Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 13. 12. 2019 meniny má Lucia

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Móda
10
Adam Novosad
24. február 2019, 18:31

Karl Lagerfeld sa vysmieval z obezity a bol rasista, tvrdia niektorí ľudia. Upozorňujú, že návrhára netreba bezbreho oslavovať

Po smrti sa opäť vynorili Lagerfeldove výroky z minulosti.

Adam Novosad
24. február 2019, 18:31
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
10
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nikto nepochybuje o tom, že Karl Lagerfeld bol legendárnym módnym návrhárom, ktorý ovplyvnil životy miliónov ľudí. Aj my sme ti po jeho smrti priniesli hneď niekoľko článkov s najzaujímavejšími výrokmi či módnymi úspechmi na jeho konte, ale na sociálnych sieťach sa krátko po utorňajšej smrti objavili aj názory, že Karl Lagerfeld si nezaslúži byť taký oslavovaný.

 

Niektorým ľuďom prekáža, že po smrti návrhára akoby zmizli jeho nevhodné výroky a komentáre, ktoré povedal za posledné desiatky rokov. Karl si nikdy nedával servítky pred ústa, čo často skončilo škandalózne, ba čo viac, niekoľkokrát ho za výroky dokonca viaceré organizácie zažalovali.

 


 

Krátko po smrti návrhára sa do menšej výmeny názorov na Twitteri dostali britská herečka Jameela Jamil a Cara Delevingne. Cara samozrejme vyjadrovala úprimnú sústrasť a s láskou spomínala na muža, ktorý jej bol dlhé roky veľmi blízkym priateľom, pričom Jameela ju upozornila aj na temnejšie stránky jeho života.

 

Jameela argumentovala, že výroky Lagerfelda zranili množstvo ľudí, na čo netreba len tak ľahko zabudnúť. Cara tvrdila, že každý človek robí chyby, ale Jameela kontrovala slovami o tom, ako dokáže akceptovať jednu chybu, nie desaťročia urážlivých vyhlásení.

 

Aké vyhlásenia vlastne mala na mysli? Lagerfeld odjakživa tvrdil, že kyprejšie modelky nemajú miesto v módnom priemysle a vo všeobecnosti sa z obezity vysmieval. Mnohé výroky na adresu žien boli nevhodné. Rodenie a vychovávanie detí je pre ženy, nie pre mužov, vyhlásil raz. Inokedy nazval speváčku Adele „tak trochu tučnou“, aj keď má podľa neho nádhernú tvár a krásny hlas.

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený KARL LAGERFELD (@karllagerfeld),

 

Keď sa ho vypytovali na problémy s anorexiou v módnom priemysle, odmietal medzi týmito dvoma témami akékoľvek spojenie. Vtedy podľa neho bolo vo Francúzsku 25 percent mladých dievčat, ktoré sú obézne, a menej ako jedno percento dievčat, ktoré sú príliš chudé. „Poďme sa rozprávať o tých tučných,“ povedal vtedy.

 

Na margo kritiky zo strany ľudí, ktorí by chceli v módnom priemysle vidieť aj oblejšie krivky, raz povedal: „Nikto nechce vidieť kyprejšie ženy. Máme tučné matky s balíčkami čipsov sediace pre televízorom hovoriace, že štíhle modelky sú škaredé. Móda je o snoch a ilúziách,“ vyhlásil.

 

Skritizoval aj ženy ako Pippa Midleton, na ktorej sa mu nepáčila tvár, a tak by podľa neho mala ukazovať len svoj chrbát. O Heidi Klum zase povedal, že nie je žiadnou modelkou na móla, pretože je príliš ťažká a vždy sa hlúpo usmieva.

 

Ženy pritom nahneval aj svojimi komentármi o iniciatíve #MeToo. V priebehu posledných rokov v rôznych rozhovoroch skonštatoval, že ho šokovali najmä hviezdičky, ktoré si na obťažovanie rozpamätali až po 20 rokoch. Ak vraj ženy nechcú, aby im ťahali nohavice, nemajú sa stať modelkami. Takýmto ženám odporučil, nech sa radšej stanú rehoľnými sestrami.

 

Magazín WearYourVoice upozorňuje aj na to, ako sa Karl Lagerfeld postavil k utečeneckej kríze, ktorá v Európe vypukla v minulých rokoch. Sýrski a moslimskí utečenci podľa neho nemajú v Európe žiadne miesto, po čom dodal: „Človek nemôže zabiť milióny Židov, aby mohol do namiesto nich do krajiny priniesť milióny ich najhorších nepriateľov, aj keď sú medzi týmito udalosťami desiatky rokov.“ Aj za tieto výroky si vyslúžil pomenovania ako rasista, bigot a islamofób, s čím mnohí súhlasia a mnohí zase nesúhlasia.

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený KARL LAGERFELD (@karllagerfeld),

 

Nech sa už na osobnosť Karla Lagerfelda pozeráš akokoľvek, každého človeka je potrebné vnímať komplexne. Zrejme to chceli docieliť kritici prístupu, ktorý zvolila väčšina ľudí, keď Lagerfelda po smrti začala oslavovať, akoby nemal na konte žiadne negatívne škandály.

 

Aj Cara Delevingne napokon čiastočne uznala, že Karl mal svoje slabšie stránky, a tak je len na tebe, na ktorú stranu sa prikloníš. Určite si však prečítaj celé vlákno na Twitteri medzi Carou a Jameelou, kde je podstata kritiky zosnulého návrhára vyjadrená.

 

 

Ohodnoť článok
4
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie