V mori negatívnych správ zo sveta aj jedna mimoriadne pozitívna.
Aktuálne prevláda obdobie pokojných Vianoc plné stretnutí rodín, rozdávania darčekov, navštevovania kostolov, oddychu, sychravého počasia (ako kde) a podobných vecí. Okrem nich sa blíži aj koniec aktuálneho kalendárneho roka 2016, a preto nastal čas na ďalšie bilancovanie, tentoraz pomerne dosť pozitívne. Web Vox.com uviedol, že nedávno sa vo Švédsku, Spojených štátoch amerických a v Nemecku konali prieskumy, kde ľudia mali odpovedať na jednoduchú otázku: Myslíte si, že svet sa uberá dobrým alebo zlým smerom? Pozrime sa na percentá odpovedí, že svet smeruje k lepšiemu - vo Švédsku si to myslí 10 %, v Spojených štátoch amerických 6 % a v Nemecku iba 4 % opýtaných. To sú ale iba subjektívny pocity rôznych ľudí, no aká je realita? Ešte si ale ozrejmime základné veci. Otázkou sa nenaráža na aktuálne vojenské konflikty, ale na chudobu, gramotnosť, zdravie, slobodu, pôrodnosť a vzdelanie. Takže sa treba orientovať na spomenuté oblasti. Poďme teda po poradí.
Gramotnosť je problémom aj v 21. storočí, avšak situácia sa za posledných sto rokov dramaticky zmenila. Keď ešte na začiatku druhej svetovej vojny bol percentuálny pomer negramotných a gramotných ľudí 58:42, v roku 2014 to bolo práve naopak - 15 % negramotných a 85 % gramotných ľudí. Pre zaujímavosť uvediem, že na Slovensku máme podľa údajov 99,6 % gramotnosť. Menšími hodnotami disponujú najmä krajiny tretieho sveta.
Sloboda - veľmi dôležitý faktor nie je v dnešných rokoch samozrejmosťou a všetko môže byť ešte horšie. Ale aj napriek rozpačitému vývoju badáme postup k lepšiemu aj tu. Na grafe nižšie si môžete pekne prehľadne pozrieť zmeny od roku 1816.
Zvyšné priaznivé dáta dávajú ešte akú-takú nádej:
Váš subjektívny názor veľmi radi zistíme v nasledujúcej ankete: