Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
5. februára 2023, 15:30
Čas čítania 0:51
Martin Mičuda

Volkswagen Golf nie je prvýkrát od roku 2007 najpredávanejším autom v Európe, prepadol sa až na 5. miesto

Volkswagen Golf nie je prvýkrát od roku 2007 najpredávanejším autom v Európe, prepadol sa až na 5. miesto
Zdroj: Volkswagen
TECH AUTOMOBILOVÝ PRIEMYSEL GOLF VOLKSWAGEN
Uložiť Uložené

V roku 2022 sa však najpredávanejším vozidlom v Európe stal Peugeot 208.

Spoločnosť JATO Dynamics už tradične v úvodných mesiacoch nového roka bilancuje automobilový trh toho predošlého. Práve zverejnené štatistiky poukazujú na viaceré zaujímavosti. Minulý rok sa v Európe (EÚ, Švajčiarsko, Spojené kráľovstvo, Nórsko a Island) predalo opäť menej osobných vozidiel ako v roku 2019, teda pred pandémiou. Dokopy ide o 11,3 milióna automobilov, čo je najmenej od roku 1985. Za veľkým poklesom je nielen doznievajúca pandémia, ale aj nedostatok čipov, a teda ochromená výroba, inflácia a vojna na Ukrajine.

Odporúčané
Vyskúšali sme úplne nový Volkswagen Golf. Aká je jeho 8. generácia? Vyskúšali sme úplne nový Volkswagen Golf. Aká je jeho 8. generácia? 29. augusta 2020, 15:32

To, že (nielen) európsky automobilový trh naďalej bojuje s aktuálnymi nástrahami ťažkej doby, sa čakalo, vskutku veľkým prekvapením však je, že po dlhých rokoch sa odohrala výmena na čele rebríčka najpredávanejších vozidiel.

Európskemu trhu totiž od roku 2007 kraľoval Volkswagen Golf, ktorý bol neohrozenou predajnou jednotkou. V roku 2022 sa však najpredávanejším vozidlom v Európe stal Peugeot 208 (206 816 kusov), zatiaľ čo Golf zaznamenal 14 % medziročný pokles a so 177 203 predanými exemplármi obsadil až 5. priečku.

JATO,
Zdroj: JATO

Dlhoročný bestseller bol tak zosadený z trónu, ba čo viac, okrem 208-čky ho predbehli nielen Dacia Sandero či Fiat 500, ale aj model z vlastných radov T-Roc. Zo zverejnenej štatistiky sa nedá automaticky tvrdiť, že záujem o model Golf citeľne klesá, pretože aj samotná automobilka priznáva veľké výpadky vo výrobe a s tým súvisiace objednávky, ktoré neboli vybavené.

Domov
Zdieľať
Diskusia