Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento článok je vytvorený v rámci mediálnej spolupráce s Bontonfilm.
20. júla 2022, 17:30
Čas čítania 2:49
redakcia

Vizuálne efekty filmu Všetko, všade, naraz robili piati zamestnanci a pomáhali si tutoriálmi

Vizuálne efekty filmu Všetko, všade, naraz robili piati zamestnanci a pomáhali si tutoriálmi
Zdroj: Všetko, všade, naraz
FILMY A SERIÁLY EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE FILMY 2022 NOVÉ FILMY NOVÉ FILMY V KINÁCH (KINOPROGRAM)
Uložiť Uložené

Aktuálne má na Rotten Tomatoes skóre 95 % zo 100 a stovky pozitívnych recenzií.

Ak si myslíš, že už si v kine videl všetko, akčná sci-fi novinka s nekonečným názvom Všetko, všade, naraz (v origináli Everything Everywhere All at Once) ťa presvedčí o opaku. Film, ktorý tento rok poriadne otriasol svetom kinematografie a vyvolal medzi kinofilmi búrku nadšenia, prišiel už aj do slovenských kín.

O hype okolo fenoménu Všetko, všade, naraz svedčí napríklad to, že narážka naň sa dostala aj do najnovších Mimoňov. Tejto nízkorozpočtovej nezávislej snímke sa podarilo doteraz celosvetovo zarobiť viac ako 90 miliónov dolárov. Na medzinárodnom filmovom serveri Rotten Tomatoes si už dlhodobo drží fantastické skóre 95 % zo 100 a na konte má stovky pozitívnych recenzií od filmových kritikov a tisíce od bežných divákov. Recenzenti na filme oceňujú najmä jeho originalitu, neuveriteľné množstvo kreatívnych, bizarných, až absurdných nápadov tvorcov, skvelé herecké výkony, kvalitnú réžiu, ohromujúce vizuálne efekty, ako aj silný príbeh s hlbokou myšlienkou.

Film Všetko, všade, naraz
Zdroj: Všetko, všade, naraz

Pri vizuálnych efektoch si vraj pomáhali youtubovými tutoriálmi 

Je až neuveriteľné, že kým v hollywoodskych blockbusteroch majú vizuálne efekty na starosti veľké tímy, film Všetko, všade, naraz si vystačil s piatimi ľuďmi, ktorí si údajne pri tvorbe pomáhali aj tutoriálmi na Youtube. No napriek skutočne kurióznym podmienkam, v ktorých táto snímka vznikala, a nízkemu rozpočtu ju mnohí kritici považujú za oveľa lepší film ako poslednú marvelovku Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva. Podobne ako najnovší Doctor Strange, aj sci-fi novinka Všetko, všade, naraz sa venuje téme multivesmíru a paralelných realít. Ponúka však divákom oveľa odviazanejší „mnohovesmír šialenstva“ ako spomenutá komiksovka.

Príbeh je o Evelyn, ktorá žije niekoľko paralelných životov 

Príbeh vychádza z tradičnej „zero to hero“ schémy, to je však jeden z mála stereotypov, ktoré v tejto snímke nájdeš. Inak je to naozaj divoká jazda, pri ktorej nemáš ani len tušenia, čo ti tvorcovia v nasledujúcej scéne naservírujú. Hlavnou hrdinkou je Evelyn (Michelle Yeoh), unavená žena v strednom veku, ktorá sa zo všetkých síl snaží udržať pri živote rodinnú práčovňu. Okrem toho sa musí vyrovnať s krachujúcim manželstvom, nevrlým otcom a dospievajúcou dcérou, pre ktorú prestala byť autoritou. Najväčšie vrásky na čele jej však robí daňové priznanie, s ktorým si čoskoro bude musieť poradiť. Evelyn je práve uprostred nepríjemnej schôdzky na daňovom úrade, keď sa zrazu objaví jej manžel z inej dimenzie a ukáže jej, že má stovky ďalších paralelných životov a nie každý z nich je takýto naprd.

V jednom je filmovou hviezdou, v inom šéfkuchárkou, v ďalšom majsterkou kung-fu. Niekde má namiesto prstov párky, inde si úradníčku z finančného úradu (Jamie Lee Curtis) vzala za ženu a niekde je zase obyčajným kameňom. Všetkým paralelným vesmírom však teraz hrozí nebezpečenstvo a zachrániť ich môže jedine Evelyn. Tá sa ako najneúspešnejšia verzia všetkých svojich potenciálnych ja stáva vyvolenou podobnou Neovi z Matrixu a bude sa musieť popasovať s niečím ešte horším, ako sú dane.

Film Všetko, všade, naraz
Zdroj: Všetko, všade, naraz

Film sa vyznačuje absurdným humorom 

Originálnu kreatívnu nálož s názvom Všetko, všade, naraz majú na svedomí dvaja Danielovia – Daniel Kwan a Daniel Scheinert, známi aj pod spoločnou prezývkou Daniels. Dvojica mladých režisérov sa v minulosti preslávila najmä poriadne uletenou komediálnou drámou Swiss Army Man. Predstaviteľ Harryho Pottera Daniel Radcliffe v nej stvárňuje prdiacu mŕtvolu, ktorej telo sa stroskotanec na pustom ostrove pokúsi využiť ako „pomôcku“ pri plavbe na pevninu, no napokon sa ukáže, že mŕtvola nie je tak celkom mŕtva. Podobným absurdným humorom sa vyznačuje aj novinka Všetko, všade, naraz, ktorá je však zároveň aj silnou rodinnou drámou a poctivým akčným filmom s prvkami kung-fu.

„Jednou z našich obľúbených vecí je vyvolávať v ľuďoch emócie pri sledovaní niečoho absurdného,“ vyznal sa Daniel Scheinert. Ako príklad uviedol scénu, v ktorej si herecké legendy Michelle Yeoh a Jamie Lee Curtis navzájom striekajú do úst a po tvári kečup s horčicou. „Stále sme im hovorili, že to bude krásna, emocionálna časť filmu, a ony na to: ,O čom to, preboha, hovoríte?‘“ spomína so smiechom Scheinert. „A keď sme to nakoniec celé zostrihali, povedal som si: Áno, mali sme pravdu!“ dodal režisér.

Film Všetko, všade, naraz
Zdroj: Všetko, všade, naraz

Na spomenutú scénku aj na množstvo ďalších krásnych šialeností, napríklad na vesmír s párkovými prstami či s rozprávajúcimi kameňmi, ktoré sa medzičasom stali kultovými a dostali sa napríklad aj do spomenutých Mimoňov, sa môžeš tešiť v slovenských kinách už 21. júla 2022. Kinonovinka Všetko, všade, naraz je naozaj must see pre všetkých filmových fajnšmekrov, tak si ju nenechaj ujsť na veľkom plátne.

Domov
Zdieľať
Diskusia