Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
27. júna 2022, 16:30
Čas čítania 5:17
Dominik Vetrák

Kvôli týmto seriálom si zaplatíš Netflix, Apple TV+ aj HBO Max. Nič lepšie sme tento rok zatiaľ nevideli

Kvôli týmto seriálom si zaplatíš Netflix, Apple TV+ aj HBO Max. Nič lepšie sme tento rok zatiaľ nevideli
Zdroj: Netflix
FILMY A SERIÁLY NAJLEPŠIE SERIÁLY PROGRAM STREAMINGOVÝCH SLUŽIEB
Uložiť Uložené

Za prvých šesť mesiacov roka 2022 sme videli veľké množstvo úžasných seriálov.

Po pohľade na najhoršie a najlepšie filmy prvej polovice roka 2022 je načase zrekapitulovať si aj seriálovú nádielku. Videli sme veľké množstvo seriálov a aj nejaké minisérie, takže vieme celkom objektívne vybrať to najpodarenejšie, čo vyšlo.  

Ak sa ti páčia naše každoročné a polročné prehľady toho najlepšieho zo sveta filmov a seriálov, podpor nás a staň sa členom klubu Refresher+. Vďaka tvojej podpore vieme, že máš o tieto články záujem, a budeme ich písať aj naďalej. 

Odporúčané
Stvorila Upside Down práve Eleven a čo všetko sme sa dozvedeli zo 4. série? Plus časová os celého seriálu Stvorila Upside Down práve Eleven a čo všetko sme sa dozvedeli zo 4. série? Plus časová os celého seriálu 23. júna 2022, 16:30

10. Barry (HBO Max)

Tretia séria Barryho nás oproti prvým dvom trochu sklamala. Ako celok to nefungovalo tak dobre ako predtým, no aj napriek tomu sme si počínanie nájomného vraha Barryho užili. Barry sa snaží prestať so zabíjaním a chce sa sústrediť na svoj vzťah so Sally a hereckú kariéru, jeho minulosť ho však opäť dobehne a on musí znovu siahnuť po zbrani. Medzitým sa mu pokúša pomstiť Fuches a jeho priateľka Sally si začína uvedomovať, že Barry rozhodne nie je psychicky v poriadku. Vysvitne však, že to isté sa dá povedať aj o nej. 

Na Barrym sú stále najlepšie postavy, ich interakcie a nečakané príbehové zvraty. Tvorcovia seriálu sa môžu spoľahnúť na kvalitných hercov, ktorí bez problémov predajú potrebné emócie postáv. A aj keď nás seriál neuchvátil ako celok, niektoré jeho epizódy boli fantastické, ako napríklad akčná naháňačka, ktorá svojím spracovaním nemá v Hollywoode obdobu. 

Barry
Zdroj: HBO

9. The Legend of Vox Machina (Amazon Prime)

Animovaný seriál vytvorili podľa internetového príbehu založeného na populárnej spoločenskej hre Dungeons and Dragons. Tento fantasy svet je plný násilia, vulgarizmov, drakov a iných bytostí, ktoré hrdinom komplikujú život.

Hlavnými postavami sú trpaslíci, čarodejnice, elfovia a iní netradiční jedinci, ktorí tvoria hrdinský tím Vox Machina. Navštevujú nebezpečné misie a nestránia sa krčmových bitiek. Keď sú na mizine, podujmú sa na samovražednú misiu pre kráľovstvo. 

Prvá séria má len 12 epizód s priemernou dĺžkou 20 minút, takže ju zhltneš veľmi rýchlo. My sme si v seriáli obľúbili postavy, ktoré majú sem-tam vydarené hlášky, inokedy zase predvádzajú akrobatické a akčné kúsky. Ide o seriál pre dospelých, takže tvorcovia občas riešia aj seriózne problémy a nešetria krvou a násilím. 

The Legend of Vox Machina
Zdroj: Amazon Prime

8. Ozark (Netflix)

Finále Ozarku sa nieslo v dosť depresívnej atmosfére. Znovu nás ohúrili herci a prekvapivé momenty, no nie sme úplne spokojní so samotným koncom príbehu. Osud niektorých postáv sme si predstavovali inak, no aj tak ide o nesmierne kvalitný kriminálny a dramatický príbeh z prostredia problémovej rodiny zapletenej do biznisu s vládou USA a zároveň s mexickým drogovým kartelom. Atmosféra Ozarku nám bude chýbať, takže sme čiastočne smutní, že sa seriál skončil. Zároveň sme však radi, že tvorcovia sa rozhodli príbeh donekonečna nenaťahovať. 

Ozark 4. séria recenzia (Netflix)
Zdroj: Netflix

7. Stranger Things (Netflix)

Seriál sa ešte neskončil a finálne dve epizódy ešte môžu naše hodnotenie ovplyvniť. Rozhodne sme však názoru, že štvrtá séria si miesto v tomto rebríčku zaslúži. Pred jej vydaním sa nám do jej pozerania ani nechcelo, pretože každá epizóda seriálu sa svojou dĺžkou viac podobá na celovečerný film než na televíznu časť. 

Nakoniec sme však boli veľmi spokojní. Tvorcovia seriálu nás opäť dokonale vtiahli do úžasnej retro atmosféry amerického mesta Hawkins v 80. rokoch. Pochváliť môžeme aj kvalitné počítačové triky a záporáka Vecnu.

Na štvrtej sérii nás bavilo absolútne všetko až na dejovú líniu s Eleven. V škole ju šikanujú, no tvorcovia túto tému dobre nespracovali. Je nezaujímavá, plná klišé a rýchlo omrzí. 

Stranger Things – 4. séria.
Stranger Things – 4. séria. Zdroj: Netflix

6. Euphoria (HBO Max)

Hlavná postava Rue sa aj v druhej sérii dostávala do problémových situácií, zatiaľ čo jej rodina a kamaráti sa obávajú toho, že ju nájdu mŕtvu. Tvorcovia vymysleli pre každú postavu zaujímavú dejovú líniu, takže sme sa pri pozeraní nových častí nikdy nenudili. Naopak, často sme s napätím sledovali, čo sa stane ďalej. 

Môžu za to aj vynikajúce filmárske schopnosti celého štábu. Réžia a práca s kamerou sú na špičkovej úrovni, akú v seriálovej produkcii vidíme len málokedy. Zendaya predviedla ako Rue azda najlepší herecký výkon svoj kariéry a pochváliť musíme aj soundtrack, výber lokácií a perfektné dialógy. Príbeh ako taký mal niekoľko nelogických dier v scenári, no okrem toho sme druhej sérii veľa nevyčítali ani v recenzii.

Sydney Sweeney v seriáli Euphoria od HBO.
Sydney Sweeney v seriáli Euphoria od HBO. Zdroj: HBO

5. We Own This City (HBO Max)

We Own This City je skvelou šesťdielnou minisériou, zachytávajúcou skorumpovanú policajnú jednotku v Baltimore. Seriál vychádza zo skutočných udalostí. Strieda napínavé scény s tými dramatickými a svojimi dialógmi kritizuje aj policajnú brutalitu a neschopnosť vlády USA niečo s tým spraviť. Hlavnú rolu stvárnil vynikajúci herec Jon Bernthal, ktorý sa postaral o viacero mrazivých scén.

Miniséria má menšie príbehové nedostatky, no okrem nich sme si na nej užili takmer všetko. David Simon, tvorca seriálu The Wire, si s minisériou We Own This City pripísal na konto ďalší skvelý policajný príbeh. 

Trailer pre seriál We Own This City (Jon Bernthal HBO)
Trailer na seriál We Own This City. Zdroj: HBO Max

4. The Boys

Do konca série stále ostáva ešte jedna časť, no ani keby bola príšerná a s hodnotením 1/10, miesto v tomto článku by už seriál nestratil. Tvorcovia v tretej sérii predstavili nového superhrdinu Soldier Boya v podaní herca Jensena Acklessa (Supernatural). Zatiaľ nedostal veľa priestoru, ale vždy, keď bol na scéne, malo to pozitívny vplyv na atmosféru scén aj ostatné postavy. 

Postava Homelandera je už tradične úžasná. Divák pri ňom nikdy nevie, čo môže urobiť a koho zabije najbližšie. Veľkou novinkou v príbehu sú ampulky s dočasnou látkou V, ktorá Hughiemu a Butcherovi dodá nadľudské schopnosti, aby mohli lepšie bojovať so záporáckymi nadľuďmi. Dej nás stále dokáže prekvapiť a akčné scény sú aj naďalej brutálne a originálne natočené. 

