Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 8. 7. 2020 meniny má Ivan

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
0
Jakub Paulík
8. jún 2019, 8:44
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Brat Pabla Escobara pracuje na lieku proti AIDS, založil kryptomenu a pohŕda Donaldom Trumpom

Jeho obľúbená spomienka spájajúca sa s Pablom je ich spoločný útek z väzenia.

Jakub Paulík
8. jún 2019, 8:44
Brat Pabla Escobara pracuje na lieku proti AIDS, založil kryptomenu a pohŕda Donaldom Trumpom
Zdroj: Netflix
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Narkobarón Pablo Escobar bol celosvetovo známym zločincom, a to ešte pred príchodom populárneho seriálu Narcos. Jeho starší brat Roberto sa nemalým dielom zapájal do ilegálnych praktík medelínskeho kartelu, no napriek tomu je pre veľkú časť verejnosti viac-menej neviditeľným.

 

Do našich médií sa jeho meno v posledných rokoch dostalo prevažne v spojitosti s kritikou spoločnosti Netflix. Roberto Escobar alias El Osito (Malý Medveď), bývalý účtovník nebezpečného kartelu z Medelínu, je však narozdiel od svojho brata Pabla nažive a užíva si sladkej slobody.

 

Od prepustenia z väzenia stihol Roberto spoluzaložiť firmu Escobar Inc., žalovať Netflix, pokúsiť sa o impeachment proti Donaldovi Trumpovi či založiť vlastnú kryptomenu. A pokiaľ môžeme veriť jeho slovám, približne v roku 2023 by mal prísť s liekom proti AIDS.

 

 

Roberto Escobar na fotografii vpravo

Roberto Escobar

 

Od nadaného bicyklistu po účtovníka obávaného kartelu

72-ročný Roberto sa narodil začiatkom roku 1947, dva roky pred mladším Pablom. Na rodinnom ranči pomáhali spolu so sestrou Luz Mariou už od detstva, ale keď ich stádo podľahlo chorobe, Escobarovcov toto nešťastie finančne položilo. Bratia Pablo a Roberto sa neskôr odsťahovali k starým rodičom do neslávne známeho mesta Medelín.

 

Vzhľadom na Pablove spomienky z detstva, kedy rodina trpela kvôli chudobe, samozrejme túžil po tom, aby bol v dospelosti veľmi bohatý. Pablo mal podľa svojho brata v mladosti povedať, že pokiaľ nebude mať ako 22-ročný na účte milión dolárov, tak sa zabije.

 

Roberta to však k peniazom spočiatku vôbec netiahlo a sníval o tom, že by sa stal profesionálnym závodníkom na bicykli. V tomto čase bol na výslní práve Roberto, zatiaľ čo Pablo svojmu staršiemu bratovi pomáhal s údržbou bicykla a prípravou na ďalšie závody. Štúdium účtovníctva ho ale nakoniec dostalo k jeho budúcej práci, kedy sa staral o financie medelínskeho kartelu.

 

Robertov brat Pablo Escobar a jeho synovec Juan Pablo

Brat Pabla Escobara pracuje na lieku proti AIDS, založil kryptomenu a pohŕda Donaldom Trumpom

 

Zakopávanie peňazí do zeme bolo nápadom účtovníka Roberta

Dominantou organizovanej skupiny Pabla Escobara sa stal kokaín a svojho času boli spoločné s bratom zodpovední za prevádzkovanie mocného kokaínového monopolu, ktorému sa dlhú dobu nemohol nikto ani zdiaľky vyrovnať. Medelínsky kartel zarábal obrovské peniaze, a preto sa musel účtovník Roberto postarať o to, aby ich mali kam uložiť bez toho, aby boli príliš podozriví.

 

Práve Roberto mal byť jedným z tvorcov nápadu zakopávania peňazí do zeme, kvôli čomu sa síce pleseň či potkany postarali o zníženie 10 % zárobkov, ale bratia Escobarovci mali dostatok financií aj naďalej. Ilegálne praktiky kartelu časom viedli k potopeniu tejto organizácie a k zabitiu Pabla Escobara. V roku 1993 sa však Roberto miesto prijatia guľky do hlavy rozhodol ruke zákona vzdať.

 

Zastrelený Pablo Escobar

Brat Pabla Escobara pracuje na lieku proti AIDS, založil kryptomenu a pohŕda Donaldom Trumpom

 

Bomba zaslaná do väzenia ho takmer zabila

Jeho šance na to, aby sa dostal z väzenia živý a zdravý, boli pochopiteľne omnoho väčšie, než u Pabla, ktorý bol zodpovedný za obrovské množstvo nelegálnych praktík, vrátane mnohých vrážd. Roberto si vo väzení odsedel vyše 10 rokov (niektoré zdroje uvádzajú 12, pričom odsúdený bol na 14 rokov), ale nakoniec sa dostal na slobodu. Ešte počas pobytu vo väzení mu však bol doručený list s bombou, ktorá sa postaralo o to, že Roberto čiastočne oslepol i ohluchol.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1063 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Psychopatológ Andrej Drbohlav: V USA za 5 rokov pribudlo o 300 % viac masových vrahov (Rozhovor)Psychopatológ Andrej Drbohlav: V USA za 5 rokov pribudlo o 300 % viac masových vrahov (Rozhovor)
V Tesle už nie je mužom číslo 1 a je podkladom pre postavu Iron Mana. 13 vecí, ktoré si o Elonovi Muskovi (možno) nevedelV Tesle už nie je mužom číslo 1 a je podkladom pre postavu Iron Mana. 13 vecí, ktoré si o Elonovi Muskovi (možno) nevedel
Nie je žiadna hanba byť v politike a nemať žiadny titul, hovorí prorektor Univerzity Komenského Radomír Masaryk (Rozhovor)Nie je žiadna hanba byť v politike a nemať žiadny titul, hovorí prorektor Univerzity Komenského Radomír Masaryk (Rozhovor)
VIAC

O tejto udalosti koncom roku 1993 informoval napríklad New York Times. Explózia mala okrem Roberta zraniť aj dvoch väzenských strážcov. Za útokom mal stáť jeden z bývalých vodcov kartelu z Cali Gilberto José Rodríguez Orejuela. I keď bola ilegálna organizácia bratov Escobarovcov úplne rozložená, Roberto s talentom pre spravovanie peňazí z tejto neslávne známej histórie dokázal po oslobdení vyťažiť zisk.

 

Roberto Escobar

Brat Pabla Escobara pracuje na lieku proti AIDS, založil kryptomenu a pohŕda Donaldom Trumpom

 

Roberto ako sprievodca históriou Pabla Escobara

Fanúšikovia seriálu Narcos a ľudia pátrajúci po minulosti neslávne známeho narkobaróna Pabla Escobara určite uvítajú Roberta ako sprievodcu po dome Escobarovcov, v ktorom svojho času medelínsky kartel rozhodol o mnohých zločineckých akciách. Roberto taktiež napísal knihu The Accountant's Story, v ktorej sa zameral na svoju pozíciu v karteli.

 

Kolumbijský politik a starosta Medelínu (v úrade od januára 2016) Federico Gutiérrez Zuluaga sa snaží v meste propagovať bežný turizmus ako protipól k takzvanej „narkoturistike“, ktorú považuje za znesvätenie obetí vojen medzi drogovými kartelmi. Nechce síce, aby sa zabudlo na minulosť, ale v žiadnom prípade nepodporuje oslavovanie mŕtvych zločincov čo by hrdinov.

 

Podľa jedného z návštevníkov Escobarovho domu, ktorý o sprevádzaní samotným Robertom Escobarom napísal článok na CNN, by ťa lístok takejto prehliadky v roku 2013 vyšiel na 50 000 pesos, a teda približne 30 dolárov.

 

Turisti sa samozrejme môžu svojho sprievodcu počas prehliadky spýtať na mnohé otázky ohľadom života s Pablom Escobarom. Napríklad na otázku, akú obľúbenú spomienku si Roberto vybaví v spojitosti s Pablovým menom, mal niekdajší účtovník medelínskeho kartelu začať spomínať na ich úspešný útek z „väzenskej vily“ (kde si Escobar užíval ako kráľ, pretože si dané väzenie sám postavil) La Catedral v roku 1992. A teda len necelý rok predtým, než Pabla zabili a Roberta opätovne uväznili.

 

 

Záber zo seriálového väzenia La Catedral

Brat Pabla Escobara pracuje na lieku proti AIDS, založil kryptomenu a pohŕda Donaldom Trumpom

 

Roberto Escobar ako bojovník proti AIDS

Roberto turistom rád ukazuje aj diery v stenách a v oknách, ktoré v budove zostali po nebezpečnej prestrelke proti Pablovým mužom. Za domom sa ďalej nachádza málo výrazné modré auto, ktoré však podľa Roberta Escobara bolo prvým autom, ktoré Pablo využil na pašovanie kokaínu cez hranicu medzi Panamou a Kolumbiou. Neďaleko za domom môžu návštevníci vidieť aj hrob samotného Pabla Escobara a hroby jednotlivých členov jeho rodiny.

 

Podľa Roberta Escobara má väčšia časť zárobku z takzvaného The Pablo Escobar Tour putovať na charitu v boji proti AIDS. V roku 2013 mal Roberto prehlásiť, že sa mu podarilo spraviť prielom v hľadaní lieku proti AIDS, ktorý by sa mohol v roku 2023 dostať do obehu. Či to starší brat Pabla Escobara so svojím tvrdením iba nepreháňa, by sme mali zistiť už v priebehu najbližších rokov.

 

Brat Pabla Escobara pracuje na lieku proti AIDS, založil kryptomenu a pohŕda Donaldom Trumpom

 

Žaloval Netflix a plánoval zosadiť Donalda Trumpa

V roku 2016 Roberto zažaloval prostredníctvom firmy Escobar Inc. streamovaciu spoločnosť Netflix za to, že seriálom Narcos profitovala z ich rodinného mena. Od spoločnosti žiadal jednu miliardu dolárov.

 

Médiá meno Roberto Escobar naposledy vo väčšej miere spomínali začiatkom roku 2019, kedy prostredníctvom GoFundMe založil fond, ktorého cieľom bolo vyzbierať 50 miliónov dolárov na impeachment voči prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. Suma mala ísť údajne na financovanie lobistických firiem či právnikov. Po desiatich hodinách sa vyzbieralo 10 miliónov dolárov, no nakoniec musel portál Escobarovu snahu zaraziť.

 

 

Roberto Escobar

 

72-ročný Roberto sa nakoniec na staré kolená rozhodol začať podnikať s kryptomenami a založil takzvaný Diet Bitcoin (DDX). Aký bol dôvod na založenie vlastnej kryptomeny? Známy Bitcoin je totiž podľa Roberta ovládaný CIA a jeho cieľom je získanie peňazí od investorov a následné znehodnotenie tejto virtuálnej meny. Zdá sa, že Roberto má Trumpa, americkú CIA a celé USA poriadne v zuboch.

 

Pred minulosťou rodiny okrem Pablovho staršieho brata neuteká ani Pablov syn Juan Pablo, ktorý už napísal niekoľko kníh o živote svojho otca. Pablova dcéra Manuela by ale najradšej s Escobarovou drogovou históriou nemala nič spoločné. Aj z toho dôvodu sa snaží žiť v utajení, pričom si nechala zmeniť svoje meno.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
7
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.