Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
8. marca 2022, 16:32
Čas čítania 0:54
Ema Stanovská TASR

Mariana Kotlebu obvinili z trestného činu podnecovania. Dôvodom je video, v ktorom vyzýval na účasť na protestnej blokáde

NEWS MARIAN KOTLEBA
Uložiť Uložené

Poslanec ĽSNS čelí ďalšiemu obvineniu.

Poslanca Mariana Kotlebu obvinila polícia z trestného činu podnecovania. Obvinenie súvisí s minuloročným videom, v ktorom Kotleba počas lockdownu vyzýval na účasť na protestnej blokáde v centre Bratislavy. Vyplýva to z uznesenia, ktoré na sociálnej sieti zverejnil Kotlebov parlamentný kolega Rastislav Schlosár.


Video zverejnil Kotleba na sociálnej sieti 3. augusta 2021. Avizoval v ňom dvojdňový protest formou blokády na viacerých miestach Bratislavy zameraný proti pandemickým opatreniam a najmä proti očkovaniu.


Podľa Trestného zákona sa dopúšťa trestného činu podnecovania ten, „kto verejne podnecuje na trestný čin alebo verejne vyzýva na hromadné neplnenie dôležitej povinnosti uloženej zákonom alebo na jeho základe, alebo na závažné porušovanie verejného poriadku“. Hrozí zaň trest odňatia slobody až na dva roky.


Polícia na otázku TASR, či môže potvrdiť Kotlebovo obvinenie z podnecovania, jednoznačne neodpovedala. „Môžeme potvrdiť, že zo strany povereného príslušníka Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave I bolo vznesené obvinenie z trestného činu podnecovania konkrétnej fyzickej osobe,“ uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.

Odporúčané
Marian Kotleba je odsúdený extrémista: Prestáva byť poslancom? Môže byť predsedom ĽSNS? Môžu mu stranu zrušiť? (Otázky a odpovede) Marian Kotleba je odsúdený extrémista: Prestáva byť poslancom? Môže byť predsedom ĽSNS? Môžu mu stranu zrušiť? (Otázky a odpovede) 5. apríla 2022, 18:30

Mariana Kotlebu pôvodne obvinili z toho, že v roku 2017 ešte ako banskobystrický župan zorganizoval benefičnú akciu na pôde strednej školy, kde viacerým rodinám v núdzi odovzdal šek na sumu 1 488 eur. Bolo to 14. marca v deň výročia vyhlásenia vojnového slovenského štátu. Kotlebu už Špecializovaný trestný súd odsúdil na 4 roky a 4 mesiace vo väzení s minimálnym stupňom stráženia. Keďže sa odvolal, rozhodnúť musí Najvyšší súd.

Domov
Zdieľať
Diskusia