Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
23. februára 2016, 19:56
Čas čítania 0:00
Matúš Moravčík

Do kauzy Apple vs. FBI sa zapojil už aj Bill Gates. O čo teda ide, kto je s kým a kto proti komu?

TECH APPLE FACEBOOK FBI GOOGLE IPHONE
Uložiť Uložené

"Ohrozenie bezpečnosti našich osobných informácií môže v konečnom dôsledku ohroziť osobnú bezpečnosť. To je dôvod, prečo sa pre nás šifrovanie stalo tak veľmi dôležité." Tim Cook.

Mobilné zariadenia ako smartfóny predstavujú v dnešnej - digitálnej - dobe niečo, bez čoho si mnohí z nás nevedia predstaviť ani jeden deň. Používame ich na komunikáciu s priateľmi a známymi, zapisovanie dôležitých poznámok, ukladanie dokumentov alebo prezentácií, sledovanie našej polohy či dokonca na realizáciu finančných transakcií. A po všetkom, čo s nimi realizujeme, zostáva zaznamenaná určitá stopa, ktorá tvorí podstatnú časť históriu celej doby používania. Keďže ale ide o extrémne citlivé údaje, v záujme ochrany pre kyberkriminálnikmi nám niektoré smartfóny poskytujú šifrovanie, prostredníctvom ktorého premenia uložené dáta na nezmyselné znaky, čísla a písmena.

Behom uplynulých dní viacerí z vás určite počuli o tom, ako spoločnosť Apple odmieta pre FBI vytvorením novej verzie operačného systému sprístupniť takzvané zadné vrátka (backdoor), vďaka čomu by sa vyšetrovatelia budúcich prípadov vedeli dostať k úplne všetkým zašifrovaným dátam v každom iOS zariadení, čím by ohrozili súkromie miliónov používateľov iPhonu, iPadu alebo multimediálneho prehrávača iPodu. Tlak na kalifornského výrobcu spotrebnej elektroniky začala vláda USA vyvíjať po minuloročnom teroristickom útoku, ktorý sa počas začiatku decembra odohral v meste San Bernardino a pri ktorom prišlo o život 14 ľudí, pričom 22 zostalo zranených. A keďže útočník vlastnil smarfón s logom nahryznutého jabĺčka, dáta, ktoré na vyriešenie prípadu potrebovali, im mohla poskytnúť iba spoločnosť Apple. To im však nestačilo, pretože to, čo dostali, nebolo od 19. októbra v službe iCloud aktualizované. K aktuálnejším dátam vyšetrovatelia nemali prístup z toho dôvodu, že šifrovanie iPhone všetky dáta, ktoré by mohli viesť k dolapeniu ďalších teroristov, po desiatich neúspešných pokusoch odomknutia mobilného zariadenia automaticky vymazalo. Jedným z účinných riešení, aby sa niečo podobné pri budúcich teroristických útokoch neopakovalo, by teda mohol byť spomínaný backdoor. A keďže Apple vytvorenie niečoho takého striktne odmietlo, Tim Cook počas minulého týždňa zverejnil list, kde obhajuje to, čo vzniknuté napätie medzi vládou a výrobcom pred pár dňami spôsobilo.

"Vláda Spojených štátov požaduje, aby Apple zrealizovalo neodôvodnený krok ohrozujúci bezpečnosť našich zákazníkov. Oponujeme tomuto príkazu, pretože jeho dôsledky presahujú rámec legálnych možností. Tento moment nás vyzýva na verejnú diskusiu, popri čom chceme našim zákazníkom a ľuďom z celej krajiny vysvetliť podstatu toho, čo všetko je v stávke."

"Už niekoľko rokov používame šifrovanie na ochranu osobných dát našich používateľov, pretože si myslíme, že to je jediný spôsob, ako udržať informácie v bezpečí. K dátam nemáme prístup dokonca ani my, pretože si myslíme, že obsah vášho iPhone nie je našou záležitosťou."

"Smrtiaci akt teroristov zo San Bernardina, ktorý sa udial počas minuloročného decembra, nás doslova šokoval. Nad stratou života smútime a zároveň požadujeme spravodlivosť pre všetkých, koho táto strata života postihla. Pár dní po útokoch od nás FBI žiadala pomoc, takže sme na podpore snahy vlády vyšetriť tento hrozný čin tvrdo pracovali. Nemáme porozumenie pre žiadnych teroristov. Keď však FBI požiadala o poskytnutie dát, ktoré sú v našom vlastníctve, urobili sme tak," vysvetľuje T. Cook začiatky celej kauzy, ktorá v týchto dňoch nabrala obrovské mediálne rozmery, vrátane následujúcich udalostí. "Avšak, vláda USA od nás žiadala niečo, čo jednoducho nemáme, niečo, čoho vytvorenie považujeme za nebezpečné. Požiadali nás o vytvorenie backdooru pre iPhone."

Podľa názorov mnohých bezpečnostných odborníkov je takýto krok extrémne nebezpečný, pretože by FBI alebo iné štátne organizácie mali neustále dostupný prístup k súkromiu každého majiteľa iPhone, a to i bez udelenia špeciálneho povolenia od príslušného súdu, čo samozrejme nikomu priamo nepovedia. Do priebehu sa v posledom čase navyše začali miešať ďalšie veľké mená a korporácie zo Silicon Valley, vrátane Facebooku, Twitteru, Google či legendárneho zakladateľa spoločnosti Microsoft, filantropa a investora Billa Gatesa. A zatiaľ, čo takmer všetci stoja za Apple, teda aj za ochranou nášho krehkého súkromia, Gates - aj keď nepriamo - vrátane ďalších amerických politikov (Donald Trump a iní) zaujali presne opačnú pozíciu. Otázka teda znie, dokážu spoločnými silami spolu s FBI amerického výrobcu iPhone nakoniec "zlomiť"?

