Spomedzi skoro 700 podnetov, ktoré preveruje polícia, vzniesli už obvinenie v 18 prípadoch.
Počet obvinených zo schvaľovania ruského vpádu na Ukrajinu v Česku rastie, k štvrtku ich je už 18. Polícia prešetruje ďalších 173 prípadov, ktoré vyhodnotila ako trestné činy, 53 z nich sa týka práve schvaľovania agresie. Medzi ďalšie patria nenávistné príspevky na sociálnych sieťach, grafity či iné poškodzovanie fasád budov, informuje iRozhlas.cz.
Zneužívanie utečencov a schvaľovanie násilia
Česká polícia už dostala skoro 700 podnetov na preverenie od začiatku vojny na Ukrajine. V 53 prípadoch šlo podľa Moravčíka o „schvaľovanie ruskej agresie alebo adorovanie ruských vojsk a vojnových zločinov“. Trestné je u našich susedov schvaľovanie trestných činov aj popieranie, spochybňovanie či ospravedlňovanie genocídy.
Nejvyšší státní zastupitelství upozorňuje občany, že některé veřejné projevy podpory a souhlasu s útoky Ruské federace na Ukrajinu mohou být posouzeny jako trestný čin. Více v tiskové zprávě: https://t.co/iHmvCPGndf pic.twitter.com/u7mYnpBV2T
— Nejvyšší státní zastupitelství (@NSZ_info) February 26, 2022
Český minister vnútra Vít Rakušan už na začiatku apríla upozornil, že mnoho trestných konaní sa týka zneužívania situácie ukrajinských utečencov. „Samozrejme, týka sa to komplexne najrôznejšej kriminality spojenej s príchodom Ukrajincov do Českej republiky, v niektorých prípadoch je to naozaj zneužívanie (situácie utečencov).“ Ide napríklad o podvody s vízami, krádeže alebo kupliarstvo.
Prípady obchodovania s ľuďmi z Ukrajiny rieši aj slovenská polícia. Pri obchodovaní s ľuďmi dochádza najmä k nútenej prostitúcii žien a detí, nedobrovoľnému odoberaniu orgánov, nelegálnej adopcii detí, domácemu otroctvu, nútenej práci, sobášom či kriminalite. Začiatkom apríla polícia evidovala už 15 prípadov.
Trestných činov spôsobených ukrajinskými utečencami na území Česka je podľa ministra minimum.
Podpora násilia akoukoľvek formou môže byť trestná, pripomínajú českí predstavitelia vlády. „Ak by niekto verejne – vrátane demonštrácií, priestoru internetu alebo sociálnych sietí – vyjadroval súhlas s útokmi Ruskej federácie na Ukrajine alebo v tejto súvislosti vyjadroval podporu či vychvaľoval čelných predstaviteľov Ruskej federácie, mohol by za istých podmienok čeliť trestnoprávnej zodpovednosti,“ upozornil hneď po začiatku vojny na Ukrajine najvyšší štátny zástupca Igor Stříž.