Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
9. septembra 2021, 8:56
Čas čítania 0:51
Viktor Kniš TASR

VIDEO: Na Islande otvorili najväčšie zariadenie odčerpávajúce CO2 zo vzduchu. Môžeš si zaplatiť, koľko ton plynu sa odčerpá

VIDEO: Na Islande otvorili najväčšie zariadenie odčerpávajúce CO2 zo vzduchu. Môžeš si zaplatiť, koľko ton plynu sa odčerpá
Zdroj: Climeworks
NEWS KLIMATICKÁ ZMENA
Uložiť Uložené

Podľa výrobcu má zariadenie zo vzduchu ročne odčerpať 4 000 ton oxidu uhličitého.

Na Islande uviedli v stredu do prevádzky najväčšie zariadenie na svete, ktoré priamo zo vzduchu nasáva oxid uhličitý a hlboko pod zemským povrchom ho premieňa na kameň. Oznámila to švajčiarska spoločnosť Climeworks a islandská firma Carbfix, ktoré toto zariadenie zostrojili.


Čistička je nazvaná Orca, čo odkazuje na islandské slovo „orka“ znamenajúce energiu, približuje agentúra AFP. Dodáva, že zariadenie pozostáva zo štyroch častí, z ktorých každá sa skladá z ďalších dvoch kovových schránok pripomínajúcich kontajnery, aké sa používajú v námornej doprave.


Podľa zmienených spoločností má zariadenie zo vzduchu ročne odčerpať 4 000 ton oxidu uhličitého. Takéto množstvo zodpovedá podľa americkej Agentúry na ochranu životného prostredia emisiám, aké za rok vyprodukuje približne 870 áut, uvádza AFP.

Domov
Zdieľať
Diskusia