hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Recenzie

Recenzia: Black Widow

Druhá ženská sólovka v rámci MCU dopadla skvelo.

Dominik Vetrák
8. júl 2021, 18:35 Čas čítania: 3:57
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Filmy a Seriály - Recenzie
0
Dominik Vetrák
8. júl 2021, 18:35
Čas čítania: 3:57

Recenzia: Black Widow

Druhá ženská sólovka v rámci MCU dopadla skvelo.

Dominik Vetrák
8. júl 2021, 18:35
Čas čítania: 3:57
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Black Widow na konci Avengers: Endgame zomrela. Obetovala sa, aby Avengers získali Soul Stone a porazili Thanosa. Už predtým však dokázala, že je základným pilierom tímu. Pomohla Steveovi v oslobodzovaní ostatných Avengerov a udržala tím pokope po tom, čo to Captain America nezvládal a Iron Man bol vo vesmíre. Bez Natashe by žiadni Avengers neexistovali a rozhodne by neporazili Thanosa.

 

Aj ona si zaslúžila sólový film (aj keď mal prísť oveľa skôr), ktorý sa odohráva medzi udalosťami Civil War a Infinity War. Sledujeme Natashu na úteku pred americkou vládou. Jej minulosť ju však rýchlo dostihne. Stretne sa s tajomným a skvelým bojovníkom Taskmasterom a kontaktuje ju jej sestra z minulosti.

Dozvedáme sa, že Natasha mala falošnú matku, sestru aj otca. Všetci boli súčasťou ruskej špionážnej siete. Jediná mladšia sestra Jelena (Florence Pugh) si to neuvedomovala, zatiaľ čo „rodičia“ Alexei (David Harbour) a Melina (Rachel Weisz) ich mali ochraňovať.

 

V napínavom a drsnom úvode sa dievčatá dostávajú z falošnej rodiny priamo do Red Room, chladného a bezcitného výcvikového zariadenia pre vdovy – smrteľné agentky a vrahyne, akou bola na začiatku aj Natasha. Rodina sa rozpadá, dievčatá sa od seba odtrhnú a nevidia sa až do udalostí Black Widow.

 

V tomto bode film trochu drhne, keďže dôvody, prečo sa sestry nepokúsili skontaktovať, sú žalostné. Inak to však ani nejde, pretože Natashina rodina sa stala súčasťou deja až po 23 filmoch, dovtedy neexistovali. Kontinuitu a súdržnosť všetkých dejových línií by sme v Marvel Cinematic Universe (filmy a seriály od Marvel Studios) nemali brať úplne vážne, pretože ukočírovať to všetko a myslieť pritom na všetky potenciálne dejové línie, ktoré vzniknú o 10 rokov neskôr, je nemožné.

 

Zdroj: Marvel Studios

 

Zrejme si si všimol, že nikde nespomíname záporákov. Taskmaster je „cool“ vďaka svojim bojovým schopnostiam, no počas celého filmu takmer vôbec neprehovorí a nemá žiadnu osobnosť. Hlavný záporák, ktorý ťahá za nitky, je nesmierne nudný a klišé charakter. Jeho cieľom je ovládnuť svet, takže nič nudnejšie ako motiváciu si už vybrať ani nemohol. Marvel má extrémny problém so záporákmi a zdá sa, že ho tak skoro ani neodstráni. 

 

Na strane druhej dokážu vytvoriť veľmi zábavné a zaujímavé postavy. Florence Pugh hrá Jelenu, ďalšiu vdovu, ktorá zrejme prevezme titul Black Widow po tom, čo jej sestra Natasha zomrela. A nás to vôbec nehnevá. Florence je nádherná a úžasná herečka, ktorá sa zaskvela hlavne v menších filmoch ako Midsommar či Little Women. Svoj prerod do blockbusterov zvládla na jednotku.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2198 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Najbližšie 2 roky uvidíme takmer 20 marveláckych filmov a seriálov. O čom budú a akých hrdinov a záporákov predstavia?Najbližšie 2 roky uvidíme takmer 20 marveláckych filmov a seriálov. O čom budú a akých hrdinov a záporákov predstavia?
Katka v 16 rokoch prišla na to, že ju vzrušuje hranie sa na zvieratká. Nie je to len sexuálne, ľudí petplay vzrušuje aj upokojujeKatka v 16 rokoch prišla na to, že ju vzrušuje hranie sa na zvieratká. Nie je to len sexuálne, ľudí petplay vzrušuje aj upokojuje
Toto je Daniel Ricciardo. Vymenil plat za 25 miliónov eur, aby sa stal majstrom sveta, ale so svojím magickým úsmevom sa nestratíToto je Daniel Ricciardo. Vymenil plat za 25 miliónov eur, aby sa stal majstrom sveta, ale so svojím magickým úsmevom sa nestratí
VIAC

 

Jelena je nesmierne charizmatická postava a tešíme sa na jej budúcnosť v MCU (o tom si niečo povieme neskôr, ale určite zostaň na potitulkovú scénu!). Pochváliť ju musíme aj za predanie svojich emotívnych scén a replík. V marvelovkách často nedokážeme brať emotívne scény vážne, lebo nie sú dostatočne pripravené alebo nesedia do celkového humorného kontextu správania postáv. Florence to však zvládla ozaj výborne.

 

Zdroj: Marvel Studios

 

Skvelý je aj David Harbour čoby Alexei Schostakov aka Red Guardian. Kradne si pre seba väčšinu scén a je prirodzene vtipný, aj keď by sa mu hodilo, aby vo filme neplnil len rolu šaša a aby mal na práci aj niečo významnejšie. Rozhodne mohol ukázať viac zo svojich bojových schopností, hoci to platí aj pre Taskmastera, od ktorého sme čakali trochu viac. Na záver tu máme Rachel Weisz ako Melinu.

