Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
3. novembra 2017, 11:56
Čas čítania 0:00
Dominik Vetrák

Recenzia: Deň na našej zázračnej planéte ubehol rýchlo, vtipne a s množstvom krásnych záberov na Zem a jej živočíchov

FILMY A SERIÁLY
Uložiť Uložené

Najnovší dokument o krásach Zeme sa oplatí vidieť v kinách.

Earth: Deň na zázračnej planéte je pravdepodobne prvým čistokrvným dokumentom, ktorý som videl. Na návštevu kina ma nalákal trailer, v ktorom leguán utekal pred hadmi. Táto scénka je na internete veľmi známa (či už s alebo bez Snoop Doggovho komentáru) a ja som si povedal, že ak ju majú na svedomí tvorcovia tohto dokumentu, musím ho vidieť v kinách. Bola totiž nesmierne napínavá, krásne zostrihaná a detailne natočená. Tak som do toho kina išiel a sklamaný som nebol.

Recenzia: Deň na našej zázračnej planéte ubehol rýchlo, vtipne a s množstvom krásnych záberov na Zem a jej živočíchov
Zdroj: BBC

Síce sa útek leguánov odohrá takmer hneď na začiatku a je pravdepodobne najlepšou sekvenciou z celého dokumentu (rozhodne je to veľmi nepríjemné a napínavé), zvyšok dokumentu sa rozhodne nemusí hanbiť. V priebehu 95 minút uvidíte planétu Zem a jej krásy počas celého dňa. Dokument je totiž zostrihaný ako náhodný sled udalostí po celom svete, ktoré sa dejú v rozličných časových úsekoch (pozeráme sa na ne však chronologicky).

Výber živočíchov je viac-menej náhodný, čo mi občas aj prekážalo. Veľa sa totiž zo snímky nedozviete. Skôr sa slušne pobavíte, možno vás očarí pár záberov a sem-tam budete v napätí, či to tie zlaté zvieratká prežijú. V dokumente je totiž veľa záberov na lov predátorov a útek slabších, našťastie pre mňa sa takmer celá stopáž nesie v pozitívnom duchu. Vždy som mal tak nejak problém sledovať zvieratá umierať, aj keď ide o prirodzený proces v prírode. 

Recenzia: Deň na našej zázračnej planéte ubehol rýchlo, vtipne a s množstvom krásnych záberov na Zem a jej živočíchov
Zdroj: BBC

Réžii, strihu a kamere skutočne niet čo vytknúť. BBC netočí prírodné dokumenty pár mesiacov a je to cítiť. Profesionálny prístup sa strieda s humorným použitým hudby a zvukov počas zaujímavých či doslova vtipných scén, a tak sa chvíľky hrôzy striedajú s odľahčenými momentami, na ktorých by ste sa možno nikde inde nesmiali, no v sále a pri tomto dokumente tak učiníte. 

Ak máte radi prírodné dokumenty, nemáte prečo váhať. Earth: Deň na zázračnej planéte je vtipný, profesionálny a zaujímavý kúsok do zbierky. Síce sa toho až tak veľa nedozviete, no zažijete ako strach, tak i napätie a v konečnom dôsledku aj humor. 7,5/10

PS: Akurát to "posolstvo" na konci skutočne nemuselo byť. Diváci takýchto dokumentov nie sú cieľovkou, ktorej by to musel ktokoľvek prízvukovať.

Priemerné hodnotenie čitateľov
Tvoje hodnotenie
Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Domov
Zdieľať
Diskusia