Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
30. januára 2021, 20:15
Čas čítania 1:00
Daniel Mikolášik

„Marihuana je fajn, ale heroín je lepší a kokaín, to je žúžo.“ Poslanec Osuský ironicky reagoval na návrh zákona z dielne ĽSNS

POLITIKA
Uložiť Uložené

Peter Osuský takto poslancom ĽSNS pripomenul, že niektoré prejavy a názory sa skrátka nemôžu skrývať za slobodu prejavu. Rovnako ako tie fašistické.

Poslanci počas uplynulého týždňa diskutovali okrem iného aj o návrhu novely z dielne ĽSNS. Extrémisti chcú totiž z Trestného zákona vypustiť extrémistické trestné činy.

ĽSNS v navrhovanej novele tvrdí, že trestné činy extrémistického charakteru sa týkajú výhradne postihovania názorov, „ktoré môžu byť za určitých okolností vnímané ďalšími osobami citlivo, ba až urážlivo“. Ich vypustenie strana odôvodňuje ochranou slobody prejavu. 

Odporúčané
Poslankyňa si v parlamente zložila rúško a schovala sa pod pult. Vraj nemohla dýchať, rozpravu prerušila výbuchom smiechu Poslankyňa si v parlamente zložila rúško a schovala sa pod pult. Vraj nemohla dýchať, rozpravu prerušila výbuchom smiechu 6. novembra 2020, 18:52

Viacero koaličných poslancov tento návrh v pléne kritizovalo. Poslancom ĽSNS pripomenuli viaceré ich prejavy, ktoré sa podľa nich nemôžu brať ako sloboda prejavu, no skôr ako podnecovanie k nenávisti. Vystúpil aj poslanec Peter Osuský (SaS), ktorý sa k návrhu novely zákona vyjadril po svojom.

Podľa neho by nemala existovať neohraničená sloboda slova, ktorá by mohla viesť až k extrémistickým názorom. „Ja naopak, aby som to povedal tak pekne záhorácky, som za slobodu slova odtál, až potál,“ uviedol v pléne Národnej rady.

Spomenul tiež, že sa hrdo hlási k podielu na vzniku paragrafu, ktorý sa týka spochybňovania zločinov nacizmu, komunizmu a iných totalitných režimov. Podľa Osuského ho majú aj iné demokratické krajiny, a malo by sa ho držať aj Slovensko.

Ako ilustráciu, kam by až mohla viesť prehnaná sloboda slova, odznelo v parlamente z jeho úst nasledovné: Marihuana je fajn, ale heroín je lepší a poviem vám kokaín, to je žúžo.

Osuský vysvetľoval, že danou vetou nikoho neuráža, nenavádza, no zároveň podľa neho takéto názory na verejnosti nemajú miesto. „Myslím si, že existujú názory, ktoré sú za čiarou,“ uzatvoril. Zostrih hlášky zdieľala aj známa satirická stránka @cecove_meme

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ceco (@cecove_meme)

Domov
Zdieľať
Diskusia