Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
23. mája 2022, 16:15
Čas čítania 1:24
Adam Novosad

SaS chce, aby Slovákom zlacnel benzín priamo na čerpacích staniciach. Matovičovi ukázala konkrétny návrh na zníženie DPH

NEWS IGOR MATOVIČ POHONNÉ HMOTY RICHARD SULÍK SLOBODA A SOLIDARITA
Uložiť Uložené

SaS predstavila Igorovi Matovičovi kompromis, podľa ktorého by ropná daň mohla zaplatiť zníženie dane z palív.

Sloboda a solidarita vymyslela spôsob, ako by sa daň z ropy, ktorou chce minister financií Igor Matovič priniesť do štátneho rozpočtu stovky miliónov eur, mohla premietnuť do skutočných cien na čerpacích staniciach. Navrhuje, aby štát z peňazí získaných na novej dani z ropy zaplatil zníženie DPH na palivá, ktorú chce skresať z 20 na 8 percent.

Podľa zistení RTVS už Sloboda a solidarita predstavila svoj návrh zníženia DPH na palivá ministerstvu financií, ktoré začalo pracovať na prepočtoch toho, aký výpadok príjmov štátu by zníženie dane znamenalo.

Richard Sulík je vraj pripravený akceptovať zavedenie dane na ropu, ak Igor Matovič prijme kompromisné riešenie, ktoré sa prejaví na cenách pohonných hmôt pre bežných motoristov. Igor Matovič však na tlačovej konferencii SaS odpovedal, že znižovanie DPH na pohonné hmoty zakazuje európska smernica. Navrhol, aby sa teoretických 300 miliónov na daniach z ropy použilo na zvýšenie platov pre učiteľov, lekárov a sestry.

británia, pumpa, benzínka, čerpacia stanica
Zdroj: TASR/AP

„Čo štát získa od Slovnaftu na ropnej dani, to by ľudia získali od štátu znížením DPH,“ uviedol Marián Viskupič zo SaS, ktorý v parlamente šéfuje finančnému výboru. „Obe tieto dane by sa dali na kratšie obdobie a predĺžili by sa alebo zrušili podľa trhového vývoja,“ skonštatoval.

Matovič avizoval, že ropná daň, ktorú chce štát vyrubiť Slovnaftu, by nateraz platila len dočasne do roku 2024. Sloboda a solidarita preto navrhuje, aby zníženie DPH na palivá platilo rovnako dlho ako ropná daň, maximálne do roku 2024, ale v prípade priaznivého trhového vývoja a klesajúcej inflácie kratšie.

Zatiaľ je náročné odhadovať, o koľko centov na liter by klesli ceny benzínu a nafty na čerpacích staniciach, keby sa SaS dohodla s koaličnými partnermi a jej návrh by prešiel. Štát by síce znížil DPH na palivá, lenže až následne by svoje ceny upravovali samotní prevádzkovatelia čerpacích staníc, ktorí nižšie daňové zaťaženie premietnu do koncových cien.

K podobnému kroku, znižovaniu DPH na palivá, sa aktuálne chystá pristúpiť nemecká vláda, ktorá nielenže plánuje znižovať dane, ale aj zlacňovať cestovné lístky na regionálne autobusy a vlaky. Nemci očakávajú, že zníženie dane prinesie zlacnenie benzínu až o 30 centov na liter, zatiaľ čo cena nafty by mohla klesnúť približne o 15 centov.

Anketa:
Prijal by si štátny zásah, ktorý by viedol k zníženiu cien benzínu?
Prijal
Neprijal
Prijal
94 %
821 Hlasov
Neprijal
6 %
55 Hlasov
Domov
Zdieľať
Diskusia