Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 22. 9. 2020 meniny má Móric

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie - Strava
9
necis
Simon K.
11. február 2016, 23:37
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Glutamín: doplnok výživy slúžiaci ako magnet na peniaze alebo cesta za väčšími svalmi, výkonmi a lepšou regeneráciou?

Doplnok výživy, na ktorý si posvietime, bude tentoraz glutamín. Je pre športovca nevyhnutný? Zlepšuje silu, regeneráciu či výkon? Dozvieme sa v tomto článku.

necis
Simon K.
11. február 2016, 23:37
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
9
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Svet doplnkov výživy ovládajú peniaze. To je asi všetkým jasné, aj keď sa mnohí začiatočníci poľahky nechajú chytiť do marketingovej siete plnej lepkavých vlákien napustených klamstvami. Tieto vlákna nakoniec vytvoria silnú pavučinu, v ktorej pavúčik menom Pravda je roztrhaný na kusy a zožratý. Dobre, trochu sme si uleteli, ale chceli sme len opäť poukázať na suplementy, aj keď niektoré z nich sú super, fungujú, majú potenciál budovať silu, svaly a výdrž, či zlepšovať regeneráciu. Jedným z najviac skloňovaných suplementov je aj glutamín, a preto sme sa ho rozhodli rozpitvať a zistiť, do ktorej kategórie týchto doplnkov výživy patrí.

  

Glutamín: doplnok výživy slúžiaci ako magnet na peniaze alebo cesta za väčšími svalmi, výkonmi a lepšou regeneráciou?

 

Ujasnime si základy, a teda položme si otázku, čo to je glutamín. Ako už isto vieš, bielkoviny sa skladajú z menších stavebných blokov zvaných aminokyseliny. Glutamín je najviac vyskytujúca sa aminokyselina v tele, pričom tvorí približne 61 % aminokyselín vo svaloch. Taktiež nepatrí do skupiny esenciálnych aminokyselín, čo znamená, že si ho telo dokáže produkovať samé, no v obdobiach, kedy je vystavené obrovskému stresu si samo nedokáže vytvárať potrebné množstvo glutamínu. Na základe poslednej vety postavili spoločnosti so suplementami svoje argumenty, pričom tvrdia, že aj preto je potrebné suplementovať glutamín. Ešte dodáme, že ide o dôležitú aminokyselinu pre naše celkové zdravie a dokážeme ju prijímať napríklad aj z hovädzieho mäsa, mlieka, ryže, kukurice, tofu, vajec a vo veľkom množstve je aj v srvátkovom proteíne i kazeíne. Ako to je s práškovým glutamínom dodávaným do nášho tela cez suplementy?

 

Medzi najčastejšie uvádzané potenciálne výhody môžeme zaradiť zvýšenie syntézy bielkovín pre lepší rast svalov, posilnenie imunitného systému pre efektívnejšiu regeneráciu, zvýšenie sekrécie rastového hormónu, doplnenie hladiny glykogénu po cvičení. Skvele sa to číta, však? Už len vďaka čo i len jednej z týchto vecí, by sa oplatilo glutamín kúpiť. Čo je však pravda a čo nie?

 

Syntéza bielkovín, teda lepší impulz pre nárast svalov?

Áno, lepšia syntéza bielkovín naozaj podľa pár výskumov nastáva. Problémom však je, že ak tento článok čítaš, pravdepodobne nie si myš. Pretože práve myši boli subjektami daných výskumovTu bol glutamín podrobený skúmaniu, kedy bol suplementovaný zdravými jedincami, ktorí vykonávali silový tréning. Bol im podávaný vo veľmi vysokej dávke (900 mg/kg čistej svalovej hmoty), čo predstavuje pár desiatok gramov (presná hodnota záleží od % tuku), pričom ako odporúčaná dávka je uvádzaná hodnota od 5-20 gramov. Z toho nám vznikli zaujímavé výsledky - žiadny účinok pri bežnej odporúčanej dávke v rámci väčšieho výkonu, lepšej kompozície postavy a degradácie svalových bielkovín. A dokonca žiadny účinok pri trojnásobnej maximálnej odporúčanej dávke. 

