Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 12. 8. 2020 meniny má Darina

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Osobnosti
7
Šimon Kucka
12. máj 2018, 16:59
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Temnota, nelineárne rozprávanie a Hans Zimmer. Podľa čoho spoľahlivo spoznáte film od Christophera Nolana?

Aké prvky používa autor Temného rytiera či Interstellar?

Šimon Kucka
12. máj 2018, 16:59
Temnota, nelineárne rozprávanie a Hans Zimmer. Podľa čoho spoľahlivo spoznáte film od Christophera Nolana?
Zdroj: Warner Bros.
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
7
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Každý režisér má vlastný, osvedčený formát, pomocou ktorého natáča svoje diela. Pre každého filmára existuje osvedčená metóda, ako zaujať diváka. Pre väčšinu hollywoodskych autorov však ide o vyjadrenie vlastnej identity, formovanej vplyvom kníh, kultúry alebo iných tvorcov. 

 

Quentin Tarantino má prepracovné dialógy a krv a Guillermo del Toro má rozprávkovosť a obludy. Dnes si však priblížime prácu režisérskeho velikána z Britských ostrovov. Konkrétne ide o autora trilógie o Temnom rytierovi, Dunkirku či hviezdneho Interstellar. Dámy a páni, Christopher Nolan

 

Nolan chcel byť režisérom už od malička. V mladosti nastúpil na vysokú školu a snažil sa presadiť ako prezident miestneho filmového spoločenstva. Keď sa na miesto konečne dostal, začal vo veľkom sledovať filmy, ktoré použil ako zdroj k tvorbe krátkych filmov. Tie boli náležite ocenené vysokou školou, no zároveň aj jeho rovesníkmi. 

 

Temnota, nelineárne rozprávanie a Hans Zimmer. Podľa čoho spoľahlivo spoznáte film od Christophera Nolana? 

Po skončení vysokej školy si Nolan, rovnako ako väčšina začínajúcich filmárov, nevedel nájsť prácu. Začal tak zbierať peniaze v zbierke, vďaka čomu by si mohol natočiť vlastný celovečerný počin. Výsledkom jeho snaženia bola snímka Following (1998), ktorou si získal nielen kritikov, ale aj rôzne ocenenia.

 

Úspech prvého projektu viedol ku ďalšej celovečernej snímke. Tu už sa mnohým z vás vyčarí úsmev na tvári, keď začujete názov Memento (2000).

 

Druhý film Christophera Nolana bol v skutočnosti založený na nápade jeho brata Jonathana. Ide o megaúspešný počin s dvomi nomináciami na Oscara na konte. Nolan si tak urobil očko u mnohých filmových štúdií. A nielen u nich. 

 

Jeho práce si všimol aj Steven Soderbergh (Dannyho 11, 12, 13), ktorý Nolana odporučil na post režiséra pre snímku Insomnia (2002). Tá vznikala pod záštitou štúdia Warner Bros.  

 

Insomnia v hlavnej úlohe s Al Pacinom a Robinom Williamsom v kinách zarobila celosvetovo vyše 110 miliónov dolárov, a Nolan tak už mal miesto uznávaného režiséra v Hollywoode isté. Pozrime sa teda na typické prvky obsiahnuté v jeho filmoch. 

 

Temnota, nelineárne rozprávanie a Hans Zimmer. Podľa čoho spoľahlivo spoznáte film od Christophera Nolana? 

Nelineárny štýl rozprávania 

 

Jedným z filmových prvkov, ktoré robia Nolana Nolanom je nelineárne, teda nechronologické rozprávanie príbehu. Napríklad v Memente je príbeh vyrozprávaný od konca na začiatok.

 

Dokonalý trik (2006) je rozdelený na dva separátne príbehy z pohľadu dvoch odlišných postáv, kedy sa vývojom deja objasňujú predošlé, ale napríklad aj budúce udalosti. 

 

V Batman začína používa Nolan kopu flashbackov s cieľom zainteresovať diváka do rýchleho vývinu deja. Avšak všetky Nolanove filmy majú niečo spoločné, a tým sú úvodné scény v nesúlade s chronológiu deja.  

 

Spomenúť tak môžeme flashback a flashforward na začiatku snímok Insomnia, Batman začína, Dokonalý trik, Temný rytier, Počiatok, Návrat Temného rytiera a Interstellar. 

