Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 17. 8. 2019 meniny má Milica

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Ľudia
18
Michaela Chrkavá
25. október 2018, 9:11

Odmietol ma iba Rytmus. Mladý fotograf Braňo fotil aj Barboru Bakošovú, Sajfu alebo Naty Kerny

Pred objektívom sa mu už vystriedalo zopár známych osobností, no nemá pocit, že by sa ako fotograf presadil.

Michaela Chrkavá
25. október 2018, 9:11
Odmietol ma iba Rytmus. Mladý fotograf Braňo fotil aj Barboru Bakošovú, Sajfu alebo Naty Kerny
Zdroj: Branislavisko/Refresher
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
18
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Branislav Belko alias Branislavisko má síce len 20 rokov, ale pred jeho objektívom sa objavili už mnohé známe tváre. O tom ako prebieha fotenie Naty Kerny, Barbory Bakošovej a iných si môžeš prečítať v jeho článkoch, ktoré pridáva na Refresher Blogy, kde môžeš začať písať aj ty.

 

Braňove blogy a fotografie nás oslovili natoľko, že pre nás začal fotiť. Určite si spomínaš  na Refresher dievča Rachel, mladú Košičanku, ktorú Braňo nafotil, alebo štýlové outfity zo série Módy ulíc v Bratislave a Košiciach. V rozhovore sa dozvieš, ako vlastne komunikuje s influencermi pred fotením, a čo by chcel dosiahnuť do konca roka. 

 

Odmietol ma iba Rytmus. Mladý fotograf Braňo fotil aj Barboru Bakošovú, Sajfu alebo Naty Kerny

 

Ahoj, Braňo, ako sa máš? Povedz nám niečo o sebe.

Ahoj, Miška, mám sa veľmi dobre, po dlhom čase som sa vyspal doružova. Som z Košíc, kde som sa narodil a momentálne tam aj žijem.

 

Poznáme ťa ako fotografa, živí ťa fotenie naplno alebo máš aj inú prácu?

Donedávna som ešte mal full-time job, klasika IT v Košiciach, jediná vec, ktorá sa tam ako-tak oplatí. Fotenie však už začína zaberať väčšinu môjho pracovného týždňa, takže to pre mňa začína byť práca na plný úväzok.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Fotil ma men @patrik_kv ej kej ej velky frajer

Príspevok, ktorý zdieľa Braňku (@branislavisko),

 

Ako si sa dostal ku komerčnému foteniu?

Veľmi jednoducho, v dobe influencerov a kampaní stačí mať jeden dobrý kontakt, ktorý ti pomôže. Ak vieš fotku správne štylizovať pre klienta a vyhovieť jeho požiadavkám, tak to už ide.

 

Fotil si už rôzne známe osobnosti, ako si sa k tomu dostal?

Nie je to až tak zložité, ako by sa mohlo zdať. Dostal som sa k tým ľuďom cez Instagram, klasicky, napísal som správu a do niekoľkých dní sa mi každý ozval naspäť. Ale samozrejme, dôležité bolo mať už v portfóliu nafotených iných blogerov.

 

Začalo to lokálne, keď som oslovil košickú blogerku Lapkinn. Bez váhania súhlasila a aj jej fotky v mojom portfóliu mi pomohli na fotenie dostať za krátku dobu Janku Topánku. Stretol som sa s tým, že všetky známejšie osobnosti boli na moje prekvapenie milé a ochotné sa ísť fotiť. Až na Rytmusa, ktorého som nezastihol v najlepšej nálade.

 Odmietol ma iba Rytmus. Mladý fotograf Braňo fotil aj Barboru Bakošovú, Sajfu alebo Naty Kerny

 

Koho si už fotil?

Pred objektívom sa mi vystriedalo za ten čas kvantum ľudí, fotím takmer každý deň. Zvučnejšie mená sú napríklad Lapkinn, JankaTopanka, Ttapple, Barboru Bakošovú, Naty Kerny, Pil-C-mu som fotil pár koncertov z turné, Denisku, Lady Ziku, Vandu Jandu.

Nedávno som fotil kolekciu H&M x Moschino s Lýdiou Petrušovou. Aha, a Sajfu som odfotil na stanici, neviem, či sa to ráta, ako fotenie. Zastihol som, keď nahrával svoju rubriku, tak som sa ho spýtal, či si ho nemôžem cvaknúť.

 

Je niekto, kto ti odmietol fotenie alebo ti neodpísal?

Odmietol ma Rytmus, čo aj chápem, lebo vopred som mu nepísal a zrejme by si to pri tom množstve správ ani neprečítal. Iba som ho náhodne stretol a nezastihol som ho práve v najlepšej nálade.