 

 

Glutamín: doplnok výživy slúžiaci ako magnet na peniaze alebo cesta za väčšími svalmi, výkonmi a lepšou regeneráciou? 

Z ďalších dvoch štúdií zistíme, že užívanie glutamínu spolu s bielkovinami/sacharidmi, respektíve s kreatínom nemá žiadne merateľné výhody navyše v rámci lepšej syntézy bielkovín. Skúmal sa aj takýto faktor, pretože niektorí uznali, že efekt glutamínu ako takého nemusí byť, ale mysleli si, že sa situácia zmení pri mixe s jedlom či iným suplementom. Žiaľ, nezmenila. Iskru nádeje však vytvára fakt, že lepšia syntéza bielkovín naozaj nastáva, dokonca to potvrdila štúdia na ľuďoch a nie myšiach, ale iskra zhasne v okamihu keď zisťujeme, že táto a ďalšie výhody platia pre kriticky chorých, popálených alebo traumatologicky chorých ľudí.

 

Efektívnejšia, lepšia, rýchlejšia regenerácia vďaka glutamínu?

Táto výhoda sa pri glutamíne uvádza najmä preto, že hrá úlohu pre imunitu, ktorej poskytuje palivo do buniek. Telo si síce prirodzene produkuje glutamín, ale pri extrémnych obdobiach s vysokým napätím tu už stíhať nemusí. Avšak, prvá, druhá a tretia štúdia nám dokázali, že kratšia vysoko-intenzívna aktivita (silový tréning) nám produkuje iba minimálny a dočasný efekt na iba nízky počet buniek imunitného systému, a teda nemá skoro žiadny (čítaj: má extrémne maličký, minimálny, takmer nemerateľný) vplyv na hladiny glutamínu v tele, resp. rýchlejšiu regeneráciu. Takže klasický scenár„Tak a mám po tréningu. Idem si dať 5-10g glutamínu do šejku, nech mám lepšiu regeneráciu“ žiaľ neplatí. Ale! Aby sme boli objektívni, spomeňme scenár číslo dvaSom vytrvalostný športovec a už mám za sebou vyše dvojhodinovú makačku, idem si dať glutamín, nech mám lepšiu regeneráciu.V tomto prípade aspoň podľa niekoľko štúdií malý efekt glutamínu na zlepšenie regenerácie existuje.

 

Zvýšená sekrécia rastového hormónu? 

Copywriteri spoločností s doplnkami výživy sa opierajú o dáta z roku 1995. Glutamín môže zvýšiť hodnoty rastového hormónu v tele, ale iba na veľmi obmedzený čas a v skoro nemerateľných hodnotách. Krátkodobé prechodné zvýšenie RH je prakticky bezvýznamné pri produkcii skutočných a hlavne merateľných ziskov svalovej hmoty a tiež sily. Aby toto celé platilo, muselo by ísť o extrémne vysoké hodnoty a navyše udržané po dlhšiu dobu. Nedeje sa ani jedno, ani druhé. Žiaľ.

 

Je nápomocný pri doplnení glykogénu do svalov po cvičení?

Dopĺňanie glykogénu ihneď po tréningu, za ktoré by si niektorí ruky i nohy zlomili, len aby boli čo najrýchlejší, sme si popísali v našom článku o tzv. anabolickom okne. Takže podrobnosti a fakty nájdeš tam. Teraz len v skratke. Silový tréning sám o sebe u väčšiny ľudí nevyčerpáva až takú hladinu glykogénu vo svaloch. Väčšinou ho vyčerpáme len do výšky ≅ 30-40 %, kedy do nadchádzajúceho tréningu túto hodnotu ľahko doplní tvoja vyvážená strava. Ak si však v deficite, na doplnenie glykogénu využívaš tzv. refeed dni/jedlá/úseky dňa, kedy ti hladinu glykogénu doplnia sacharidy a teda žiadny suplement zvaný glutamín priamo na to nepotrebuješ. Mávaš pravidelne napríklad 2 po sebe idúce ťažké tréningy, alebo trénuješ rovnakú svalovú partiu v rozmedzí len 6 hodín? 98 % čitateľov a cvičiacich ľudí asi veru nie. Glutamín je tu teda absolútne bezpredmetný.

 

Glutamín: doplnok výživy slúžiaci ako magnet na peniaze alebo cesta za väčšími svalmi, výkonmi a lepšou regeneráciou? 

Už možno začínaš tušiť, že glutamín u drvivej väčšiny zdravých cvičiacich ľudí je jednoducho zbytočný. Ale to nie je jediná vec, na ktorú treba poukázať. Vedeli ste, že orálna konzumácia l-glutamínu sa v podstate ani nedostane do krvného obehu alebo svalov a namiesto toho je v črevách využitá na energiu? Konkrétne percentá sa líšia a závisia od dávky glutamínu, ale priemerne je to len okolo 65 %, čiže koľko sa reálne využije pri typickej dávke 10g po tréningu a 10g pred spaním?! Riešením môžu byť extrémne vysoké dávky glutamínu a... zobranie si pôžičky.

 

Tu vidíš analýzu 75 výskumov ohľadne glutamínu a rastu svalov. Výsledok? Suplementácia glutamínom sa nejaví, že by poskytovala pozitívne účinky, s výnimkou určitých katabolických situácií. Pozor ale na slovo "suplementácia", teda dopĺňanie.Glutamín ako taký - aminokyselina - je nepochybne dôležitá! V ľudskom tele je to aminokyselina v najväčšom množstve a vykonáva veľmi veľa funkcií, ktoré sú späté aj s rastom svalov a celkovým zdravotným stavom. Jeho ďalšia suplementácia v podobe prášku, ktorý si zakúpiš, je však bezvýznamná.

 

Ak sa pozrieme bližšie na mnohé ďalšie štúdie, tak výskum Dr. Gleesona z roku 2008 rozoberal efektívnosť a dávkovanie glutamínu v športe, respektíve pri aktívnom živote všeobecne. Zistili, že uživanie glutamínu pre zlepšenie imunitného systému, zvýšenie syntézy bielkovín na lepší rast svalov či na predídenie katabolického štádia svalov má priam nebadateľný účinok pre naše telo. Ďalšia je štúdia, ktorú sme si už spomenuli v predchádzajúcom odseku, no priblížme si ju trošku viac. Skúmala vplyv suplementovania glutamínu pri silovom tréningu, pričom ako subjekty využila 31 zdravých, mladých (18-24 rokov) jedincov, kedy výskumný tím zistil, že glutamín ako doplnok výživy nemá žiadny vplyv na svalový výkon a kompozíciu tela. Rovnakú vec sa snažili zistiť v roku 2005 a výsledok neprekvapil. Po 7 týždňoch tréningu a testovania maximálok na jedno opakovania sa zistilo, že glutamín nezvyšuje silu a rozdiely nerobí ani pri telesnej kompozícii. A tu identický záver pri dlhodobo trénovaných ľuďoch, ktorí prijímali 0,3g glutamínu na kilogram hmotnosti. Glutamín ako suplement jednoducho neustále zlyháva pri zisťovaní možných výhod pri cvičení.

 

Teraz pozor, zaujímavosťou je táto štúdia, ktorá prišla s iným výsledkom ako stovky ostatných. Približne 21-roční muži, 8-týždňový tréning, 0,35g glutamínu na kilo hmotnosti denne. Výsledok? Zvýšenie výkonu a zlepšenie telesnej kompozície (viac čistej svalovej hmoty a menej tuku). Vidíme teda, že môžeme nájsť aj výskum, ktorý poukazuje na benefity suplementácie glutamínu. Pre bežného človeka to stačí. Pre toho, kto dané veci rozpitváva, nie. Sú tu 2 nedostatky. Jedna z mála štúdií, ktorá zistila nejaké výhody a stovka ďalších štúdií či meta-analýz, kde k žiadnym výhodám nedošlo. Netreba byť pesimista, no byť skeptický voči tejto štúdii je asi na mieste. Druhý problém - táto štúdia nie je peer-reviewed, čo znamená, že štúdia nebola overovaná, ani jej metódy a vedecká hodnota. Budeme sa teda držať tisícok overených publikovaných štúdií alebo napríklad tejto, ktorá taká ani nie je? Ale jasné, výsledky nik nepopiera a výskum hovorí to, čo hovorí.

 

Glutamín: doplnok výživy slúžiaci ako magnet na peniaze alebo cesta za väčšími svalmi, výkonmi a lepšou regeneráciou? 

Poďme si veľmi rýchlo priblížiť komplexnú analýzu z februára tohto roka (2016), ktorá riešila to podstatné - efektívnosť suplementácie glutamínom v športe, respektíve u cvičiacich ľudí. Záver celej témy bol viacmenej jasný. Potenciálne výhody a zároveň dôvody, prečo by sme mali glutamín suplementovať, sú v dobre kontrolovaných vedeckých štúdiách len veľmi minimálne podporované u zdravých ľudí. Čo sa týka zlepšenia tvojho výkonu v posilke, tak zase bolo dokázané, že glutamín nemá žiadny vplyv ani na túto "problematiku". Kto však môže z glutamínu benefitovať? Vegetariáni a vegáni s nízkym príjmom bielkovín či mliečnych výrobkov.

 

Kto všetko preskočil až sem bez jediného vlastného uváženého researchu a zhodnotenia všetkej dostupnej literatúry, tak opatrne s komentármi. V každom prípade, aj keď neradi píšeme podobné zhrnutia, keďže si tak mnohí literatúru sami nenaštudujú, našich fanúšikov máme zo srdca radi, takže poďme na to.

 

Suplementácia glutamínom má svoje výhody pre vegánov a vegetariánov s nízkym príjmom mliečnych produktov, resp. bielkovín. Ďalej má práškové dopĺňanie glutamínu význam u vytrvalostných športovcov a v neposlednom rade potenciálne výhody existujú pri ľuďoch trpiacich fyzickou traumou - popáleniny, rezné rany, svalová atrofia či AIDS. Ak si človek, ktorý zdvíha činky a dopĺňa glutamín po tréningu či pred spaním, pritom si zdravý a nie si ani vegetarián, ani vegán a tvojou devízou nie sú vytrvalostné športy, radšej peniaze ušetri a investuj ich do stravy. 98 % všetkých dostupných dát hovorí o tom, že suplementovať glutamín je neefektívne. Aj keď je glutamín všade prezentovaný ako úžasný "budovač svalov", nikde nikdy nebol preukázaný jeho vplyv na zlepšenie budovania svalov u zdravých jedincov. 2 % všetkých do dnešného dňa dostupných výskumov napovedá o možných výhodách, ale treba si uvedomiť ďalšiu vec. Asi 1 % takýchto výskumov nie sú tzv. "peer-reviewed", teda ich vedecká hodnota, výsledky a výskumné metódy nie sú preskúmané a potvrdené. Zostáva nám teda 1 % zo stoviek štúdií na zdravých športovcoch, ktoré hovoria jasnou rečou. Suplementácia glutamínu nepodnecuje rast svalov, nezlepšuje regeneráciu, ani kompozíciu postavy a nemá ani ďalšie uvádzané výhody. Opäť zdôrazníme, u zdravých ľudí. PS: áno, glutamín sme aj skúšali jeden mesiac pri dávkovaní 10g po tréningu a 10g pred spaním. Žiadny pozorovaný účinok pri kvalitnej strave a rovnakom kalorickom príjme a tréningoch.

 

Verte nám, ak by stál glutamín za to, odporučili by sme ho rovnako, ako odporúčame napríklad kreatín monohydrát, no nedá sa svietiť. Ak niektorým stačia texty na stránkach s doplnkami výživy, reči profesionálnych kulturistov, platený obsah, alebo v našich končinách obľúbené videorecenzie od fitnesákov/kulturistov, ktorí sú od danej spoločnosti sponzorovaní, v poriadku. Sú to desiatky rokov podávania a doslova tlačenia do hláv rovnakých nepodložených informácií, z ktorých sa stali dogmy. Taktiež vieme, že budú mnohí sklamaní a úprimne nás to aj trošku mrzí. Ale buďte radi, že môžete peniaze investovať do niečoho iného, čo funguje. A ak je placebo z glutamínu tak vysoké a jednoducho veríš, že ti "šlape", tak ho pokojne užívaj i naďalej, pretože aj placebo efekt je efekt. Nezabudni, glutamín ako taký (aminokyselina) je extrémne dôležitý, ale nie jeho prášková alebo tabletová suplementácia.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.