Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
4. septembra 2019, 14:18
Čas čítania 0:00
Martin Mičuda

Najvýkonnejším Lambom v histórii sa stáva hybrid, ktorého cena je vyše 3,2 milióna €

Najvýkonnejším Lambom v histórii sa stáva hybrid, ktorého cena je vyše 3,2 milióna €
Zdroj: <a rel="nofollow noopener" target="_blank" href="https://media.lamborghini.com/english/latest-news/all/the-lamborghini-si-n--limited-edition-hybrid-super-sports-car-previews-the-future/s/7a80157a-abb5-4371-886c-324e89a3a8c1" onclick="gaTrack('article', 'bottom', 'source');">lamborghini.com</a>
TECH
Uložiť Uložené

Nový Sian je prvým hybridným počinom značky Lamborghini.

Síce Lamborghini neustrážilo svoju veľkú novinku do poslednej chvíle, taliansky hyperšport s menom Sian naozaj prekvapil. Ono, posledné mesiace síce bolo ako tak naznačené, že skôr či neskôr príde na scénu úplne nové Lambo, málokto by pred pár dňami povedal, že budeme svedkami až takej exkluzivitky. O čo teda ide?

Vo veci je prvý hybridný počin od Lamborghini, ktorý je navyše vôbec najvýkonnejším produkčným počinom talianskeho výrobcu v histórii. Sian totiž poháňa 6,5-litrový atmosferický dvanásťvalec z modelu Aventador SVJ, tu ale disponuje výkonom až 785 koní. Tým to ale nekončí, keďže V12-ka je doprevádzaná je elektromotorom s výkonom ďalších 25 kW / 34 koní. Výsledný výkon sústavy je preto až 602 kW / 819 koní.

Lamborghini Sian
Lamborghini Sian Zdroj: media.lamborghini.com

Dôkladne prekopaný Aventador tak dostal 48 voltový mild-hybrid systém, elektricky riadený pohon všetkých štyroch kolies, no a nechýba ani zadný samosvorný diferenciál. Aj v tomto prípade sa o sprevodovanie stará 7-stupňová automatická prevodovka s adaptívnym radením podľa zvoleného režimu.

Rýchlostné údaje sú naozaj pozoruhodné. Z 0 na 100 km/h dokáže novinka akcelerovať len za 2,8 sekundy (rovnaká hodnota ako Aventador SVJ), ešte pozoruhodnejšie je ale pružné zrýchlenie, ktoré napríklad z 30 km/h na 60 km/h trvá o 0,2 sekundy rýchlejšie ako u SVJ-čka, ktoré dalo rekord na Nürburgringu. Maximálna rýchlosť je 350 km/h.

Ozrejmiť pritom treba, že Sian nie je priamy nástupca modelu Aventador, i keď by sa to mohlo nielen na pohľad zdať. V12-kový superšport je tu už síce od roku 2011, Sian je ale "len" ďalší exkluzívny počin z akejsi málo sériovej výroby, ktorý dizajnovo nadväzuje na koncept Terzo Millennio.

 

Lamborghini Sian
Lamborghini Sian Zdroj: media.lamborghini.com

Po dizajnovej stránke je Sian pravdepodobne najvyzývavejšou sériovkou od Lamborghini, aká tu kedy bola. Pri pohľade na A-čkový stĺpik síce môžeme badať, že základný stavebný kameň tvorí ikonický Aventador, zvyšok je ale úplne iný. Podstatne agresívnejší a prepracovanejší. Chuťovka zo Sant‘Agaty ostrými hanami a krivkami doslova kričí do sveta a ani opäť úžasne prepracované LED-kové svetlá nie sú výnimkou. 

Domov
Zdieľať
Diskusia