 

Neodmietol ma nikto, skôr to bolo tak, že sme nevedeli nájsť spoločný termín. Tým, že nie som z Bratislavy, bolo pre mňa niekedy nereálne sa dostaviť. Dlho som chcel Dalyba a na Instagrame mi neodpisoval, teraz sa mi však ozval na mail, tak uvidíme, čo z toho bude.

 

Odmietol ma iba Rytmus. Mladý fotograf Braňo fotil aj Barboru Bakošovú, Sajfu alebo Naty Kerny 

Majú influenceri hviezdne maniere alebo si nechajú poradiť v pózovaní?

Influencerky, na ktoré sa zameriavam sú natoľko skúsené, že ani nepotrebujú rady. Poradiť si nechajú, ale veľmi dobre vedia, čo majú robiť. Napríklad pri Barbore Bakošovej bolo cítiť, že má za sebou úspešnú modelingovú kariéru. Radím skôr dievčatám, ktoré s fotením nemajú také skúsenosti, sú to väčšinou baby, na ktoré náhodne narazím na Instagrame.

 

Dávaš si záležať na svojom Instagrame? Fotíš ľudí aj podľa toho, aby sa ti hodili do feedu?

Záležať na svojom Instagrame si určite dávam, keďže je to moje jediné verejné portfólio. Ľudí si podľa toho nevyberám, feed tvorím mojimi farbami a snažím sa o identickú úpravu fotiek tak, aby to tvorilo celok.

 

Využívam však archiváciu fotiek, takže na mojom feede neuvidíš stovky fotiek, ale iba 58. Naopak na stories sa viem extremne opúšťať, čo môže byť niekedy kontraproduktívne.

 

Odmietol ma iba Rytmus. Mladý fotograf Braňo fotil aj Barboru Bakošovú, Sajfu alebo Naty Kerny

 

Si z Košíc, bolo pre teba ťažké sa presadiť aj v Bratislave?

Ja nemám ani pocit, že som sa presadil tam, kde som doma. Presadiť sa v Bratislave je zatiaľ nesplneným snom. Tie súkromné fotenia si z 90 % dohadujem ja, bez toho, aby ma niekto volal.

 

Teda vy, Refresher, ma už občas voláte, ale je ťažké definovať, čo znamená presadiť sa. To je robota, ktorú musíš robiť roky a vtedy možno z toho niečo bude, a môžeš si povedať, že si sa presadil.

 

Ale na druhej strane, sú ľudia, ktorí fotia oveľa dlhšie ako ja a nepodarilo sa im pretlačiť do povedomia. V tomto mám možno výhodu, že sa nehanbím opýtať, pripomenúť sa, a možno mám aj šťastie, že som sa dostal medzi správnych ľudí.

 

Čo ťa na fotení baví najviac?

Možnosť sebarealizácie vo vizuálnom alebo inom prevedení, ktoré mi je blízke. Tie pravidlá si určujem ja. A v podstate časová flexibilita, nemusím sedieť v office od 9 do 17. Musím spĺňať nejaké požiadavky, ale beriem to inak, ako som to bral v predošlom zamestnaní.

 

Odmietol ma iba Rytmus. Mladý fotograf Braňo fotil aj Barboru Bakošovú, Sajfu alebo Naty Kerny

 

Keď oslovím nejakých fotografov, či u nás nechcú písať blog, väčšinou mi povedia, že písať veľmi nevedia a vyjadrujú sa pomocou fotografie. Tvoje blogy však boli super a mali aj fajn čítanosť. Prečo si začal písať u nás?

Tým, že som dostal k vyššie spomenutým menám, tak sa ma mnoho ľudí v directe na Instagrame začalo pýtať, ako to s nimi bolo, akí sú naživo, ako sa správajú. To ma nejak motivovalo k tomu, aby som to premenil na nejaký blog.

 

A povedal som si, že založiť si vlastný blog bez niekoľkotisícového fanbase na Instagrame by asi nemalo zmysel, tak som šiel niekam, kde som vedel, že tá čítanosť môže prísť tým, že budem poukazovať na zvučné mená a prezradím možno niečo, čo na Instagrame alebo YouTube o tých ľuďoch nie je vidieť.

 

Máš nejakých obľúbených fotografov, ktorí sú tvojím vzorom? Kto ťa inšpiruje?

Kubo Krížo určite. Nie fotkami, ale zmýšľaním ma inšpiruje fotograf Petr Hricko a rovnako aj umelec Paťo Kováč pre jeho netradičné zmýšľanie. Skôr sa inšpirujem týmto, než fotkami a dúfam, že sa mi raz podarí zachytiť veci tak, že dokážem toto zmýšľanie pretaviť do fotky.

