Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 13. 12. 2019 meniny má Lucia

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Filmy a Seriály - Recenzie
15
Dominik Vetrák
27. marec 2016, 15:33

Brutálny Daredevil je v 2. sérii napínavejší, dychberúcejší a remeselne dotiahnutý k seriálovej dokonalosti (Recenzia)

Netflix sa opäť pochlapil. Ďalšia trinástka epizód s Mattom Murdockom je všetkým tým, čim by mala byť reklama seriálovej tvorby.

Dominik Vetrák
27. marec 2016, 15:33
Brutálny Daredevil je v 2. sérii napínavejší, dychberúcejší a remeselne dotiahnutý k seriálovej dokonalosti (Recenzia)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
15
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

You're one bad day away from being me

 

Frank Castle aka Punisher trafil v tomto momente do čierneho, alebo do červeného, keďže pár sekúnd na to vlepil Redovi na nos. Mal už totiž po krk mierne alibistických rečí Daredevila, ktorý síce so zločinom bojuje hneď na dvoch frontách, zdá sa však, že ani jedna nie je úplne účinná. Kde zlyhá zákon, nastupuje Diabol z Hell’s Kitchen a kde zlyhá aj on... nastúpi Punisher, ktorý sa zbytočne nepýta. Jednoducho vytiahne samopal, rozstrieľa bar plný mafiánov na kúsky a verí, že to, čo robí, je správne. K tomu, či tomu tak naozaj je, sa ešte dostaneme. 

2. séria Daredevila dorazila po roku nekonečného čakania. Po úžasnom debute, ktorý nás svojou kvalitou prekvapil asi najviac z komiksového sveta, boli očakávania až príliš veľké. Vystrašil nás aj odchod showrunnera Stevena S. DeKnighta (zrežíruje Pacific Rim 2), ktorého nahradili jeho kolegovia a výkonní producenti prvej série, Marco Ramirez a Doug Petrie. Našťastie sa po prvotných obavách, že sa druhého kola nezúčastní ani Drew Goddard, nenápadne potvrdilo, že nakoniec seriálu pomáhal rovnako, ako pri jeho debute, čo naše nádeje len zvýšilo. Kreatívny tím sa teda až tak veľmi nezmenil, pribudli herci, pribudli peniažky do rozpočtu, pribudlo aj väčšie hodnotenie pre rating. Zatiaľ čo prvú sériu mohli na Netflixe sledovať diváci už od 15 rokov, tá druhá je oveľa brutálnejšia a priamo zobrazujúca násilie a krv, takže by ju nikto mladší ako 18 rokov vidieť nemal. Ide o prirodzený vývoj a potrebnú zmenu, keďže Elektra a Punisher nejednajú tak úplne v rukavičkách, nehovoriac o Stickovi. 

 

Brutálny Daredevil je v 2. sérii napínavejší, dychberúcejší a remeselne dotiahnutý k seriálovej dokonalosti (Recenzia)


Ten sa aj s The Chaste vracia do príbehu Daredevila, ktorý síce vyčistil svoje mesto od najväčšej korupcie a zla, stále však v jeho srdci drieme monštrum. Monštrum v podobe klanu The Hand, ktorému velil Nobu a ktoré sa po prvotnej porážke nestiahlo. Wilson Fisk je síce za mrežami, ale kriminalita rozhodne v New Yorku neprestane existovať. Jedna takáto nezákonná činnosť má za následok, že sa z Franka Castlea stane vdovec. Mafiáni mu zobrali ako manželku, tak aj jeho dve deti. Vydáva sa teda na cestu pomsty, nemá ale v pláne nasadiť si masku a pomáhať Daredevilovi. V jeho očiach je totiž ochranca New Yorku zbabelec, ktorý sa neodváži dokončiť prácu a po ktorého činoch sa gangstri jednoducho vrátia do ulíc. Punisher to ale vidí inak. Ak zločinca zabije, už nikdy sa nepostaví. Morálna otázka sa nesie počas celej prvej série, pričom sa postupne buduje Punisherov charakter aj v očiach divákov. Sme radi, že stále môžeme tvrdiť, že Marvel má kásting v malíčku. John Bernthal je ako Punisher odzbrojujúci a v niektorých scénach akoby vystrihnutý z komiksu. Je brutálny, neľútostný, no zároveň sympatický, pričom jeho konanie má mnoho argumentácií a hlavne emotívne nepriestreľnú motiváciu. Daredevilovi však problémy s prítomnosťou Punishera nekončia. Do mesta sa vracia jeho milovaná Elektra. Tá ho kedysi nechala napospas osudu. Spolu s jej príchodom rozplietame viaceré pavučiny Mattovej minulosti, ako i dejovej linky okolo Black Sky, The Chaste a The Hand. Ak si myslíte, že epizódy s Punisherom sú už tak napínavé a vyhrotené k veľkým veciam, počkajte si na tie ďalšie. Svojou formou a obsahom vás hravo nechajú v úžase.

 

Brutálny Daredevil je v 2. sérii napínavejší, dychberúcejší a remeselne dotiahnutý k seriálovej dokonalosti (Recenzia)

 

Netflix si v spolupráci s Marvelom pripravil pre divákov ako komiksovú nálož, tak i skvelé momenty z Mattovho civilného, právnického a milostného život. Tie eskalajú do kvalitatívnych a divácky atraktívnych výšin každou ďalšou epizódou. V tomto prípade si Netflix 13-dielny formát s bravúrou obhájil, ba čo viac, po ďalších epizódach budete hladní, ako už dávno nie. Nie je to ani kvôli cliffhangerom, ktorých sa veľa nedočkáte, ale skôr precízne budovaným dejom plným zvratov, nečakaných momentov a nervydrásajúcich súbojov. Klasické seriálové klišé pri zhodnoteniach negatív v seriálových vodách sa tu nekoná. Daredevil netriafa do múrov a slepých uličiek. Scenáristi tentoraz skonštruovali ucelený príbeh bez zbytočných a vedľajších liniek. Aj záhadný človek menom Blacksmith je po dlhšom uvažovaní naozaj účelný, keď nenávratne posadí Frankea Castlea do roly vymáhača diabla a ochrancu New Yorku. 

 

Brutálny Daredevil je v 2. sérii napínavejší, dychberúcejší a remeselne dotiahnutý k seriálovej dokonalosti (Recenzia)


Po remeselnej stránke je Daredevil dokonalý. Réžia si je istá svojou úlohou, má predložený skutočne skvelý koncept jednotlivých častí, pričom tie obstoja aj samé o sebe. K dispozícií má množstvo materiálu a hereckého talentu na to, aby z každej epizódy urobila v najhoršom prípade nadpriemernú zábavu s napínavými momentami a dychberúcou kamerou pri pästných súbojoch. Tie sa znova podarili a páni choreografi by mali dostať tučné bonusy. Pri sledovaní pokračovania hallway fightu či Punisherovej zbesilej jazdy si spomeniete na úroveň potyčiek v The Raid, akurát to bude uveriteľnejšie, brutálnejšie a niekedy aj emotívne. Nie je to ale len pár scénami. Každý jeden súboj je opodstatnený, postavy sa k nemu logicky dopracujú a vyniká ako prevedením, tak svojím natočením. Vskutku, práca s kamerou je v druhej sériii ešte lepšia, než v tej prvej. Úchvatné sú aj dialógy. Už viac netŕpnu kvôli nedostatku zaujímavých zápletok. Či už je to v kancelárii, v súdnej miestnosti, na strechách Hell’s Kitchen alebo jednoducho v tmavom kúte s Elektrou, rozhovory si budete užívať, budete mať pocit, že posúvajú dej vpred a navyše zakaždým priamo či nepriamo rozvetvia charakter danej postavy. 

 

Brutálny Daredevil je v 2. sérii napínavejší, dychberúcejší a remeselne dotiahnutý k seriálovej dokonalosti (Recenzia)


To sme potrebovali ako u Punishera, ktorého budú asi všetci naozaj zbožňovať, tak aj u Elektry. Neodolateľná Elodie Yung stvárnila výbušnú Elektru so všetkou gráciou, akú v sebe mohla nájsť. Zaujme nielen ako žena, ale aj ako dôležitá časť Mattovho života, jeho minulosti, ale i budúcnosti. Navyše si pre ňu scenáristi pripravili aj vlastnú, strastiplnú cestu, vďaka čomu sa o ňu budete zaujímať ešte viac. Chémia s Charliem Coxom (ďalší úžasný výkon) ako Daredevilom je ešte lepšia, než o akej sme snívali, no a to erotické napätie budete doslova cítiť na vlastnej koži. Ak si myslíte, že Scarlett Johansson je najkrajšou a najsexi tvárou Marvelu, vynásobte jej sexepíl tromi, pridajte zaujímavejší charakter, tajomnosť a elektrizujúcu túžbu po jej dalších scénach a dostanete tak Elodie Yung ako Elektru. 

 

Daredevil si ide svojou vlastnou cestou, nebojí sa búrať hranice komiksových filmov či televíznej tvorby, nebojí sa ani ukázať postavy v ich pravom svetle, čomu budú vďační najmä komiksoví fanúšikovia, ale i radoví diváci, keďže tieto činy logicky podtrhávajú motivácie a charakter postáv. Veľkým plusom sú aj romantické pohnútky zúčastnených. Nepôsobí to klišé dojmom, neutvára to ani pocit, že by to tu nemalo čo robiť, ba práve naopak, dodáva to postavám na autentickosti a navyše aj vierohodne zobrazuje city, ktoré nefungujú len preto, lebo si to žiada scenár alebo aura dokonalého imidžu Matta Murdocka. 

 

Brutálny Daredevil je v 2. sérii napínavejší, dychberúcejší a remeselne dotiahnutý k seriálovej dokonalosti (Recenzia)
Čo mi trochu vadilo, bol fakt, že som sa o Daredevilov život bál v druhej sérii o dosť menej, než v tej prvej. Iste, sem-tam ešte príde zbitý a je naozaj blízko smrti, no akosi sa oňho už tak veľmi nebojíte, za čo môže jednak výrazný progres jeho schopností a bojových zručností, tak aj kostým (ten prešiel výrazným upgradom k lepšiemu). Hudba taktiež slušne doprevádza jednotlivé scény a sekvencie, pričom hlavné motívy (najmä v samom závere) vám spôsobia priam zimoriavky. Keď už sme pri tom finále. Možno ste z tých, ktorí boli vyvrcholením prvej série mierne sklamaní, ja medzi nich rozhodne patrím. Bol som teda zvedavý. ako sa páni a dámi pochlapia tentoraz a nemôžem než apelovať na ich odvahu, originalitu a skvelé odkazy na komiksovú predohu, ako i posun v Daredevilom myslení. Je to jednoducho upgrade na všetkých frontoch. Či už sa bavíme o scenári, práci s kamerou či choreografii súbojov, Daredevil sa dokázal s bravúrou prekonať. Z tých 11-12 hodín som sa pri nefungujúcom aspekte či nelogickej scéne pozastavíl jednoducho príliš málokrát na to, aby som to bral ako seriózne mínus.

 

Geniálne napísané a zahrané postavy, skvelé akčné pasáže, ukážkový seriálový formát, odvaha tvorcov, brutálne poňatie súbojov a niekoľko morálnych otázok v spojení s komiksovými odkazmi a mnohými vystavanými otázkami, na ktorých odpoveď si ešte budeme musieť počkať. Daredevil to všetko má a chŕli to na nás každou jednou epizódou. Určtie to nie je dokonalé, no práve preto sa v recenziách nehodnotí percentami, ale bodmi. Aj preto 10/10 s túžobnými očakávaniami a s radosťou, že sa Marvel s Netflixom pustili do niečoho takéhoto. Niečoho, čo hravo strčí do vrecka celú ich celovečernú tvorbu. O výslednej známke rozhodlo aj to, že ma to jednoducho veľmi baví. Niekto nemusí mať voči Daredevilovi žiadne veľké výčitky, ale plný počet bodov tomu nedá, lebo cíti, že je tu priestor na zlepšenie, respektíve týmto príbehom nie je až tak nadšený... a úplne to chápem. Zdá sa však, že ja som cieľovka ako vyšitá. A podobne to vidia aj v chalani v redakcii.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Foto: Disney/Marvel Television, Netflix Tagy: Daredevil, netflix, MCU
Ohodnoť článok
5
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.