 

Rachel sa v posledných rokoch dostávala do zaujímavých rol a znovu sme si ju veľmi obľúbili, no v Black Widow nám pripadala, akoby sa počas natáčania nudila. Bola značne nevýrazná, čo sa nedá povedať o Scarlett Johansson. Tá naplno využila šancu zahrať si vo vlastnej komiksovke a je skvelá. Od humoru cez dialógy po akciu je Scarlett ostrieľaná marvelácka veteránka a všetky svoje scény zvláda na jednotku. Pri hercoch nám akurát vadil ten falošný ruský prízvuk. Nebol vôbec potrebný.

 

Film sa snaží o humor, ktorý väčšinu času vychádza, a to isté sa dá povedať aj o emóciách. Scenáristi sa pokúsili ponoriť hlbšie do charakterov a ich pocitov vďaka tomu, že ich v minulosti oddelili a teraz skúmajú, nakoľko sa cítili ako skutočná rodina. Väčšinou to funguje, za čo režisérka Cate Shortland vďačí aj skvelým hereckým výkonom zúčastnených. 

 

Zdroj: Marvel Studios

 

Keď už sme pri režisérke, nedá nám nepochváliť ju. Film sa jej ani na chvíľu nerozsypal, neustále sa sústredí na hlavné postavy a ich motivácie a aj napriek klišé príbehu dokázala isté témy spracovať zaujímavo. Ako príklad môžeme uviesť obchod s mladými ženami zakomponovaný do deja. 

 

Marvel vie točiť blockbustery, takže ťa poteší, že finále je bravúrne zvládnuté. Sem-tam si v priebehu snímky uvedomíš, že niektoré vizuálne triky až príliš vidieť, ale to si asi budeme hovoriť pri každom filme vzniknutom počas pandémie. Základné blockbusterové elementy z hľadiska akcie však fungujú skvelo. Samotná akcia je prehľadne natočená a kamera ponúka aj pár pekných neakčných záberov, takže z technického hľadiska ide v rámci MCU o nadštandard. 

 

Škoda toho jemne klišé deja a predvídateľného záveru. Len čo film predstaví istú postavu, bude ti jasné, čo sa s ňou stane, a to je škoda. Našťastie, režisérka dokázala diváka prekvapiť jedným slušným zvratom. Soundtrack v niektorých miestach ušiel, ale celkovo ho nevnímame veľmi výrazne, čo je ďalším znakom klasickej marvelovky. V porovnaní s takým Lokim a jeho soundtrackom je to rozhodne slabšie. 

 

Zdroj: Marvel Studios

 

Black Widow nás ani na chvíľu nenudil. Nová marvelovka je dobre natočená, dokáže pobaviť. S výnimkou postavy Alexeia sa nesnaží o infantilné vtipy a nebúra veľmi špionážnu, serióznejšiu atmosféru (až na rodinné stretnutie pri stole). Snímka predstavila skvelé postavy, no pre klišé premisu a nudných záporákov sa nedokáže zaradiť k tým najlepším marvelovkám. 

 

Našťastie, skvelé herecké výkony a precízne súboje so zábavnou choreografiou (v rámci Marvelu asi najlepšou od čias Winter Soldiera) to vynahrádzajú. Akciu si jednoznačne užiješ, aj keď možno párkrát prekrútiš očami nad tým, koľko úderov postavy znesú. Je to však komiksovka, takže to vôbec nevadí.

 

Tesne po premiére sme uvažovali nad hodnotením osem bodov z desiatich, ale myslíme si, že sedem a pol filmu svedčí viac. Rozhodne ide o jednu z tých lepších marveloviek a príjemné prekvapenie. Marvel je späť v kinách a podľa nás by si mal byť pri tom, už len kvôli Florence Pugh. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Marvel Studios
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 20:20
„Bozkáva nohy Rotschildovcom, klania sa černochom a toto je dôležité!“ čertila sa jedna protestujúca, keď prišla téma na návštevu pápeža Františka na Slovensku. Vybrali sme 7 najbizarnejších výrokov protestujúcich spred parlamentu.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
7 najbizarnejších výrokov protestujúcich spred parlamentu. Pápež sa klania černochom, bluetooth rozoznáva kódy zaočkovaných 7 najbizarnejších výrokov protestujúcich spred parlamentu. Pápež sa…
Najbližšie 2 roky uvidíme takmer 20 marveláckych filmov a seriálov. O čom budú a akých hrdinov a záporákov predstavia? Najbližšie 2 roky uvidíme takmer 20 marveláckych filmov a seriálov. O…
Toto je Daniel Ricciardo. Vymenil plat za 25 miliónov eur, aby sa stal majstrom sveta, ale so svojím magickým úsmevom sa nestratí Toto je Daniel Ricciardo. Vymenil plat za 25 miliónov eur, aby sa…
Billie Eilish sa hľadá, široké mikiny vymenila za korzety. Jej kariéra má rýchlejší spád ako Lady Gaga Billie Eilish sa hľadá, široké mikiny vymenila za korzety. Jej…
VIDEO: Pellegrini si zložil rúško pred demonštrantmi a prisľúbil im hlasovanie proti výhodám pre zaočkovaných. Vypískali ho VIDEO: Pellegrini si zložil rúško pred demonštrantmi a prisľúbil im…
VIDEO: „Vytiahneme ťa z trolejbusu a dostaneš na p*ču,“ vyhrážal sa muž bez rúška vodičovi MHD VIDEO: „Vytiahneme ťa z trolejbusu a dostaneš na p*ču,“ vyhrážal sa…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť