Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 6. 3. 2021 meniny má Radoslav, Radoslava

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher
21
Timea Krauszová
19. január 2021, 12:47
Čas čítania: 5:36

Nechápem, ako nás môže viesť taký arogantný človek. Mladých Slovákov sme sa spýtali, čo si myslia o skríningu a či pôjdu na testy

Naši čitatelia nám prezradili, ako vnímajú opatrenia vlády, či sa vyznajú v opatreniach a či pôjdu na skríning (teda celoplošné testovanie).

Timea Krauszová
19. január 2021, 12:47
Čas čítania: 5:36
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Po siedmich dňoch rokovania predstavila vláda celoplošný skríning. Predĺžili lockdown s aktuálnymi pravidlami a výnimkami až do 7. februára, pravidlá sa však sprísnia pre ľudí, ktorí na testovanie nepôjdu.

 

Od 18. do 26. januára sa celý týždeň budú Slováci môcť otestovať. Negatívny výsledok testu im zabezpečí možnosť chodiť do práce či do prírody, pričom cieľom je dostať pandémiu čo najskôr pod kontrolu.

 

Na snímke uprostred premiér Igor Matovič (OĽaNO) a vpravo minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas tlačovej konferencie po skončení mimoriadneho rokovania vlády v Bratislave v nedeľu 17. januára 2021. Zdroj: TASR - Jakub Kotian

 

Na Instagrame sme sa preto našich sledovateľov opýtali, ako vnímajú nové celoplošné testovanie. Zaujímalo nás, či sa ho zúčastnia a či sa vôbec v nových opatreniach vyznajú. Viacerí vyjadrili frustráciu z chaotickej komunikácie, mnohí sú znechutení z naťahovačiek vo vláde. Iní však aj po pomaly rok dlhej pandémii na Slovensku nestrácajú nádej, našli sme dokonca aj dobrovoľníkov, ktorí pravidelne chodia s testovaním pomáhať.

 

A máme na výber?

Mnohí ľudia, ktorí nám v ankete odpovedali, vnímajú celoplošné testovanie ako spôsob, ako zamedziť šíreniu nákazy. „Chránim tak seba alebo príbuzných v prípade bezpríznakovej nákazy,“ tento argument sme od našich čitateľov počuli najčastejšie. Niektorí dokonca chodili pravidelne na testy aj predtým. „Pôjdem, koľkokrát bude treba ísť, aby sa situácia zlepšila pre nás všetkých. Pomôžeme odbremeniť doktorov a zdravotné sestry, nech si konečne oddýchnu. Poďme sa znova dať otestovať, pre vaše rodiny a kamarátov,“ hovorí 17-ročný Juraj.

 

Veľmi veľká časť respondentov nám tiež povedala, že na testovanie sa chystajú, pretože prakticky musia. Majú psov alebo rodinu, o ktorých sa musia starať a potrebujú sa pohybovať po vonku, chodiť do práce. Samozrejme, pre silnejšiu imunitu a ako-tak zachované duševné zdravie je pohyb v prírode odporúčaný, no podľa aktuálnych opatrení bez negatívneho testu zakázaný.

 

Podobne sa na skríning pozerá aj dvadsaťdeväťročný Oliver z Košíc. Robí všetko pre to, aby kontakt s ľuďmi minimalizoval. Chodí len do práce, kde má málo kolegov, s kamarátmi a známymi sa stretávala minimálne. Na testovanie určite pôjde, aby mohol chodiť do práce a do obchodu. „Zisťujem, že teraz mi ani viac netreba. Veci, ktoré boli dôležité, ako lyžovačky, dovolenky, tie počkajú,“ povedal nám s pozitívnym dodatkom, že keďže je mladý, ešte si takéto aktivity bude môcť užívať.

 

V opatreniach nemá úplne jasno, podľa neho by mal chaos, aj keby sa pokúsil naštudovať si ich. Radšej len dodržiava pravidlá a verí v zlepšenie. „Viem akurát to, že sa musím dať otestovať. Situáciu a hádky vo vláde už nevnímam,“ prezradil. Vraj sa sám seba pýta, či bol niekto vôbec pripravený zvládnuť takúto zodpovednosť za pandémiu a neurobiť ani jednu chybu. Keďže nenašiel odpoveď, ostáva mu len dúfať, že ľudia, ktorí našu krajinu vedú, vedia, čo robia.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1762 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC
Na snímke zdravotník odoberá vzorku z nosa počas testovania na ochorenie COVID-19. Bratislava 18. januára 2021 Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

 

Ďalší problém pri testovaní je prihlasovací systém. „Aj by som šla, ale mám pocit, že bude problém vôbec sa na testovanie dostať,“ povedala nám Michaela. Niektorí testy nezvažujú, lebo len prednedávnom prekonali koronavírus a povinný test sa ich netýka. Musia však pri prípadnej kontrole ukázať potvrdenie o prekonaní COVID-19.

