Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
31. marca 2021, 14:30
Čas čítania 5:31
Lukáš Čelka

Abstinujúci gambler Roman: Od večera do rána som utekal od problémov za blikajúcim strojom, ktorý bol mojím najlepším kamarátom

Abstinujúci gambler Roman: Od večera do rána som utekal od problémov za blikajúcim strojom, ktorý bol mojím najlepším kamarátom
Zdroj: Tasr / AP
ZAUJÍMAVOSTI ZÁVISLOSTI
Uložiť Uložené

Roman prepadol hraniu až natoľko, že často nevnímal realitu. Stratil priateľov, partnerku a všetky financie. Bol len kúsok od toho, aby skončil na ulici.

„Najprv len nevinné pokúšanie šťastia, nakoniec cesta peklom.“ Takto opisuje svoju osudovú chybu abstinujúci gambler Roman. Hraniu automatov holdoval viac ako desať rokov, ku koncu sa dostal takmer na úplné dno. 

V dôsledku hrania stratil vzťah aj všetky financie a len preto, aby zažil pocity eufórie, ktoré mu vedela dať iba farebná obrazovka mašiny v herni, si dokonca zobral pôžičku. Nakoniec sa však zo všetkých problémov s odretými ušami vyhrabal. Ako nám prezradil, herne musí dodnes obchádzať oblúkom a nechce si ani predstaviť, koľko peňazí v nich za posledné desaťročie prehral.

O gamblerstve sme sa nerozprávali len s Romanom, ale aj s odborníkom na závislosti Ľubomírom Okruhlicom, ktorý nám povedal, aký má vplyv na chronických hráčov pandémia a aký je rozdiel medzi psychickou a fyzickou závislosťou. Okrem toho nám prezradil, čo by si mal spraviť, ak máš vo svojom okolí gamblera a chceš mu pomôcť.

V článku vzhľadom na ochranu súkromia respondenta neuvádzame jeho celé meno a pravé miesto bydliska. Keďže ide o citlivú tému je uvedený len anonymne.
V tomto článku si prečítaš:
 • Ako Roman prepadol gamblerstvu.
 • Čo Romana neustále ťahalo do herne.
 • Kedy zistil, že s tým musí seknúť, lebo skončí na ulici.
 • Aká životná udalosť mu pomohla obrátiť kartu a vyhrabať sa z problémov.
 • Čo si Roman dodnes predstavuje, keď si spomenie na toto ťažké životné obdobie.
 • Aký vplyv má pandémia na gamblerov.
 • Aký je rozdiel medzi psychickou a fyzickou závislosťou.
Odporúčané
Vydržíš mesiac bez alkoholu? Nielenže budeš viac fit a usporíš peniaze, môžeš aj predísť problému so závislosťou Vydržíš mesiac bez alkoholu? Nielenže budeš viac fit a usporíš peniaze, môžeš aj predísť problému so závislosťou 10. januára 2021, 14:30

Začalo sa to nevinne

Romanov ťažký životný pád odštartovalo nevinné sledovanie kamaráta pri hraní ešte za čias slovenských korún. „Pôsobilo to super a bezpečne. Zabavíš sa a ešte aj môžeš prísť k nejakým peniazom,“ opísal svoj prvý dojem z hrania vyliečený gambler Roman.

Podľa jeho slov sa z neho gambler nestal po prvej desaťkorunáčke vhodenej do stroja. Tvrdí však, že už vtedy sa cítil ako „víťaz“, lebo sa mu z neho podarilo vybrať päťdesiat korún. „Zvíťazil som nad strojom, lenže ten má vždy posledné slovo. Mozog si hneď neuvedomí, že aj keď vyhrá päťsto korún, tak tých istých päťsto korún tam v okamihu zmizne ako pena z piva,“ opísal svoje pocity z minulosti.

Absitinujúci gambler Roman: Mal som depresie z toho, že hrám a hral som, pretože som mal depresie
Zdroj: Flickr.com / @Lisa Brewster

Roman tvrdí, že trvalo roky, kým hraniu úplne podľahol. „Nikdy by som si to nepriznal, až kým som sa nedostal do bodu, keď som za jeden večer dokázal prehrať to, čo zarobím za celý mesiac,“ dodal bývalý gambler. Podľa jeho slov to najhoršie príde až na druhý deň, keď človek vytriezvie.

„Výčitky svedomia a uvedomenie si toho, ako ťažko musí človek robiť pre pár minút eufórie. Keď som hral, nevnímal som realitu, okolie a ani kamarátov, ktorí ma vždy chceli dostať z herne. Nevnímal som ani partnerku, ktorá ma už medzičasom opustila.“

Bankomat navštívil šesťkrát za noc 

Stiahni si aplikáciu Refresher, povoľ notifikácie a čítaj všetko bez obmedzenia
Stiahnuť a čítať zadarmo*
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 96423 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
*Akcia platí do konca novembra v mobilnej aplikácii Refresher

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Čo Romana neustále ťahalo do herne.
 • Kedy zistil, že s tým musí seknúť, lebo skončí na ulici.
 • Aká životná udalosť mu pomohla obrátiť kartu a vyhrabať sa z problémov.
 • Čo si Roman dodnes predstavuje, keď si spomenie na toto ťažké životné obdobie.
 • Aký vplyv má pandémia na gamblerov.
 • Aký je rozdiel medzi psychickou a fyzickou závislosťou.
Domov
Zdieľať
Diskusia