Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 17. 10. 2019 meniny má Hedviga

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Tech - Mobily
21
Matúš Moravčík
23. február 2016, 19:56

Do kauzy Apple vs. FBI sa zapojil už aj Bill Gates. O čo teda ide, kto je s kým a kto proti komu?

"Ohrozenie bezpečnosti našich osobných informácií môže v konečnom dôsledku ohroziť osobnú bezpečnosť. To je dôvod, prečo sa pre nás šifrovanie stalo tak veľmi dôležité." Tim Cook.

Matúš Moravčík
23. február 2016, 19:56
Do kauzy Apple vs. FBI sa zapojil už aj Bill Gates. O čo teda ide, kto je s kým a kto proti komu?
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
21
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Mobilné zariadenia ako smartfóny predstavujú v dnešnej - digitálnej - dobe niečo, bez čoho si mnohí z nás nevedia predstaviť ani jeden deň. Používame ich na komunikáciu s priateľmi a známymi, zapisovanie dôležitých poznámok, ukladanie dokumentov alebo prezentácií, sledovanie našej polohy či dokonca na realizáciu finančných transakcií. A po všetkom, čo s nimi realizujeme, zostáva zaznamenaná určitá stopa, ktorá tvorí podstatnú časť históriu celej doby používania. Keďže ale ide o extrémne citlivé údaje, v záujme ochrany pre kyberkriminálnikmi nám niektoré smartfóny poskytujú šifrovanie, prostredníctvom ktorého premenia uložené dáta na nezmyselné znaky, čísla a písmena.

 

Behom uplynulých dní viacerí z vás určite počuli o tom, ako spoločnosť Apple odmieta pre FBI vytvorením novej verzie operačného systému sprístupniť takzvané zadné vrátka (backdoor), vďaka čomu by sa vyšetrovatelia budúcich prípadov vedeli dostať k úplne všetkým zašifrovaným dátam v každom iOS zariadení, čím by ohrozili súkromie miliónov používateľov iPhonu, iPadu alebo multimediálneho prehrávača iPodu. Tlak na kalifornského výrobcu spotrebnej elektroniky začala vláda USA vyvíjať po minuloročnom teroristickom útoku, ktorý sa počas začiatku decembra odohral v meste San Bernardino a pri ktorom prišlo o život 14 ľudí, pričom 22 zostalo zranených. A keďže útočník vlastnil smarfón s logom nahryznutého jabĺčka, dáta, ktoré na vyriešenie prípadu potrebovali, im mohla poskytnúť iba spoločnosť Apple. To im však nestačilo, pretože to, čo dostali, nebolo od 19. októbra v službe iCloud aktualizované. K aktuálnejším dátam vyšetrovatelia nemali prístup z toho dôvodu, že šifrovanie iPhone všetky dáta, ktoré by mohli viesť k dolapeniu ďalších teroristov, po desiatich neúspešných pokusoch odomknutia mobilného zariadenia automaticky vymazalo. Jedným z účinných riešení, aby sa niečo podobné pri budúcich teroristických útokoch neopakovalo, by teda mohol byť spomínaný backdoor. A keďže Apple vytvorenie niečoho takého striktne odmietlo, Tim Cook počas minulého týždňa zverejnil list, kde obhajuje to, čo vzniknuté napätie medzi vládou a výrobcom pred pár dňami spôsobilo.

 

"Vláda Spojených štátov požaduje, aby Apple zrealizovalo neodôvodnený krok ohrozujúci bezpečnosť našich zákazníkov. Oponujeme tomuto príkazu, pretože jeho dôsledky presahujú rámec legálnych možností. Tento moment nás vyzýva na verejnú diskusiu, popri čom chceme našim zákazníkom a ľuďom z celej krajiny vysvetliť podstatu toho, čo všetko je v stávke."

 

 

"Už niekoľko rokov používame šifrovanie na ochranu osobných dát našich používateľov, pretože si myslíme, že to je jediný spôsob, ako udržať informácie v bezpečí. K dátam nemáme prístup dokonca ani my, pretože si myslíme, že obsah vášho iPhone nie je našou záležitosťou."

 

"Smrtiaci akt teroristov zo San Bernardina, ktorý sa udial počas minuloročného decembra, nás doslova šokoval. Nad stratou života smútime a zároveň požadujeme spravodlivosť pre všetkých, koho táto strata života postihla. Pár dní po útokoch od nás FBI žiadala pomoc, takže sme na podpore snahy vlády vyšetriť tento hrozný čin tvrdo pracovali. Nemáme porozumenie pre žiadnych teroristov. Keď však FBI požiadala o poskytnutie dát, ktoré sú v našom vlastníctve, urobili sme tak," vysvetľuje T. Cook začiatky celej kauzy, ktorá v týchto dňoch nabrala obrovské mediálne rozmery, vrátane následujúcich udalostí. "Avšak, vláda USA od nás žiadala niečo, čo jednoducho nemáme, niečo, čoho vytvorenie považujeme za nebezpečné. Požiadali nás o vytvorenie backdooru pre iPhone."