 

Temnota, nelineárne rozprávanie a Hans Zimmer. Podľa čoho spoľahlivo spoznáte film od Christophera Nolana?

 

Ľahko zapamätateľná filmová hudba

 

Steven SpielbergJohna Williamsa, Tim BurtonDannyho Elfmana, Coenovci majú Cartera Burwella, no a Nolan má Hansa Zimmera. Režisérova spolupráca s Zimmerom viedla k zrodu nádherných a dych vyrážajúcich scén. Soundtrack k Počiatku dáva divákovi možnosť pohybovať sa ako vo vizuálnej, tak v zvukovej realite. 

 

Dvojica Zimmer a Nolan spolupracovala až na 6 filmoch, pričom pre každú látku dokázal pôvodom nemecký hudobný skladateľ vytvoriť náležitý hudobný motív.

 

O kúsok nad doterajšiu majstrovu prácu vyčnieva akurát soundtrack k Interstellaru (2014). V kombinácii s nekonečným priestorom, tmou a nádhernými zákutiami vesmíru je Zimmerova hudba určite tým najlepším, čo pre Nolana vytvoril. 

 

Pri Dunkirku bola celá situácia úplne o niečom inom. Zimmer tu vytvoril dokonalú ilúziu do nekonečna sa zvyšujúceho hluku, čím je divák presne tam, kde ho Nolan chcel mať: v neustálom napätí. 

 

Temnota, nelineárne rozprávanie a Hans Zimmer. Podľa čoho spoľahlivo spoznáte film od Christophera Nolana? 

Z hrdinu záporák

 

Pre Nolanove filmy je celkom častým javom, keď hlavná postava začína s istými pozoruhodnými schopnosťami, ktoré sa neskôr v priebehu filmu ukážu ako negatívne. Tento typ postavy sa spočiatku javí ako kladný hrdina, no v závere sa z nej stáva anti-hrdina, v pravom slova zmysle antagonista. 

 

Memente ním bol Leonard (Guy Pearce). Ten sám seba varuje pred neznámym mužom Teddym (Joe Pantoliano), no pravdu sa dozvedáme až v samom závere. Podobne je to aj pri detektívovi Dormerovi (Al Pacino) v Insomnii. Od začiatku je prezentovaný ako kladný hrdina, no svojimi činmi tento status stratí. 

 

Protagonistom Dokonalého triku je Angier (Hugh Jackman), obeť chyby kúzelníka Bordena (Christian Bale), ktorý zabije Angierovu ženu. Na samotnom konci snímky vidíme, ako posadnutosť urobila z Angiera oveľa horšieho človeka, akým je Borden.

 

Takýto druh plot twistu je badateľný v každej jednej časti trilógie o Temnom rytierovi. V Batman začína sa z Ducarda stal Ra's al Ghul, v Temnom rytierovi sa Harvey Dent zmenil na hrôzostrašného Two-Facea, no a v Návrate Temného rytiera sa z Mirandy Tate vykľula Talia al Ghul. 

 

Temnota, nelineárne rozprávanie a Hans Zimmer. Podľa čoho spoľahlivo spoznáte film od Christophera Nolana? 

Lúče svetla

 

Nolan používa svetlo, temnotu, a koniec koncov kontrast týchto vecí, aby divákovi ukázal buď rast alebo rozklad postavy. Batman začína je Bruce Wayne tým, kto sa s pomocou baterky vyberie do netopierej jaskyne, aby tam čelil svojmu strachu.

 

V Dokonalom triku môžeme vidieť pole plné svietiacich žiaroviek bez akýchkoľvek pripojených káblov. Angier tu zažíva úžas nad niečím, čo je skutočné, nie nad ilúziou. V Návrate Temného rytiera svieti svetlo zvrchu do Lazarovej jamy, kde Bruce opäť nájde silu a dostane sa von. 

 

Určite si spomeniete na Počiatok a jednu z prvých scén, kde strop tvoria stovky svetiel. Podobná scéna sa nachádza aj na konci filmu. Nolan tu nielen očaruje publikum svojimi výtvormi, ale zároveň im aj pomáha spojiť si tieto dve sekvencie dokopy.  

 

Nakoniec, v Insomnii presvitá do izby detektíva Dormera svetlo cez okno, kvôli čomu nedokáže zaspať a postupom času mu úplne otupí zmysly.