 

Ani dvadsaťsedemročný Tomáš z Bratislavy vôbec nie je opatreniami nadšený. „Skríning, alebo vo voľnom preklade povedané aj celoplošné povinné testovanie, považujem za zúfalé riešenie tejto smutnej situácie, za ktorú zodpovedá dlhými rokmi vykorisťované zdravotníctvo a žoviálny, až neschopný prístup vlády v posledných mesiacoch.“

 

„V opatreniach sa vyznám približne, a dúfam, že sa v nich vyzná aj tá hliadka, ktorá ma bude prípadne kontrolovať,“ odpovedal s dávkou irónie. Keďže môže pracovať aj z domu, no rád by chodil do práce, na testovanie zrejme pôjde. Ešte nevie, kam.

 

„Dojmy mám zmiešané. Trocha neviem pochopiť (a to som fakt chápavý človek), ako nás môže viesť tak arogantný človek,“ zareagoval na naše otázky predplatiteľ Miňo. Končí strednú školu, popritom pracuje a žije v Bratislave. Vraj vie rýchlo a jednoducho zargumentovať, prečo skríning nie je najlepším riešení.

 

Zhoduje sa s tým, čo hovoria odborníci a nejde mu do hlavy, prečo po toľkých dňoch rokovaní vláda vypustila deravý plán. „Nehovorím že plošné testovanie je zlý nápad, len hovorím, že v dnešnej situácií (počasie, nová mutácia, počty nakazených, nálada v spoločnosti) je aj podľa môjho názoru nebezpečné.“

 

Keďže sa stará o ťažko chorú babku každý deň, nechce riskovať, navyše potrebuje občas aj byť mimo domu. Preto pôjde koncom týždňa na test. Ísť skôr je podľa neho blbosť, mať test, ktorý platí aj o týždeň, nepovažuje za hodnoverný. „Mimo toho, je fakt citeľná zima, a to som len v Bratislave. Kamarátov na Orave ľutujem. Pôjdem na antigénový test, PCR testy nechám pre ľudí s reálnym podozrením, keďže ich tu máme málo.“

 

Na snímke bývalá tenistka Dominika Navara Cibulková (vľavo) v ochrannom obleku pomáha počas testovania na ochorenie COVID-19 na mobilnom odberovom mieste v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave 19. januára 2021. Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

 

Opatrenia sú nejasné, ale testovať sa dáme

„Celkovo načasovanie, podanie a riešenie aj s komunikáciou, ktorá tomu predchádzala, považujem za smutné. Ale čo sa dá robiť. Síce to riešili dlho, ale vlastne nič nevyriešili a len pristúpili na to, čo chcel premiér od začiatku,“ reaguje tridsiatnik Ivo. Hoci ho vzniknutá situácia sklamala, nie je prekvapený. Na testovanie určite pôjde vo svojom okrese.

 

Test bude potrebovať aj preto, že od jarného lockdownu 2020 musí štandardne chodiť do práce, inak ju nevie plnohodnotne vykonávať. Má šťastie na zamestnávateľa, ktorý k pandémii pristupuje zodpovedne a nemal problém aj objednať a zaplatiť zamestnancov PCR test, keď bol potrebný. Opatrenia však považuje za zmätočné.

 

„Keď prepukla pandémia na Slovensku, všetci sa len sťažovali, prečo nás netestujú, každý si zarábal predajom doma vyrobených rúšok. A teraz? Všetci na to zvysoka kašlú,“ napísala nám vysokoškoláčka Nikola z okolia Levíc. Ako dobrovoľníčka chodí na testovanie pomáhať, jej rodičia pracujú v podniku, kde ich testujú každý týždeň. Proti skríningu teda výhrady nemá. „Chcem ochrániť seba aj mojich najbližších a čo najskôr sa vrátiť do školy, lebo dištančná výučba na vysokej škole je hrozne zlá.“

 

Aj 21-ročný Marek ide na testovanie pomáhať ako dobrovoľník. Býva v jednej domácnosti aj so starými rodičmi, takže sa chce kvôli nim dať otestovať. „Priznám sa, v opatreniach som mal trošku chaos,“ povedal s tým, že po preštudovaní sa v nich už lepšie vyzná.

