Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
12. novembra 2023, 17:54
Čas čítania 1:00
Dominik Vetrák

Skončil sa najdlhší štrajk hollywoodskej histórie. Herci porazili štúdiá a získali lepšie platy a podmienky

Skončil sa najdlhší štrajk hollywoodskej histórie. Herci porazili štúdiá a získali lepšie platy a podmienky
Zdroj: Sony Pictures
FILMY A SERIÁLY HOLLYWOODSKY ŠTRAJK HERCOV
Uložiť Uložené

Čo získali herci, v čom ustúpili štúdiám, aké budú mať platy a nahradí ich AI?

Odbory hollywoodskych hercov SAG-AFTRA ukončujú po 118 dňoch najdlhší štrajk hercov v histórii Hollywoodu. Herci začali štrajkovať tesne po tom, ako vstúpili do štrajku scenáristi, ktorí si cez štúdiá pretlačili svoje podmienky 27. septembra. Hercom to trvalo trochu dlhšie a vôbec nebolo isté, že sa s organizáciou zastupujúcou štúdiá (AMPTP) dohodli. 

Odporúčané
Začne písať umelá inteligencia scenár nových sérií The Last of Us a Stranger Things? Štrajk scenáristov sa skončil po 5 mesiacoch Začne písať umelá inteligencia scenár nových sérií The Last of Us a Stranger Things? Štrajk scenáristov sa skončil po 5 mesiacoch 27. septembra 2023, 18:00

Najväčším problémom bolo riešenie umelej inteligencie nahrádzajúcej hercov. AMPTP vo svojom nedávno návrhu stále požadovala, aby štúdiá mohli voľne používať digitálne skeny hercov s cieľom využívať ich podobizne aj po ich smrti. Nemuseli by pritom mať ani súhlas ich rodiny či odborov SAG-AFTRA.

Inými slovami, štúdio Paramount Pictures by mohlo používať hlas a výzor Arnolda Schwarzeneggera aj stovky rokov po jeho smrti a natočiť s jeho digitálnou podobou desiatky Terminátorov, aj keď by proti tomu bojovala celá jeho rodina.

Toto cez odbory SAG-AFTRA neprešlo. Pre hercov získali čiastočnú ochranu pred využívaním umelej inteligencie, rovnako ako sa to podarilo scenáristom. Čo všetko teda herci získali v nových zmluvách, ktoré budú platné minimálne najbližšie tri roky?

  • Vyššie mzdy pre najmenej zarábajúcich hercov a komparz,
  • bonus na výplate od streamingových služieb pre hercov účinkujúcich v populárnych seriáloch,
  • väčšie penzie a lepšiu zdravotnú starostlivosť,
  • lepšie platy pre všetkých,
  • ochranu pred AI.
Domov
Zdieľať
Diskusia