 

Odmietol ma iba Rytmus. Mladý fotograf Braňo fotil aj Barboru Bakošovú, Sajfu alebo Naty Kerny

 

Keď si začínal s fotením, išiel si do toho s tým, že je to prostriedok, ako sa dostať k ľuďom, ku ktorým by si sa bežne nedostal?

Klamal by som, keby som povedal, že som na to nemyslel a čakal som, že k tomu bude dlhšia cesta než bola, lebo komerčne sa foteniu venujem od začiatku roka 2018. Čo znamená, že za dosť krátku dobu, na moje prekvapenie, sa mi podarilo získať zaujímavých ľudí pred objektív. Rovnako som si vytvoril aj zaujímavé kontakty a super priateľstvá.

 

Je fotenie influencerov iné ako fotenie menej známych ľudí?

Ide iba o skúsenosti, inak v tom nevidím žiadny rozdiel, možno iba cítim väčšiu zodpovednosť. Keď fotím niekoho, koho som reálne sledoval a zrazu sa s ním stretnem, tak to vnímam zo začiatku vždy trochu inak. V konečnom dôsledku sú však tí ľudia takí ako ktokoľvek iný.

 

Odmietol ma iba Rytmus. Mladý fotograf Braňo fotil aj Barboru Bakošovú, Sajfu alebo Naty Kerny 

Je niekto, koho by si chcel dostať pred svoj objektív?

Určite. Mnoho ľudí. Určite by som chcel Ega aj s Rytmusom, lebo na ich hudbe som vyrastal a je to niečo, čo počúvam v aute dodnes. Tým, že sa orientujem týmto hudobným štýlom, tak to budú ľudia z tejto sféry ako Radikal alebo Gleb. Čo sa týka ľudí z telky alebo rádia, tak je to Veronika Ostrihoňová. Ale niekedy to príde, ani nevieš.

 

Nebojíš sa kritiky?

Kritiku si priam žiadam a občas mám pocit, že mi ľudia pochvália fotku len preto, aby ma neurazili. Neviem, či je to pravda, dúfam, že nie. Oceňujem ľudí, ktorí mi vedia veci povedať na rovinu a sú to hlavne moji blízki. Netvrdím, že to nezabolí, ale donúti ma to premýšľať nad mojou prácou a vráti ma to späť na zem, ak si uletím.

 

Odmietol ma iba Rytmus. Mladý fotograf Braňo fotil aj Barboru Bakošovú, Sajfu alebo Naty Kerny 

Máš nejaké rozbehnuté projekty?

Čo sa týka fotení, tak viacero, ale nechcel by som ich asi menovať, lebo začnú vychádzať až v decembri alebo začiatkom roka. A potom mám projekt, ktorý je mimo všetkého zabehnutého, ktorý sa volá dnes_unboxujem. To je také, že idem do štúdia a extrémne sa opustím a smejem sa z tupého humoru a na trápnych vtipoch 4 hodiny.

 

Máš svoju obľúbenú fotografiu?

Mám viac takých, ktoré patria medzi moje obľúbené. Jedna z nich je táto.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

@jedinav

Príspevok, ktorý zdieľa Braňku (@branislavisko),

 

Aké máš plány na najbližšie obdobie?

Veľmi dobrá otázka. Mám možno nejaký všeobecný cieľ, kde sa chcem vidieť na konci roka a počas jednotlivých mesiacov sa k tomu snažím dostať. Na konci roku 2019 by som rád patril medzi poprednejších alebo známejších slovenských fotografov, čo je možno trošku odvážny cieľ, ale nemá zmysel si dávať nejaké nízke ciele, keď chce človek niečo dosiahnuť.

 

Ak sa to nepodarí, nič sa nedeje, zrekapitujem si čo sa mi podarilo a makám ďalej. A veci plánujem, vždy koncom aktuálneho mesiaca na ten budúci. Neplánujem na 5 rokov dopredu, vo fotografii to asi ani veľmi nejde.

 

Rada na záver pre niekoho, kto sa chce uberať tou istou cestou ako ty?

Veľa ľudí nie je cieľavedomých, a keď im niečo nevyjde, tak sa na to vykašľú. Musia byť trpezliví, odvážni a mať aj troška šťastia. Ale hlavne nech sa neboja si plniť sny, bez ohľadu na to, čo im hovorí okolie, ak tým snom oni sami uverili.

 

 

Odmietol ma iba Rytmus. Mladý fotograf Braňo fotil aj Barboru Bakošovú, Sajfu alebo Naty Kerny 

Foto: Branislavisko/Refresher, @branislavisko, @branislavisko, @branislavisko, @branislavisko, @branislavisko, @branislavisko, @branislavisko, @branislavisko Tagy: rozhovor, instagram, fotograf, influencer, Branislavisko
Ohodnoť článok
4
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.