Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a ďaľšie letné festivaly
30. októbra 2019, 9:59
Čas čítania 0:00
Jakub Paulík

Internet slávi 50 rokov. Elity ním zmanipulujú masy, obávali sa v minulosti odborníci

TECH
Uložiť Uložené

Myslíš, že internet priniesol viac dobrého alebo zlého?

V týchto dňoch oslavuje internet svoje 50. výročie. Ako informuje NBC News, 29. októbra 1969 bola cez predchodcu dnešného internetu s názvom ARPANET odoslaná správa s dvomi písmenami „Lo“. Odborníci z Pew Research Center svojho času zistili, že 72 % respondentov prejavilo nad týmto vynálezom radosť a tvrdili, že sa ľudské životy zmenia k lepšiemu.

Internet bude všade, bude neustále k dispozícii a bude neviditeľný v zmysle, že zmizne v infraštruktúre, rovnako ako elektrina, ktorá je v mnohých smeroch neviditeľnou,“ vyjadroval sa v minulosti profesor počítačovej vedy z UCLA Leonard Kleinrock.

Podobnú predpoveď zdieľal aj CEO spoločnosti Shinkuro Steve Crocker a dodal, že internet sa stane pre spoločnosť samozrejmosťou. „Ľudia začnú internet považovať za samozrejmý, rovnako ako vyspelý svet vníma elektrickú energiu,“ prehlásil.

Odporúčané
TOP 10 technologických produktov z minulosti, vďaka ktorým je dnes život lepší TOP 10 technologických produktov z minulosti, vďaka ktorým je dnes život lepší 20. októbra 2019, 11:48

Výsledky od respondentov zozbierané spoločnosťou Pew Research Center ale naznačovali aj negatívne obavy. Ľudia sa obávali, že sa daným vynálezom zväčší nerovnosť medzi ľuďmi a elity začnú internet využívať na manipuláciu so spoločnosťou. Strach na teoretickej úrovni smeroval tiež k izolácii jedinca a obmedzeniu jeho súkromia.

Z toho dôvodu zaznievali hlasy, že fungovanie internetu bude potrebné regulovať. Manažérka ARPANET Network Information Center Elizabeth Feinler sa pre Pew Research Center dokonca vyjadrila, že dôkladné zmeny nemožno očakávať od nami zvolených zákonodarcov, ale navrhovala, aby vznikla samostatná autorita skladajúca sa z expertov v danej oblasti. Tá by mohla v rámci nových technológií dávať vláde vhodné odporúčania. 

Ďalší manažér z ARPANETU Lawrence Roberts svojho času prehlásil, že do päťdesiatich rokov bude mať svet technológiu, ktorá dokáže zaviesť internet priamo do nášho mozgu. „Mohlo by to výrazne urýchliť presun informácií a umožniť veľký posun. Množstvo reklamy by ale muselo byť kontrolované a bolo by nutné výrazne zvýšiť bezpečnosť, aby takéto riziko niekto podstúpil,“ tvrdil.

Anketa:
Ako vnímaš internet?
Viac pozitívne
Viac negatívne
Viac pozitívne
75 %
Viac negatívne
25 %
Domov
Zdieľať
Diskusia