Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 6. 6. 2020 meniny má Norbert

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Recenzie
44
Dominik Vetrák
26. apríl 2015, 14:21
Čas čítania: 6:10
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Vikingovia dobýjajú Paríž, no strácajú pritom priazeň svojich bohov a fanúšikov (Recenzia)

3. séria nás zaviedla nielen do Anglicka, ale aj do Paríža, ktorý sa rozhodli VIkingovia dobyť. Čiastočne ale pritom stratili svoje kvality.

Dominik Vetrák
26. apríl 2015, 14:21
Čas čítania: 6:10
Vikingovia dobýjajú Paríž, no strácajú pritom priazeň svojich bohov a fanúšikov (Recenzia)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
44
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Myslím, že budem hovoriť za všetkých, keď napíšem, že 2. séria Vikingov bola úžasná a oveľa lepšia, než tá prvá. Skvelé postavy, ich prerod a hlavne neuveriteľné dejové zvraty či iné faktory (napríklad úžasná choreografia súbojov) sa okrem iného pričinili o perfektnú druhú sériu historického eposu od History. Priemerne 4.3 mlióna divákov (aktuálne) je na túto stanicu celkom slušné, VIkingovia im pekne dvíhajú čísla, a tak sa pre ďalšie časti rozhodli priniesť do seriálu viac epickosti, na čo nás showrunner a scenárista Michael Hirst pripravoval už dávno pred ich premiérou. 

 

V 10-dielnej 3. sérii nás teda čakali súboje vo Wessexe, ťah na Paríž a taktiež isté boje o pozemky. Niektorí Vikingovia už začali myslieť na budúcnosť, v ktorej sa miesto bojov o slávu a zvýšené ego či majetok bude nachádzať istota vlastníctva kvalitnej pôdy. Ragnar a Lagertha, ešte predtým, než sa stali vodcami Vikingov, boli obyčajnými roľníkmi, a preto si vážia kvalitnú pôdu. To niektorí severania nikdy nepochopia, no nikto im to nemôže mať ani za zlé. Ragnar je ale kráľ a rozhodne sa preto uzavrieť dohodu s kráľom Wessexu, Egbertom. Ak ste videli posledné časti, viete, ako to nakoniec dopadlo. V prípade, že ste ešte finále nevideli, radím vám nechať si recenziu na neskôr. Bude totiž obsahovať isté spoilery. 

 

Vikingovia dobýjajú Paríž, no strácajú pritom priazeň svojich bohov a fanúšikov (Recenzia)


Po vyriešení všetkého potrebného vo Wessexe sa Ragnar rozhodne na základe príbehov od istého pútnika (dokonca hovoriaceho rečou nepriateľa) a Athelstanových poznámok dobyť Paríž, hlavné mesto Franskej ríše 9. storočia. Ragnar teda spojí pár Earlov (jarl) a na desiatkách lodí sa tak dostáva až pred jeho brány, kde ale po prvom frontálnom útoku zisťuje, že dobyť skutočnú pevnosť nie je také jednoducho, ako plieniť dediny na severe Anglicka. Stráca viac než tisícku mužov a začína strácať pevnú pôdu pod svojimi kráľovskými nohami. Navyše sa vážne zraní a celý nájazd sa začína javiť ako neúspešný, ba priam až s katastrofálnymi následkami. 

Vikingovia dobýjajú Paríž, no strácajú pritom priazeň svojich bohov a fanúšikov (Recenzia)
Rozjazd trvá 3. sérii približne 2-3 časti, takže rozhodne nejde o podarený začiatok. Počas všetkých 10 častí nezažijete nič, čo by v už zaužívaných aspektoch prekonalo 2. sériu. Dejové zvraty, vrátane toho vo finále, sú očakávané a predvídateľné, nech pôsobia akokoľvek atraktívne. Od Ragnarovho „zmŕtvychvstania“ som očakával viac, minimálne, že zabije niekoho dôležitého, no aj moment, kedy dýkou preťal kňazove hrdlo, bol pre mňa tak trochu nostalgickým. Ragnar už dávno nie je tým bezohľadným, agresívnym a vojensky založeným Vikingom. Pre dobro svoje a svojho ľudu už viac rozmýšľa hlavou, no aj kvôli tomu je jeho psychologický prerod pre diváka miestami až bolestivý. Ragnar drviaci lebku kráľovi Severanov a Ragnar neschopný zabitia niekoho významného pre dobro svojich blízkych a získanie bohatstva sú dve celkom odlišné osoby. Jeho prerod mi jednoducho prišiel až príliš urýchlený a nedostatočne opodstatnený. Výrazne sa oň pričinil aj Athelstan, neviem si pomôcť, no práve on mi vôbec nechýba. Nakoniec, pôvodne mal umrieť už v prvej sérii, je teda škoda, že k tomu došlo až teraz. Iste, z očividných dôvodov bol neodmysliteľnou súčasťou deja, no udalosti a zaujímavé časti tohto príbehu sa výrazne posunuli vpred práve po jeho smrti. 