Šanca tu naozaj existuje

Celkom reálnych možností, ktoré v blízkej budúcnosti môžu nastať, existuje viacero. Ak Apple a jeho šéf Tim Cook získa dostatočne veľkú podporu ako od verejnosti, tak aj od iných gigantov z IT priemyslu, druhá strana na čele s vládou Spojených štátov amerických to bude mať skutočne poriadne ťažké. Najskôr je nevyhnutné, aby dokázali ovplyvniť mienku bežných ľudí a potom aj zdanlivo neoblomných korporácií, ktoré však v takom prípade stratia dôveru zákazníkov a následne aj značnú časť obrovských ziskov. A ako isto mnohí viete, niečo podobné sa pár rokov dozadu už odohralo.

Keď Edward Snowden, vtedy ešte ako zamestnanec Národnej bezpečnostnej agentúry USA, zverejnil v polovici roka 2013 niekoľko prísne tajných dokumentov s dôkazmi o fungovaní rafinovaného mechanizmu NSA na zbieranie metadát digitálnej aj telefonickej komunikácie bežných ľudí, čo realizovali potichu a bez akéhokoľvek pádneho odôvodnenia, Google a množstvo ďalších gigantov zo Silicon Valley začalo s obrovskou a nesmierne agresívnou PR kampaňou, aby si dokázali očistiť mená a neodradili tak súčasných alebo budúcich zákazníkov od používania ich produktov. A hoci sa na to postupom času takmer zabudlo, od tejto zlomovej chvíle si používatelia výdobytkov modernej éry dávajú na to s kým a o čom hovoria neporovnateľne väčší pozor. Takže sprístupnenie backdooru prinesie presne opačný efekt, aký s jeho pomocou plánujú dosiahnuť.

Strata súkromia - čo to znamená?

Ako už bolo spomenuté, v prípade, že Apple zadné vrátka autoritám nakoniec predsa len poskytne, dennodenné sledovanie obsahu v iOS smartfónoch alebo tabletoch (kalendár, kontakty, poznámky, dokumenty, platby) bude úplne bežnou záležitosťou. Pokiaľ si postupne začneme zvykať na čoraz väčšiu stratu nášho súkromia, časom môžeme prísť o úplne všetko, takže už nikdy nič nezostane iba našim osobným tajomstvom. Mnohým to preto teraz zrejme pripomína populárny knižný román od G. Orwella pod názvom 1984, kde sa príbeh odohráva v neustále sledovanej spoločnosť žijúcej pod obrovským strachom, že niekto na niekoho druhého niečo povie, hoci by išlo o maximálnu maličkosť. Stačilo iba niečo zakázané nahlas povedať (urážať režim alebo vládcov) buď na verejnosti, pred televízorom alebo hocikde inde a už sa o daného človeka začal zaujímať zodpovedný štátny aparát. A ako to teda súvisí s kauzou Apple vs. FBI?

Do kauzy Apple vs. FBI sa zapojil už aj Bill Gates. O čo teda ide, kto je s kým a kto proti komu?

Zadné vrátka, ktoré od giganta požadujú vyšetrovatelia prípadu, by totiž fungovali na obdobnom princípe, teda aj ako určitý druh prevencie. Ak by o niekom potrebovali zistiť trošku viac informácií, jednoducho iba využijú nástroj od Apple, vďaka čomu rýchlo a hlavne jednoducho zistia, aký obsah máme napríklad v iPhone uložený a ako ten súvisí so vzniknutým alebo ešte len pripravovaným trestným činom. Pokiaľ má ale také niečo naozaj pomôcť vyriešiť či zabrániť vražde alebo iného činu porušujúceho zákon, je to celé v poriadku. Ako však napísal sam šéf Apple, požadované dáta, aj keď nie úplne všetky, vyšetrovateľom poskytli a poskytnú ich vždy, keď ich budú s platným súdnym povolením potrebovať, takže vytváranie akýchsi zadných vrátok nie je vôbec potrebné. Existuje totiž niekoľko alternatívnych spôsobov, ako by sa dal tento aktuálny problém vyriešiť.

Ide tu teda len o to, aby FBI a ďalšie štátne, prípadne neštátne organizácie, ktoré by sa časom k nástroju tak či tak dostali, neotvorili pristúpením na ich požiadavku "Pandorinu skrinku". Zlomenie Apple by v takom prípade znamenalo predzvesť príchodu ďalších, ešte nebezpečnejších požiadaviek a tým pádom ďalšieho potenciálneho ohrozenia nášho osobného súkromia. Načo to teda komplikovať, keď sa zaobídu aj bez backdooru? Je v tom azda ešte niečo viac?

Anketa:
Na koho strane stojíte?
Apple, jednoznačne
Neviem
Americkej vlády a FBI
Apple, jednoznačne
90 %
1480 Hlasov
Neviem
6 %
95 Hlasov
Americkej vlády a FBI
5 %
76 Hlasov
Domov
Zdieľať
Diskusia