Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
19. septembra 2020, 15:44
Čas čítania 9:56
Dominik Vetrák

Exkluzivity pre PlayStation alebo Xbox? Ktorú next-gen konzolu by si si mal kúpiť?

TECH PS5 XBOX SERIES X/S
Uložiť Uložené

Aké výhody majú jednotlivé konzoly oproti konkurencii?

2 mesiace pred vydaním next-gen konzol si konečne môžeme povedať, že o nich vieme všetko podstatné. Microsoft stále úplne nepotvrdil zoznam hier vydaných s novými konzolami (takzvaný launch line-up), no vieme si ho poskladať aj bez ich pomoci. PlayStation zase neukázalo užívateľské rozhranie či PSN Store.

Všetko sú to však maličkosti a my si už dnes vieme detailne priblížiť všetky 4 konzoly. Ktorá ti vyhovuje najviac, aké exkluzívne hry si na každej z nich zahráme, ako sú na tom cenovo a ktorú by si si vo finále mal kúpiť? Porovnáme si to v 5 hlavných bodoch: Cena, hardware, príslušenstvo, hry a služby.

Odporúčané
Toto je PlayStation 5, najrýchlejšia konzola novej generácie. Kedy vyjde, aké hry si na nej zahráme a koľko bude asi stáť? Toto je PlayStation 5, najrýchlejšia konzola novej generácie. Kedy vyjde, aké hry si na nej zahráme a koľko bude asi stáť? 10. augusta 2020, 12:03

1. Cena

Nekonalo sa žiadne prekvapenie. Microsoft ocenil Xbox Series X na 499 eur, pričom rovnakú sumu zvolilo aj PlayStation. O týchto cenách sa spoločnosti rozhodli už pred mnohými mesiacmi. Obe pritom ponúkajú aj lacnejšie alternatívy. Ide o konzoly určené pre hráčov, ktorí nakupujú hlavne digitálne.

Microsoft ponúka Xbox Series S, výkonnostne slabšiu konzolu bez Blu-ray mechaniky, ktorá ťa vyjde na 299 eur. Sony zase ponúka PlayStation 5 Digital Edition. Z hľadiska hardwarových špecifikácií ide o identickú konzolu ako v prípade PlayStation 5, akurát nemá Blu-ray mechaniku. Stáť bude 399 eur.

Na Slovensku ani v Česku stále nie je veľké množstvo hráčov, ktorí si hry kupujú len digitálne. Očakávame teda, že väčšina sa bude obzerať po PlayStation 5 a Xbox Series X. Keďže stoja rovnako, rozhodnú ďalšie faktory.

2. Hardware, sila konzol 

Xbox Series X má silnejšie CPU (procesor) aj GPU (grafický čip). Obe konzoly vsadili na procesor od AMD založený na technológii Zen 2. Osemjadrový procesor bude u Xbox Series X držať takt 3,8 GHz, zatiaľ čo PS5 bude maximálne dosahovať takt 3,5 GHz, pričom môže mierne klesať. 

Obe konzoly sa na AMD obrátili aj v potrebe grafického čipu. Ten bude v oboch prípadoch založený na technológii RDNA 2, vďaka čomu bude Ray Tracing vychádzať priamo z hardwaru.

PS5 bude mať menej TFLOPS, teda biliónov výpočtových operácií za sekundu. Silnejší hrubý výkon Xboxu sa snaží dohnať menším počtom väčších výpočtových jednotiek s oveľa väčším objemom GHz.

Odporúčané
Xbox Series X bude najsilnejšia konzola na trhu. Kedy vyjde, koľko bude stáť a vďaka čomu sa stane Netflixom videohier? Xbox Series X bude najsilnejšia konzola na trhu. Kedy vyjde, koľko bude stáť a vďaka čomu sa stane Netflixom videohier? 28. júla 2020, 13:56

Rozdiely teda nebudú až také veľké a pri porovnaní hier sa nemusíš obávať toho, že verzia na PS5 bude výrazne ochudobnená. PS5 využije technológiu AMD SmartShift, vďaka ktorej si GPU a CPU budú môcť medzi sebou prepožičiavať výkon. Keď bude mať procesor niečo v zálohe, grafický čip si od neho požičia nejaký výkon a zase naopak. 

Rozdiel v hrách medzi Xboxom a PS5 teda nebude až taký badateľný. Celkovo sa odhaduje, že odlišnosti budú asi také citeľné, ako keď sa pozeráš na multplatformové hry (také, ktoré vyjdú na viacerých platformách, ako napríklad Red Dead Redemption 2) na Xbox One X a PS4 PRO.

PlayStation 5 versus Xbox Series X/S. Ktorá konzola je lepšia, na ktorej si zahráš lepšie hry a ktorú by si si mal kúpiť?
Zdroj: Twitter Jason Schreier

SSD je na PS5 omnoho rýchlejšie a kvalitnejšie než u Xboxu. Samotnú rýchlosť SSD v PS5 však zrejme naplno využijú len štúdiá PlayStationu, ktoré budú pre PS5 vytvárať exkluzívne hry. Očakáva sa, že tie budú oproti konkurencii vynikať hlavne v dizajne. Práve SSD má byť kľúčovým next-gen komponentom pri vytváraní next-gen herných zážitkov, no a v tom prípade jasne vedie PlayStation 5.

V zásade platí, že Xbox Series X bude mať v novej generácii silnejšiu konzolu. Záležať však bude na vývojároch. Ako to využijú a čo uprednostnia. Samostatnou kapitolou sú exkluzivity. Microsoft mal túto generáciu v podobe Xbox One X najsilnejšiu konzolu na trhu, no aj tak vizuálom nedokázal prekonať niektoré exkluzivity na PS4 (najbližšie sa priblížil technický diamant menom Gears 5). 

Komponent PlayStation 5 Xbox Series X Xbox Series S
Mechanika 4K UHD Blu-ray mechanika 4K UHD Blu-ray mechanika -
Pamäť RAM 16GB GDDR6 RAM (256-bit) 16 GB GDDR6 RAM 10GB GDDR6 RAM
Priepustnosť pamäte RAM 448GB/s 10GB rýchlosťou 560GB/s, 6GB rýchlosťou 335GB/s 8GB rýchlosťou 224GB/s,

2GB rýchlosťou 56GB/s

CPU (Procesor) 8 jadier Zen 2 pri variabilnej frekvencii 3.5HGz 8 jadier Zen 2 pri frekvencii 3.8GHz (3.6GHz so SMT)
GPU (Grafický čip) Špeciálny AMD Radeon RDNA Navi čip – 10.28 Teraflopov, 36 výpočtových jednotiek pri vyššom takte (2.23GHz). Podporuje Ray Tracing a 3D Audio skrz Tempest Engine) Špeciálny AMD Radeon RDNA Navi čip – 12 Teraflopov, 52 výpočtových jednotiek pri nižšom takte (1.825GHz). Podporuje DirectX, Dolby Atmos a Ray Tracing. Špeciálny AMD Radeon RDNA Navi čip – 4 Teraflopy, 20 výpočtových jednotiek pri nižšom takte (1.55GHz). Podporuje DirectX, Dolby Atmos a Ray Tracing.
Video Output 4K, 120hz, podpora 8K a 120fps 4K, 8K podpora, 120hz 1440p, podpora 4K skrz upscaling a 120fps
Rýchlosť prenosu dát (I/O Throughput) 5.5GB/S (Raw), 8-9GB/S (Compressed) 2.4gB/s (Raw), 4.8GB/s (Compressed)
Úložisko Špeciálne SSD o veľkosti 825GB 1 TB NVMe SSD  512GB NVME SSD 
Výška a váha 390mm×104mm×260mm, 4,5 kg. Digitálna verzia: 390mm×92mm×260mm, 3,9kg 151mm x 151mm x 301mm, 4,45kg 275mm x 151mm x 63.5mm, 1,92kg
Externá pamäť Podpora pre externé  NVMe SSD Slot a USB HDD Support Seagate Proprietary External 1TB SSD Expansion Card, USB 3.2 HDD Support
Backwards Compatibility 99% hier pre PlayStation 4 a PSVR všetky hry bežiace na Xbox One vrátane titulov využívajúcich spätnú kompatibilitu s hrami pre Xbox 360 a Xbox, všetko príslušenstvo pre Xbox One až na Kinect