 

Podľa názorov mnohých bezpečnostných odborníkov je takýto krok extrémne nebezpečný, pretože by FBI alebo iné štátne organizácie mali neustále dostupný prístup k súkromiu každého majiteľa iPhone, a to i bez udelenia špeciálneho povolenia od príslušného súdu, čo samozrejme nikomu priamo nepovedia. Do priebehu sa v posledom čase navyše začali miešať ďalšie veľké mená a korporácie zo Silicon Valley, vrátane Facebooku, Twitteru, Google či legendárneho zakladateľa spoločnosti Microsoft, filantropa a investora Billa Gatesa. A zatiaľ, čo takmer všetci stoja za Apple, teda aj za ochranou nášho krehkého súkromia, Gates - aj keď nepriamo - vrátane ďalších amerických politikov (Donald Trump a iní) zaujali presne opačnú pozíciu. Otázka teda znie, dokážu spoločnými silami spolu s FBI amerického výrobcu iPhone nakoniec "zlomiť"?

 

 

Šanca tu naozaj existuje

Celkom reálnych možností, ktoré v blízkej budúcnosti môžu nastať, existuje viacero. Ak Apple a jeho šéf Tim Cook získa dostatočne veľkú podporu ako od verejnosti, tak aj od iných gigantov z IT priemyslu, druhá strana na čele s vládou Spojených štátov amerických to bude mať skutočne poriadne ťažké. Najskôr je nevyhnutné, aby dokázali ovplyvniť mienku bežných ľudí a potom aj zdanlivo neoblomných korporácií, ktoré však v takom prípade stratia dôveru zákazníkov a následne aj značnú časť obrovských ziskov. A ako isto mnohí viete, niečo podobné sa pár rokov dozadu už odohralo.

 

Keď Edward Snowden, vtedy ešte ako zamestnanec Národnej bezpečnostnej agentúry USA, zverejnil v polovici roka 2013 niekoľko prísne tajných dokumentov s dôkazmi o fungovaní rafinovaného mechanizmu NSA na zbieranie metadát digitálnej aj telefonickej komunikácie bežných ľudí, čo realizovali potichu a bez akéhokoľvek pádneho odôvodnenia, Google a množstvo ďalších gigantov zo Silicon Valley začalo s obrovskou a nesmierne agresívnou PR kampaňou, aby si dokázali očistiť mená a neodradili tak súčasných alebo budúcich zákazníkov od používania ich produktov. A hoci sa na to postupom času takmer zabudlo, od tejto zlomovej chvíle si používatelia výdobytkov modernej éry dávajú na to s kým a o čom hovoria neporovnateľne väčší pozor. Takže sprístupnenie backdooru prinesie presne opačný efekt, aký s jeho pomocou plánujú dosiahnuť.

 

Strata súkromia - čo to znamená?

Ako už bolo spomenuté, v prípade, že Apple zadné vrátka autoritám nakoniec predsa len poskytne, dennodenné sledovanie obsahu v iOS smartfónoch alebo tabletoch (kalendár, kontakty, poznámky, dokumenty, platby) bude úplne bežnou záležitosťou. Pokiaľ si postupne začneme zvykať na čoraz väčšiu stratu nášho súkromia, časom môžeme prísť o úplne všetko, takže už nikdy nič nezostane iba našim osobným tajomstvom. Mnohým to preto teraz zrejme pripomína populárny knižný román od G. Orwella pod názvom 1984, kde sa príbeh odohráva v neustále sledovanej spoločnosť žijúcej pod obrovským strachom, že niekto na niekoho druhého niečo povie, hoci by išlo o maximálnu maličkosť. Stačilo iba niečo zakázané nahlas povedať (urážať režim alebo vládcov) buď na verejnosti, pred televízorom alebo hocikde inde a už sa o daného človeka začal zaujímať zodpovedný štátny aparát. A ako to teda súvisí s kauzou Apple vs. FBI?

 

Do kauzy Apple vs. FBI sa zapojil už aj Bill Gates. O čo teda ide, kto je s kým a kto proti komu?

 

Zadné vrátka, ktoré od giganta požadujú vyšetrovatelia prípadu, by totiž fungovali na obdobnom princípe, teda aj ako určitý druh prevencie. Ak by o niekom potrebovali zistiť trošku viac informácií, jednoducho iba využijú nástroj od Apple, vďaka čomu rýchlo a hlavne jednoducho zistia, aký obsah máme napríklad v iPhone uložený a ako ten súvisí so vzniknutým alebo ešte len pripravovaným trestným činom. Pokiaľ má ale také niečo naozaj pomôcť vyriešiť či zabrániť vražde alebo iného činu porušujúceho zákon, je to celé v poriadku. Ako však napísal sam šéf Apple, požadované dáta, aj keď nie úplne všetky, vyšetrovateľom poskytli a poskytnú ich vždy, keď ich budú s platným súdnym povolením potrebovať, takže vytváranie akýchsi zadných vrátok nie je vôbec potrebné. Existuje totiž niekoľko alternatívnych spôsobov, ako by sa dal tento aktuálny problém vyriešiť.

 

Ide tu teda len o to, aby FBI a ďalšie štátne, prípadne neštátne organizácie, ktoré by sa časom k nástroju tak či tak dostali, neotvorili pristúpením na ich požiadavku "Pandorinu skrinku". Zlomenie Apple by v takom prípade znamenalo predzvesť príchodu ďalších, ešte nebezpečnejších požiadaviek a tým pádom ďalšieho potenciálneho ohrozenia nášho osobného súkromia. Načo to teda komplikovať, keď sa zaobídu aj bez backdooru? Je v tom azda ešte niečo viac?

Na koho strane stojíte?
Apple, jednoznačne
1480 hlasov
Neviem
95 hlasov
Americkej vlády a FBI
76 hlasov
Ohodnoť článok
8
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.