The Boys
Zdroj: Amazon Prime

3. Atlanta (FX/Hulu)

Surreálna afroamerická dramédia sa aj v tretej sérii venovala raperovi Paper Boiovi, jeho kamošovi Dariusovi a manažérovi Earnovi. Tentoraz vycestovali na turné po Európe, z čoho vznikli viaceré vtipné a bizarné momenty. Atlanta aj v tretej sérii ostala unikátnym seriálom s množstvom zábavných momentov, ktorými však len podčiarkuje niektoré sociálne a politické katastrofy v USA a vo svete.

Tvorcovia seriálu sa neboja ukázať prstom na ľudí, ktorí znepríjemňujú život afroamerickej komunite, pričom to robia pomocou veľmi inteligentného scenára plného nenápadných, ale aj celkom jednoznačných odkazov. 

Atlanta 3. séria
Zdroj: FX

2. Severance (Apple TV+)

Severance je jeden z najlepších dramatických seriálov posledných rokov. Sleduje zamestnancov spoločnosti Lumon Industries, ktorí dobrovoľne podstúpili takzvané oddelenie (severance). Po tomto chirurgickom zákroku začnú viesť dva životy. Mark je jedným z týchto zamestnancov.

Keď vstúpi do firmy, kde pracuje, zabudne na všetko, čo sa deje mimo nej. Nepozná samého seba a nevie, či má „tam vonku“ rodinu. Naopak, keď Mark vyjde z práce, zabudne, čo sa tam dialo. Ak pracuje na prísne tajnom projekte alebo ho v práci dokonca mučia, nikdy sa to nedozvie. Ide o komplexnú sci-fi zápletku s napínavou atmosférou.

Dej sa ku koncu tak zamotá, že finálovú epizódu prvej série nemožno označiť inak ako majstrovstvo v napätí. Severance je úžasný seriál aj vďaka skúsenej a inovatívnej réžii. Väčšinu epizód zrežíroval Ben Stiller, ktorý tak znova dokázal, že je nadaný nielen v pozícii herca. Severance je povinnosť pre každého fanúšika kvalitnej televíznej produkcie. 

Tip na seriál Severance
Tip na seriál Severance. Zdroj: Apple TV+

1. Better Call Saul (AMC/Netflix)

Posledná séria Better Call Saul je len v polovici, no už teraz nás posadila na zadky. Od napínavého úvodu s nezabudnuteľným Nachom cez nenápadné a inteligentné odkazy na minulé série až po koniec, pri ktorom sme zabudli dýchať.

Saul je proste inde a opakujeme to už niekoľko rokov. Prvej polovici série môžeme vyčítať miestami až príliš pomalé tempo (a to už s prihliadnutím na to, že seriál má celkovo pomalšie tempo). Inak ide o dokonalú televíznu zábavu okorenenú o jedny z najlepších hereckých výkonov, aké súčasná televízia ponúka. 

Better Call Saul  6. séria
Zdroj: AMC

Bonus: Love, Death & Robots (Netflix)

Tretia séria je podľa nášho názoru lepšia ako druhá, a preto dúfame, že Netflix si od tvorcov objedná aj ďalšiu sériu. Vrcholom nových častí bola posledná epizóda Jibaro, ktorú tvorcovia vytvorili v unikátnom animovanom štýle. 

Najnovšia séria ponúka deväť krátkych animovaných filmov, z ktorých každý je o niečom inom. Užiješ si tak boj robotov s potkanmi, mystický fantasy príbeh či akčné súboje.

Love Death & Robots 3. séria Netflix
Zdroj: Netflix

Ďalšie kvalitné seriály, ktoré sa ti môžu páčiť: Tokyo Vice (HBO Max), Pachinko (Apple TV+), All of Us Are Dead (Netflix), Better Things (HBO Max), Slow Horses (Apple TV+), Dropout (Hulu), Hacks (HBO Max), The Afterparty (Apple TV+)

Anketa:
Najlepší seriál doterajšieho roka 2022 je:
Love, Death & Robots
Barry
The Legend of Vox Machina
Better Call Saul
Severance
Atlanta
We Own This City
Euphoria
The Boys
Stranger Things
Ozark
Love, Death & Robots
5 %
Barry
0 %
The Legend of Vox Machina
0 %
Better Call Saul
21 %
Severance
5 %
Atlanta
0 %
We Own This City
8 %
Euphoria
13 %
The Boys
16 %
Stranger Things
26 %
Ozark
5 %
Domov
Zdieľať
Diskusia
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.