3. Hry a exkluzivity

Povedali by sme, že zatiaľ sú na tom konzoly rovnako. Hardwarové výhody u jednej konzoly sa dorovnajú s inými hardwarovými výhodami u druhej a cena je rovnaká. Iste, Series S stojí len 299 eur, no oproti obom typom PS5 a Series X na nej pocítiš, že grafika a výkonnosť hier je o čosi pozadu. Získať tak next-gen zážitok s PS5 Digital Edition za 399 eur je hráčskym snom, keďže v súčasnosti by si za taký silný počítač zaplatil minimálne dvojnásobok. 

Avšak, chlieb sa láme pri hrách, a teda pri tom najdôležitejšom faktore pri rozhodovaní o tom, ktorú konzolu si kúpiš.  

Rôzni insideri a herní žurnalisti už dávno prišli s informáciami, že PlayStation vrazilo obrovské množstvo peňazí do pripravovaných exkluzivít a dohôd s tretími stranami. Ide o 3rd party studios, a teda hry od štúdií, ktoré nepatria Microsoftu, Nintendu, Sony ani nijakému inému vydavateľovi konzol. Obzvlášť prvé dva roky od vydania PS5 majú byť extrémne natrieskané exkluzivitami, z ktorých nám budú tiecť sliny. 

 

Akonáhle zapneš PS5 a updatuješ ju, budeš si môcť zahrať Astrobota celkom zadarmo. Kúpiť si môžeš aj Godfall, Spider-Man: Miles Morales, skákačku Sackboy, čo je vlastne spin-off obľúbenej série Little Big Planet, no a zabúdať nemôžeme ani na Destruction AllStars či nesmierne očakávaný remake Demon’s Souls, po ktorom fanúšikovia soulsborne žánru skočia ako hladné psy. 

V roku 2021 sa následne môžeme tešiť na Horizon: Forbidden West, pokračovanie geniálneho God of War z roku 2018, akčné sci-fi Returnal od tvorcov Nex Machina či Resogun, Gran Turismo 7, Ratchet and Clank: Rift Apart, GhostWire: Tokyo od tvorcov série Evil Within, Deathloop od tvorcov Prey a Dishonored, nádherne vyzerajúcu plošinovku Kena: Bridge of Spirits a zabudnúť nemôžeme ani na skvelo pôsobiace indie hry Stray, Little Devil Inside či Goodbye Volcano High.

Odporúčané
Budúcnosť hrania na PS5 predstavená. Aké exkluzívne hry dostaneš len na novej konzole od Sony? Budúcnosť hrania na PS5 predstavená. Aké exkluzívne hry dostaneš len na novej konzole od Sony? 17. septembra 2020, 8:17

Z toľkého vymenúvania si už asi aj unavený, no stále sme nezačali rozprávať o veľkých exkluzívnych hrách od Square Enix, ako Final Fantasy XVI či Project Athia. A teraz si predstav, že to nie je všetko, keďže PlayStation stále neodhalilo všetky plánované hry na rok 2021. Extrémne nabitý prvý rok, aký tu počas žiadnej novej konzoly ešte nebol. 

