí

 

14:04 – „Na úvod sa chcem ospravedlniť rodine Kuciakovcov a pani Kušnírovej, neviem, ako to dať do poriadku, ale spravím pre to všetko,“ hovorí Andruskó lámavou Slovenčinou.  

 

14:03 – Predsedkyňa pripomína Andruskóovi následky krivej výpovede. On skladá sľub. 

 

13:58 – Vypovedať ide Zoltán Andruskó v kukle sa vracia do pojednávacej miestnosti, členovia ZVJS priniesli na miesto vedľa stoličky pre svedka ďalšie stoličky, pretože ho budú strážiť ozbrojení kukláči. Jeho výpoveď bude veľmi kľúčová. 

 

13:57 – Michal Varga práve pred súdom povedal, že možno došlo k zámene mien za iného Michala Vargu, pretože on je realitný maklér, ktorý len predával Jánovi Kuciakovi dom.

 

Súd nepristupuje k výsluchu svedka – súhlasí, že došlo k zámene mien. Úsmevný moment vyvolal medzi novinármi rozruch. 

 

13:55 – Andruskó súhlasil, že bude vypovedať a kukláči ho vyviedli von, pretože nemôže byť prítomný pri výpovedi svedka Vargu. 

 

13:47 – Ako prvý ide vypovedať svedok Michal Varga, ktorý má mať informácie v súvislosti s ozbrojovaním. Konkrétne ho včera Tomáš Szabó spomenul vo výpovedi ako človeka, od ktorého mal Miroslav Marček nemeckú zbraň. Súd ho vypočuje ako prvého kvôli jeho zdravotnému stavu. Sudkyňa ho poučuje o jeho právach.

 

13:45 – Zoltán Andruskó prichádza do pojednávacej miestnosti v kukle a nepriestrelnej veste. Keď novinárom zakázali fotiť a natáčať, dal si ju dole. Sedí blízko novinárov a v jeho bezprostrednom okolí sú traja ďalší kukláči. Kočner si Zoltána Andruskóa veľmi dôkladne premeral. 

 

13:40 – Za sprievodu ozbrojených kukláčov prišli do pojednávacej miestnosti obžalovaní. Čaká sa na príchod svedka Zoltána Andruskóa. 

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Prvé, čo nás napadlo je, že je za tým pán Kočner, hovorí otec zavraždeného Jána Kuciaka
LIVE zo súdu s Kočnerom: Prvé, čo nás napadlo je, že je za tým pán Kočner, hovorí otec zavraždeného Jána Kuciaka Zdroj: Viktor Kniš/REFRESHER

 

13:35 – Novinári, prokurátori a sprostredkovatelia obžalovaných sú opäť v pojednávacej miestnosti. Čaká sa na príchod Kočnera, Szabóa a Zsuzsovej.


12:43 – Marian Kočner zostal spoločne s Marekom Parom a 4 kukláčmi v pojednávacej miestnosti, obednú pauzu chce využiť na poradu s právnym zástupcom. 

12:40 – Predsedkyňa prerušila na 60 minút pojednávanie, pokračovať sa bude o 13:40, očakáva sa, že bude vypovedať Zoltán Andruskó. 

 

12:36 – Martina Rigóová zopakovala, že nevie o nikom, s kým by sa okrem Szabóa a Andruskóa Marček stretával. Na záver v odpovedi na otázku Daniela Lipšica dodáva, že sa o vražde dozvedela z médií a s nikým sa o nej nerozprávala. 

 

12:33 – Sudkyňa v sérii otázok zisťovala, aký je Miroslav Marček človek. Zisťovala, ako sa choval doma, ako trávili s priateľkou čas, aký mal Marček vzťah so synom svedkyne Rigóovej. Tá opísala bývalého priateľa ako veľmi dobrého človeka. Síce jej nikdy nedával darčeky, trávili však spolu veľa času a venoval sa aj jej synovi. 

 

12:27 – Martina Rigóová opísala aj finančnú situáciu, keď spolu žili. „Nosil stále rovnaké veci, niektoré sa mi zdali až príliš staré, náklady na stravu sme si delili, žili sme skromne,“ opisuje. 

 

12:25 – „Skromný, tichý, utiahnutý, zručný, neviem na neho nič zlé povedať, vyhovoval mi vzťah s ním,“ opisuje povahu Miroslava Marčeka jeho bývalá priateľka.. „Stále mi hovoril, že je zlý človek.“

 

Miroslav Marček sa včera priznal ku vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a skutok podrobne popísal. 

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Prvé, čo nás napadlo je, že je za tým pán Kočner, hovorí otec zavraždeného Jána Kuciaka
LIVE zo súdu s Kočnerom: Prvé, čo nás napadlo je, že je za tým pán Kočner, hovorí otec zavraždeného Jána Kuciaka

 

12:24 „Zoltána Andruskóa som osobne nevidela, jeho meno som počula veľakrát. Miro ho spomínal len v dobrom, hovoril, že požičiava peniaze. Kontaktovali sa telefonicky. Nikoho iného Miro nespomínal, len Zoltána a Tomáša Szabóa, neviem o tom, že by sa kontaktoval s niekým iným,“ dodáva bývalá priateľka Miroslava Marčeka.. 

 

12:22 „Hovoril, že má rád zbrane, preto išiel do armády,“ hovorí Rigóová a spomína na moment, keď doma manipuloval so zbraňou. 

 

12:21 – Prokurátor sa snažil zistiť, či bol vzťah Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka. „Ich vzťah sa zmenil v auguste 2018. Myslela som si, že dôvodom som ja, lebo Miro trávil všetok voľný čas so mnou,“ konštatovala 

 

12:16 – Vypovedá Martina Rigóová, prokurátor sa jej pýta na základné informácie o Miroslavovi Marčekovi. Pýta sa jej na obchod, v ktorom strelec pracoval a na konflikty s bratrancom Tomášom Szabóom. Ten je rovnako obžalovaný z vraždy, narozdiel od Marčeka sa včera nepriznal, ale predniesol vlastnú verziu o babete. 

 

12:14 – Marian Kočner má preloženú nohu cez nohu, akoby sa cítil pohodlne a pri striedaní kukláčov naďalej sleduje svedkyňu Rigóovú. Už si nič nezapisuje, dal si dole okuliare. 

 

12:09 – Sudkyňa ukončuje výpoveď Jozefa Kuciaka mladšieho. Na rade je svedkyňa Martina Rigóová – bývalá priateľka Miroslava Marčeka. 

 

12:07 – Pýta sa Daniel Lipšic. „Už len fakt, že človek, ktorý sa nachádza na mafiánskych zoznamoch, sa zaujíma o môjho brata, to bolo niečo hrozné,“ opisuje Jozef Kuciak mladší, ako vnímal, že Jánovi volal Kočner. „Myslím si, že sa bál, len to nechcel dať na sebe vedieť.“

 

12:05 – Prokurátor sa pýta na časový harmonogram Jána Kuciaka. Zaujíma ho, či investigatívny novinár spolupracoval s niekym v Prahe, pýta sa na názov inštitúcie. Jozef Kuciak mladší odpovedá a menuje názov investigatívneho centra, kam jeho brat chodil. „Jeho počítačová znalosť bola veľmi vysoká, naučil sa to z praktickej činnosti a pol roka študoval informatiku. Toto štúdium po pol roku prerušil a išiel na žurnalistiku,“ upresňuje Jozef Kuciak mladší. Keď Jozef rozpráva o bratovi, rodičia Kuciakovci sa rozplakali.

 

12:00 – Ďalej hovorí o konflikte Jána Kuciaka a Mariana Kočnera, keď podával novinár na podnikateľa trestné oznámenie. Vtedy pochopil, že sa aj jeho brat mohol báť. „On bol ten, čo ukľudňoval mňa, nie ja jeho,“ hovorí Jozef Kuciak mladší. Zároveň nezaregistroval, že by mal okrem konfliktu s Marianom Kočnerom Ján Kuciak akýkoľvek iný konflikt. 

 

11:58 – „Korupcia a daňové podvody, drvivá väčšina článkov bola o Kočnerovi. Vychádzal vždy z verejných zdrojov,“ odpovedá na ďalšie otázky prokurátora v súvislosti s novinárskou prácou Jána Kuciaka. Jeho články čítal, lebo sa chcel o kauzách dozvedieť viac.

 

11:57 – Ďalej si Jozef Kuciak mladší spomína na brata ako na mentora a vzor. Keď potreboval pomoc, vždy sa na neho mohol obrátiť. „Na Messengeri sme mali nekonečnú konverzáciu, volávali sme si, trávili sme spolu veľa času,“ odpovedá na otázku prokurátora. Pokračuje rozprávaním o tom, ako si spomína na Martinu Kušnírovú. Predsedkyňa senátu ho napovedá, že rozpráva potichu a je mu zle rozumieť, on robí všetko pre to, aby sa nerozplakal a mohol dokočiť výpoveď. 

 

11:54 – Podobne ako rodičia poškodených, aj on tvrdí, že mu okamžite po vražde napadlo meno Mariana Kočnera. Konkrétne hovorí o SMS-správe, ktorú Marian Kočner poslal Jánovi Kuciakovi na Vianoce 2017. „Boli tam provokatívne smajlíky,“ dodáva. 