 

Temnota, nelineárne rozprávanie a Hans Zimmer. Podľa čoho spoľahlivo spoznáte film od Christophera Nolana? 

Koncept času 

 

Nolan používa čas ako základný dejový prvok vo väčšine svojej filmografie. Pre Počiatok bol čas hlavným prvkom a podstatou celého príbehu, či už keď bol Cobb zaseknutý v časovej slučke (Limbo), alebo keď sa čas s každým ďalším vnorením do sna exponenciálne spomaľoval. 

 

Interstellar je na tom podobne ako Počiatok, keďže čas je pre pochopenie príbehu nevyhnutný a neustále sa s ním narába. Napríklad keď Cooper (Matthew McConaughey) preletel vesmírnou čiernou dierou a čas bol preňho skutočný tam, kde sa práve nachádzal. 

 

Keď teda v Cooperovom ponímaní času prešli 3 hodiny, zostarol o 3 hodiny, a nie o 21 rokov, ktoré za tento čas prešli na Zemi. Takýmto spôsobom vlastne dokázal cestovať časom, čo môžeme vidieť, keď sa vráti na Zem, kde jeho dcéra zomiera v stareckom veku, zatiaľ čo Cooper nezostarol takmer vôbec.

 

Minuloročný Dunkirk je opäť v čomsi iný, no predsa podobný. Tu je neúprosný čas divákovi predstavený prostredníctvom tikajúcich hodín prítomných od začiatku až do konca, teda až pokiaľ sa jedna z hlavných postáv konečne upokojí, keď na konci vojny cestuje domov vlakom. 

 

Čas a jeho manipulácia je jedným z najčastejších prvkov, aké Nolan vo svojich dielach používa.

 

Temnota, nelineárne rozprávanie a Hans Zimmer. Podľa čoho spoľahlivo spoznáte film od Christophera Nolana?

 

Možné prepojenie všetkých Nolanových filmov

 

Vo filmovom svete je celkom bežné, keď si uznávaný režisér obľúbi nejakého herca či herečku, zostane ohromený ich výkonom, a tak ich pozve k účinkovaniu aj vo svojom ďalšom počine. Pre Christophera Nolana sú týmito hercami a herečkami napríklad Christian Bale, Michael Caine, Joseph Gordon-Levitt, Cillian Murphy, Anne Hathaway či Marion Cotillard. 

 

Ak si však odmyslíme aspekty týkajúce sa použitia rovnakých hercov, hudby či kamery, stále existuje niekoľko teórií, ako môžu byť Nolanove snímky prepojené. Predstavme si teda tie najznámejšie z nich podľa každého filmu. 

 

Hodiny použité vo filme Memento sú tie isté, aké sme mohli vidieť v snímke Following (1998), jednom z prvých počinov britského filmára. Úvod Batman začína (2005) sa odohráva v blízkosti veľkého ľadovca, rovnakého, aký je divákom ukázaný v úvodnej sekvencii Insomnie. 

 

Dokonalý trik má napríklad úplne rovnaký začiatok ako Batman začína, keďže oba začínajú s postavou Christiana Balea vo väzení. Temný rytier obsahuje legendárnu scénu, kde Joker nechá vybuchnúť nemocnicu.Počiatku sa zase postava Ariadne (Ellen Page) zmieni o akomsi výbuchu nemocnice. 

 

Obdobné úvodné sekvencie si Nolan zrejme nechal patentovať. Návrat Temného rytiera aj Počiatok začínajú vlámaním sa do trezoru. Postavy vykrádajúce trezor sú v oboch filmoch pristihnuté pri čine, ale v oboch prípadoch si môžu to, čo ukradli ponechať. 

 

Temnota, nelineárne rozprávanie a Hans Zimmer. Podľa čoho spoľahlivo spoznáte film od Christophera Nolana?

Temnota, nelineárne rozprávanie a Hans Zimmer. Podľa čoho spoľahlivo spoznáte film od Christophera Nolana? 

Ďalšie podobnosti sú badateľné pri Počiatku, kde hlavná postava filmu, Cobb (Leonardo DiCaprio), zdieľa svoje meno s hlavnou postavou filmu Following. Spomenúť môžeme aj fakt, že obe postavy, ktoré hral herec Ken WatanabeBatman začína a v spomínanom Počiatku zomrú po tom, ako na nich spadne strop. 