Na snímke zdravotný personál v špeciálnom ochrannom odeve máva na odbernom mieste na magistráte v Košiciach v sobotu 16. januára 2021. Zdroj: TASR – František Iván

Nechcú sa nakaziť, v testovaní nevidia význam

„Aj tak nikam nechodím, tak načo? Aspoň ostatným ušetrím čas,“ napísal nám 16-ročný študent z Nových Zámkov. V terajších opatreniach má mierny chaos a celkovo ho pandémia frustruje. „Pár mojich blízkych kvôli tejto situácii na Slovensku prišlo o robotu a musím povedať, že aj o strechu nad hlavou. Myslím, že hovorím za každého, keď poviem, že už chceme, aby bolo všetko, tak ako si pamätáme.“

 

Napísala nám aj tridsaťsedemročná čitateľka z Košíc, ktorá práve čaká dieťa. Na testovanie nepôjde, pretože sa nechce zbytočne ohroziť. S manželom majú e-shop s drevenými hračkami, takže pracuje z domu. „Opatrenia sledujeme len sporadicky, kvôli manželovi, ktorý chodí do práce. Nesledujem správy, počúvam rádio, kde každú chvíľu neriešia covid a dýcha sa mi lepšie.“ Snažia sa najmä s nikým nestretávať a vydržať to.

 

Viacerí, ktorí študujú alebo pracujú z domu, tentokrát testovanie vynechajú. Na anketovú otázku na Instagrame nám odpísal napríklad aj Vladimír, ktorý sa doma cíti v oveľa väčšom bezpečí. „Cítim sa úplne zdravý a zhruba od marca sa snažím poctivo dodržiavať domácu karanténu.“

 

„Tých pár dní to vydržíme a ak bude náš kraj v dobrej situácii, od 2. februára sa môžeme pohybovať aj bez testu,“ opísala svoj pohľad na vec Zuzana. Tridsaťdeväťročná mamička dvoch detí žije v okolí hlavného mesta a keďže má firmu, nemusí do práce dochádzať. Nepáči sa jej, že vláda znovu núti ľudí ísť na testy, podobný názor majú podľa jej slov aj ľudia v najbližšom okolí.

 

„Lyžovačky boli pobytom v prírode a voľnočasovou aktivitou a zrazu je v prechádzke problém,“ posťažovala sa nám. „Všetci na potrebu testovania, to je 99 % ulice, na ktorej bývame, reagujú rovnako. Sú doma, v prípade, že nepôjdu na test, nepôjdu ani do práce.“ Dodala, že nevidí význam v tom, aby si niekto spravil test, ak bude o niekoľko dní neskôr pozitívny. Aj bez testu bude totiž možné chodiť do obchodu. Podľa nej sú aktuálne čísla dozvukom sviatkov, pretože skutočný lockdown u nás začal až po novom roku.

 

Na snímke testovanie v košickom Kulturparku Zdroj: TASR - František Iván

 

„Nevidím v tom žiadny zmysel,“ priznáva 20-ročný Vladimír a ako ilustračný príklad použije prípad falošnej pozitivity testov v Harmanci. „Sú dosť výrazné mínusové teploty, ľudia doslova mrznú len kvôli testovaniu. Nikomu nenapadlo, že práve tam môžu ľudia ochorieť?“ Podľa neho čakaním na test riskujeme nielen koronavírus, no aj chrípku či iné ochorenia.

 

Nepáči sa mu, že bez testu nemôže ísť do práce. „Kde sme sa to ocitli? Myslel som, že sme slobodná krajina.“ Aktuálne opatrenia prirovnal k diktatúre a hovorí o obmedzovaní slobody. Tým, že sa opatrenia menia naozaj často, priznáva, že v nich má chaos. Ako majster na stavbe sa stretáva v práci len s jedným kolegom, inak má kontakt len so svojou priateľkou, s ktorou majú spoločnú domácnosť. Tá prišla v priebehu minulého roka o prácu následkom pandémie. Potrebu mať test do práce považuje za obmedzujúcu.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Pavel Neubauer Tagy: Slovensko, koronavírus Slovensko, lockdown, celoplošné testovanie, skríning
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.