 

11:52 „Obžalovaných nepoznám ani nechcem poznať. Z médií poznám Kočnera,“ hovorí na úvod Jozef Kuciak mladší. „S Jankom som vyrastal, chodieval som za ním aj do Veľkej Mače pomáhať mu pri dome,“ hovorí brat Jána Kuciaka a je mu veľmi do plaču.

 

11:50 – Ako ďalší vypovedá brat investigatívneho novinára Jozef Kuciak mladší. Veľmi roztraseným hlasom skladá sľub. 

 

11:46 – V zápisnici ďalej opisuje, ako prebiehali momenty tesne pred vraždou. Vo výpovedi pred vyšetrovateľmi matka Jána Kuciaka opísala aj jeho pracovný vzťah s Marianom Kočnerom. „Syn mi nevravel nič konkrétne, vedel, že sa do politiky nestarám, nevravel mi o tom možno aj pre to, aby som nemala strach,“ píše sa ďalej vo výpovedi, ktorú číta prokurátor. So synom hovorila Jana Kuciaková naposledy 20. februára, rozprávali sa o pripravovanej svadbe. 

 

„V piatok som mu poslala SMS, na ktorú neodpovedal. Brala som to tak, že je zaneprázdnený,“ dodala. V tom čase už bol Ján Kuciak 2 dni zavraždený v dome vo Veľkej Mači. 

 

11:42 – Prokurátor číta časť obžaloby, v ktorej je zaznamenaná výpoveď Jany Kuciakovej. 

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Prvé, čo nás napadlo je, že je za tým pán Kočner, hovorí otec zavraždeného Jána Kuciaka
LIVE zo súdu s Kočnerom: Prvé, čo nás napadlo je, že je za tým pán Kočner, hovorí otec zavraždeného Jána Kuciaka

 

11:38 – Súd chce čítať zápisnicu zo skoršej výpovede, kvôli zistenej rečovej vade svedkyne. Prokurátor súhlasil. Jana Kuciaková sa presunula naspäť na lavicu poškodených k svojmu manželovi Jozefovi Kuciakovi, ktorý vypovedal pred ňou. 

 

11:35 – Marian Kočner si vytrhol ďalší papier z bloku o veľkosti A4 a opäť ho prehol na polovicu. Už nepíše ceruzkou, ale perom. Má na sebe okuliare, na matku Jána Kuciaka sa však pozerá s mierne sklonenou hlavou, aby sa nepozeral cez nich.  

 

11:31 – Zsuzsová, Szabó a Kočner sú opäť v pojednávacej miestnosti. Na mieste pre svedkov sedí matka Jána Kuciaka. Rozpráva veľmi nezrozumiteľne. 

 

11:25 – Podľa očakávaní je zatiaľ druhý deň hlavného pojednávania veľmi emotívny. Po prestávke bude vypovedať matka zavraždeného novinára Jána Kuciaka a po obede ako svedok Zoltán Andruskó, ktorý sa priznal, že bol sprostredkovateľom vraždy. 

 

11:21 – „Ona neplakala nad nami, ona plakala nad svojou dcérou, nebolo mi jej ľúto. Ona svoju dcéru uvidí, lebo ju môže prísť navštíviť, my už nie,“ povedala novinárom počas prestávky Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny. 

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Prvé, čo nás napadlo je, že je za tým pán Kočner, hovorí otec zavraždeného Jána Kuciaka
LIVE zo súdu s Kočnerom: Prvé, čo nás napadlo je, že je za tým pán Kočner, hovorí otec zavraždeného Jána Kuciaka Zdroj: Viktor Kniš/REFRESHER

 

11:15 – Ružena Sabová vyhlásila 15-minútovú prestávku. 

 

11:14 – Opäť sa vymieňajú ozbrojení kukláči ZVJS, ktorí strážia obžalovaných a končí výpoveď Jozefa Kuciaka. 

 

11:11 – Po otázke Daniela Lipšica smerom k otcovi Jána Kuciaka, či a ako si spomína na dni po smrti si Jozef Kuciak povzdychol: „Prvé tri dni som bol paralyzovaný, potom to začalo prichádzať, ale zostala mi veľká diera v srdci.“ Naposledy videl svojho syna 6. januára. Lipšic sa pýtal aj na detstvo Jána Kuciaka. 

 

11:09 – „Mala byť svadba, plánovali rodinu. Svadba mala byť v máji 2019, myslím, že piateho,“ odpovedá Kuciak na otázku Daniela Lipšica, ktorého oveľa viac ako informácie o vražde zaujímajú vzťahové záležitosti. Jozef Kuciak odhaľuje, že v čase vraždy mala Martina Kušnírová na počítači otvorené vyhľadávanie etikiet na vínové fľaše, ktoré chcela použiť na svadbe. 

 

11:07SME píše, že pracovníci ZVJS doniesli Alene Zsuzsovej lieky, nie je jasné, aké. Už sa upokojila a baví sa s právnymi zástupcami. 

 

11:06 – Podľa Jozefa Kuciaka staršieho sa nikto iný Jánovi Kuciakovi okrem Mariana Kočnera nevyhrážal, resp. nemá takú vedomosť. 

 

11:03 – Zsuzsová už neplače, oči má však zaslzené a zakrýva si tvár pred novinármi. Marian Kočner už zapísal celú stranu a píše na inú časť rovnakého A4 papiera a posiela ho Marekovi Parovi. Zlatica Kušnírová po svojej výpovedi odišla a aj keď sudkyni povedala, že sa o chvíľu vráti, stále nie je v pojednávacej miestnosti. 

 

11:01 – „Janko nebol konfliktný typ,“ pokračuje Kuciak. Ďalej opisuje svoj vzťah so synom, vraj bol veľmi dobrý. 

 

10:57 – Jozef Kuciak hovorí o vzťahu Mariana Kočnera a Jána Kuciaka. Odkazuje na telefonát medzi nimi. „Pavúka našej rodiny mal už vtedy k dispozícii, lebo vymenoval, že bude hľadať špinu na matku a otca,“ pokračuje Kuciak smutným hlasom. Spomína na časy, keď sedeli vo Veľkej Mači a rozprávali sa o Kočnerovi. Ján Kuciak si podľa otca myslel, že sa mu nemôže nič stať. 

 

10:55 – Alena Zsuzsová počas výpovede otca Jána Kuciaka plače, ale zakrýva si tvár, všimol si to aj Marian Kočner. 

 

10:54„So synom som mal niekoľko priateľských hádok, pretože som volil Smer, Janko ma už vtedy varoval a hovoril o prepojení Smeru na sponzorov po pánovi Mečiarovi,“ pokračuje Jozef Kuciak. 

 

10:53 – Jozef Kuciak opisuje momenty, tesne pred tým, ako sa dozvedel, že sa stala vražda. Dodáva, že si okamžite spojil tragédiu s Marianom Kočnerom, pretože s ním mal jeho syn konflikt, o ktorom sa rozprávali. „Už bolo povedané všetko,“ dodal.

 

10:51 – Aj otec Jána Kuciaka podobne ako matka Martiny najprv opisuje, čo sa dialo, od 21. februára, keď sa nemohli svojim deťom dovolať. „Boli sme v tom, že mali duchovné cvičenia pre cirkev. Hlavne kvôli tomu sme ich nehľadali ani nekontaktovali,“ hovorí.

 

10:49 – „Obžalovaných nepoznám, o ich existencii som sa dozvedel, až keď ich zadržala NAKA. Meno pána Kočnera som prvýkrát zachytil pri prvej kauze Technopolu,“ opisuje Jozef Kuciak. 

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: rvé, čo nás napadlo, je, že je za tým pán Kočner, hovorí otec zavraždeného Jána Kuciaka
LIVE zo súdu s Kočnerom: rvé, čo nás napadlo, je, že je za tým pán Kočner, hovorí otec zavraždeného Jána Kuciaka Zdroj: TASR

 

10:47 – Prebieha identifikácia Jozefa Kuciaka staršieho, ktorý aktuálne skladá sľub. 

 

10:43 – Sudkyňa v súvislosti so svedočným – teda uplatnením nákladov za deň strávený mimo práce na súde ako svedok – prezradila hodinovú mzdu Zlatice Kušnírovej. Podrobne opisuje aj iné sumy, napríklad náklady svedkov za cestu vlakom do Pezinka a podobne.  

 

10:41 – Prekvapivo sa opäť ozvala Zsuzsová, ktorej vadí, že na ňu Kušnírová nahliada ako na vinnú, keď je obžalovaná. Výpoveď Kušnírovej skončila, na rade je Jozef Kuciak starší – otec Jána Kuciaka. 

 

10:40 – Počas žalostného plaču sa Alena Zsuzsová otáčala k svojej právnej zástupkyni. Marian Kočner si nasadil okuliare, poškrabal sa na hlave a na prehnutý papier A4 píše odkaz Parovi. 

 

10:37 – „Miestami stále pozerám na mobil alebo na okno a čakám, či nepríde alebo nezavolá. Pýtam sa prečo,“ hovorí Zlatica Kušnírová a pri tom nahlas plače, zároveň spomína. „Nedá sa to peniazmi vyčísliť, ani celá zemeguľa to nevynahradí. Oni nezomreli na chorobu, oni boli zavraždení. Hneď im ten milión dám, len nech mi vrátia Martinku,“ dodáva Kušnírová na záver výpovede. 

 

10:35 – Keď sa Daniel Lipšic opýtal Zlatice Kušnírovej, nech si spomenie a opíše detstvo svojej dcéry, nahlas sa rozplakala. Aj napriek tomu dokáže zreteľne rozprávať, opisuje, že bola šikovná, zároveň bola rebelka. Hovorí, že ju vždy učila biť sa za pravdu. „Mám aj syna, ale ona bola moje všetko. Zostali sme sami, doslova bez peňazí.“ 

 

10:29 – Matka zavraždenej Martiny hovorí o tom, ako často boli s dcérou kontakte. Denne si volali viackrát, keď sa jej dve hodiny neozývala, už bola nespokojná. „Jána Kuciaka som naposledy videla asi 30. decembra 2017,“ dodáva. Rozpráva o tom, že bol novinár pracovitý nie len v zamestnaní, ale aj doma, často pracoval na rekonštrukcii nehnuteľnosti. 

 

10:26 – Zlatice Kušnírovej sa pýta Alena Zsuzsová: „Hovorí vám niečo pojem prezumpcia neviny?“

 

Ďalej Zsuzsovú zaujíma, aké má Kušnírová dôkazy, keď tvrdí, že práve ona stojí za smrťou Martiny. Kušnírová odpovedá, že to tvrdí na základe dôkazov zo spisu. „Keby to tak nebolo, vy by ste dnes boli pri svojej dcére a ja tiež,“ dodáva nervózne Kušnírová. Atmosféra v pojednávacej miestnosti bola počas tohto momentu vyhrotená. 

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: rvé, čo nás napadlo, je, že je za tým pán Kočner, hovorí otec zavraždeného Jána Kuciaka
LIVE zo súdu s Kočnerom: rvé, čo nás napadlo, je, že je za tým pán Kočner, hovorí otec zavraždeného Jána Kuciaka Zdroj: TASR - Michal Svítok

 

10:21 – Zlatica Kušnírová sa s Jánom Kuciakom o Marianovi Kočnerovi rozprávala, dokonca ho pred ním viackrát varovala. On jej vravel, že verí, že Slovensko raz bude lepšou krajinou. 

 

10:19 – „Povedal, že bol pri Haščákovi v Pente a hneď ako vyšiel vonku, mal telefonát od Kočnera,“ hovorí Zlatica Kušnírová, na viac podrobností si však nespomína. Dodáva, že Kuciakovci možno budú vedieť viac. Tí budú vypovedať ako ďalší.  

 

10:18 – Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó sa zatiaľ nechceli Zlatice Kušnírovej nič opýtať. Pýta sa sudkyňa. 

 

10:17 – „Žiadam náhradu škody za bločky a ten milión,“ dodáva Kušnírová. Každá z rodín si uplatňuje náhradu škody vo výške jeden milión eur. Matka Martiny Kušnírovej potvrdila, že ak peniaze vysúdi, odovzdá ich nemocnici a detskému domovu.

 

10:16 – „Dcéru som naposledy videla 9. februára, keď odchádzala za Jankom,“ hovorí matka zavraždenej Martiny. 

 

10:12 Teraz hovorí Kušnírová o známej nahrávke telefonátu, keď Ján Kuciak volal Marianovi Kočnerovi a podnikateľ sa mu vyhrážal, že sa bude venovať jemu a jeho rodine. „Začnem sa špeciálne venovať vám, vašej osobe, vašej matke, vášmu otcovi a vašim súrodencom,“ reagoval Marian Kočner. Celý záznam rozhovoru je dostupný aj na YouTube.

 

Kuciak podal aj trestné oznámenie za vyhrážanie, no vyšetrovateľ ho uzavriel s tým, že Kočner vyhrážkami v telefonáte Kuciakovi nespáchal ani len priestupok.

 

V tom čase sa minister vnútra za Smer Robert Kaliňák Mariana Kočnera zastal, naopak, portálu Aktuality poslal ofenzívny odkaz: „Mám z toho vyjadrenia pocit, že sa chce zaradiť ako ďalší novinár do vášho denníka. Hľadanie špiny je to, čo robíte vy,“ povedal minister podľa Denníka N. 

 

 

10:11 – „Kočnera nebudem oslovovať pán,“ hovorí Kušnírová v súvislosti s tým, že vedela, že Ján Kuciak písal o Marianovi Kočnerovi. Vedela napríklad o kauze Donovaly, o ktorej písal. 

 

10:09 – Marian Kočner upiera pohľad smerom ku Zlatici Kušnírovej, ktorá je k nemu chrbtom. Občas ťažko prehltne. Alena Zsuzsová nedáva pozor, je otočená k svojej právnej zástupkyni a spolu listujú v zväzku papierov. 

 

10:04 – Poškodená matka Martiny hovorí o svojom vzťahu s Jánom Kuciakom, spomína na časy, keď sa jej dcéra a novinár spoznali: „Mali krásny vzťah, niekedy som žasla.“ Pokračuje vo výpovedi a hovorí o tom, ako sa Ján a Martina dostali k domu vo Veľkej Mači, ktorí si spoločne kúpili. Ďalšia otázka prokurátora smerovala na prácu Martiny Kušnírovej, ktorá bola archeologička. „Kolegovia ju mali radi, bola veľmi snaživá, všetko muselo byť hneď a na 100%, v práci bola veľmi spokojná,“ dodáva. Nesťažovala sa vraj ani na zamestnávateľa.

 

10:03 – Zlatica Kušnírová hovorí hlasno, rýchlo, ale veľmi zreteľne. Opakuje, že to bola politická vražda. 

 

10:02 „Poprosila som neter, aby zašla do Veľkej Mače. Ona tam prišla pár minút po záchranároch a kontaktovala syna, že sa tam stal trestný čin,“ dodáva Kušnírová.

 

10:00 – Kušnírová pokračuje opisom momentov tesne pred 21. februárom, kedy boli Ján a Martina zavraždení. Hovorí, ako im volala a oni nezdvíhali. „Bola som v strehu, ale brala som to tak, že toho majú veľa,“ pokračuje. „V nedeľu sa mi ozvali Kuciakovi, či nevedia, čo sa deje.“ Kušnírová hovorí, že volala na políciu a tam jej povedali, že sa mladí neozývajú bežne. Nakoniec sa dozvedela smutnú správu. 

 

9:58 – Na úvod Zlatica Kušnírová uviedla, že obžalovaných vôbec nepozná. „Najprv by som chcela prehovoriť smerom k obžalovaným, že kto im dal právo siahnuť na život našich detí,“ začala. Čo sa týka vraždy, od prvej chvíle som vedela, že to bola politická vražda. Dcéra ju vraj upozorňovala, že spolu nemôžu telefonovať ohľadom politických vecí, lebo ich odpočúvajú. 

 

9:55 – „Pôsobím v detskom domove Šarišské Michaľany ako profesionálny rodič,“ odpovedá Kušnírová na otázku predsedkyne senátu, kde pracuje. Matka zavraždenej Martiny prečítala sľub a začína vypovedať. Otázky jej bude klásť prokurátor.

 

9:52 – Sudkyňa stále číta sumy z faktúr, ktoré súvisia s pohrebmi. O pár minút začne výpoveď Zlatice Kušnírovej. 

 

9:45 – Zlatica Kušnírová pôjde vypovedať ako prvá. Včera prezradila, že sa jej viackrát stretol s Kočnerom pohľad, čo využila na to, aby mu dala vedieť, čo si o ňom myslí: „Hovorila som ko**t, hýbala som perami tak, aby mi rozumel. A budem to robiť vždy, keď sa na mňa pozrie.… On vie, že mu hovorím toto, ale neuhne pohľadom a díva sa na mňa arogantne,” píše Respekt

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Kočnera nebudem oslovovať pán, je to politická vražda, hovorí Zlatica Kušnírová
LIVE zo súdu s Kočnerom: Kočnera nebudem oslovovať pán, je to politická vražda, hovorí Zlatica Kušnírová Zdroj: TASR – Michal Svítok

 

9:41 – Marian Kočner sa pozerá buď na sudkyňu, alebo novinárov. Tým sa dokonca pozerá do očí. Na lavicu poškodených rodín pohľad upriamuje len vtedy, keď majú dole hlavy. 

 

9:40 – Sudkyňa zatiaľ diktuje údaje z faktúr spojené s pohrebmi Jána a Martiny, hovorí sumy jednotlivých nákladov, ktoré si budú poškodení uplatňovať ako náklady. Potom budú nasledovať výpovede poškodených rodín. 

 

9:38 – Aj Alena Zsuzsová si niečo zapisuje do svojho zošita, ktorým si vždy pri príchode zakrýva tvár, následne ho posúva advokátke. Marian Kočner síce má na stole aj pero, odkazy pre Paru zapisuje ceruzkou. 

 

9:30 – Všetci potvrdili, že budú v nasledujúcich hodinách vypovedať, Jozef Kuciak mladší musel opustiť pojednávaciu miestnosť spoločne s priateľkou strelca Miroslava Marčeka Martinou Rigóovou. Aj tá bude dnes vypovedať a uviedla, že nie je jeho družkou, ako sa písalo v médiách. 

 

9:26 – Marian Kočner si už s Marekom Parom vymieňa zložený papier A4, na ktorý si píšu odkazy. Zlatica Kušnírová upriamuje svoj pohľad na lavicu obžalovaných a spoločne s rodinou Kuciakovcov konštatuje, že nie je v žiadnom príbuzenskom pomere s obžalovanými.

 

9:22 – Sudkyňa poučuje svedkov o ich právach. Majú právo nazerať do svojich poznámok a ak majú obavy, nemusia vo výpovedi uvádzať svoje bydlisko. 

 

9:19 – Zasadací poriadok je rovnaký, ako včera. Nechýba ani Natália Trubanová. Ako náhradná obhajkyňa Mariana Kočnera bola určená elektronickým náhodným výberom.

 

Ak sa bude Kočnerov právnik Marek Para riadne dostavovať na pojednávania a komora ho ponechá v advokátskom stave, náhradná obhajkyňa sa ani nedostane k slovu. Jej prítomnosť má byť prevenciou pred obštrukciami. 

 

 

9:17 – Prítomný je aj Jozef Kuciak mladší – brat zavraždeného Jána Kuciaka, ktorý bude rovnako v priebehu dnešného dňa vypovedať. Jozef Kuciak mladší nesedí pri svojich rodičoch, ale blízko pri novinároch. 

 

9:11 – Do pojednávacej miestnosti práve vošla Zlatica Kušnírová. Jej právny zástupca Roman Kvasnica je stále neprítomný, mešká kvôli dopravnej nehode. 

 

9:08 – Predsedkyňa senátu Ružena Sabová zahájila pokračovanie hlavného procesu druhým dňom. Novinárom pripomína, aby nezvereňovali živý prenos zvuku alebo videa a všetkým zúčastneným zdôrazňuje, že pred začiatkom vyskúšala všetky mikrofóny pre obžalobu aj obhajobu. Ak nefungujú, tak ich podľa nej používajú nesprávne. 

 

9:06 – Marian Kočner sa okamžite po príchode začal intenzívne radiť s právnym zástupcom Marekom Parom, sú hlučnejší ako zvyčajne. Dnes nesedia kukláči v bezprostrednej blízkosti Kočnera. 

 

9:05 – Obžalovaní už sedia na lavici oproti poškodeným, opäť ich stráži asi desiatka kukláčov. Zlatica Kušnírová zatiaľ nie je v pojednávacej miestnosti. 

 

 

9:00 – Novinári, prokurátori, právni zástupcovia aj poškodená rodina Kuciakovcov už sú v pojednávacej miestnosti. Čaká sa na príchod Kočnera, Zsuzsovej a Szabóa.

 

8:55 – Novinárov stále nepustili do pojednávacej miestnosti.

 

8:32 – Dopoludnia očakávame najemotívnejšiu časť hlavného pojednávania, keďže budú vypovedať rodičia zavraždených. Bude však zaujímavé sledovať, ako budú aj bez slov reagovať obžalovaní. O 13:00 by mal prísť vypovedať Zoltán Andruskó. 

 

8:13 – Aj keď je novinárov menej, záujem fotografov je stále veľký. V čakacej miestnosti vytvorili poradovník, aby mohli zaznamenať emócie obžalovaných čo najautentickejšie. Krátko pred 8:45 sa totiž ku dverám natlačí viac reportérov s cieľom obsadiť čo najlepšie miesta. 

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Vypovedať budú rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó
LIVE zo súdu s Kočnerom: Vypovedať budú rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó Zdroj: Viktor Kniš/REFRESHER

 

8:02 – Strelec Miroslav Marček dnes na hlavné pojednávanie nepríde. Jeho právny zástupca požiadal o konanie v neprítomnosti, keďže sa obžalovaný priznal. Včera Marček podrobne opísal, ako vraždu vykonal. 

 

7:55 – Aj keď sa čakáreň pre novinárov pomaly plní, nachádza sa v nej podstatne menej ľudí ako včera. Druhý deň pojednávania zaujal menej zahraničných médií a agentúr. 

 

7:50 – Ani dnes nebude povolené robiť živý audio alebo video prenos zo súdu. Včera sudkyňa Ružena Sabová kritizovala redaktorov Aktualít aj za to, že krátko po skončení výpovede Miroslava Marčeka zverejnili jej audiozáznam vo forme podcastu. 

 

7:45 – Zajtra – 15. januára by mal vypovedať svedok Peter Tóth. Bývalý člen SIS, ktorý za peniaze sledoval pre Kočnera a Bödöra novinárov vrátane Jána Kuciaka, sa rozhodol zradiť podnikateľa a svedčí proti nemu. Bol to on, kto polícii odovzdal Kočnerov telefón, v ktorom sa našla údajna komunikácia z Threemy.

 

7:40 – Zoltán Andruskó dnes bude vypovedať ako svedok po tom, čo v závere decembra dostal za sprostredkovanie vraždy Jána Kuciaka 15 rokov vo väzení. Jeho tvár zatiaľ nikdy nebola odhalená a stále je otázne, či ju dnes verejnosť uvidí.

 

Včera právni zástupcovia Aleny Zsuzsovej kritizovali výpoveď Andruskóa. Uviedli, že je smutné, že je obžaloba založená na výpovediach sprostredkovateľa, ktoré vraj neboli preverené ako pravdivé. Ďalej tvrdili, že Andruskó poskytoval výpovede „za odmenu.“ „Pán Andruskó využil systém obchodovania s orgánmi činnými v trestnom konaní,“ tvrdí advokátka Zsuzsovej. Tá včera zároveň odmietla odpovedať na otázky. Povedala, že odpovie až po výpovedi Andruskóa.  

 

7:30 – Dnes je v miestnosti pre novinárov podstatne menej ľudí ako včera. V pondelok o takomto čase bola miestnosť plná. Pojednávanie sa začne o 9:00.

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Vypovedať budú rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó
LIVE zo súdu s Kočnerom: Vypovedať budú rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó Zdroj: Viktor Kniš/REFRESHER

 

Aj dnes naživo sledujeme megaproces, v ktorom sú obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Miroslav Marček a Tomáš Szabó. O 7:00 pustili členovia Zboru justičnej a väzenskej stráže (ZVJS) do areálu novinárov, ešte predtým boli eskortovaní aj obžalovaní. Nie je isté, či dnes Kočner prichádzal do Pezinka z Bratislavy, alebo strávil noc v inej väznici. 

 

Rovnako ako včera pustia novinárov do pojednávacej miestnosti o 8:45. Dnes očakávame o trochu menší záujem zahraničných médií. Dopoludnia by mali vypovedať rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ako poškodení, popoludní je v pláne výpoveď Zoltána Andruskóa. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Michal Svítok
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Vieš, čie pivo piješ? Toto sú majitelia známych pív na Slovensku a v Česku
Zaujímavosti
Vieš, čie pivo piješ? Toto sú majitelia známych pív na Slovensku a v Česku
Len malá časť našich populárnych pív patrí pod Čechov a Slovákov.
PREHĽAD: Program slovenskej hokejovej reprezentácie na MS v hokeji 2021
Šport
PREHĽAD: Program slovenskej hokejovej reprezentácie na MS v hokeji 2021
Od 21. mája 2021 sa budú konať majstrovstvá sveta v hokeji. Organizovať ich bude Lotyšsko bez pomoci Bieloruska, ktorému IIHF zobrala status usporiadateľa pre politické nepokoje.
Dnešné protesty radikálnych skupín v Izraeli sú bezprecedentné. Je to nová situácia, ktorú ešte nikto nevidel, tvrdí Szántó
Rozhovory
Dnešné protesty radikálnych skupín v Izraeli sú bezprecedentné. Je to nová situácia, ktorú ešte nikto nevidel, tvrdí Szántó
Bývalý blízkovýchodný reportér ČT Jakub Szantó pre český REFRESHER objasnil, čo sa momentálne deje v Izraeli.
John Wick Hex je najlepšou hrou zo sveta Johna Wicka, ktorú si zamilujú akční nadšenci, ale aj herní amatéri
Tech
John Wick Hex je najlepšou hrou zo sveta Johna Wicka, ktorú si zamilujú akční nadšenci, ale aj herní amatéri
Aj dnes odporúčame 3 lacné a zaujímavé indie hry, ktoré ťa zabavia na dlhé hodiny.
Recenzia: Trpí Amy Adams preludmi alebo skutočne videla vraždu? Mysteriózna novinka od Netflixu je sklamaním
Filmy a Seriály
Recenzia: Trpí Amy Adams preludmi alebo skutočne videla vraždu? Mysteriózna novinka od Netflixu je sklamaním
Od skúseného režiséra Joea Wrighta sme určite očakávali viac.
VIAC ČLÁNKOV
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 20:25
„V roku 2020 sme v Česku predali celkovo o 111 miliónov pív menej ako v predchádzajúcom roku,“ povedal pre Refresher obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroja Tomáš Mráz. Prečítaj si o tom, kto vlastní české a slovenské pivovary v našom veľkom pivovarnom článku.
včera o 19:34
Muž sa pri Vyšnej Boci zrútil s autom do 300 metrov hlbokej rokliny. Zasahovať museli záchranári na helikoptére.
včera o 18:32
Česko opäť zaradí Slovensko medzi červené krajiny. Takéto budú podmienky prechodu cez hranice.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.