Odporúčané
Z prvých hier pre PlayStation 5 ti spadne sánka! Sleduj trailery pre revolúciu v grafike: Horizon 2 či pokračovanie Spider-Mana Z prvých hier pre PlayStation 5 ti spadne sánka! Sleduj trailery pre revolúciu v grafike: Horizon 2 či pokračovanie Spider-Mana 11. júna 2020, 23:52

Na druhej strane tu máme exkluzivity pre Xbox. Najzaujímavejšou exkluzívnou hrou novej generácie Xboxu pri jeho vydaní je The Medium. Hra sa zrejme neskôr dostane aj na PS5, úprimne povedané si ju však túžime zahrať čo najskôr, a teda na Xbox Series X. 

Na launch konzol X/S má vyjsť aj adrenalínová akčná hra z pohľadu zhora s menom The Ascent. Ak ti jej popis nič nehovorí, pozri si trailer a nechaj sa ohúriť. Na konzoly sa dostane aj Gears Tactics, chválená počítačová hra a zmes X-Com s Gears of War, ktorú si kritici a hráči na PC začiatkom tohto roka zamilovali. Na launch by mala byť dostupná aj akčná strieľačka CrossfireX

Veľkým launch titulom malo byť Halo Infinite, hra sa však, našťastie, odložila na rok 2021, keďže vyzerala celkom biedne a hráči to dali jasne najavo. V roku 2021 by mala doraziť aj nová Forza Motorsport, sci-fi adventúra Gunk od tvorcov Steamworld hier či Psychonauts 2.

Neznáme dátumy vydania (2022 a neskôr) majú State of Decay 3, Everwild, reboot slávnej série Fable, Stalker 2 (neskôr vyjde aj na PS5) či nové fantasy RPG Awoved od Obsidian Entertainment (Fallout: Las Vegas, Pillars of Eternity). Dátum vydania nepoznáme ani pre hry Dusk Falls, Hellblade 2 či hororovú adventúra Gorn. Veľmi nás zaujali aj indie hry Song of Iron či 12 Minutes, ktoré majú vyjsť na PC a rodinu Xbox konzol v najbližších mesiacoch. 

Ako vidíš, pri vydaní konzoly, tak aj v nasledujúcom prvom a zrejme aj druhom roku bude mať PS5 niekoľkonásobne viac AAA exkluzívnych titulov. Microsoft nás ešte so svojimi exkluzivitami môže veľmi pekne prekvapiť, no nebude to skôr než o niekoľko rokov.

Ak si chceš kúpiť next-gen konzolu a hrať na nej skvelo vyzerajúce next-gen hry, jednoznačne by si mal siahnuť po PlayStation 5. Xbox Series X/S si môžeš zaobstarať aj neskôr, obzvlášť, ak máš PC či Xbox One, na ktorých vyjde v nasledujúcom roku takmer všetko, čo vyjde na Xbox Series X/S.

4. Príslušenstvo

Microsoft vytvoril pre Xbox Series X/S len jemne upgradovanú verziu ovládača pre Xbox One. Pocítiš vylepšenú odozvu pri tlačidlách L2 a R2, updatnutý dizajn D-padu (šipky) a už tradične skvelý ergonomický tvar. 

Okrem toho však nová generácia konzol od Microsoftu neponúka žiadne zásadné príslušenstvo. Všetko, čo bolo kompatibilné s Xbox One, si totiž budeš môcť zapojiť aj do nových konzol, či už ide o ovládače, držiaky na ovládače, slúchadlá a podobne. 

Oveľa zaujímavejšie je na tom konkurencia. PlayStation vytvorilo špeciálnu audio technológiu pomocou enginu Tempest. Aby si si 3D audio v ich exkluzivitách a vlastne všetkých hrách užil čo najviac, ponúkajú za 100 eur aj 3D headset s názvom Pulse. 

Samozrejmosťou je nabíjacia stanica na ovládače za 30 eur či ďalší ovládač DualSense do zbierky za 70 eur. Ak nemáš čo s peniazmi, za 30 eur si môžeš kúpiť diaľkový ovládač, to už je však otázka tak trochu zbytočného prepychu. 

DualSense v akcii pri hraní plošinovky 
Astro’s Playroom, ktorá bude nainštalovaná na každom PS5 celkom zadarmo

Ak odsunieme 3D audio stranou, zamerať sa musíme hlavne na ovládač DualSense. Pochváliť sa môže adaptívnymi tlačidlami L2 a R2. Hráč bude cítiť rozdiel medzi naťahovaním tetivy na luku a strieľaním zo zbrane. Skvelým príkladom je napríklad hra Deathloop. Tá ti tlačidlo zablokuje, ak sa ti napríklad zasekne zbraň a nebude sa z nej dať vystreliť.

Joystick reaguje na rôzne prostredia tak, aby to hráč cítil priamo v rukách. Ovládač vníma odpor vody, piesku a ľadu rozlične. Dôležitou funkciou je aj haptic feedback, vďaka ktorému budeš oveľa viac ponorený do sveta hry. Napríklad pri jazde autom cez blato budeš cez ovládač vnímať odpor podobný tomu, aký by si reálne cítil za volantom v aute.

5. Služby

Ak PlayStation celkom jasne vyhráva pri hrách, Microsoft zase dominuje v oblasti služieb. Môže za to existencia Game Pass, najhodnotnejšej hernej služby na svete. Laicky povedané môžeme Game Pass vnímať ako Netflix pre hráčov. Mesačne, štvrťročne, polročne alebo ročne zaplatíš predplatné, ktoré ti povolí prístup k viac ako stovke hier. Stačí si ich stiahnuť a následne ich môžeš hrať až dovtedy, pokiaľ službu neopustia (väčšinou sú na nej dostupné pol roka či celý rok). 

Ak ešte nepatríš medzi predplatiteľov služby, prvý mesiac si môžeš vyskúšať za 1 euro. V súčasnosti by to znamenalo, že si za 1 euro môžeš zahrať hry, ako: Resident Evil 7, Flight Simulator, Spiritfarer, Dishonored 2, Yakuza 0, 1 a 2, Final Fantasy VII, Mortal Kombat X, A Plague Tale, The Outer Worlds, Hellblade, Metro Redux, The Witcher 3 a, samozrejme, všetky exkluzivity pre Xbox One a hry od Microsoft Studios (Forza, Gears of War, Halo...).

Každý mesiac sa dočkáš aj približne 10 nových hier a objavíš skvelé indie hry, ku ktorým by si sa inak nedostal. Na jeseň sa do ponuky Game Pass navyše dostanú aj všetky hry z EA Play (premenované EA Acces a EA Origin), takže si môžeš zahrať trilógie Mass Effect a Dead Space, hry zo série Battlefield a mnohé ďalšie. Aby toho nebolo málo, od 15. septembra je súčasťou Game Pass Ultimate aj Project xCloud, respektíve Cloud gaming (cloudové hranie). 

Odporúčané
Hraj Halo, Gears 5, Horizon či novinky z Microsoft Game Pass na mobile. Project xCloud spustia na Slovensku už v septembri Hraj Halo, Gears 5, Horizon či novinky z Microsoft Game Pass na mobile. Project xCloud spustia na Slovensku už v septembri 4. augusta 2020, 17:52

Na systémoch android môžeš vďaka tejto službe streamovať takmer všetky hry z katalógu Game Pass. Stačí, ak si k predplatnému kúpiš aj ovládač (ideálne s držiakom) a môžeš si užiť nové Gears of Wars či Halo hocikde a hocikedy, priamo na mobile s dobrým internetovým pripojením. 

Na druhej strane máme PlayStation. Ich PS Plus ti každý mesiac (podobne ako Xbox Live) zabezpečí 2 skvelé hry zdarma. Ak budeš vlastniť PS5 a budeš si platiť členstvo v PS Plus, budeš môcť vďaka programu PS Plus Collection hrať zadarmo viaceré ich exkluzivity a jedny z najlepších hier generácie, ako napríklad: The Last of Us, Bloodborne, God of War, Detroit, Uncharted 4, Persona 5, Days Gone, Until Dawn a ďalšie.

Ide o pekný bonus, no ani v spojení s PS Now neprekoná Game Pass. PS Now je podobná služba ako Game Pass. Jej katalóg zahŕňa okolo 800 hier z viacerých generácii konzol PlayStation. Niektoré môžeš len streamovať a ich grafická kvalita je teda nižšia, iné si môžeš aj stiahnuť. Na rozdiel od Game Pass tam však neuvidíš veľa nových hier a očakávaných hitov v deň vydania.

Nepoteší ani fakt, že tam PlayStation svoje exkluzívny hity pridáva len zriedkakedy. Na rozdiel od exkluzivít od Microsoftu sa totiž ich hry predávajú v miliónoch a ich pridaním do PS Now by prišli o veľké tržby. 

Navyše, PS Now stále nie je dostupné všade vo svete. Ani v Českej republike, ani na Slovensku sa k službe nedostaneš. Služba je dostupná len v 19 krajinách a je o čosi lacnejšia ako Game Pass. Mesačné predplatné vyjde na 10 euro, 3-mesačné na 25 a ročné na 60.

Čo by si si teda mal kúpiť?

To záleží od toho, čo od next-gen konzoly a hrania očakávaš. Ak máš rozpočet do 1 000 euro, pokojne si kúp Xbox Series X aj PS5. Takých ľudí sa však veľa nenájde. V prípade, že si plánuješ kúpiť len jednu konzolu a záleží ti na exkluzivitách a užívaš si najmä tie od PlayStation, odpoveď už určite poznáš. 

Ak ťa z nejakého dôvodu exkluzivity od PlayStation nelákajú, určite by sme išli do Xbox Series X. Výkonnostne najsilnejšia konzola sa v budúcich rokoch dočká vlastných veľkých exkluzivít, keďže Microsoft kúpil veľa štúdií a pripravuje zaujímavé tituly.

Všetko je to nakoniec o hrách. Čo tam po jemne silnejšom procesore, keď si na ňom nezahráš God of War: Ragnarok a čo tam po skvelom SSD, keď si na ňom nezahráš Gears of War 6? Výber je len na tebe.

V našich očiach je najlepším riešením kúpa PS5. Ak vlastníš Xbox One, minimálne ten rok-dva nebudeš mať veľa dôvodov upgradovať na Series X/S. Microsoft bude totiž viacero svojich exkluzivít vydávať aj na staršie konzoly. S PS5 si užiješ všetky nové hry v úžasnej grafike, na Xbox One si zahráš ešte aj Halo Infinite a navyše budeš mať k dispozícii Game Pass. 

Xbox Series X/S si pokojne môžeš dokúpiť aj budúci rok. Ak však nemáš Xbox One a ani herný PC, Xbox Series S za 299 eur je úžasným kúskom hardwaru aj ako doplnok k PS5. Najlacnejšia next-gen konzola v spojení s Game Pass-om ti sprostredkuje všetky Xbox exkluzivity, a to za najlepšie ceny na trhu. 

Ja osobne si neviem predstaviť budúcnosť hrania bez Game Pass, takže budem v blízkej budúcnosti vlastniť obe next-gen konzoly. Je však pravda, že PS5 budem vlastniť od prvého dňa a Xbox Series X/S si zaobstarám až neskôr. Momentálne totiž Microsoft pre svoje next-gen konzoly neposkytuje žiadnu hru, ktorá by nás mala prinútiť kupovať ich hneď v deň vydania.

Domov
Zdieľať
Diskusia