Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 7. 7. 2020 meniny má Oliver

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
4
Jakub Paulík
14. október 2018, 9:00
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Krabí muž týral svoju rodinu, stál za vraždou dcérinho snúbenca a zomrel rukou nájomného vraha

Po požití alkoholu sa z neho stávalo zviera.

Jakub Paulík
14. október 2018, 9:00
Krabí muž týral svoju rodinu, stál za vraždou dcérinho snúbenca a zomrel rukou nájomného vraha
Zdroj: youtube.com
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

"Freak shows", alebo teda cirkusy plné ľudí s netradičným fyzickým zjavom či schopnosťami (hltači mečov a podobne), od svojho historického počiatku predstavili svetu mnohé prapodivné bytosti.

 

V 20. storočí by ste medzi nimi mohli nájsť napríklad veselého Schlitzieho trpiaceho mikrocefáliou, ktorý bol podľa výpovedí jeho okolia mierumilovný a vždy dobre naladený.

 

Navzdor mierne odstrašujúcemu zdravotnému postihnutiu by ste sa v jeho prítomnosti určite nemuseli ničoho báť. Priatelia ho označovali za láskavého a spoločnosť milujúceho muža.

 

Presným opakom bol však chlap menom Grady Franklin Stiles Jr., označovaný ako "Lobster Boy"Krabí muž (i keď je lobster v preklade homár/rak, v slovenčine sa zaužíval preklad Krabí muž).

Prezývka "Krabí muž" a Gradyho porucha

Už z náhľadu článku ste si určite všimli Gradyho raritnú genetickú poruchu nazývanú ektrodaktýlia, z anglického jazyka označovanú aj ako split hand/foot malformation (SHFM), a teda znetvorenie rúk alebo nôh rozštiepením. 

 

U Gradyho sa nanešťastie táto porucha týkala ako jeho rúk, tak aj nôh, a preto nemohol nikdy chodiť. Z toho dôvodu bol nútený využívať invalidný vozíček. Na druhej strane sa ale dokázal po zemi posúvať vlastný rukami, vďaka čomu si postupom času vybudoval nezanedbateľnú fyzickú kondíciu.

 

Osobe s touto genetickou poruchou chýbajú niektoré prsty, no a tie, ktoré jej narastú, sú mimoriadne znetvorené a spojené dokopy. Medzi prstami rúk či nôh postihnutého sa vytvoria akési kožné spojenia vo forme blán. Rovnakú genetickú poruchu ste mohli vidieť napríklad aj v seriáli American Horror Story: Freak Show (postava Jimmyho Darlinga stvárnená Evanom Petersom).

 

Ojedinelá porucha sa podľa portálu rarediseases.org vyskytuje približne u jedného z 18 000 novorodencov (ide o hrubý odhad) a rozloženie medzi mužmi a ženami je rovnomerné. Vo väčšine prípadov prsty na rukách človeka s elektrodaktýliou vizuálne pripomínajú klepetá kraba (alebo raka).

 

Krabí muž týral svoju rodinu, stál za vraždou dcérinho snúbenca a zomrel rukou nájomného vraha
Zdroj: www.youtube.com

 

Oženil sa a založil si rodinu, ktorú začal týrať

História danej poruchy sa v rodine Gradyho Stilesa tiahne cez dve storočia. Prvým členom rodiny s elektrodaktýliou mal byť v roku 1805 William Stiles. Miesto toho, aby sa potomkovia rozhodli svoju genetickú deformáciu nešíriť na ďalšie generácie, vykonali presný opak. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1059 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Týmto spôsobom sa im podarilo založiť cirkusovú skupinu The Lobster Family. Dobrú rodinnú povesť ale pokazil mladý Grady Franklin Stiles Jr., narodený 18. júla 1937 v Pittsburghu, z ktorého sa stal v neskoršom období alkoholik, tyran a vrah. K cirkusovému biznisu sa pripojil už ako 7-ročný.

 

Počas zlatých časov sa rodina nemala z finančného hľadiska vôbec zle. Za jednu sezónu sa im údajne podarilo zarobiť niečo medzi 50 000 až 80 000 dolárov. V priebehu času sa k cirkusu pridalo dievča menom Maria Teresa, do ktorej sa Grady zamiloval.

 

Na rozdiel od neho netrpela žiadnym zdravotným postihnutím, a preto nebola súčasťou vystupovania. Po svadbe sa im podarilo splodiť dve deti – Cathy a Donnu. Donna sa síce narodila zdravá, no Cathy už také šťastie nemala.

 

Malou zaujímavosťou pre filmových fanúšikov je fakt, že Gradyho dcéra Cathy Stiles (po svadbe si zmenila priezvisko na Berry), si zahrala menšie role vo fantasy seriáli Carnivale (2003) či v známej dráme Tima Burtona Big Fish (2003).

 

V priebehu času začal Grady čoraz viac požívať alkohol, čo malo neraz vyústiť do agresie voči jeho deťom i manželke, ktorú sa vraj pokúsil zaškrtiť. Vzhľadom na zážitky s Gradym sa s ním  Maria Teresa pochopiteľne rozviedla.

 

Krabí muž týral svoju rodinu, stál za vraždou dcérinho snúbenca a zomrel rukou nájomného vraha
Zdroj: www.youtube.com

 

Za vraždu dcérinho snúbenca nebol uväznený

Grady ale nezostal slobodným naveky a neskôr s druhou manželkou dokonca splodil ďalšie dve deti (chlapca menom Grady Stiles III a dcéru Ili – obaja zdedili jeho genetickú poruchu). Jeho alkoholické excesy a mimoriadne nevhodné správanie však aj v tomto prípade viedli k rozvodu.

 

Stilesova nevypočítateľná a mimoriadne agresívna povaha sa ale najviac prejavila v roku 1978, kedy v predvečer svadby svojej dcéry Donny zavraždil jej snúbenca (malo ísť o výstrel z brokovnice).

 

Pri súde sa síce k tejto vražde priznal, ale nevyjadril žiadnu ľútosť. Podľa všetkého mal byť odsúdený na pobyt za mrežami, ale vzhľadom na jeho výnimočný zdravotný stav sa tak nestalo. Okrem ektrodaktýlie sa u neho vyvinula cirhóza pečene a z dlhoročného fajčenia cigariet (údajne až troch krabičiek denne) mu začali zlyhávať pľúca.

 

Súd nakoniec uznal, že žiadne vtedajšie väzenie by sa o neho nedokázalo v takomto stave postarať. Za vypočítavú vraždu teda Grady dostal iba 15 rokov probácie (inak povedané zostal na slobode pod dohľadom).  Fakt, že sa mu podarilo vyhnúť väzeniu, vo vrahovi vyvolal pocit neporaziteľnosti.

 

V danom období údajne veľmi rád vo svojich agresívnych momentoch prehlasoval, že už raz zavraždil človeka a prešlo mu to. Na konci samozrejme rád s úsmevom dodal, že to môže urobiť znova.

Grady umiera rukou nájomného vraha

Pokiaľ jeho druhé manželstvo môžeme vzhľadom na povesť agresora označiť za nečakané, z opätovnej svadby s prvou manželkou sa určite každému z vás na chvíľu zastaví rozum. 

 

Áno, napriek všetkému trápeniu s bývalým manželom a  napriek vražde potenciálneho zaťa, sa rozhodla prvá Gradyho manželka Maria Teresa dať tomuto zvieraťu druhú šancu. Písal sa rok 1989.

 

Gradyho týranie ale samozrejme znova pokračovalo. Po niekoľkých rokoch sa jeho manželka rozhodla s Gradym skoncovať. Tentokrát už ale nie iba obyčajným rozvodom.

 

S pomocou jej syna Harryho Glenna Newmana Jr. z iného manželstva vytvorila plán, ktorý spočíval v objednaní vraždy. Na ňu si za 1500 dolárov najali ich 17-ročného suseda (niektoré zdroje uvádzajú, že išlo o 19-ročného) Chrisa Wyanta.

 

Ten sa jedného dňa vlámal do Stilesovho karavanu a dvakrát ho strelil do hlavy. 29. novembra 1993 Grady "The Lobster Boy" Stiles ako 55-ročný umiera. Dôvody, prečo sa Maria Teresa nakoniec rozhodla svojho manžela zavraždiť, boli zjavné.

 

Krabí muž týral svoju rodinu, stál za vraždou dcérinho snúbenca a zomrel rukou nájomného vraha
Zdroj: www.youtube.com

 

Gradyho syn svojho otca označil za opileckého bastarda

Na súde sa mimo iného vyjadrila, že keby nezakročila, časom by Grady zabil ju a taktiež ich deti. Ďalej prejavila ľútosť nad tým, že muselo prísť na takýto radikálny krok, ale teší ju, že jej rodina je konečne v bezpečí.

 

Vykonávateľ vraždy Chris Wyant bol odsúdený na 27 rokov väzenia, pričom Maria Teresa Stiles dostala 12 rokov. Jej syn Harry bol označený za hlavu tejto vražednej akcie, za čo ho súd odsúdil na doživotie.

 

Gradyho syn z druhého manželstva Grady Stiles III (na fotografii nižšie) do dnešného dňa svojho otca označuje za opileckého bastarda. „Čo sa týka osoby môjho otca, určite nie som jeho fanúšikom. Môj otec bol rasista a tyran. Keď som (ako dieťa) plakal, rád prehlasoval, že on mi dá dôvod na to, aby som plakal,“ povedal o svojom otcovi Grady Stiles III.

 

 

Ďalej ale prehlásil, že otcova vražda neprebehla tak, ako sa povedalo na súde. Na daný deň spomína nasledovne: „V skutočnosti sa moja matka s otcom hádali ako obvykle, pričom po hádke prehlásila, že s týmto sa už musí niečo urobiť.

 

Môj brat to započul a išiel za naším susedom, ktorému povedal to isté. Brat ale mal na mysli vystrašenie či zbitie (otca) alebo čokoľvek na štýl, aby pochopil, že stráca svoju rodinu. O nejakú chvíľu na to otca zastrelili.“ 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
71
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.