Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 29. 11. 2021 meniny má Vratko

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton mal rakovinu Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton…
Juhoafrická lekárka opisuje príznaky omikronu. Príznaky sú podľa nej veľmi mierne Juhoafrická lekárka opisuje príznaky omikronu. Príznaky sú podľa…
Volejbalista žil 15 rokov v presvedčení, že randí s brazílskou supermodelkou. Jej srdce ho stálo 700-tisíc eur Volejbalista žil 15 rokov v presvedčení, že randí s brazílskou…
Kontrafakt vydáva nový album, oznámili dátum vydania a ukázali oficiálny cover Kontrafakt vydáva nový album, oznámili dátum vydania a ukázali…
PREHĽAD: Vláda schválila núdzový stav, začne platiť od polnoci. Zakáže vychádzanie a zatvorí všetky prevádzky PREHĽAD: Vláda schválila núdzový stav, začne platiť od polnoci.…
Nájdi balans medzi eleganciou a pohodlím Nájdi balans medzi eleganciou a pohodlím
News

V sobotu sa nechalo otestovať 2 581 113 Slovákov. Pozitívnych je viac ako 25-tisíc

Minister obrany to povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Petržalke.

Timea Krauszová
1. november 2020, 10:22 Čas čítania: 3:47
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
20
Timea Krauszová
1. november 2020, 10:22
Čas čítania: 3:47

V sobotu sa nechalo otestovať 2 581 113 Slovákov. Pozitívnych je viac ako 25-tisíc

Minister obrany to povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Petržalke.

Timea Krauszová
1. november 2020, 10:22
Čas čítania: 3:47
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Predseda vlády Igor Matovič dnes vystúpil na tlačovej konferencii na odberovom mieste v bratislavskej Petržalke (Dostihová dráha) spolu s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím a ministrami Jaroslavom Naďom, Romanom Mikulcom a Milanom Krajniakom. Spoločne zhodnotili prvý deň celoplošného testovania.

 

„Počet, ktorý som sa dozvedel v noci, mi vyrazil dych,“ povedal na úvod Matovič. „Výsledok považujem jednoznačne za dôkaz, že Slovenská republika ako spoločenstvo zodpovedných ľudí funguje. Všetci sme potrebovali takýto dôkaz vidieť. Napriek snahám, rečiam a pochybnostiam, za 17 dní Ozbrojené sily SR dokázali zorganizovať najväčšiu akciu, akú sme mohli vidieť,“ pokračoval. Presný počet však neprezradil, chce ho nechať pre ministra Naďa.

 

„Som dojatý a hrdý na každého jedného, ktorý pridal ruku k dielu. Aj na milióny ľudí, ktorí sa prvého dňa testovania zúčastnili,“ uzavrel. Premiér zverejnil krátky teaser ešte pred samotnou tlačovkou na Facebooku: „Padne vám sánka, už čoskoro z novej informácie o počte testovaných,“ napísal.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2695 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
El Chapo: sexoval s 13-ročnými dievčatami, ktoré boli jeho „vitamínmi“. Konkurentom pálil kožu žehličkouEl Chapo: sexoval s 13-ročnými dievčatami, ktoré boli jeho „vitamínmi“. Konkurentom pálil kožu žehličkou
Polyamorní ľudia nechcú len vášnivý sex. Majú alternatívny pohľad na svet, zaujímajú sa o ekológiu a veľa premýšľajú (Rozhovor)Polyamorní ľudia nechcú len vášnivý sex. Majú alternatívny pohľad na svet, zaujímajú sa o ekológiu a veľa premýšľajú (Rozhovor)
Listening párty ako z amerických klipov: Pil C pozval do štúdia producentov a hostí z albumu, aby ho spolu vyšperkovali (Reportáž)Listening párty ako z amerických klipov: Pil C pozval do štúdia producentov a hostí z albumu, aby ho spolu vyšperkovali (Reportáž)
VIAC

Médiám potom Jaroslav Naď oznámil, že včerajší deň „napriek zanedbateľným malým problémom počas dňa sme dali na jednotku s hviezdičkami.“ Poďakoval sa každému z ľudí, ktorí celý deň testovali „slušne, priateľsky a vľúdne“. Rovnako poďakoval aj tým, ktorí sa šli nechať otestovať.

 

Za včerajší deň sa nechalo otestovať 2 581 113 ľudí. Z toho 25 850 ľudí malo pozitívny výsledok testu, čo predstavuje približne 1 % z celkového počtu testov. V tomto čísle nie sú zahrnuté testy v domovoch dôchodcov, v nemocniciach, sirotincoch a ďalších zariadeniach, ktoré testovali interne. Presné číslo uvedú podľa Jaroslava Naďa zajtra s finálnym oznamom za celý víkend.

 

Naď tiež dodal, že sa snažia čo najlepšie presúvať materiály podľa aktuálnej potreby, pričom celú noc až doteraz vojaci pracujú na zásobovaní. V niektorých dedinách však niekde aj o stovky percent viac ľudí, než tam evidujú obyvateľov. Preto na niektorých miestach môže dôjsť k zdržaniu, no riešia ho priebežne.

 

Oplatí sa ísť na testy doobedu, poobede zrejme budú presúvať tímy do miest

Naď ďalej povedal, že stále sú viditeľné rozdiely medzi regiónmi. Dnes ráno bolo otvorených 98 % plánovaných tímov, pričom mnohé obce už mali nielen 100 %, ale až 800 % obyvateľstva pretestovaných. Za to môžu najmä ľudia, ktorí migrovali z miest do okolitých dedín v snahe vyhnúť sa dlhým radom.


Naď povzbudil ľudí, aby sa šli čo najskôr otestovať, najmä teraz v doobedných hodinách, kým sú odberové miesta de facto prázdne. Je pravdepodobné, že poobede budú niektoré tímy presúvať do väčších miest, ktoré kapacitne nebudú zvládať. „Dôvod pre úsmev máme najmä preto, že sa nám podarilo identifikovať ľudí, ktorí by tú chorobu mohli šíriť a môžeme ich takto stiahnuť z obehu. Takéto čísla nám veľmi pomôžu,“ uzavrel.

 

„To číslo ma veľmi milo prekvapilo a naozaj som to nečakal,“ otvoril minister vnútra Roman Mikulec a poďakoval sa rovnako všetkým pracovníkom aj dobrovoľníkom za ich prácu, zároveň aj ľuďom, ktorí sa šli ochotne otestovať.

 

„Čo sa týka bezpečnosti, musím všetkých pochváliť, pretože okrem pár drobných incidentov sme nezaznamenali výrazný problém. Ľudia sa správali úctivo, dobre a zodpovedne. Verím, že aj dnešný deň bude pokračovať v rovnakom móde,“ povedal a podporil výzvu svojich kolegov, aby sa dnes ľudia šli otestovať.

 

V sobotu sa nechalo otestovať 2 581 113 Slovákov. Pozitívnych je viac ako 25-tisíc
Zdroj: TASR - Michal Svítok

Týmto sa Slovensko zapíše do histórie, je to ako druhé SNP, povedali ministri

„Po včerajšom dni je jednoznačné, že tento nápad sa podaril,“ povedal Marek Krajčí. „Mnohí spochybňovali, že sa to dá dokázať, ale vy ste to dokázali. Chcem vyjadriť veľkú nádej, že sa Slovensku po tomto projekte podarí krivku výrazne sploštiť. Akékoľvek iné ďalšie pokusy aj v krajinách, kde bola situácia horšia, boli ďaleko bolestivejšie. Som presvedčený, že týmto sa Slovensko zapíše do histórie. Dokázali sme sa vzoprieť pandémii a zobrať zodpovednosť do vlastných rúk,“ dodal.

 

Minister Milan Krajniak nazval celoplošné testovanie druhým Slovenským národným povstaním. Vyjadril hrdosť nad tým, že sa testovanie vôbec podarilo zorganizovať a pochválil aj ďalšie národnosti a etniká, ktoré sa prišli otestovať, vrátane Maďarov, Čechov a Rómov. „Slovenský národ sa stal národom silným, ktorý bude rešpektovaný vo svete. Nikdy nezabudnime na to, že sme schopní v takýchto ťažkých chvíľach sa zomknúť a konať.“

 

Matovič sa ospravedlnil všetkým ľuďom, ktorí nejdú na testovanie z vlastnej vôle, ale kvôli podmienkam, ktoré by im obmedzili možnosť pohybu a od zajtra by nemohli ísť ani do práce. „V situácii, keď vedieme boj, musíme spolu s bojom za slobodu byť zodpovední. Prepáčte mi, že sme vás donútili ísť na tento test. Ale sloboda musí byť spojená aj so zodpovednosťou voči tým, ktorí chcú svoje zdravie a svoje životy chrániť. Voči tým, ktorí nemajú na to, aby sa bránili, či už sú to onkologickí pacienti, starí ľudia,“ povedal.

 

Premiér zdôraznil, že inak hrozil kolaps zdravotníctva a museli by sme možno vyberať ľudí, ktorým by bola zdravotná starostlivosť poskytnutá podobne, ako to bolo v talianskom Bergame alebo v Londýne. Na ľudí tiež adresoval tri prosby:

 

„Je mimoriadne dôležité, aby pozitívne testovaní ľudia spoločne so svojimi rodinami zostali v poctivej, 10-dňovej karanténe. Druhou prosbou je, aby ľudia s negatívnym výsledkom žili tak, akoby sme my alebo ktokoľvek okolo nás bol pozitívny,“ povedal a zdôraznil staré známe R-O-R: rúško-odstup-ruky.

 

„Poslednou prosbou je, aby ste vy, ktorí dostanete dnes pozitívny certifikát, bez hanby zavolali ľuďom, s ktorými ste boli v kontakte. Byť pozitívny na COVID-19 nie je hanba ani hriech,“ zdôraznil a požiadal ľudí, aby naozaj informovali všetkých priateľov, príbuzných či kolegov, ktorých teoreticky mohli nakaziť. Všetci títo by mali ísť tiež na testy, ak ešte neboli. Aj tak by sme však podľa premiéra mali rátať s tým, že môžeme byť infekční aj v prípade, že máme v rukách negatívny výsledok antigénového testu.

 

Minister Naď zdôraznil, že ľudia, ktorí predávajú alebo kupujú certifikáty na čierno, dostanú „exemplárny trest“. Takéto obchodovanie označil za hazardovanie s ľudským životom, zároveň priznal, že niekoľko desiatok certifikátov im naozaj chýbajú a zrejme ich ukradli.

 

Počas celého dňa intenzívne sledujeme dianie na Slovensku v súvislosti s celoplošným testovaním. Sleduj náš KORONA ONLINE článok pre aktuálne informácie.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Michal Svítok
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton mal rakovinu Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton mal…
Juhoafrická lekárka opisuje príznaky omikronu. Príznaky sú podľa nej veľmi mierne Juhoafrická lekárka opisuje príznaky omikronu. Príznaky sú podľa nej…
Volejbalista žil 15 rokov v presvedčení, že randí s brazílskou supermodelkou. Jej srdce ho stálo 700-tisíc eur Volejbalista žil 15 rokov v presvedčení, že randí s brazílskou…
Kontrafakt vydáva nový album, oznámili dátum vydania a ukázali oficiálny cover Kontrafakt vydáva nový album, oznámili dátum vydania a ukázali…
PREHĽAD: Vláda schválila núdzový stav, začne platiť od polnoci. Zakáže vychádzanie a zatvorí všetky prevádzky PREHĽAD: Vláda schválila núdzový stav, začne platiť od polnoci.…
Nájdi balans medzi eleganciou a pohodlím Nájdi balans medzi eleganciou a pohodlím
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť