Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
30. novembra 2019, 11:07
Čas čítania 0:00
Vl Mi

Podľa matky spôsobila nedbanlivosť lekárov jej novorodeniatku vážne zdravotné problémy. Chlapček nakoniec zomrel

NEWS DIEŤA SLOVENSKO ZDRAVOTNÍCTVO
Uložiť Uložené

Príbeh, ktorý znechutil celé Slovensko.

Aktualizované o 15:13.

Na stránke Nekŕmte nás odpadom pribudol pred dvomi dňami príspevok, ktorý doposiaľ zdieľalo 15 000 ľudí. Mamička opísala, ako sa zdravotný personál staral o jej predčasne narodeného syna. Spočiatku bol podľa jej slov zdravý.

„Mirio na 7. deň svojho života dostával 15-17 ml umelého mlieka 8x denne, napriek mojim vyjadreným obavám, či to nie je veľa a či materské mlieko nie je vhodnejšie. Na 8. deň dostával už 22 ml mlieka 8x denne,“ napísala matka. Stav chlapčeka sa začal zhoršovať, lekári aj sestričky ju odbíjali. Vraj sa nemá vypytovať.

„Povedali mi, že sa u syna rozvinula Nekrotická enterokolitída („NEC“) – viac mi nevysvetľovali. Na moje zúfalé otázky som dostávala odpovede typu "mamička, nemusíte vedieť všetko" alebo "načo by vám boli tieto informácie",“ napísala. Stav synčeka sa zhoršoval a všimla si, že sa o dieťa dobre nestarajú. Keď na to upozornila, stretla sa s neochotou. 

„Lekári mu nedávali šancu, veľakrát som si vypočula, že má črievka ako zmoknutý toaletný papier, že mu dávajú 2-3 dni života, že nikdy neopustí steny tejto nemocnice, resp. že ideme do finále,“ píše v statuse.

Odporúčané
Ťažko prežívaš udalosti, ktoré sa dejú na Slovensku? Psychológa sme sa pýtali, ako sa s tým vyrovnať Ťažko prežívaš udalosti, ktoré sa dejú na Slovensku? Psychológa sme sa pýtali, ako sa s tým vyrovnať 16. mája 2024, 17:00

„Ďalšia vec, na ktorú som upozornila, a napriek mojim obavám sa nič nedialo, bola synova nôžka – mal v nej zavedený katéter, cez ktorý mu do nohy tiekol furosemid. Niekoľkokrát som personál aj lekárov upozorňovala, že sa mi noha zdá opuchnutá, taká pampúšikovitá a nie je v poriadku. Poprosila som ich, nech sledujú stav nožičky. Podľa nich je však všetko v poriadku, noha je normálna. Bohužiaľ, dialo sa, ale bez ich povšimnutia – synček dostal do nôžky silný zápal napriek môjmu upozorňovaniu.“

Včera na facebookovej stránke pribudol ďalší status. Mirio umiera a mamičke nedovolia ostať pri ňom. „Od rána mi hovoria, že Mirio zomiera, maximálne deň-dva vydrží, že je koniec a mám si to pripustiť. Prestali mu podávať lieky, ktoré doteraz užíval,“ napísala mamička.

„U Miria nastal rozvrat vnútorného prostredia a zlyhávajú mu obličky – dialýza vraj nie je možná v jeho stave. Napriek týmto prognózam ma nevpustia za synom, vraj sa mám telefonicky informovať ráno. Podľa nich môj syn zomiera a ja nemôžem byť pri ňom, držať ho za ruku a rozlúčiť sa?“ pýta sa s tým, či by jej nevedel niekto právne pomôcť. Status  bol zverejnený včera tesne pred desiatou.

K situácii sa dnes vyjadril aj Národný ústav detských chorôb, kde chlapca liečia. Matka vraj šíri nepravdivé informácie. „Nie je to pravda, práve naopak, s maminou sme v stálom kontakt a už dlhé týždne sa jej ako aj jej dieťatku snažíme pomôcť,” uviedli. Matka malého Miria však stále trvá na svojom. „Nie je to pravda. Ani túto noc ma k nemu nepustili. Dostala som sa k nemu až o ôsmej ráno,” napísala. 

Chlapček nakoniec v sobotu svoj boj prehral.

Domov
Zdieľať
Diskusia