Niektoré postavy dostávajú až príliš málo priestoru. Veľmi rád by som si užil viac Lagerthy, viac Bjorna, viac Rolla aj viac šialeného Flokiho, no 3. séria až príliš často lieta z jedného miesta na druhé a trochu aj chaoticky zobrazuje udalosti prebiehajúce vo viacerých krajinách. Hirst sa asi rozhodol, že chce mať z Vikingov malé Game of Thrones, čo mu ale vôbec nevyšlo. Väčším problémom už potom je, že síce ukáže postavy, no ich pohnútky, vývin a rozhodnutia častokrát neodhalí. Nechať diváka v neistote a potreby domýšľavosti je fajn, no ak to robíte príliš často, do príbehu sa dostane až príliš veľa otáznikov a frustrácie z toho, že prestávate svoje obľúbené postavy poznávať. Našťastie sú dialógy stále nesmierne kvalitné, občas aj zábavné a niekedy aj prekvapivé. Chémia medzi všetkými postavami funguje dobre, najmä tie nové, či už sa jedná o skvelého kráľa Egberta alebo našich Parížanov (najmä Christian Grey 9. storočia potešil), priniesli toľko potrebný čerstvý vánok do seriálu. 

Vikingovia dobýjajú Paríž, no strácajú pritom priazeň svojich bohov a fanúšikov (Recenzia)
Vikingovia nie sú Game of Thrones (aj keby to u History chceli), scenárista Michael Hirst sa musí pevne držať histórie, aj keď to občas vyzerá, že seriálu by skutočne pomohlo, keby sa Hirst občas nechal uniesť. Ak si chcete naštudovať históriu Severanov, príbeh Ragnara (jeho existencia nie je potvrdená, ani vyvrátená, všetko ale nasvedčuje tomu, že skutočne existoval, rovnako ako drvivá väčšina postáv), rozhodne vám to odporúčam, ide o zaujímavé čítanie. V konečnom dôsledku ale nevieme, nakoľko presne sa Hirst drží histórie. Niekedy ale fakt, že nemôže zmeniť dejiny a nazvať tento seriál aj tak trochu fantasy a nie historickým, výrazne škodí. V momente, kedy Ragnar vyskočil z truhly sme asi všetci dúfali, že kráľa Franskej ríše jednoducho prebodne a zasadne na jeho trón. To by bol dokonalý koniec 3. série. Nestalo sa tak a očakávaný cliffhanger spočinul v Ragnarovom prehovore k Flokimu, kedy ho priamo obvinil z vraždy Athelstana. No a čo? Najschopnejší staviteľ lodí aj tak nezomrie, Ragnar ho jednoducho zabiť nemôže. Nielen finále, ale aj celá 3. séria je spleťou nedostatočných úsekov, bojov či jednotlivých záberov. Kamera si drží svoju kvalitu, no napríklad súboje sú výrazne slabšie, je ich oveľa menej a nesústreďujú sa už na jednotlivcov ani na atraktívne, krvou zaliate sekvencie. Zábery sa sústreďujú na skupinky desiatok až stoviek postáv mávajúcich mečmi, čo vás po chvíli už prestane baviť. Obyčajné ostreľovanie z diaľky slávi väčší úspech, než osobné súboje, ku ktorým častokrát ani nedôjde. Keď už je na to možnosť a vy sa tešíte, ako pohani vyplienia Paríž, tak nám moment, na ktorý čakal každý z nás, jednoducho ukázaný nie je. Ako k tomuto rozhodnutiu kompetentní prišli, fakt netuším. Minimalistickejšie poňatie súbojov tomuto seriálu jednoducho pristálo oveľa viac. Stále sa však nájde pár úžasných momentov, ako napríklad slow-mo záber na Ragnara uhýbajúceho sa kopijí, ktorá ho len oškrela. Neviem, či History tentoraz dalo Hirstovi menší budget, no o tom silne pochybujem. Choreografia bitiek je miestami až lacná a opakujúca sa, ak teda nejaká je. Bitiek už totiž veľa neuvidíte. Seriál sa viac sústreďuje na postavy, ich konanie a na oveľa viac dialógov, aj keď sú miestami až zbytočné či, ako som už spomínal, veľa z nich sa o vývine jednotlivých charakterov nedozvieme.

Vikingovia dobýjajú Paríž, no strácajú pritom priazeň svojich bohov a fanúšikov (Recenzia)
Čoho ale v 3. sérii je až príliš veľa, sú CGI zábery. Lode, more, Paríž, jeho hradby. Všetko je to až príliš priehľadné a rozhodne sa nedá hovoriť o špičkovej práci na počítačoch. Keď už som spomenul Paríž, nedá mi nespomenúť aj jeho otrasný vzhľad a veľké množstvo nedostatkov. Na prvý pohľad vyzerá Paríž ako malý ostrovček, ani nie dvakrát väčší ako Kattegat. Akonáhle sa však dostaneme za hradby, mesto je vykreslené na obrovskej rozlohe s neuveriteľne veľkým množstvom budov. Zábery z vtáčej perspektívy však tvrdia niečo iné. Celkové spracovanie jednoducho vo finále vyzerá odfláknuto.

Odfláknutý bol miestami aj scenár plný nelogických rozhodnutí a občas aj preslovov. Za všetko hovorí epizóda, v ktorej sa brat princeznej Kwenthrith čuduje, prečo Vikingovia nezaútočili na oba brehy plné nepriateľov a miesto toho sa sústredili len na jeden. Neviem si pomôcť, v tej chvíli som sa cítil trápne aj za scenáristu a človeka, ktorý odsúhlasil natočenie tejto sekvencie. To boli Angličania až takí tupí, alebo sa len seriál potreboval posunúť a nenašiel žiaden iný spôsob? Logických dier v scenári je viacero, niektoré sa dajú zvrhnúť na niekdajšiu inteligenciu a vynaliezavosť ľudí v danom období, iné sú zase neodpustiteľné a skutočne iritujúce. Aspoň že nás tvorcovia ťahali počas druhej polovice série za nos, keď nás nechali uveriť, že Ragnar úplne prekonvertoval a prestal ctiť svojich bohov. Nikomu z môjho okolia, ktoré Vikingov sleduje, sa totiž prerod velikána Ragnara na kresťana vôbec nepáčil. 


Vikingovia dobýjajú Paríž, no strácajú pritom priazeň svojich bohov a fanúšikov (Recenzia)Vikingovia dobýjajú Paríž, no strácajú pritom priazeň svojich bohov a fanúšikov (Recenzia)
Seriál trpel najmä zbytočnými romancami, odklonom od svojich koreňov a takmer mizivou gradáciou. Taká 8. epizóda, kedy Vikingovia padali z hradieb ako hrušky a nedokázali na to zareagovať nijak inak, než tupým čumením na umierajúcich spolubojovníkov, bola jednoducho veľkým sklamaním. Chýbalo napätie, chýbala gradácia, chýbali akékoľvek emócie. Brutálni a obrovskí Vikingovia sa odrazu javili ako neškodné medvedíky čistotné, dokonca ani smrť niektorých hlavných či vedľajších postáv vám už nejak extrémne nevadila. Buď sa Vikingovia vrátia ku svojim koreňom a začnú opäť viac mávať sekerami a mečmi a menej sa zamerajú na ľúbostné vzťahy a rozvíjanie zbytočných dejových liniek, alebo upadnú do vôd čiste priemerných televíznych show. Nevýrazný soundtrack či miestami ležérne výkony hercov výslednej kvalite 3. sérii taktiež nepomohli.


Jeden z tých lepších momentov
Vikingovia dobýjajú Paríž, no strácajú pritom priazeň svojich bohov a fanúšikov (Recenzia)

 

Cez to všetko bola ale 3. séria zábavná, miestami pozitívne prekvapila a posunula nás v deji o hodný kus naproti priaznivej-nepriaznivej budúcnosti Vikingov. Taktiež sme si definitívne potvrdili, že Veštcove slová sú pravdivé, aj keď ich interpretácia vyžaduje odlišný spôsob premýšľania. Postavy sa pretvorili, v 4. sérii nás pravdepodobne očakávajú ďalšie dejové zvraty a príbeh plný zrady, no tešiť sa môžeme aj na definitívny súboj Rolla s Ragnarom (čo potvrdil Michael Hirst v poslednom rozhovore) či Ragnarovu pomstu kráľovi Egbertovi. Síce sa na to posledné časti vôbec nesústredili, no vyplienenie osady vo Wessexe ešte asi bude Egberta a jeho syna niečo stáť. Vikingovia sú stále nebojácni, silní a krvilační, no už dávno nie sú až takí nebezpeční a atraktívni. Na súbojoch už asi nerobia kreatívni ľudia, stopáž je občas vyplnená zbytočnými či kvalitatívne nedostačujúcimi zábermi a, bohužiaľ, častokrát sú zbytočné aj celé dejové linky. Stále však milujeme Rolla, milujeme Ragnara a milujeme, keď Vikingovia prelejú európsku krv. Snáď to ale o rok bude lepšie, aj keď 2. sérii sa už asi nič nevyrovná. 6.5/10

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: History Tagy: vikings
Ohodnoť článok
19
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.