Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
8. júna 2019, 8:44
Čas čítania 0:00
Jakub Paulík

Brat Pabla Escobara pracuje na lieku proti AIDS, založil kryptomenu a pohŕda Donaldom Trumpom

Brat Pabla Escobara pracuje na lieku proti AIDS, založil kryptomenu a pohŕda Donaldom Trumpom
Zdroj: Netflix
ZAUJÍMAVOSTI DROGY NARCOS
Uložiť Uložené

Jeho obľúbená spomienka spájajúca sa s Pablom je ich spoločný útek z väzenia.

Narkobarón Pablo Escobar bol celosvetovo známym zločincom, a to ešte pred príchodom populárneho seriálu Narcos. Jeho starší brat Roberto sa nemalým dielom zapájal do ilegálnych praktík medelínskeho kartelu, no napriek tomu je pre veľkú časť verejnosti viac-menej neviditeľným.

Do našich médií sa jeho meno v posledných rokoch dostalo prevažne v spojitosti s kritikou spoločnosti Netflix. Roberto Escobar alias El Osito (Malý Medveď), bývalý účtovník nebezpečného kartelu z Medelínu, je však narozdiel od svojho brata Pabla nažive a užíva si sladkej slobody.

Od prepustenia z väzenia stihol Roberto spoluzaložiť firmu Escobar Inc., žalovať Netflix, pokúsiť sa o impeachment proti Donaldovi Trumpovi či založiť vlastnú kryptomenu. A pokiaľ môžeme veriť jeho slovám, približne v roku 2023 by mal prísť s liekom proti AIDS.

Odporúčané
Po krku mu išiel aj Pablo Escobar. Drogový magnát Pacho Herrera začínal ako klenotník Po krku mu išiel aj Pablo Escobar. Drogový magnát Pacho Herrera začínal ako klenotník 23. septembra 2018, 13:30

Roberto Escobar na fotografii vpravo

Roberto Escobar
Roberto Escobar Zdroj: wikimedia.org / Reubenzadeh

Od nadaného bicyklistu po účtovníka obávaného kartelu

72-ročný Roberto sa narodil začiatkom roku 1947, dva roky pred mladším Pablom. Na rodinnom ranči pomáhali spolu so sestrou Luz Mariou už od detstva, ale keď ich stádo podľahlo chorobe, Escobarovcov toto nešťastie finančne položilo. Bratia Pablo a Roberto sa neskôr odsťahovali k starým rodičom do neslávne známeho mesta Medelín.

Vzhľadom na Pablove spomienky z detstva, kedy rodina trpela kvôli chudobe, samozrejme túžil po tom, aby bol v dospelosti veľmi bohatý. Pablo mal podľa svojho brata v mladosti povedať, že pokiaľ nebude mať ako 22-ročný na účte milión dolárov, tak sa zabije.

Roberta to však k peniazom spočiatku vôbec netiahlo a sníval o tom, že by sa stal profesionálnym závodníkom na bicykli. V tomto čase bol na výslní práve Roberto, zatiaľ čo Pablo svojmu staršiemu bratovi pomáhal s údržbou bicykla a prípravou na ďalšie závody. Štúdium účtovníctva ho ale nakoniec dostalo k jeho budúcej práci, kedy sa staral o financie medelínskeho kartelu.

 

Robertov brat Pablo Escobar a jeho synovec Juan Pablo

Brat Pabla Escobara pracuje na lieku proti AIDS, založil kryptomenu a pohŕda Donaldom Trumpom
Zdroj: wikimedia.org

 

Zakopávanie peňazí do zeme bolo nápadom účtovníka Roberta

Dominantou organizovanej skupiny Pabla Escobara sa stal kokaín a svojho času boli spoločné s bratom zodpovední za prevádzkovanie mocného kokaínového monopolu, ktorému sa dlhú dobu nemohol nikto ani zdiaľky vyrovnať. Medelínsky kartel zarábal obrovské peniaze, a preto sa musel účtovník Roberto postarať o to, aby ich mali kam uložiť bez toho, aby boli príliš podozriví.

Odporúčané
Halucinogénny med vyrábajú najväčšie včely na svete. Tisíce rokov slúžil ako zbraň, dnes je vyhľadávaným afrodiziakom Halucinogénny med vyrábajú najväčšie včely na svete. Tisíce rokov slúžil ako zbraň, dnes je vyhľadávaným afrodiziakom 15. januára 2024, 14:30

Práve Roberto mal byť jedným z tvorcov nápadu zakopávania peňazí do zeme, kvôli čomu sa síce pleseň či potkany postarali o zníženie 10 % zárobkov, ale bratia Escobarovci mali dostatok financií aj naďalej. Ilegálne praktiky kartelu časom viedli k potopeniu tejto organizácie a k zabitiu Pabla Escobara. V roku 1993 sa však Roberto miesto prijatia guľky do hlavy rozhodol ruke zákona vzdať.

Zastrelený Pablo Escobar

Brat Pabla Escobara pracuje na lieku proti AIDS, založil kryptomenu a pohŕda Donaldom Trumpom
Zdroj: flickr.com

 

Bomba zaslaná do väzenia ho takmer zabila

Jeho šance na to, aby sa dostal z väzenia živý a zdravý, boli pochopiteľne omnoho väčšie, než u Pabla, ktorý bol zodpovedný za obrovské množstvo nelegálnych praktík, vrátane mnohých vrážd. Roberto si vo väzení odsedel vyše 10 rokov (niektoré zdroje uvádzajú 12, pričom odsúdený bol na 14 rokov), ale nakoniec sa dostal na slobodu. Ešte počas pobytu vo väzení mu však bol doručený list s bombou, ktorá sa postaralo o to, že Roberto čiastočne oslepol i ohluchol.

Domov
Zdieľať
Diskusia