Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
21. novembra 2018, 16:11
Čas čítania 0:00
Vl Mi

KVÍZ: Uhádneš týchto 10 významných ľudí, ktorí zmenili svet, len podľa jedinej indície?

ZAUJÍMAVOSTI ADOLF HITLER ALBERT EINSTEIN BILL GATES
Uložiť Uložené

Kto svojím životom ovplyvnil fungovanie celého sveta?

Spoločnosť sa skladá z ľudí a každým dňom sa mení a vyvíja. Sú však jedinci, ktorí svojím správaním, myslením či činmi ovplyvnili fungovanie celého sveta. Na takých sa nezabúda a mal by ich poznať každý jeden z nás. 

Vybrali sme do kvízu 10 veľkých osobností, ktorých odvaha a zanietenie (aj v negatívnom zmysle slova) zmenili svet. Spoznáš ich podľa jednej jedinej indície? Vyskúšaj sa!

 
Kvíz
Títo ľudia zmenili svet a určite ich poznáš. Vieš ich spoznať podľa jednej indície?
110
Starí kresťania ho volali Chrestos, v preklade dobrý.
Hercules
Ježiš Kristus
Gaius Iulius Caesar
Marcus Tullius Cicero
Vysvetlenie

Reč je, samozrejme, o Ježišovi Kristovi. Osoba, ktorá zmenila myslenie miliónov ľudí. Grécke slovo Chrestos bolo v tom čase bežné meno, volali sa tak prevažne otroci a ľudia z nižšej vrstvy.

210
Citát: Svet je ako putovný pohár. Získava ho ten najsilnejší.
Adolf Hitler
Arnold Schwarzenegger
Bill Gates
Josif Vissarionovič Stalin
Vysvetlenie

Je tu reč o Adolfovi Hitlerovi. Zrejme nemusíme vysvetľovať, prečo patrí medzi ľudí, ktorí zmenili svet. Citát patrí medzi jeho najznámejšie výroky.

310
Nebol spokojný s filmom, ktorý zmapoval jeho životný príbeh. Vraj je chybný už v základoch.
Bill Gates
Steve Jobs
Elon Musk
Mark Zuckerberg
Vysvetlenie

Mark Zuckerberg je človek, ktorý založil Facebook. Tvrdil, že film je už od samého základu nezmysel. Z príbehu vyplýva, že jediný dôvod, prečo som založil Facebook je to, že chcem baliť baby,“ vyjadril sa v roku 2010.

410
Citát: Skutočným demokratom je ten, kto úplne nenásilnými prostriedkami bráni svoju slobodu a v dôsledku toho aj slobodu svojej krajiny a nakoniec i celého ľudstva.
Mahátma Gándhí
Winston Churchill
Sonia Gándhíová
Eduard Beneš
Vysvetlenie

Priekopník v metódach, ako bojovať proti koloniálnej vláde bez násilia. Mahátma Gándhí bojoval za rasovú a náboženskú rovnoprávnosť v Indii a podarilo sa mu oslobodiť svoju zem od britskej nadvlády. Dodnes je znakom nádeje a inšpirácie pre budúce generácie po celom svete.

510
Text z piesne: ...., ten šedivý génius, čo sa týka intelektu, žiarlil jak Sírius. E sa rovná m c na druhú, všetko je energia, človek má tvoriť, nič nie je horšie jak letargia.
Nikola Tesla
Albert Einstein
Stephen Hawking
Pytagoras zo Samosu
Vysvetlenie

Pomohli sme si pesničkou od slovenského rapera Majka Spirita. Reč je o Albertovi Einsteinovi. Bol nemecko-švajčiarsko-americký teoretický fyzik, ktorý je považovaný za najvýznamnejšieho vedca 20. storočia.

610
To, čo bolo pre bohatých, zrazu bolo pre všetkých. Otvoril dvere v automobilovom priemysle svojimi inováciami.
Enzo Ferrari
Henry Ford
Ferruccio Lamborghini
Karl Friedrich Benz
Vysvetlenie

Autá si kedysi mohol dovoliť len málokto. To sa však nepáčilo Henrymu Fordovi, ktorý pretavil odvážnu myšlienku vyrábať masovo autá pre všetkých do reálnej podoby. Zaviedol nové spôsoby výroby, vďaka čomu sa autá stali bežnou súčasťou života ľudí.

710
Pochádza z Varšavy.
Marie Curie
John Lennon
Vladimir Iľjič Lenin
Ján Pavol II.
Vysvetlenie

Reč je o známej fyzičke a chemičke Marie Curie. V čase, kedy žila, bola veda doménou mužov. Jasne dokázala, že ženy sú rovnako šikovné ako muži a svojimi schopnosťami rúcala stereotypy. V roku 1903 získala Nobelovu cenu za chémiu za objavenie dvoch nových prvkov – rádia a polónia.

810
23andMe.
Ralf Schneider
Martin Cooper
John Logie Baird
Anne Wojcicki
Vysvetlenie

23andMe je názov spoločnosti, ktorú Anne Wojcicki založila. Tá predáva genetické testovacie sady priamo spotrebiteľom, vďaka ktorým môžete zistiť rôzne recesívne poruchy. V roku 2008 získala ocenenie vynález roka od magazínu Times. 

910
Citát: Majte trpezlivosť s Cirkvou. Vždy je spoločenstvom slabých a hriešnych ľudí.
Benedikt XVI.
Ján Pavol II.
František I.
Ján Pavol I.
Vysvetlenie

Mnohí ho označujú ako most pre rôzne národy a náboženstvá. Precestoval počas svojho pontifikátu viac ako všetci pápeži dohromady. Rodáka z poľských Wadowíc Karola Józefa Wojtyłu milovali veriaci po celom svete.

1010
Dlhú dobu nedocenený a mnohými nepochopený. Zomrel na mizine.
Albert Einstein
Isaac Newton
Charles Darwin
Nikola Tesla
Vysvetlenie

Génius srbského/chorvátskeho pôvodu, ktorý prišiel na princíp vzniku striedavého prúdu a pripisujú sa mu zásluhy aj za objav prenosu energie vzduchom do vzdialenosti niekoľko sto metrov. Na jeho počesť je pomenovaná jednotka merania magnetickej indukcie – Tesla. 

Vyhodnotiť kvíz
Domov
Zdieľať
Diskusia