Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
7. februára 2022, 19:44
Čas čítania 1:11
Viktor Kniš TASR

Vojna bude pre Rusko katastrofou, znamenala by Putinov koniec. Bývalý ruský generál vyzval prezidenta na rezignáciu

NEWS RUSKO-UKRAJINSKÝ KONFLIKT
Uložiť Uložené

Ivašov v liste vyzval Putina, aby „sa zriekol zločineckej politiky vyvolávania vojny“ a odstúpil.

Ruský generál vo výslužbe Leonid Ivašov napísal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi otvorený list, v ktorom verejne vystúpil proti konfliktu s Ukrajinou a vyzval Putina, aby odstúpil, informuje rozhlasová stanica Echo Moskvy a Deutsche Welle.

Vyzval Putina v liste

Ivašov v liste vyzval Putina, aby „sa zriekol zločineckej politiky vyvolávania vojny“ a odstúpil. „Úsilie prinútiť prostredníctvom ultimát a hrozieb použitia sily niekoho ľúbiť Rusko a jeho vedenie“ je podľa jeho slov „nezmyselné a vrcholne nebezpečné“.

Ak Moskva použije proti Ukrajine vojenskú silu, povedie to podľa Ivašova k spochybneniu existencie samotného Ruska ako štátu, k smrti desaťtisícov mladých ľudí a spraví to z Rusov a Ukrajincov navždy nepriateľov na život a na smrť.


Okrem toho sa Rusko stane vyvrheľom svetového spoločenstva a bude čeliť vážnym sankciám, pričom Ivašov predpokladá, že Rusko v takom prípade príde aj o svoj status nezávislej krajiny.


Ukrajina ako nezávislý štát má podľa Ivašova právo sama rozhodovať o svojej individuálnej i kolektívnej obrane.

Putin
Zdroj: TASR/AP

Neschopnosť vládnuceho systému

Podľa generálplukovníka Rusko čelí vonkajším hrozbám. Tie však v súčasnosti nie sú kritické a neohrozujú existenciu Ruska a jeho životne dôležité záujmy. Hrozby, ktorým Rusko v súčasnosti čelí, majú podľa Ivašova v prvom rade vnútorný charakter.


„Všetky životne dôležité sféry, vrátane demografie, neustále degradujú,“ vysvetlil Ivašov, pričom uviedol, že za to môže „úplná neschopnosť vládnuceho systému a vlády“, ako aj pasivita a neorganizovanosť spoločnosti.


Otvorený list, ktorý Ivašov adresoval Putinovi a ruským občanom, bol ešte 31. januára zverejnený na webovej stránke Celoruského dôstojníckeho združenia, na ktorého čele Ivašov stojí. Ruské médiá však tomuto dokumentu začali venovať pozornosť až túto nedeľu, píše Deutsche Welle.


Napätie medzi Ruskom a Západom v súvislosti so situáciou na Ukrajine stúpa už niekoľko týždňov. Washington obviňuje Moskvu z toho, že pripravuje vojenskú inváziu na Ukrajinu. Rusko tvrdenia, že plánuje inváziu, popiera a, naopak, žiada od Západu bezpečnostné záruky.

Domov
Zdieľať
Diskusia