 

Dve z najzaujímavejších teórií sú známe aj pod názvami The Advanced Batman Theory The Prestige Trilogy Theory. Pre pochopenie týchto teórií by ste mali v prvom rade poznať film Dokonalý trik, presnejšie jednu konkrétnu scénu, kedy kúzelník vysvetľuje, ako vlastne každý jeho trik funguje.

 

Kúzelnícky trik pozostáva z troch častí: prvou časťou je takzvaný prísľub, kde kúzelník obecenstvu ukazuje na prvý pohľad obyčajný predmet (napríklad mincu), ale všetci vieme, že pravda bude niekde inde. Druhou časťou triku je zvrat, kedy sa z obyčajného predmetu stane neobyčajný, napríklad keď minca zmizne.

 

Treťou a záverečnou časťou je efekt, inak nazvaný aj prestíž. Prestíž použije neobyčajný zvrat a premení ho na niečo nečakané. Táto situácia nastane, keď sa minca opäť objaví. Zaujímavosťou je, že vlastne celý dej Dokonalého triku je spracovaný touto metódou, keďže má svoj prísľub, zvrat aj prestíž. O tom ale inokedy. 

 

Temnota, nelineárne rozprávanie a Hans Zimmer. Podľa čoho spoľahlivo spoznáte film od Christophera Nolana? 

The Advanced Batman Theory tvrdí, že tri časti triku boli použité aj v trilógii o Batmanovi. Batman začína je prísľub. Bruce Wayne/Batman,  je divákom predstavený ako muž, ktorý okrem miliónov dolárov, špeciálneho výcviku a netopierieho obleku, je aj niekým iným.

 

Temný rytier funguje ako zvrat. Joker spôsobí v Batmanovom živote chaos a zničí všetko, čo kedy Bruce Wayne chcel. Z Waynea sa stane samotár a príjme zodpovednosť za vraždu Harveyho Denta. Muž, ktorý nám bol predstavený jednoducho zmizne.

 

Návrat Temného rytiera je oným slastným efektom, prestížou. Bruceovi Wayneovi a aj Batmanovi sa podarí vybojovať si cestu späť na svetlo. Obaja nájdu zmysel v tom, aký je ich cieľ a svojím návratom všetkých naokolo prekvapia. 

 

Temnota, nelineárne rozprávanie a Hans Zimmer. Podľa čoho spoľahlivo spoznáte film od Christophera Nolana? 

Mne osobne ale príde zaujímavejšia The Prestige Trilogy Theory. V tejto teórii je Dokonalý trik (The Prestige) prísľubom. Základom celého filmu je súboj pravdy, alebo ak chcete, reality proti ilúzii.

 

Kúzelníci sa snažia pomocou trikov, no v rámci zábavy oklamať obecenstvo. Film nám ale ukazuje hrôzostrašnú pravdu skrývajúcu sa za týmito trikmi.

 

Inými slovami, pravda je len jedna, a nikto ju nemôže oklamať či pred ňou ujsť. Počiatok je v tejto teórii zvratom. V ňom sa realita (pravda) postaví na hlavu. Ľudia tu zažívajú sny v snoch a postavy majú problém určiť, čo je skutočné a čo nie. Zvrat tentokrát naznačuje, že pravda/realita neexistuje, alebo ju aspoň spochybňuje.

 

Interstellar je prestížou. Snaží sa nás opäť presvedčiť, že pravda tam niekde budeZároveň vysvetľuje nevysvetliteľné, obohacuje našu myseľ a rozširuje poznatky. Realita a pravda tu nikam nevedú, pričom môžu byť falošné, ale stále zostávajú skutočnými.  

 

Temnota, nelineárne rozprávanie a Hans Zimmer. Podľa čoho spoľahlivo spoznáte film od Christophera Nolana? 

Christopher Nolan patrí v súčasnosti k najobľúbenejším a najúspešnejším režisérom na svete. Jeho cit pre detail a dômyselná práca s kamerou, hercami či rozprávaním príbehu sú tými aspektmi, ktoré ho na túto pozíciu radia.

 

Ak si najbližšie zapnete televíziu a uvidíte v nej pre vás neznámy film s niektorým z vyššie uvedených prvkov, je vysoko pravdepodobné, že sledujete dielo od Nolana. Viete o nejakom inom prvku, ktorý je obsiahnutý vo filme od tohto britského režiséra? Ktorý Nolanov film máte najradšej?

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
1
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.